Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-12, 07:00 Autor: Maciej Stępień

Rok po aferze z chemikaliami. W Brzegu i Pogorzeli działała zorganizowana grupa przestępcza

Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
W styczniu 2017 roku wybuchła ogólnopolska afera w związku z nielegalnym składowaniem odpadów chemicznych. W Brzegu, Pogorzeli i Domaniowe na Dolnym Śląsku odkryto magazyny pełne niebezpiecznych i toksycznych substancji. Łącznie ponad 500 ton odpadów. Postępowaniem dziś objętych jest siedem osób, ale jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, sprawa jest rozwojowa.
- Czwórce osób zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów - mówi Radiu Opole prokurator Stanisław Bar. – Na chwilę obecną ustaliliśmy, że przedmiotem przestępstwa były ponad 500 ton substancji chemicznych. Musimy jeszcze pobrać próbki z terenu jednej z lokalizacji.

Aneta Rabczewska, wójt Olszanki przypomina, że składowisko w Pogorzeli zostało w miarę szybko usunięte. Po części samorząd musiał partycypować w kosztach wywozu odpadów. Dziś samorządowiec podkreśla, że inne miasta, czy gminy wciąż są narażone na ten niebezpieczny i nielegalny proceder.

- Ścieżka takich odpadów, które są przez producenta wytworzone i później trafiają ewentualnie na tereny gmin jest po prostu za krótka. Nie mamy dziś możliwości fizycznych do zlokalizowania ewentualnego producenta tych odpadów. Wytwórca jest wyłącznie odpowiedzialny za nie do momentu przekazania ich do utylizacji. Co się później z nimi dzieje, tego już nikt nie kontroluje. Często właśnie lądują one w małych gminach, chowane po stodołach, czy magazynach. To musi się zmienić – apeluje wójt Olszanki.

Zdaniem Rabczewskiej potrzebne są również programy pomocowe dla samorządów w przypadku takich zagrożeń, a tych dziś brakuje. Przypomnijmy, że nielegalne składowiska odkryto w styczniu. Procedura ich usunięcia trwała trzy miesiące. Ostatni transport beczek z chemicznymi substancjami wyjechał z Pogorzeli końcem kwietnia.
Stanisław Bar i Aneta Rabczewska

Wiadomości z regionu

2018-03-19, godz. 06:00 Problemy ścisłego centrum Opola były tematem spotkania STE SILESIA z mieszkańcami Spotkanie z mieszkańcami ścisłego centrum Opola zorganizowali wczoraj (18.03) działacze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych SILESIA. » więcej 2018-03-18, godz. 22:00 Opolscy klerycy pokazali umiejętności aktorskie Klerycy Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu wystawili Misterium Męki Pańskiej. Za pomocą spektaklu postanowili pokazać to, co dzieje si ... » więcej 2018-03-18, godz. 21:15 O przygotowaniach do wyborów samorządowych dyskutowali politycy w Niedzielnej Loży Radiowej Jesienne wybory samorządowe były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Choć pozostaje do nich więcej niż pół roku, pojawia się wiele spekulacji odnośnie ewentual ... » więcej 2018-03-18, godz. 19:30 Jaja wielkanocne można zdobić na wiele sposobów. Pokazali to w Tułowicach Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych, kurs robienia tradycyjnych palm wielkanocnych, warsztaty i występy artystyczne na scenie. Tułowicki Ośrodek Kultury zorga ... » więcej 2018-03-18, godz. 19:20 Śmigłowiec zabrał 16-letniego rowerzystę do szpitala po potrąceniu przez samochód 16-letni rowerzysta został potrącony na ulicy Strzeleckiej w Kluczborku przez osobowego seata. Nastolatek doznał urazu głowy i płuc - stracił przytomność. » więcej 2018-03-18, godz. 19:20 Kolejny raz pokazali najnowsze trendy dotyczące budowy domu i wyposażenia wnętrz Dobiegły końca VIII Śląskie Targi Budowlane w domEXPO. Od piątku (16.03) do dzisiejszego popołudnia prezentowało się około stu firm pod hasłem przewodnim 'Czy ... » więcej 2018-03-18, godz. 19:00 "Nasza OSP, moja MDP". Młodzi strażacy na ekrany Trwa konkurs skierowany do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Opolskiego, które poprzez prezentacje multimedialną lub film przedstawią swoją działalnoś ... » więcej 2018-03-18, godz. 15:00 Nowe pracownie laboratoryjne w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Będzie można wykonać "progresję wiekową" Komenda Wojewódzka Policji w Opolu ma dwie nowe pracownie laboratoryjne. Pomieszczenia zostały wyposażone w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt do szybkiej id ... » więcej 2018-03-18, godz. 14:50 Inwestycje na drogach wojewódzkich. Od poniedziałku utrudnienia. Będą objazdy Rozpoczyna się budowa obwodnicy Malni i Choruli w ciągu drogi wojewódzkiej 423. To oznacza pierwsze utrudnienia dla kierowców i objazdy. » więcej 2018-03-18, godz. 14:30 W Lubszy mieli kupić własną śmieciarkę, ale na razie gmina unieważnia przetargi Na początku roku władze Lubszy postanowiły unieważnić dwa przetargi na wywóz odpadów komunalnych z terenu gminy. Powodem takiej decyzji były zbyt wysokie kosz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »