Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-15, 12:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Najpierw Wrocław, potem Opole. Obchodzimy okrągłą rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków

Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
W tym roku przypada 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Uroczystości rocznicowe organizuje Rodzina Rodła. - To autorska inicjatywa, która powstała 15 lat temu we Wrocławiu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tadeusz Szczyrbak, założyciel Rodziny Rodła.
- Tematyka myśli zachodniej spod Znaku Rodła nie była obecna po 1990 roku w przestrzeni publicznej państwa polskiego. Przyszło zapotrzebowanie na Kresy Wschodnie, na Golgotę Wschodu. Jeśli chodzi o myśl zachodnią, nasz interes narodowy, który jest przecież tak ważny i zogniskowany na zachodnie i północne ziemie odzyskane, to tutaj tej historii i edukacji brakowało i nadal brakuje. W czasie tych 15 lat wiele udało się zrobić - dodaje gość Radia Opole.

- Na przykład 14 edycji corocznych uroczystości we Wrocławiu, upamiętniających Kongres Berliński 6 marca 1938 roku, na którym proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła - mówi Szczyrbak. - To jedyna taka tradycja, wartość ogólnopolskich spotkań. 7 grudnia 2017 roku Senat uchwali okolicznościową uchwałą rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Zrobiono to na wniosek senatora Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Czerwińskiego. Te prawdy przy okazji uroczystości we Wrocławiu, ale także w Opolu i w wielu innych miastach w Polsce będą bardzo ważne.

- Sama uchwała to za mało, do tego potrzebna jest praca i zrealizowanie około 30 inicjatyw, głównie we Wrocławiu, ale także w Opolu - dodaje Szczyrbak. - Uroczystości rozpocznie 5 marca msza święta w kościele ojców franciszkanów, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Czaja, później będzie plenerowe spotkanie przy Opolskiej Nike, przy Prawdach Polaków. Bardzo ważna jest ta trzecia część merytoryczno-artystyczna w Filharmonii Opolskiej.

- Organizatorem corocznych uroczystości opolskich jest miasto - powiedział w "Poglądach i osądach" Janusz Wójcik, doradca marszałka do spraw społecznych. - Mam nadzieję, że miasto w tym roku też to zorganizuje. Uroczystości odbywały się w ratuszu, przyjeżdżali również ludzie z Raciborza, składaliśmy kwiaty przed pomnikiem na Placu Wolności. Tam jest umieszczona tablica z Prawdami Polaków.

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła odbędą się 4 marca we Wrocławiu. Zaplanowano także działania w Bytomiu, Raciborzu, Zabrzu, Malborku i Olsztynie.
Janusz Wójcik
Tadeusz Szczyrbak cz. 1
Tadeusz Szczyrbak cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-02-23, godz. 19:00 Burmistrz Brzegu: inicjatywa w sprawie referendum już legalna 19 lutego do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął ponowny wniosek od grupy mieszkańców, która chce zorganizować w mieście referendum w sprawie budowy nowego zakładu ... » więcej 2018-02-23, godz. 19:00 Adrianna Zwierzewicz najlepsza w konkursie "Wybieram wybory" na Opolszczyźnie Adrianna Zwierzewicz została laureatką w konkursie 'Wybieram wybory' zorganizowanym przez Państwową Komisję Wyborczą. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 2 ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:37 Komendant straży ze Strzelec Opolskich przechodzi na emeryturę Po 30 latach w straży pożarnej na emeryturę przechodzi starszy brygadier Wojciech Lisowski, komendant powiatowy ze Strzelec Opolskich. Dzisiaj odbyło się ofic ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:00 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu 5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławi ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:52 Miał blisko 4 promile, wjechał autem do rowu 36-letni mieszkaniec gminy Kolonowskie jest posiadaczem tegorocznego niechlubnego rekordu - przy policyjnym badaniu alkomat pokazał, że mężczyzna miał prawie ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:00 Niebezpieczne popołudnie na opolskich drogach Dwie osoby zostały ranne w popołudniowych zdarzeniach, do których doszło w Pisarzowicach i Dąbrowie Niemodlińskiej. » więcej 2018-02-23, godz. 16:52 Ponad 4 godziny wyciągano wywrotkę, która wpadła do wyrobiska żwirowni w Kobylicach Od kilku godzin strażacy i pracownicy żwirowni w Kobylicach próbują wyciągnąć z wody wywrotkę. Samochód dzisiaj rano zsunął się z wału i wpadł do wody. Kierow ... » więcej 2018-02-23, godz. 16:30 Fala krytyki i hejtu. Poszukujący krowy-uciekinierki obrażani w internecie Chcieli pomóc zwierzęciu, teraz są obrażani i 'hejtowani'. Weterynarze, którzy brali udział w poszukiwaniach nyskiej krowy-uciekinierki spotkali się z falą ni ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 W Ozimku odkryto niewybuchy. Na miejscu są już saperzy W Ozimku, w pobliżu torów kolejowych znaleziono pociski artyleryjskie, które mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. Niewybuchy odkryto podczas remontu na ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje Wywrotka stoczyła się do wody, kierowca poniósł śmierć. Do tego wypadku doszło w żwirowni w Kobylicach pod Kędzierzynem-Koźlem. Świadek zdarzenia zadzwonił po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »