Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-19, 14:15 Autor: Maciej Stępień

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony

W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy [fot. Maciej Stępień]
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Justyna Krzyżanowska]
„Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” – m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tych treści nie jest znany, ale w materiałach można przeczytać, że prognozowany dług Namysłowa w 2018 roku może osiągnąć 53%, a zadłużenie ma przekroczyć 56 mln złotych. Opozycja wobec burmistrza Juliana Kruszyńskiego bije na alarm, a sam zainteresowany odpiera te zarzuty. - To kłamstwa i obrzydliwe manipulacje na potrzeby kampanii wyborczej – podkreśla burmistrz.
Namysłowski poseł PiS-u Bartłomiej Stawiarski uważa, że taka ulotka to wyraz dezaprobaty mieszkańców, bo widzą, że w gminie dzieje się źle.

- Zadłużenie wyniesie ponad 53%, a - przypomnę - ten próg alarmowy, którego nie można przekroczyć, ma 60%, tak że wydaje mi się, że jest to zły mechanizm. Pan burmistrz chce w roku wyborczym rozdawać kiełbasę wyborczą na lewo oraz prawo i na tę kiełbasę chce zaciągnąć aż 25 mln złotych kredytu – alarmuje Stawiarski.

Burmistrz Julian Kruszyński z PO mówi, że ulotka to kłamstwa i manipulacja na potrzeby kampanii. W przedstawionych wyliczeniach pokazuje, że tegoroczny budżet ma 130 mln złotych, wśród tej kwocie jest rzeczywiście zaplanowany 25-milionowy kredyt, ale - jak zaznacza - na realizację inwestycji.

- W roku 2017 planowany dług miał wynosić 58%, a ostatecznie skończyło się na 36%. Teraz planujemy zadłużenie na poziomie 53%, ale czy ono będzie realne do osiągnięcia, tego nie wiem. Życie to skoryguje. Ulotka to kłamstwa i manipulacja danymi, ewidentnie na potrzeby kampanii - mówi burmistrz.

Kruszyński podkreśla na koniec, że kondycja gminy jest dobra. W 2017 roku udało się nadpłacić kredyty i inne zobowiązania w wysokości 2,5 mln złotych. Opozycja dodaje jednak, że subwencja oświatowa, program 500+, a także opłaty za wodę i ścieki, które są dochodem dla samorządu, znacząco poprawiają wszystkie wskaźniki w tegorocznym budżecie.

- Gdyby to odjąć, to zostaje niewiele – argumentuje na koniec poseł Stawiarski.
Bartłomiej Stawiarski i Julian Kruszyński

Wiadomości z regionu

2019-01-22, godz. 21:05 Strażacy chemicy zakończyli swoje działania w Brzęczkowicach i wiedzą, co znajduje się w zbiornikach Około 2300 beczek i kontenerów z odpadami poprodukcyjnymi znajduje się na odkrytym dzisiaj (22.01) nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach niedaleko ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Ginekologia przy Reymonta zmieniła (nieco) nazwę Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przy ulicy Reymonta zmieniło swoją nazwę na Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii. ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Wójt chciał utrzymać dotychczasowe zarobki, ale radni na poczekaniu obniżyli pensję o 3 tysiące złotych O trzy tysiące złotych Rada Gminy Zębowice obniżyła wynagrodzenie wójta Waldemara Czai podczas sesji. Sprawa nie jest jednak przesądzona. » więcej 2019-01-22, godz. 19:00 Służby identyfikują substancję, którą odkryto w byłym kurniku w Brzęczkowicach Trwa identyfikacja substancji nieznanego pochodzenia, które odkryto na nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 18:30 Nie wszystkim się podoba tymczasowy parking w centrum parku miejskiego W parku miejskim w Strzelcach Opolskich biało-czerwoną taśmą wyznaczono miejsca do zaparkowania samochodów. Ma to być ukłon w stronę rodziców przyjeżdżających ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:45 "Oddaj krew dla seniora" akcja krwiodawstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka Podzielili się najcenniejszym darem życia z myślą o babciach i dziadkach, którzy obchodzą swoje święto. Opolski kurator oświaty zmobilizował współpracowników ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach: policja zatrzymała 3 osoby Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z odkryciem nielegalnego składowiska odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 17:00 PiS pyta marszałka o powody powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości. "Chcemy wiedzieć, czym będzie się zajmo ... Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa opolskiego pytają, w jakim celu powołano pełnomocnika do spraw wielokulturowości. Funkcja została utworzon ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Podejrzane składowisko koło Niemodlina. Opuszczony kurnik zastawiony beczkami z nieznaną substancją W Brzęczkowicach koło Niemodlina odkryto składowisko odpadów. W budynku po nieczynnym kurniku znaleziono beczki nieznanego pochodzenia i z nieznaną jeszcze su ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Wojewoda opolski o rządowych programach społecznych dla matek, seniorów i osób niepełnosprawnych - Nowy rok to przede wszystkim kontynuacja sprawdzonych programów społecznych i kilka nowości. Dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »