Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-31, 14:20 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy podsumowali najważniejsze wydarzenia A.D. 2017

Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz'15), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN), Ryszard Wilczyński (PO), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna) i Katarzyna Czochara (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Goście ostatniej w tym roku Niedzielnej Loży Radiowej podjęli się podsumowania 2017 roku. Politycy przypomnieli czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy i podzieli się tym, jakie wydarzenia minionego roku utkwiły im najbardziej w pamięci.
- Po pierwsze należy wspomnieć, że 2017 rok jest rekordowy jeśli chodzi o najniższe bezrobocie - mówiła Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wszystkie założenia programowe, wszystko o czym mówiliśmy w kampanii, krok po kroku jest wdrażane i realizowane: najwyższy wzrost gospodarczy, najwyższe środki jakie wpłynęły do budżetu państwa polskiego z tytułu uszczelnienia VAT, stopniowe podnoszenie najniższej stawki godzinowej, czy najniższego wynagrodzenia.

Zdaniem posłanki PiS, partia rządząca nie może mówić o żadnej porażce. - Możemy jedynie mówić o klęsce opozycji, przykładem tego jest chociażby zmiana lidera Nowoczesnej - dodała.

- Odkąd Katarzyna Lubnauer wygrała wybory, sondaże wzrosły nam o 100%. Pracujemy teraz nad konkretną koalicją opozycyjną. Nie zgadzamy się z propagandą sukcesu. Przygotowaliśmy czarną księgę rządów PiS - odpierał Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Jest nie do zaakceptowania w unijnej społeczności demolowanie państwa prawa. Według mnie szczególnie trudna do odbudowania jest obecna sytuacja polskiego rządu na arenie międzynarodowej w Unii Europejskiej.

Dla Witolda Zembaczyńskiego największą porażką jest całkowity rozjazd polityki gospodarczej.

- To rok katastrofy jeśli chodzi o strategiczne interesy w naszym kraju - ocenił Wilczyński Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej. - O tym, co działo się w Polsce decydowała sytuacja międzynarodowa. Po uruchomieniu artykułu 7. mówienie o jakichkolwiek sukcesach w Polsce, to mówienie o sukcesach kamienia leżącego na drodze Unii Europejskiej. W kraju zrobiło się duszno i to są straty nie do nadrobienia. Przerabiamy coś na kształt PRL-u bis.

- To, że mamy taką sytuację, że gospodarka dobrze stoi i że mamy najniższe bezrobocie, to efekt wielu lat pracy. Niepokojąca jest jednak dewastacja sądownictwa - powiedział Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Ostatnie dwa lata to błądzenie jeśli chodzi o politykę zagraniczną. W żadnym wystąpieniu ministra Waszczykowskiego tej polityki nie zauważyłem, można było jedynie zauważyć psucie na każdym etapie: w stosunkach bilateralnych, Unii Europejskiej, światowym.

- Dla mnie 2017 rok nie skończy się w grudniu. Konsekwencje pewnych działań będą realizowane w następnych latach - powiedział Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Reforma edukacja, sądownictwo, ordynacja wyborcza, to dla nas samorządowców jest bardzo istotne. Mamy już informacje o zamykanych oddziałach w szpitalu w Oleśnie, ponieważ brakuje lekarzy, jeżeli chodzi o obsługę. Natomiast, myśląc o naszym regionie, dostrzegam dobrze wykorzystywane przez województwo opolskie środki unijne. Inwestycje w infrastrukturze transportowej i drogowej dobrze służą mieszkańcom Opolszczyzny - dodał.

- Uważam, że warto wspomnieć o wizycie Donalda Trumpa w Polsce, chociaż szkoda, że ostatecznie niewiele z niej wynikło - powiedział Robert Tistek z ruchu Kukiz'15.

- Zapamiętamy teatr z rekonstrukcją rządu. Zamiast zmniejszenia kwoty minimalnej, wystarczy zwolnić z podatków pensje. Zapamiętamy także veto prezydenckie, bo była szansa na generalną rekonstrukcję wymiaru sprawiedliwości- wyliczał.

W drugiej części audycji wiele emocji wywołał temat obwodnicy Myśliny i Namysłowa. O nowych planach na 2018 rok opolscy politycy porozmawiają w noworocznej Świątecznej Loży Radiowej. Emisja 1 stycznia, po godzinie 11.00.
Katarzyna Czochara
Witold Zembaczyński
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »