Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-12, 07:00 Autor: Maciej Stępień

Rok po aferze z chemikaliami. W Brzegu i Pogorzeli działała zorganizowana grupa przestępcza

Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli usunięto w kwietniu ubiegłego roku [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Strażacy pomagali przy usuwaniu chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Nielegalne składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
W styczniu 2017 roku wybuchła ogólnopolska afera w związku z nielegalnym składowaniem odpadów chemicznych. W Brzegu, Pogorzeli i Domaniowe na Dolnym Śląsku odkryto magazyny pełne niebezpiecznych i toksycznych substancji. Łącznie ponad 500 ton odpadów. Postępowaniem dziś objętych jest siedem osób, ale jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, sprawa jest rozwojowa.
- Czwórce osób zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów - mówi Radiu Opole prokurator Stanisław Bar. – Na chwilę obecną ustaliliśmy, że przedmiotem przestępstwa były ponad 500 ton substancji chemicznych. Musimy jeszcze pobrać próbki z terenu jednej z lokalizacji.

Aneta Rabczewska, wójt Olszanki przypomina, że składowisko w Pogorzeli zostało w miarę szybko usunięte. Po części samorząd musiał partycypować w kosztach wywozu odpadów. Dziś samorządowiec podkreśla, że inne miasta, czy gminy wciąż są narażone na ten niebezpieczny i nielegalny proceder.

- Ścieżka takich odpadów, które są przez producenta wytworzone i później trafiają ewentualnie na tereny gmin jest po prostu za krótka. Nie mamy dziś możliwości fizycznych do zlokalizowania ewentualnego producenta tych odpadów. Wytwórca jest wyłącznie odpowiedzialny za nie do momentu przekazania ich do utylizacji. Co się później z nimi dzieje, tego już nikt nie kontroluje. Często właśnie lądują one w małych gminach, chowane po stodołach, czy magazynach. To musi się zmienić – apeluje wójt Olszanki.

Zdaniem Rabczewskiej potrzebne są również programy pomocowe dla samorządów w przypadku takich zagrożeń, a tych dziś brakuje. Przypomnijmy, że nielegalne składowiska odkryto w styczniu. Procedura ich usunięcia trwała trzy miesiące. Ostatni transport beczek z chemicznymi substancjami wyjechał z Pogorzeli końcem kwietnia.
Stanisław Bar i Aneta Rabczewska

Wiadomości z regionu

2018-06-24, godz. 18:58 Pływali, jeździli na rowerze i biegali. Znamy zwycięzców pierwszego triathlonu w Opolu Zakończył się pierwszy triathlon w Opolu. W zawodach na dystansie 1/8 i 1/4 Ironman wystartowało blisko 500 zawodników. Uczestnicy najpierw pływali po Odrze, ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:24 Przybyli z Kresów i o tym nie zapominają. Za nami VII Opolskie Spotkania Kresowe w Grodźcu Przekazują młodym kulturę i tradycję, którą przywieźli na Opolszczyznę z Kresów - w Grodźcu po raz siódmy odbyły się Opolskie Spotkania Kresowe. Do Grodźca w ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:13 Wspólne gotowanie ponad granicami połączyło pokolenia. Efekt to gulasz - palce lizać Mieszkańcy Nowego Świętowa, w tym strażacy, nauczyciele i gospodynie wiejskie wraz z sąsiadami zza południowej granicy rywalizowali ze sobą w przyrządzaniu na ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:13 Za kierownicą TIR-a na podwójnym gazie. Rumuńskiego kierowcę zatrzymała opolska ITD Około 0,68 promila alkoholu miał w wydychanym powietrzy rumuński kierowca zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opo ... » więcej 2018-06-24, godz. 17:15 Osoby tracące pamięć uzyskają wsparcie. Opole przystępuje do nowego programu W Opolu rusza program skierowany do osób z demencją i ich opiekunów. Realizacją zajmą się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdo ... » więcej 2018-06-24, godz. 17:00 Kolonie dla dzieci z Wołynia na Opolszczyźnie. Potrzebne wsparcie Dzieci z polskich rodzin z Wołynia spędzą wakacje na Opolszczyźnie. W tym roku w regionie wypoczywać będzie 26 dzieci pomiędzy 10 a 14 rokiem życia z miejscow ... » więcej 2018-06-24, godz. 15:11 Brzeskie Centrum Kultury wypięknieje. Miliony na modernizację Na gruntowny remont Brzeskie Centrum Kultury, największa w Brzegu placówka kulturalna, czekała kilkadziesiąt lat. Podpisano umowę z wykonawcą na gruntowną mod ... » więcej 2018-06-24, godz. 14:42 Trwa V edycja Miasteczka Ekologicznego w Opolu Park Nadodrzański w Opolu wypełnił się stoiskami i atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dorosłych. » więcej 2018-06-24, godz. 13:45 Kuratorium Oświaty w Opolu kontroluje ośrodki wypoczynkowe Wraz z rozpoczęciem wakacji inspektorzy kuratorium oświaty ruszają w teren. Przez całe wakacje będą kontrolować miejsca letniego wypoczynku dla dzieci w regio ... » więcej 2018-06-24, godz. 13:15 Warsztaty dla rodzin, przyjaciół i sąsiadów osób niewidomych "Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic" Fundacja Szansa dla Niewidomych wychodzi z kolejną ofertą warsztatów, które mają przybliżyć codzienność, w jakiej muszą odnaleźć się osoby z dysfunkcjami wzro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »