Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-15, 12:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Najpierw Wrocław, potem Opole. Obchodzimy okrągłą rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków

Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
W tym roku przypada 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Uroczystości rocznicowe organizuje Rodzina Rodła. - To autorska inicjatywa, która powstała 15 lat temu we Wrocławiu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tadeusz Szczyrbak, założyciel Rodziny Rodła.
- Tematyka myśli zachodniej spod Znaku Rodła nie była obecna po 1990 roku w przestrzeni publicznej państwa polskiego. Przyszło zapotrzebowanie na Kresy Wschodnie, na Golgotę Wschodu. Jeśli chodzi o myśl zachodnią, nasz interes narodowy, który jest przecież tak ważny i zogniskowany na zachodnie i północne ziemie odzyskane, to tutaj tej historii i edukacji brakowało i nadal brakuje. W czasie tych 15 lat wiele udało się zrobić - dodaje gość Radia Opole.

- Na przykład 14 edycji corocznych uroczystości we Wrocławiu, upamiętniających Kongres Berliński 6 marca 1938 roku, na którym proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła - mówi Szczyrbak. - To jedyna taka tradycja, wartość ogólnopolskich spotkań. 7 grudnia 2017 roku Senat uchwali okolicznościową uchwałą rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Zrobiono to na wniosek senatora Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Czerwińskiego. Te prawdy przy okazji uroczystości we Wrocławiu, ale także w Opolu i w wielu innych miastach w Polsce będą bardzo ważne.

- Sama uchwała to za mało, do tego potrzebna jest praca i zrealizowanie około 30 inicjatyw, głównie we Wrocławiu, ale także w Opolu - dodaje Szczyrbak. - Uroczystości rozpocznie 5 marca msza święta w kościele ojców franciszkanów, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Czaja, później będzie plenerowe spotkanie przy Opolskiej Nike, przy Prawdach Polaków. Bardzo ważna jest ta trzecia część merytoryczno-artystyczna w Filharmonii Opolskiej.

- Organizatorem corocznych uroczystości opolskich jest miasto - powiedział w "Poglądach i osądach" Janusz Wójcik, doradca marszałka do spraw społecznych. - Mam nadzieję, że miasto w tym roku też to zorganizuje. Uroczystości odbywały się w ratuszu, przyjeżdżali również ludzie z Raciborza, składaliśmy kwiaty przed pomnikiem na Placu Wolności. Tam jest umieszczona tablica z Prawdami Polaków.

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła odbędą się 4 marca we Wrocławiu. Zaplanowano także działania w Bytomiu, Raciborzu, Zabrzu, Malborku i Olsztynie.
Janusz Wójcik
Tadeusz Szczyrbak cz. 1
Tadeusz Szczyrbak cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-05-21, godz. 22:00 Janusz Korwin Mikke odwiedza Opolszczyznę W planach jest kilka spotkań m.in. z mieszkańcami Opola, Głubczyc, czy Krapkowic. Prezes partii 'Wolność' chce przekonywać mieszkańców do tego, że 'socjalizm ... » więcej 2018-05-21, godz. 17:53 Wiedzą co to niepodległość i tożsamość narodowa. Rozstrzygnięto konkurs z okazji 100-lecia Niepodległej W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano konkurs o tematyce patriotycznej zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. ... » więcej 2018-05-21, godz. 16:00 Autostrada A4: duży zator w kierunku Wrocławia Duży zator na opolskim odcinku autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Powodem jest remont 9-kilometrowego odcinka między węzłami Krapkowice i Opole Południe. Zat ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:30 MN ma trzy opinie prawne w sprawie języka mniejszości Mniejszość Niemiecka zaprezentowała trzy opinie prawne, które mają potwierdzać ich stanowisko w sprawie zgodności z prawem równoległego nauczania języka niemi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:37 Właściciel psa odpowiada za swojego czworonoga. Trwa śledztwo w sprawie wypadku w Kowalowicach Wracamy do tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się kilka dni temu w podnamysłowskich Kowalowicach. Uwiązany pod sklepem owczarek niemiecki dotkliwie pogryzł ... » więcej 2018-05-21, godz. 13:00 Eksplozja kolorów inauguruje dziś (21.05) Piastonalia Będą liczne koncerty, zawody sportowe i tradycyjna Żakinada. Dziś (21.05) w Opolu ruszają Piastonalia, czyli Studencka Wiosna Kulturalna. » więcej 2018-05-21, godz. 10:59 Saperzy z Gliwic zajmą się ładunkiem spod Kędzierzyna-Koźla. Sprawę bada prokuratura Ponad tysiąc bomb i pocisków znaleziono w lesie pomiędzy Sławięcicami, a Starą Kuźnią w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Na miejsce dziś (21.05) dotrą saper ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:02 "O takich postaciach trzeba pamiętać". W Oleszce uczczono pamięć Karola Chodkiewicza Wojewoda opolski, Adrian Czubak uczcił pamięć Karola Chodkiewicza, młodego kadeta Orląt Lwowskich, który zginął we wsi Oleszka, walcząc o Górę św. Anny w III ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:00 Krapkowicki "Skórzak" otwiera drzwi dla swoich przyszłych uczniów. Będą zadania i nagrody 'Zagraj o tron' to tytuł dzisiejszego (22.05) dnia otwartego w Zespole Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach. » więcej 2018-05-21, godz. 08:59 Policjanci z Nysy złapali wandali, którzy maczetą uszkodzili rzeźbę z XVIII wieku Dwaj mężczyźni z Nysy maczetą uszkodzili zabytkową rzeźbę sakralną. Teraz grozi im do ośmiu lat więzienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »