Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-31, 14:20 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy podsumowali najważniejsze wydarzenia A.D. 2017

Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz'15), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN), Ryszard Wilczyński (PO), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna) i Katarzyna Czochara (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Goście ostatniej w tym roku Niedzielnej Loży Radiowej podjęli się podsumowania 2017 roku. Politycy przypomnieli czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy i podzieli się tym, jakie wydarzenia minionego roku utkwiły im najbardziej w pamięci.
- Po pierwsze należy wspomnieć, że 2017 rok jest rekordowy jeśli chodzi o najniższe bezrobocie - mówiła Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wszystkie założenia programowe, wszystko o czym mówiliśmy w kampanii, krok po kroku jest wdrażane i realizowane: najwyższy wzrost gospodarczy, najwyższe środki jakie wpłynęły do budżetu państwa polskiego z tytułu uszczelnienia VAT, stopniowe podnoszenie najniższej stawki godzinowej, czy najniższego wynagrodzenia.

Zdaniem posłanki PiS, partia rządząca nie może mówić o żadnej porażce. - Możemy jedynie mówić o klęsce opozycji, przykładem tego jest chociażby zmiana lidera Nowoczesnej - dodała.

- Odkąd Katarzyna Lubnauer wygrała wybory, sondaże wzrosły nam o 100%. Pracujemy teraz nad konkretną koalicją opozycyjną. Nie zgadzamy się z propagandą sukcesu. Przygotowaliśmy czarną księgę rządów PiS - odpierał Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Jest nie do zaakceptowania w unijnej społeczności demolowanie państwa prawa. Według mnie szczególnie trudna do odbudowania jest obecna sytuacja polskiego rządu na arenie międzynarodowej w Unii Europejskiej.

Dla Witolda Zembaczyńskiego największą porażką jest całkowity rozjazd polityki gospodarczej.

- To rok katastrofy jeśli chodzi o strategiczne interesy w naszym kraju - ocenił Wilczyński Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej. - O tym, co działo się w Polsce decydowała sytuacja międzynarodowa. Po uruchomieniu artykułu 7. mówienie o jakichkolwiek sukcesach w Polsce, to mówienie o sukcesach kamienia leżącego na drodze Unii Europejskiej. W kraju zrobiło się duszno i to są straty nie do nadrobienia. Przerabiamy coś na kształt PRL-u bis.

- To, że mamy taką sytuację, że gospodarka dobrze stoi i że mamy najniższe bezrobocie, to efekt wielu lat pracy. Niepokojąca jest jednak dewastacja sądownictwa - powiedział Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Ostatnie dwa lata to błądzenie jeśli chodzi o politykę zagraniczną. W żadnym wystąpieniu ministra Waszczykowskiego tej polityki nie zauważyłem, można było jedynie zauważyć psucie na każdym etapie: w stosunkach bilateralnych, Unii Europejskiej, światowym.

- Dla mnie 2017 rok nie skończy się w grudniu. Konsekwencje pewnych działań będą realizowane w następnych latach - powiedział Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Reforma edukacja, sądownictwo, ordynacja wyborcza, to dla nas samorządowców jest bardzo istotne. Mamy już informacje o zamykanych oddziałach w szpitalu w Oleśnie, ponieważ brakuje lekarzy, jeżeli chodzi o obsługę. Natomiast, myśląc o naszym regionie, dostrzegam dobrze wykorzystywane przez województwo opolskie środki unijne. Inwestycje w infrastrukturze transportowej i drogowej dobrze służą mieszkańcom Opolszczyzny - dodał.

- Uważam, że warto wspomnieć o wizycie Donalda Trumpa w Polsce, chociaż szkoda, że ostatecznie niewiele z niej wynikło - powiedział Robert Tistek z ruchu Kukiz'15.

- Zapamiętamy teatr z rekonstrukcją rządu. Zamiast zmniejszenia kwoty minimalnej, wystarczy zwolnić z podatków pensje. Zapamiętamy także veto prezydenckie, bo była szansa na generalną rekonstrukcję wymiaru sprawiedliwości- wyliczał.

W drugiej części audycji wiele emocji wywołał temat obwodnicy Myśliny i Namysłowa. O nowych planach na 2018 rok opolscy politycy porozmawiają w noworocznej Świątecznej Loży Radiowej. Emisja 1 stycznia, po godzinie 11.00.
Katarzyna Czochara
Witold Zembaczyński
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-06-19, godz. 14:00 Poznali pracę policji i zwiedzili niedostępne na co dzień miejsca Laboratoria kryminalistyczne, strzelnica czy gabinet komendanta - opolska policja otworzyła swoje drzwi. Goście Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu poznawali ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:28 "Znajomość dyrektorów nie jest moralnie trudną sytuacją". Kontrowersje wokół wyboru dyrektorki przedszkola w Kędzierzy ... Rodzice dzieci z przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu nie zgadzają się z wyborem nowej dyrektorki placówki. W konkursie zorganizowanym przez władze miast ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:10 Prezydent Opola przyznał stypendia najzdolniejszym studentom i doktorantom 42 studentów opolskich uczelni odebrało stypendia prezydenta Opola. Wśród wyróżnionych znalazło się 10 doktorantów i 4 olimpijczyków. » więcej 2018-06-19, godz. 13:00 Na terenie gminy urzędnik wyborczy musi mieć zapewniony transport? Zastrzeżenia dotyczące organizacji jesiennych wyborów mają niektórzy samorządowcy. Chodzi o obowiązki spoczywające na gminach. Krajowe Biuro Wyborcze przesłał ... » więcej 2018-06-19, godz. 12:00 Mundial również w Brzegu, ale nie dzisiaj. Polska – Kolumbia zobaczysz na telebimie Dziś wszyscy kibice żyją inauguracyjnym spotkaniem reprezentacji narodowej. O godzinie 17:00 na stadionie Spartaka Moskwa Polska zmierzy się z Senegalem. W Br ... » więcej 2018-06-19, godz. 11:52 IX Opolskie Dni Kresowe. Będzie biesiada, promocja książki z wierszami Kresowian, a przede wszystkim okazja do wspomni ... - Kresowian na Opolszczyźnie jest dużo i dobrze im się tu żyje - stwierdziła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kul ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:00 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:15 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-19, godz. 07:00 W Głuchołazach przy miejskim kąpielisku powstanie nowoczesny skatepark Ponad 700 tysięcy złotych będzie kosztował nowy skatepark, którego budowa ma ruszyć za chwilę. W Głuchołazach w parku przy ulicy Skłodowskiej od kilku lat moż ... » więcej 2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latce Na skrzyżowaniu ulic Jagiellonów i Mieszka Pierwszego zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »