Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-15, 12:10 Autor: Justyna Maćkowiak

Najpierw Wrocław, potem Opole. Obchodzimy okrągłą rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków

Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Rodło, Pernambuko - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8555999
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Barbara Więcek]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
W tym roku przypada 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Uroczystości rocznicowe organizuje Rodzina Rodła. - To autorska inicjatywa, która powstała 15 lat temu we Wrocławiu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Tadeusz Szczyrbak, założyciel Rodziny Rodła.
- Tematyka myśli zachodniej spod Znaku Rodła nie była obecna po 1990 roku w przestrzeni publicznej państwa polskiego. Przyszło zapotrzebowanie na Kresy Wschodnie, na Golgotę Wschodu. Jeśli chodzi o myśl zachodnią, nasz interes narodowy, który jest przecież tak ważny i zogniskowany na zachodnie i północne ziemie odzyskane, to tutaj tej historii i edukacji brakowało i nadal brakuje. W czasie tych 15 lat wiele udało się zrobić - dodaje gość Radia Opole.

- Na przykład 14 edycji corocznych uroczystości we Wrocławiu, upamiętniających Kongres Berliński 6 marca 1938 roku, na którym proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła - mówi Szczyrbak. - To jedyna taka tradycja, wartość ogólnopolskich spotkań. 7 grudnia 2017 roku Senat uchwali okolicznościową uchwałą rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Zrobiono to na wniosek senatora Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Czerwińskiego. Te prawdy przy okazji uroczystości we Wrocławiu, ale także w Opolu i w wielu innych miastach w Polsce będą bardzo ważne.

- Sama uchwała to za mało, do tego potrzebna jest praca i zrealizowanie około 30 inicjatyw, głównie we Wrocławiu, ale także w Opolu - dodaje Szczyrbak. - Uroczystości rozpocznie 5 marca msza święta w kościele ojców franciszkanów, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Czaja, później będzie plenerowe spotkanie przy Opolskiej Nike, przy Prawdach Polaków. Bardzo ważna jest ta trzecia część merytoryczno-artystyczna w Filharmonii Opolskiej.

- Organizatorem corocznych uroczystości opolskich jest miasto - powiedział w "Poglądach i osądach" Janusz Wójcik, doradca marszałka do spraw społecznych. - Mam nadzieję, że miasto w tym roku też to zorganizuje. Uroczystości odbywały się w ratuszu, przyjeżdżali również ludzie z Raciborza, składaliśmy kwiaty przed pomnikiem na Placu Wolności. Tam jest umieszczona tablica z Prawdami Polaków.

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła odbędą się 4 marca we Wrocławiu. Zaplanowano także działania w Bytomiu, Raciborzu, Zabrzu, Malborku i Olsztynie.
Janusz Wójcik
Tadeusz Szczyrbak cz. 1
Tadeusz Szczyrbak cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »