Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-19, 14:15 Autor: Maciej Stępień

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
„Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” – m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tych treści nie jest znany, ale w materiałach można przeczytać, że prognozowany dług Namysłowa w 2018 roku może osiągnąć 53%, a zadłużenie ma przekroczyć 56 mln złotych. Opozycja wobec burmistrza Juliana Kruszyńskiego bije na alarm, a sam zainteresowany odpiera te zarzuty. - To kłamstwa i obrzydliwe manipulacje na potrzeby kampanii wyborczej – podkreśla burmistrz.
Namysłowski poseł PiS-u Bartłomiej Stawiarski uważa, że taka ulotka to wyraz dezaprobaty mieszkańców, bo widzą, że w gminie dzieje się źle.

- Zadłużenie wyniesie ponad 53%, a - przypomnę - ten próg alarmowy, którego nie można przekroczyć, ma 60%, tak że wydaje mi się, że jest to zły mechanizm. Pan burmistrz chce w roku wyborczym rozdawać kiełbasę wyborczą na lewo oraz prawo i na tę kiełbasę chce zaciągnąć aż 25 mln złotych kredytu – alarmuje Stawiarski.

Burmistrz Julian Kruszyński z PO mówi, że ulotka to kłamstwa i manipulacja na potrzeby kampanii. W przedstawionych wyliczeniach pokazuje, że tegoroczny budżet ma 130 mln złotych, wśród tej kwocie jest rzeczywiście zaplanowany 25-milionowy kredyt, ale - jak zaznacza - na realizację inwestycji.

- W roku 2017 planowany dług miał wynosić 58%, a ostatecznie skończyło się na 36%. Teraz planujemy zadłużenie na poziomie 53%, ale czy ono będzie realne do osiągnięcia, tego nie wiem. Życie to skoryguje. Ulotka to kłamstwa i manipulacja danymi, ewidentnie na potrzeby kampanii - mówi burmistrz.

Kruszyński podkreśla na koniec, że kondycja gminy jest dobra. W 2017 roku udało się nadpłacić kredyty i inne zobowiązania w wysokości 2,5 mln złotych. Opozycja dodaje jednak, że subwencja oświatowa, program 500+, a także opłaty za wodę i ścieki, które są dochodem dla samorządu, znacząco poprawiają wszystkie wskaźniki w tegorocznym budżecie.

- Gdyby to odjąć, to zostaje niewiele – argumentuje na koniec poseł Stawiarski.
Bartłomiej Stawiarski i Julian Kruszyński

Wiadomości z regionu

2018-05-24, godz. 20:45 "Nadal nie mamy terminu wylotu, Amerykanie kalkulują obie operacje". Karol Stadnik czeka na wyjazd do USA Krótko trwała radość z sukcesu zbiórki pieniędzy na operację Karola Stadnika. Przypomnijmy, chłopiec potrzebował 3 mln złotych na operację dróg oddechowych w ... » więcej 2018-05-24, godz. 19:50 Będzie becikowe w Opolu! 500 a nawet 1000 złotych dla niemowlaków Każde nowonarodzone dziecko w Opolu otrzyma 500 zł bądź wyprawkę materialną, a jeśli będzie to czwarte i kolejne dziecko w rodzinie, kwota becikowego wyniesie ... » więcej 2018-05-24, godz. 18:31 Mniejszość Niemiecka pyta o cmentarną kaplicę przy ulicy Wrocławskiej Miejscy radni z Mniejszości Niemieckiej pytają prezydenta Opola o plany dotyczące cmentarza przy ulicy Wrocławskiej i kaplicy na tej nekropolii. » więcej 2018-05-24, godz. 18:00 Osobówka dachowała w okolicach Świerkli Na drodze gminnej Czarnowąsy - Świerkle doszło do zdarzenia drogowego. Auto osobowe wypadło z trasy i dachowało. Jedna osoba została poszkodowana. Na miejsce ... » więcej 2018-05-24, godz. 17:15 Ponad 500 uczniów odwiedziło głubczyckiego "rolniczaka" na Dniach Otwartych Jak przygotować dania, ciasta i salę restauracyjną. Na czym polega odpowiednie zbilansowanie krajobrazu, czy jak kieruje się nowoczesnym traktorem. O tym mogl ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:30 Opole: Jest 650 tys. złotych na imprezę z Polsatem Kabareton i koncert w Opolu organizowany przez Telewizję Polsat dojdą do skutku. Po długiej dyskusji i wielu pytaniach opolscy radni przegłosowali dziś (24.05 ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:30 Szef MSWiA: Ktoś, kto wymierzy broń w funkcjonariusza, musi liczyć się z tym, że zostanie pozbawiony życia Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, uczestniczący w Gdańsku w odprawie komendantów policji, straży pożarnej oraz straży graniczne ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:00 Cztery kamienice w Strzelcach Opolskich bez właścicieli. To wyniki kontroli gminy Gmina Strzelce Opolskie próbuje przejąć na własność 4 kamienice w centrum, którymi zarządza od II wojny światowej. Po tym, jak pojawili się spadkobiercy przed ... » więcej 2018-05-24, godz. 14:04 Suche krany w centrum Strzelec Opolskich Awaria wodociągu w centrum Strzelec Opolskich. Sieć została uszkodzona przez firmę budowlaną. Do godziny 17:00 wody mogą nie mieć mieszkańcy ulic Chrobrego, J ... » więcej 2018-05-24, godz. 13:48 Rzecznik Komendy Głównej Policji: Funkcjonariusze zareagowali prawidłowo podczas strzelaniny Policjanci zachowali się prawidłowo podczas wczorajszej (23.05) strzelaniny przed komisariatem w Opolu. Tak wynika ze wstępnych ustaleń wewnętrznego postępowa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »