Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-19, 14:15 Autor: Maciej Stępień

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
„Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” – m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tych treści nie jest znany, ale w materiałach można przeczytać, że prognozowany dług Namysłowa w 2018 roku może osiągnąć 53%, a zadłużenie ma przekroczyć 56 mln złotych. Opozycja wobec burmistrza Juliana Kruszyńskiego bije na alarm, a sam zainteresowany odpiera te zarzuty. - To kłamstwa i obrzydliwe manipulacje na potrzeby kampanii wyborczej – podkreśla burmistrz.
Namysłowski poseł PiS-u Bartłomiej Stawiarski uważa, że taka ulotka to wyraz dezaprobaty mieszkańców, bo widzą, że w gminie dzieje się źle.

- Zadłużenie wyniesie ponad 53%, a - przypomnę - ten próg alarmowy, którego nie można przekroczyć, ma 60%, tak że wydaje mi się, że jest to zły mechanizm. Pan burmistrz chce w roku wyborczym rozdawać kiełbasę wyborczą na lewo oraz prawo i na tę kiełbasę chce zaciągnąć aż 25 mln złotych kredytu – alarmuje Stawiarski.

Burmistrz Julian Kruszyński z PO mówi, że ulotka to kłamstwa i manipulacja na potrzeby kampanii. W przedstawionych wyliczeniach pokazuje, że tegoroczny budżet ma 130 mln złotych, wśród tej kwocie jest rzeczywiście zaplanowany 25-milionowy kredyt, ale - jak zaznacza - na realizację inwestycji.

- W roku 2017 planowany dług miał wynosić 58%, a ostatecznie skończyło się na 36%. Teraz planujemy zadłużenie na poziomie 53%, ale czy ono będzie realne do osiągnięcia, tego nie wiem. Życie to skoryguje. Ulotka to kłamstwa i manipulacja danymi, ewidentnie na potrzeby kampanii - mówi burmistrz.

Kruszyński podkreśla na koniec, że kondycja gminy jest dobra. W 2017 roku udało się nadpłacić kredyty i inne zobowiązania w wysokości 2,5 mln złotych. Opozycja dodaje jednak, że subwencja oświatowa, program 500+, a także opłaty za wodę i ścieki, które są dochodem dla samorządu, znacząco poprawiają wszystkie wskaźniki w tegorocznym budżecie.

- Gdyby to odjąć, to zostaje niewiele – argumentuje na koniec poseł Stawiarski.
Bartłomiej Stawiarski i Julian Kruszyński

Wiadomości z regionu

2018-08-17, godz. 19:30 Kolejne komitety rejestrują się w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego Rejestracja komitetów wyborczych w regionie ruszyła na dobre. Do dziś (17.08) do godziny 16:00 komisarze wyborczy w Opolu zarejestrowali 16 komitetów. Z momen ... » więcej 2018-08-17, godz. 19:30 Opolski politolog o wyborach samorządowych 2018. "One rozpoczynają cykl wyborczy" Do wyborów samorządowych zostały 2 miesiące. Sondaże wskazują znaczną przewagę PiS-u. - Ta partia ma realne szanse na wygraną w 2/3 regionów, ale jest to zale ... » więcej 2018-08-17, godz. 18:30 Czy Skarbimierz powinien połączyć się z Brzegiem w jedną gminę? Samorządowa Loża Radiowa zawita do Skarbimierza-Osiedl ... Połączenie Brzegu i Skarbimierza to temat, który rozpala lokalną społeczność. Z jednej strony słychać głosy, że Brzeg potrzebuje nowych terenów by się rozwija ... » więcej 2018-08-17, godz. 18:00 Rozszczelnienie gazociągu w Opolu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców Do rozszczelnienia gazociągu doszło przy stacji redukcyjnej w zakładzie ECO przy ul. Harcerskiej w Opolu. » więcej 2018-08-17, godz. 17:15 Opole: na Korfantego już nie pracują, ale ulica wciąż nieprzejezdna Wczoraj (16.08) informowaliśmy o kolejnym przesunięciu terminu otwarcia ulicy Korfantego w Opolu. Miał to być wtorek. Ale jest szansa, że ulica zostanie otwar ... » więcej 2018-08-17, godz. 17:00 Czy rodziny zastępcze mogą wspólpracować z rodzicami biologicznymi? MOPR w Opolu próbuje zachęcić 'Trudny start, lepsza przyszłość' to nazwa projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu. Dotyczy rodzin zastępczych, rodziców biologic ... » więcej 2018-08-17, godz. 15:30 Policja szuka świadków wypadku dwóch rowerzystów w Opolu Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku na ulicy św. Jacka na ścieżce rowerowej w Opolu. Do zdarzenia doszło 9 sierpnia pomiędzy godziną 16:30 a 17:00. » więcej 2018-08-17, godz. 15:00 Jakość wody w opolskich kąpieliskach wciąż jest dobra. Przynajmniej w akwenach monitorowanych przez sanepid We wszystkich akwenach zgłoszonych sanepidowi na Opolszczyźnie woda jest zdatna do kąpieli. » więcej 2018-08-17, godz. 14:30 W czasie wakacji brakuje stałych dawców krwi. Nie ma jednak braków w banku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zachęca potencjalnych dawców do donacji. Pobieranie trwa około 10 minut i jest właściwie bezbolesne, ... » więcej 2018-08-17, godz. 12:45 Susza w kraju i w regionie. Czy tylko rolnicy liczą straty? Coraz większe straty notują rolnicy na skutek suszy. A czy brak opadów deszczu stwarza zagrożenie pożarowe w regionie opolskim? Ten problem był omawiany w por ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »