Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-15, 12:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Najpierw Wrocław, potem Opole. Obchodzimy okrągłą rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków

Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
W tym roku przypada 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Uroczystości rocznicowe organizuje Rodzina Rodła. - To autorska inicjatywa, która powstała 15 lat temu we Wrocławiu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tadeusz Szczyrbak, założyciel Rodziny Rodła.
- Tematyka myśli zachodniej spod Znaku Rodła nie była obecna po 1990 roku w przestrzeni publicznej państwa polskiego. Przyszło zapotrzebowanie na Kresy Wschodnie, na Golgotę Wschodu. Jeśli chodzi o myśl zachodnią, nasz interes narodowy, który jest przecież tak ważny i zogniskowany na zachodnie i północne ziemie odzyskane, to tutaj tej historii i edukacji brakowało i nadal brakuje. W czasie tych 15 lat wiele udało się zrobić - dodaje gość Radia Opole.

- Na przykład 14 edycji corocznych uroczystości we Wrocławiu, upamiętniających Kongres Berliński 6 marca 1938 roku, na którym proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła - mówi Szczyrbak. - To jedyna taka tradycja, wartość ogólnopolskich spotkań. 7 grudnia 2017 roku Senat uchwali okolicznościową uchwałą rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Zrobiono to na wniosek senatora Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Czerwińskiego. Te prawdy przy okazji uroczystości we Wrocławiu, ale także w Opolu i w wielu innych miastach w Polsce będą bardzo ważne.

- Sama uchwała to za mało, do tego potrzebna jest praca i zrealizowanie około 30 inicjatyw, głównie we Wrocławiu, ale także w Opolu - dodaje Szczyrbak. - Uroczystości rozpocznie 5 marca msza święta w kościele ojców franciszkanów, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Czaja, później będzie plenerowe spotkanie przy Opolskiej Nike, przy Prawdach Polaków. Bardzo ważna jest ta trzecia część merytoryczno-artystyczna w Filharmonii Opolskiej.

- Organizatorem corocznych uroczystości opolskich jest miasto - powiedział w "Poglądach i osądach" Janusz Wójcik, doradca marszałka do spraw społecznych. - Mam nadzieję, że miasto w tym roku też to zorganizuje. Uroczystości odbywały się w ratuszu, przyjeżdżali również ludzie z Raciborza, składaliśmy kwiaty przed pomnikiem na Placu Wolności. Tam jest umieszczona tablica z Prawdami Polaków.

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła odbędą się 4 marca we Wrocławiu. Zaplanowano także działania w Bytomiu, Raciborzu, Zabrzu, Malborku i Olsztynie.
Janusz Wójcik
Tadeusz Szczyrbak cz. 1
Tadeusz Szczyrbak cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-08-16, godz. 20:30 Opole: utrudnienia na Wrocławskiej w związku z budową obwodnicy Piastowskiej W piątek (17.08) na ulicy Wrocławskiej w Opolu wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu. W związku z budową obwodnicy Piastowskiej zamknięty zostanie wew ... » więcej 2018-08-16, godz. 20:25 Samochód osobowy potracił w Krapkowicach rowerzystkę Poszkodowana 70-letnia kobieta trafiła Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do opolskiego USK. » więcej 2018-08-16, godz. 20:00 Opolscy pielgrzymi coraz bliżej celu. W piątek ostatni długi odcinek [ZDJĘCIA] Opolscy pielgrzymi będący w drodze na Jasną Górę opuścili już teren województwa i wędrują w stronę Częstochowy. Dziś (16.08) wieczorem zatrzymają się na nocle ... » więcej 2018-08-16, godz. 18:15 Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała już 6 komitetów wyborczych Od ogłoszenia terminu wyborów samorządowych we wtorek (14.08) opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała 6 komitetów wyborczych (stan na 16. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:30 Korfantego w Opolu będzie dłużej zamknięta, czyli do 21 sierpnia Ulica Korfantego w Opolu będzie zamknięta do 21 sierpnia. To kolejne przesunięcie terminu wyłączenia z ruchu jednej z głównych ulic miasta. Powodem utrudnień ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:18 Prudnik: policja prowadzi wakacyjne działania profilaktyczne i kontrole Bezpiecznie przebiegają wakacje w powiecie prudnickim. Jak dotąd policja nie odnotowała groźnych zdarzeń będących efektem pozostawienia nieletnich bez opieki. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:00 Renowacja lokomotywy w Opolu, to koszt 200 tysięcy złotych. Miasto czeka na ruch kolei Nadal nie jest znana przyszłość zabytkowej lokomotywy, która stoi przy dworcu głównym w Opolu. Według ekspertyzy, przygotowanej przez zewnętrzną firmę, koszt ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:39 Stary gazociąg zostanie wymieniony. Dodatkowa inwestycja przy remoncie ul. Warszawskiej w Głubczycach 200 metrów gazociągu zostanie wymienione przy ul. Warszawskiej w Głubczycach. Usterka sieci została wykryta podczas remontu drogi, a konkretnie wymiany sieci ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:00 Dopalacze w pudełku na płytę CD. Służbowy pies wywąchał substancje na poczcie w Opolu Dopalacze schowane w opakowaniu po płycie CD przechwycili w stolicy regionu funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. » więcej 2018-08-16, godz. 14:35 Bułgar podejrzany o śmiertelne potrącenie w Opolu jest ścigany listem gończym Jest list gończy za 37-letnim Bułgarem, który pod koniec maja miał śmiertelnie potrącić 69-letnią kobietę na ulicy Ozimskiej w Opolu. Dwa tygodnie temu (02.08 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »