Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-31, 14:20 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy podsumowali najważniejsze wydarzenia A.D. 2017

Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz'15), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN), Ryszard Wilczyński (PO), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna) i Katarzyna Czochara (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Goście ostatniej w tym roku Niedzielnej Loży Radiowej podjęli się podsumowania 2017 roku. Politycy przypomnieli czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy i podzieli się tym, jakie wydarzenia minionego roku utkwiły im najbardziej w pamięci.
- Po pierwsze należy wspomnieć, że 2017 rok jest rekordowy jeśli chodzi o najniższe bezrobocie - mówiła Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wszystkie założenia programowe, wszystko o czym mówiliśmy w kampanii, krok po kroku jest wdrażane i realizowane: najwyższy wzrost gospodarczy, najwyższe środki jakie wpłynęły do budżetu państwa polskiego z tytułu uszczelnienia VAT, stopniowe podnoszenie najniższej stawki godzinowej, czy najniższego wynagrodzenia.

Zdaniem posłanki PiS, partia rządząca nie może mówić o żadnej porażce. - Możemy jedynie mówić o klęsce opozycji, przykładem tego jest chociażby zmiana lidera Nowoczesnej - dodała.

- Odkąd Katarzyna Lubnauer wygrała wybory, sondaże wzrosły nam o 100%. Pracujemy teraz nad konkretną koalicją opozycyjną. Nie zgadzamy się z propagandą sukcesu. Przygotowaliśmy czarną księgę rządów PiS - odpierał Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Jest nie do zaakceptowania w unijnej społeczności demolowanie państwa prawa. Według mnie szczególnie trudna do odbudowania jest obecna sytuacja polskiego rządu na arenie międzynarodowej w Unii Europejskiej.

Dla Witolda Zembaczyńskiego największą porażką jest całkowity rozjazd polityki gospodarczej.

- To rok katastrofy jeśli chodzi o strategiczne interesy w naszym kraju - ocenił Wilczyński Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej. - O tym, co działo się w Polsce decydowała sytuacja międzynarodowa. Po uruchomieniu artykułu 7. mówienie o jakichkolwiek sukcesach w Polsce, to mówienie o sukcesach kamienia leżącego na drodze Unii Europejskiej. W kraju zrobiło się duszno i to są straty nie do nadrobienia. Przerabiamy coś na kształt PRL-u bis.

- To, że mamy taką sytuację, że gospodarka dobrze stoi i że mamy najniższe bezrobocie, to efekt wielu lat pracy. Niepokojąca jest jednak dewastacja sądownictwa - powiedział Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Ostatnie dwa lata to błądzenie jeśli chodzi o politykę zagraniczną. W żadnym wystąpieniu ministra Waszczykowskiego tej polityki nie zauważyłem, można było jedynie zauważyć psucie na każdym etapie: w stosunkach bilateralnych, Unii Europejskiej, światowym.

- Dla mnie 2017 rok nie skończy się w grudniu. Konsekwencje pewnych działań będą realizowane w następnych latach - powiedział Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Reforma edukacja, sądownictwo, ordynacja wyborcza, to dla nas samorządowców jest bardzo istotne. Mamy już informacje o zamykanych oddziałach w szpitalu w Oleśnie, ponieważ brakuje lekarzy, jeżeli chodzi o obsługę. Natomiast, myśląc o naszym regionie, dostrzegam dobrze wykorzystywane przez województwo opolskie środki unijne. Inwestycje w infrastrukturze transportowej i drogowej dobrze służą mieszkańcom Opolszczyzny - dodał.

- Uważam, że warto wspomnieć o wizycie Donalda Trumpa w Polsce, chociaż szkoda, że ostatecznie niewiele z niej wynikło - powiedział Robert Tistek z ruchu Kukiz'15.

- Zapamiętamy teatr z rekonstrukcją rządu. Zamiast zmniejszenia kwoty minimalnej, wystarczy zwolnić z podatków pensje. Zapamiętamy także veto prezydenckie, bo była szansa na generalną rekonstrukcję wymiaru sprawiedliwości- wyliczał.

W drugiej części audycji wiele emocji wywołał temat obwodnicy Myśliny i Namysłowa. O nowych planach na 2018 rok opolscy politycy porozmawiają w noworocznej Świątecznej Loży Radiowej. Emisja 1 stycznia, po godzinie 11.00.
Katarzyna Czochara
Witold Zembaczyński
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-01-18, godz. 16:00 Zima z Radiem Opole na górce Kaśce w Strzelcach Opolskich Ponad sto osób pojawiło się dzisiaj rano na górce Kaśce w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Na dośnieżanym sztucznie stoku mieszkańcy miasta i okolic baw ... » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu został wreszcie wybrany Jarosław Kończyło będzie nowym dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj takiego wyboru dokonała komisja konkursowa. W tajnym głosowaniu czterech z si ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Chirurgia Szpitala Wojewódzkiego w Opolu już działa normalnie Sytuacja na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest ustabilizowana. Lekarze po wczorajszym (17.01) kompromisie wrócili do łóżek pacjent ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Wypadek na ulicy Częstochowskiej w Opolu. Pogotowie Gazowe zderzyło się z oplem Na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z obwodnicą Opola doszło do wypadku. 64-letni mężczyzna kierujący pojazdem Pogotowia Gazowego marki renault trafic na sy ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:55 Zaatakował swoją byłą dziewczynę nożem. Prokuratura oskarżyła go o usiłowanie zabójstwa Zdaniem śledczych, 40-letni Maciej B. chciał zabić swoją byłą dziewczynę nożem. Kobietę uratowało to, że w trakcie ataku oskarżony trafił ostrzem w ścianę i w ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:00 Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Na całym świecie do 25 stycznia odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. » więcej 2018-01-18, godz. 13:30 Opolska Caritas zebrała 353 tysiące złotych ze sprzedaży wigilijnych świec Rekordową liczbę 87 597 świec w ramach 24. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadziła Caritas Diecezji Opolskiej przed świętami Bożego Narodzenia. To o ... » więcej 2018-01-18, godz. 12:00 Policja poszukuje świadków wypadku w pobliżu Krasnej Góry sprzed tygodnia Poszukiwani są świadkowie wypadku z ubiegłego czwartku (11.01), do którego doszło na drodze wojewódzkiej numer 385 w pobliżu miejscowości Krasna Góra. » więcej 2018-01-18, godz. 10:45 Trwają prace nad regionalnym programem ochrony zdrowia psychicznego. Od lat rośnie liczba pacjentów z takimi zaburzeni ... Trwają rozmowy na temat planu ochrony zdrowia psychicznego w naszym regionie. Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim kolejne spotkanie na ten temat. Lista pacjentó ... » więcej 2018-01-18, godz. 10:10 Uważajmy, bo mocno powieje! Nadchodzi orkan Friederike Do 90 kilometrów na godzinę może osiągnąć prędkość wiatru na Opolszczyźnie. Do Polski zbliża się orkan Friederike, a jego skutki najbardziej odczują mieszkańc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »