Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-12, 07:00 Autor: Maciej Stępień

Rok po aferze z chemikaliami. W Brzegu i Pogorzeli działała zorganizowana grupa przestępcza

Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
W styczniu 2017 roku wybuchła ogólnopolska afera w związku z nielegalnym składowaniem odpadów chemicznych. W Brzegu, Pogorzeli i Domaniowe na Dolnym Śląsku odkryto magazyny pełne niebezpiecznych i toksycznych substancji. Łącznie ponad 500 ton odpadów. Postępowaniem dziś objętych jest siedem osób, ale jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, sprawa jest rozwojowa.
- Czwórce osób zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów - mówi Radiu Opole prokurator Stanisław Bar. – Na chwilę obecną ustaliliśmy, że przedmiotem przestępstwa były ponad 500 ton substancji chemicznych. Musimy jeszcze pobrać próbki z terenu jednej z lokalizacji.

Aneta Rabczewska, wójt Olszanki przypomina, że składowisko w Pogorzeli zostało w miarę szybko usunięte. Po części samorząd musiał partycypować w kosztach wywozu odpadów. Dziś samorządowiec podkreśla, że inne miasta, czy gminy wciąż są narażone na ten niebezpieczny i nielegalny proceder.

- Ścieżka takich odpadów, które są przez producenta wytworzone i później trafiają ewentualnie na tereny gmin jest po prostu za krótka. Nie mamy dziś możliwości fizycznych do zlokalizowania ewentualnego producenta tych odpadów. Wytwórca jest wyłącznie odpowiedzialny za nie do momentu przekazania ich do utylizacji. Co się później z nimi dzieje, tego już nikt nie kontroluje. Często właśnie lądują one w małych gminach, chowane po stodołach, czy magazynach. To musi się zmienić – apeluje wójt Olszanki.

Zdaniem Rabczewskiej potrzebne są również programy pomocowe dla samorządów w przypadku takich zagrożeń, a tych dziś brakuje. Przypomnijmy, że nielegalne składowiska odkryto w styczniu. Procedura ich usunięcia trwała trzy miesiące. Ostatni transport beczek z chemicznymi substancjami wyjechał z Pogorzeli końcem kwietnia.
Stanisław Bar i Aneta Rabczewska

Wiadomości z regionu

2018-01-18, godz. 19:00 Policja i opieka społeczna z Namysłowa nie zapomina o bezdomnych. Oferowali pomoc Namysłowscy policjanci i pracownicy opieki społecznej sprawdzali, w jakich warunkach pomieszkują bezdomni. Odwiedzali budynki, garaże i ogródki działkowe. » więcej 2018-01-18, godz. 18:15 Wyrok w sprawie byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie w lutym Po prawie pięciu latach sprawa sądowa Marioli K., byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie, ma się ku końcowi. Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskic ... » więcej 2018-01-18, godz. 17:15 Autobus w rowie z powodu wiatru. Nadchodzi orkan Gwałtowny podmuch wiatru zepchnął z drogi autobus. Miało to miejsce pomiędzy Strzelcami Opolskimi a Dolną, na otwartej przestrzeni wśród pól. Pojazd przewróci ... » więcej 2018-01-18, godz. 17:15 Wypadek na ul. Luboszyckiej w Opolu Kilkanaście minut przed godziną 16:00 na ulicy Luboszyckiej samochód osobowy potrącił pieszego. » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Zima z Radiem Opole na górce Kaśce w Strzelcach Opolskich Ponad sto osób pojawiło się dzisiaj rano na górce Kaśce w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Na dośnieżanym sztucznie stoku mieszkańcy miasta i okolic baw ... » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu został wreszcie wybrany Jarosław Kończyło będzie nowym dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj takiego wyboru dokonała komisja konkursowa. W tajnym głosowaniu czterech z si ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Chirurgia Szpitala Wojewódzkiego w Opolu już działa normalnie Sytuacja na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest ustabilizowana. Lekarze po wczorajszym (17.01) kompromisie wrócili do łóżek pacjent ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Wypadek na ulicy Częstochowskiej w Opolu. Pogotowie Gazowe zderzyło się z oplem Na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z obwodnicą Opola doszło do wypadku. 64-letni mężczyzna kierujący pojazdem Pogotowia Gazowego marki renault trafic na sy ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:55 Zaatakował swoją byłą dziewczynę nożem. Prokuratura oskarżyła go o usiłowanie zabójstwa Zdaniem śledczych, 40-letni Maciej P. chciał zabić swoją byłą dziewczynę nożem. Kobietę uratowało to, że w trakcie ataku oskarżony trafił ostrzem w ścianę i w ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:00 Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Na całym świecie do 25 stycznia odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »