Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-19, 14:15 Autor: Maciej Stępień

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
„Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” – m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tych treści nie jest znany, ale w materiałach można przeczytać, że prognozowany dług Namysłowa w 2018 roku może osiągnąć 53%, a zadłużenie ma przekroczyć 56 mln złotych. Opozycja wobec burmistrza Juliana Kruszyńskiego bije na alarm, a sam zainteresowany odpiera te zarzuty. - To kłamstwa i obrzydliwe manipulacje na potrzeby kampanii wyborczej – podkreśla burmistrz.
Namysłowski poseł PiS-u Bartłomiej Stawiarski uważa, że taka ulotka to wyraz dezaprobaty mieszkańców, bo widzą, że w gminie dzieje się źle.

- Zadłużenie wyniesie ponad 53%, a - przypomnę - ten próg alarmowy, którego nie można przekroczyć, ma 60%, tak że wydaje mi się, że jest to zły mechanizm. Pan burmistrz chce w roku wyborczym rozdawać kiełbasę wyborczą na lewo oraz prawo i na tę kiełbasę chce zaciągnąć aż 25 mln złotych kredytu – alarmuje Stawiarski.

Burmistrz Julian Kruszyński z PO mówi, że ulotka to kłamstwa i manipulacja na potrzeby kampanii. W przedstawionych wyliczeniach pokazuje, że tegoroczny budżet ma 130 mln złotych, wśród tej kwocie jest rzeczywiście zaplanowany 25-milionowy kredyt, ale - jak zaznacza - na realizację inwestycji.

- W roku 2017 planowany dług miał wynosić 58%, a ostatecznie skończyło się na 36%. Teraz planujemy zadłużenie na poziomie 53%, ale czy ono będzie realne do osiągnięcia, tego nie wiem. Życie to skoryguje. Ulotka to kłamstwa i manipulacja danymi, ewidentnie na potrzeby kampanii - mówi burmistrz.

Kruszyński podkreśla na koniec, że kondycja gminy jest dobra. W 2017 roku udało się nadpłacić kredyty i inne zobowiązania w wysokości 2,5 mln złotych. Opozycja dodaje jednak, że subwencja oświatowa, program 500+, a także opłaty za wodę i ścieki, które są dochodem dla samorządu, znacząco poprawiają wszystkie wskaźniki w tegorocznym budżecie.

- Gdyby to odjąć, to zostaje niewiele – argumentuje na koniec poseł Stawiarski.
Bartłomiej Stawiarski i Julian Kruszyński

Wiadomości z regionu

2018-02-23, godz. 11:13 Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje Wywrotka stoczyła się do wody, kierowca poniósł śmierć. Do tego wypadku doszło w żwirowni w Kobylicach pod Kędzierzynem-Koźlem. Świadek zdarzenia zadzwonił po ... » więcej 2018-02-23, godz. 11:00 Opolska szkoła specjalna pod lupą prokuratury. Dyrektor przekroczył uprawnienia? Opolska prokuratura sprawdza, czy dyrektor szkoły specjalnej w Opolu podejmował bezpodstawne decyzję wobec jednej z pracownic, które rzutowały na wysokość jej ... » więcej 2018-02-23, godz. 11:00 Kładka na Młynówce w Opolu będzie przebudowana Kładkę pod mostem kolejowym na Młynówce czeka remont. W Miejskim Zarządzie Dróg ruszył już przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac. Kładka będzie postawiona ... » więcej 2018-02-23, godz. 09:45 Prudnik: uważajmy na domokrążców, łatwowierność może nas drogo kosztować Domokrążcy udający kominiarzy pojawili się w Prudniku. Jak na razie policja nie otrzymała zawiadomień o złamaniu przez nich prawa. Jednak, takie osoby, chodzą ... » więcej 2018-02-23, godz. 08:15 Publiczny wieszak w Oleśnie sprawdza się, więc akcja będzie kontynuowana Będą kolejne odsłony akcji 'Wymiana ciepła' w Oleśnie. Chodzi o publiczny wieszak stojący przed Ośrodkiem Pomocy Społecznej. » więcej 2018-02-23, godz. 08:15 "Rozpoczęcie inwestycji to świadomy fakt antagonizowania społeczeństwa". Opolski Alarm Smogowy zabiera głos w sprawie ... Wstrzymanie inwestycji związanej z budową węzła komunikacyjnego Opole Wschód i zaprzestanie masowej wycinki drzew - to postulaty przedstawicieli Opolskiego Al ... » więcej 2018-02-23, godz. 07:00 Prudnik: inwestor chce wydać 100 mln złotych na elektrownię. Mieszkańcy planują protest Przeciw uruchomieniu elektrowni, w której paliwem będzie słoma, zamierzają protestować mieszkańcy Prudnika. Ma ona powstać na bazie nieczynnej od wielu lat el ... » więcej 2018-02-23, godz. 06:50 "Dla mnie to jest tragedia. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe". Krowa-uciekinierka padła podczas załadunku do transportu ... - Krowa padła podczas załadunku do transportu - taką informację przekazał nam Błażej Jaroszyński, lekarz weterynarii z Nysy. Najprawdopodobniej zwierzę padło ... » więcej 2018-02-22, godz. 21:10 Tragiczny wypadek w Walcach. Nie żyje młody motocyklista Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Walcach, przy ul. Lipowej. Kierujący motocyklem 21-letni mężczyzna najprawdopodobniej nie zapanował nad maszyną i w ... » więcej 2018-02-22, godz. 21:00 Prawica szykuje się do wyborów samorządowych - Jesteśmy przygotowani do wzięcia odpowiedzialności za poszczególne samorządy w powiecie nyskim - mówił w Loży Radiowej Artur Kamiński, lider PiS w powiecie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »