Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-12, 07:00 Autor: Maciej Stępień

Rok po aferze z chemikaliami. W Brzegu i Pogorzeli działała zorganizowana grupa przestępcza

Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
W styczniu 2017 roku wybuchła ogólnopolska afera w związku z nielegalnym składowaniem odpadów chemicznych. W Brzegu, Pogorzeli i Domaniowe na Dolnym Śląsku odkryto magazyny pełne niebezpiecznych i toksycznych substancji. Łącznie ponad 500 ton odpadów. Postępowaniem dziś objętych jest siedem osób, ale jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, sprawa jest rozwojowa.
- Czwórce osób zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów - mówi Radiu Opole prokurator Stanisław Bar. – Na chwilę obecną ustaliliśmy, że przedmiotem przestępstwa były ponad 500 ton substancji chemicznych. Musimy jeszcze pobrać próbki z terenu jednej z lokalizacji.

Aneta Rabczewska, wójt Olszanki przypomina, że składowisko w Pogorzeli zostało w miarę szybko usunięte. Po części samorząd musiał partycypować w kosztach wywozu odpadów. Dziś samorządowiec podkreśla, że inne miasta, czy gminy wciąż są narażone na ten niebezpieczny i nielegalny proceder.

- Ścieżka takich odpadów, które są przez producenta wytworzone i później trafiają ewentualnie na tereny gmin jest po prostu za krótka. Nie mamy dziś możliwości fizycznych do zlokalizowania ewentualnego producenta tych odpadów. Wytwórca jest wyłącznie odpowiedzialny za nie do momentu przekazania ich do utylizacji. Co się później z nimi dzieje, tego już nikt nie kontroluje. Często właśnie lądują one w małych gminach, chowane po stodołach, czy magazynach. To musi się zmienić – apeluje wójt Olszanki.

Zdaniem Rabczewskiej potrzebne są również programy pomocowe dla samorządów w przypadku takich zagrożeń, a tych dziś brakuje. Przypomnijmy, że nielegalne składowiska odkryto w styczniu. Procedura ich usunięcia trwała trzy miesiące. Ostatni transport beczek z chemicznymi substancjami wyjechał z Pogorzeli końcem kwietnia.
Stanisław Bar i Aneta Rabczewska

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »