Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-15, 12:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Najpierw Wrocław, potem Opole. Obchodzimy okrągłą rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków

Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
W tym roku przypada 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Uroczystości rocznicowe organizuje Rodzina Rodła. - To autorska inicjatywa, która powstała 15 lat temu we Wrocławiu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tadeusz Szczyrbak, założyciel Rodziny Rodła.
- Tematyka myśli zachodniej spod Znaku Rodła nie była obecna po 1990 roku w przestrzeni publicznej państwa polskiego. Przyszło zapotrzebowanie na Kresy Wschodnie, na Golgotę Wschodu. Jeśli chodzi o myśl zachodnią, nasz interes narodowy, który jest przecież tak ważny i zogniskowany na zachodnie i północne ziemie odzyskane, to tutaj tej historii i edukacji brakowało i nadal brakuje. W czasie tych 15 lat wiele udało się zrobić - dodaje gość Radia Opole.

- Na przykład 14 edycji corocznych uroczystości we Wrocławiu, upamiętniających Kongres Berliński 6 marca 1938 roku, na którym proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła - mówi Szczyrbak. - To jedyna taka tradycja, wartość ogólnopolskich spotkań. 7 grudnia 2017 roku Senat uchwali okolicznościową uchwałą rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Zrobiono to na wniosek senatora Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Czerwińskiego. Te prawdy przy okazji uroczystości we Wrocławiu, ale także w Opolu i w wielu innych miastach w Polsce będą bardzo ważne.

- Sama uchwała to za mało, do tego potrzebna jest praca i zrealizowanie około 30 inicjatyw, głównie we Wrocławiu, ale także w Opolu - dodaje Szczyrbak. - Uroczystości rozpocznie 5 marca msza święta w kościele ojców franciszkanów, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Czaja, później będzie plenerowe spotkanie przy Opolskiej Nike, przy Prawdach Polaków. Bardzo ważna jest ta trzecia część merytoryczno-artystyczna w Filharmonii Opolskiej.

- Organizatorem corocznych uroczystości opolskich jest miasto - powiedział w "Poglądach i osądach" Janusz Wójcik, doradca marszałka do spraw społecznych. - Mam nadzieję, że miasto w tym roku też to zorganizuje. Uroczystości odbywały się w ratuszu, przyjeżdżali również ludzie z Raciborza, składaliśmy kwiaty przed pomnikiem na Placu Wolności. Tam jest umieszczona tablica z Prawdami Polaków.

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła odbędą się 4 marca we Wrocławiu. Zaplanowano także działania w Bytomiu, Raciborzu, Zabrzu, Malborku i Olsztynie.
Janusz Wójcik
Tadeusz Szczyrbak cz. 1
Tadeusz Szczyrbak cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-10-19, godz. 23:00 Opolskie pielęgniarki i położne świętowały 20-lecie związków zawodowych Pielęgniarki i położne z Opolszczyzny świętowały 20-lecie istnienia ogólnopolskiego związku zawodowego w regionie. Jubileusz był okazją do podziękowań i wspom ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogł ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:30 Sad dla mieszkańców. W Wawelnie posadzą drzewa starego typu Owoce dla mieszkańców Wawelna - w miejscowości powstanie ogólnodostępny sad. Na nieużytku rolnym zostaną posadzone drzewa i rośliny miododajne, zamontowane bę ... » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Na ulice Nysy znów wyjedzie elektryczny autobus. Na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 160 kilometrów Kolejny autobus o napędzie elektrycznym trafił na testy do nyskiego MZK. Za kilka lat po ulicach miasta mają kursować co najmniej cztery takie pojazdy. » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Violetta Porowska przewiduje, że będzie w drugiej turze. PiS apeluje o udział w wyborach Na kilka godzin przed zakończeniem kampanii wyborczej kandydatka na prezydenta Opola Violetta Porowska mówi o tym, że podczas spotkań z mieszkańcami osobiście ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:45 Powojenne niewybuchy odkryte w kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu Brzescy saperzy zostali wezwani na interwencję do Opola. W jednej z kamienic w śródmieściu odkryto bowiem granaty prawdopodobnie z czasów drugiej wojny świato ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Biznesowe Oskary rozdane. Najlepsze przedsiębiorstwa wyróżnione na Gali Biznesu Izba Gospodarcza 'Śląsk' i Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki po raz szesnasty uhonorowały przedsiębiorców Biznesowymi Oscarami. Statuetki 'Firma Roku 2017 ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Tłumy na wykładzie motywacyjnym Łukasza Jakóbiaka. W Opolu podsumowano Ogólnopolski Tydzień Kariery Wykład motywacyjny youtubera Łukasza Jakóbiaka przyciągnął ponad 300 uczniów szkół średnich i gimnazjów na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opol ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:00 Opolski Alarm Smogowy zarzuca prezydentowi Opola brak działań na rzecz polepszenia jakości powietrza - Od 10 dni w Opolu utrzymuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia średniodobowego PM10 - informują działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Zarzucają m.in ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:00 Bezpieczeństwo mieszkańców i walka z bezrobociem. Wojciech Stachoń zapowiada ściągnięcie do Pakosławic inwestora Wodociąg i kanalizacja we wszystkich miejscowościach w gminie, nowe chodniki i remonty dróg, a także sprowadzenie zagranicznego inwestora mogącego zatrudnić n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »