Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-12, 07:00 Autor: Maciej Stępień

Rok po aferze z chemikaliami. W Brzegu i Pogorzeli działała zorganizowana grupa przestępcza

Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
W styczniu 2017 roku wybuchła ogólnopolska afera w związku z nielegalnym składowaniem odpadów chemicznych. W Brzegu, Pogorzeli i Domaniowe na Dolnym Śląsku odkryto magazyny pełne niebezpiecznych i toksycznych substancji. Łącznie ponad 500 ton odpadów. Postępowaniem dziś objętych jest siedem osób, ale jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, sprawa jest rozwojowa.
- Czwórce osób zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów - mówi Radiu Opole prokurator Stanisław Bar. – Na chwilę obecną ustaliliśmy, że przedmiotem przestępstwa były ponad 500 ton substancji chemicznych. Musimy jeszcze pobrać próbki z terenu jednej z lokalizacji.

Aneta Rabczewska, wójt Olszanki przypomina, że składowisko w Pogorzeli zostało w miarę szybko usunięte. Po części samorząd musiał partycypować w kosztach wywozu odpadów. Dziś samorządowiec podkreśla, że inne miasta, czy gminy wciąż są narażone na ten niebezpieczny i nielegalny proceder.

- Ścieżka takich odpadów, które są przez producenta wytworzone i później trafiają ewentualnie na tereny gmin jest po prostu za krótka. Nie mamy dziś możliwości fizycznych do zlokalizowania ewentualnego producenta tych odpadów. Wytwórca jest wyłącznie odpowiedzialny za nie do momentu przekazania ich do utylizacji. Co się później z nimi dzieje, tego już nikt nie kontroluje. Często właśnie lądują one w małych gminach, chowane po stodołach, czy magazynach. To musi się zmienić – apeluje wójt Olszanki.

Zdaniem Rabczewskiej potrzebne są również programy pomocowe dla samorządów w przypadku takich zagrożeń, a tych dziś brakuje. Przypomnijmy, że nielegalne składowiska odkryto w styczniu. Procedura ich usunięcia trwała trzy miesiące. Ostatni transport beczek z chemicznymi substancjami wyjechał z Pogorzeli końcem kwietnia.
Stanisław Bar i Aneta Rabczewska

Wiadomości z regionu

2018-09-23, godz. 15:43 Dwie osoby poszkodowane w zderzeniu osobówki z motocyklem w Suchej Mamy utrudnienia na drodze krajowej nr 94 na trasie Opole - Strzelce Opolskie. W miejscowości Sucha doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Posz ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:45 Rolnicy podziękowali za plony na Górze Świętej Anny. Było też wiele intencji modlitewnych Piękne korony żniwne, ludowe stroje, podziękowania za plony oraz modlitwa. Tak wyglądały Dożynki Diecezjalne na Górze Świętej Anny. » więcej 2018-09-23, godz. 12:35 Uwaga, na Opolszczyźnie będzie silnie wiało! Nawet 100 km/h Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego możemy się spodziewać na terenie powiatów głubczyckiego, kędzierzyńsko-koziels ... » więcej 2018-09-23, godz. 11:00 Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jednym z postulatów Partii Razem Walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w tym m.in. stworzenie samorządowych przedsiębiorstw autobusowych postuluje Partia Razem. Maciej Kruszka, kandydat do sej ... » więcej 2018-09-22, godz. 21:59 Wypadek w Korfantowie - 3 osoby zostały ranne. Lądował śmigłowiec LPR Wczoraj (22.09) po godzinie 14:00 na ul. Kościuszki zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »