Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-31, 14:20 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy podsumowali najważniejsze wydarzenia A.D. 2017

Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz'15), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN), Ryszard Wilczyński (PO), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna) i Katarzyna Czochara (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Goście ostatniej w tym roku Niedzielnej Loży Radiowej podjęli się podsumowania 2017 roku. Politycy przypomnieli czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy i podzieli się tym, jakie wydarzenia minionego roku utkwiły im najbardziej w pamięci.
- Po pierwsze należy wspomnieć, że 2017 rok jest rekordowy jeśli chodzi o najniższe bezrobocie - mówiła Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wszystkie założenia programowe, wszystko o czym mówiliśmy w kampanii, krok po kroku jest wdrażane i realizowane: najwyższy wzrost gospodarczy, najwyższe środki jakie wpłynęły do budżetu państwa polskiego z tytułu uszczelnienia VAT, stopniowe podnoszenie najniższej stawki godzinowej, czy najniższego wynagrodzenia.

Zdaniem posłanki PiS, partia rządząca nie może mówić o żadnej porażce. - Możemy jedynie mówić o klęsce opozycji, przykładem tego jest chociażby zmiana lidera Nowoczesnej - dodała.

- Odkąd Katarzyna Lubnauer wygrała wybory, sondaże wzrosły nam o 100%. Pracujemy teraz nad konkretną koalicją opozycyjną. Nie zgadzamy się z propagandą sukcesu. Przygotowaliśmy czarną księgę rządów PiS - odpierał Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Jest nie do zaakceptowania w unijnej społeczności demolowanie państwa prawa. Według mnie szczególnie trudna do odbudowania jest obecna sytuacja polskiego rządu na arenie międzynarodowej w Unii Europejskiej.

Dla Witolda Zembaczyńskiego największą porażką jest całkowity rozjazd polityki gospodarczej.

- To rok katastrofy jeśli chodzi o strategiczne interesy w naszym kraju - ocenił Wilczyński Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej. - O tym, co działo się w Polsce decydowała sytuacja międzynarodowa. Po uruchomieniu artykułu 7. mówienie o jakichkolwiek sukcesach w Polsce, to mówienie o sukcesach kamienia leżącego na drodze Unii Europejskiej. W kraju zrobiło się duszno i to są straty nie do nadrobienia. Przerabiamy coś na kształt PRL-u bis.

- To, że mamy taką sytuację, że gospodarka dobrze stoi i że mamy najniższe bezrobocie, to efekt wielu lat pracy. Niepokojąca jest jednak dewastacja sądownictwa - powiedział Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Ostatnie dwa lata to błądzenie jeśli chodzi o politykę zagraniczną. W żadnym wystąpieniu ministra Waszczykowskiego tej polityki nie zauważyłem, można było jedynie zauważyć psucie na każdym etapie: w stosunkach bilateralnych, Unii Europejskiej, światowym.

- Dla mnie 2017 rok nie skończy się w grudniu. Konsekwencje pewnych działań będą realizowane w następnych latach - powiedział Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Reforma edukacja, sądownictwo, ordynacja wyborcza, to dla nas samorządowców jest bardzo istotne. Mamy już informacje o zamykanych oddziałach w szpitalu w Oleśnie, ponieważ brakuje lekarzy, jeżeli chodzi o obsługę. Natomiast, myśląc o naszym regionie, dostrzegam dobrze wykorzystywane przez województwo opolskie środki unijne. Inwestycje w infrastrukturze transportowej i drogowej dobrze służą mieszkańcom Opolszczyzny - dodał.

- Uważam, że warto wspomnieć o wizycie Donalda Trumpa w Polsce, chociaż szkoda, że ostatecznie niewiele z niej wynikło - powiedział Robert Tistek z ruchu Kukiz'15.

- Zapamiętamy teatr z rekonstrukcją rządu. Zamiast zmniejszenia kwoty minimalnej, wystarczy zwolnić z podatków pensje. Zapamiętamy także veto prezydenckie, bo była szansa na generalną rekonstrukcję wymiaru sprawiedliwości- wyliczał.

W drugiej części audycji wiele emocji wywołał temat obwodnicy Myśliny i Namysłowa. O nowych planach na 2018 rok opolscy politycy porozmawiają w noworocznej Świątecznej Loży Radiowej. Emisja 1 stycznia, po godzinie 11.00.
Katarzyna Czochara
Witold Zembaczyński
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:15 Największy brzeski park odzyskał dawny blask. Wszystko dzięki unijnej dotacji Dziś (21.09) uroczyście otwarto Park Wolności po gruntownej modernizacji. W ostatnim czasie na największych miejskich terenach zielonych odrestaurowano większ ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:00 Prezydent Opola podsumował swoje działania, jakie podjął na rzecz poprawy jakości powietrza Arkadiusz Wiśniewski w obecności swoich kandydatów na radnych podkreślił, że dobrze przyjmowany jest program „Czyste powietrze - oddech dla Opola', który umoż ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »