Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-31, 14:20 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy podsumowali najważniejsze wydarzenia A.D. 2017

Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz
Od lewej: Marek Świercz, Robert Tistek (Kukiz'15), Antoni Konopka (PSL), Ryszard Galla (MN), Ryszard Wilczyński (PO), Witold Zembaczyński (.Nowoczesna) i Katarzyna Czochara (PiS) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Goście ostatniej w tym roku Niedzielnej Loży Radiowej podjęli się podsumowania 2017 roku. Politycy przypomnieli czym żyliśmy przez ostatnie 12 miesięcy i podzieli się tym, jakie wydarzenia minionego roku utkwiły im najbardziej w pamięci.
- Po pierwsze należy wspomnieć, że 2017 rok jest rekordowy jeśli chodzi o najniższe bezrobocie - mówiła Katarzyna Czochara, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wszystkie założenia programowe, wszystko o czym mówiliśmy w kampanii, krok po kroku jest wdrażane i realizowane: najwyższy wzrost gospodarczy, najwyższe środki jakie wpłynęły do budżetu państwa polskiego z tytułu uszczelnienia VAT, stopniowe podnoszenie najniższej stawki godzinowej, czy najniższego wynagrodzenia.

Zdaniem posłanki PiS, partia rządząca nie może mówić o żadnej porażce. - Możemy jedynie mówić o klęsce opozycji, przykładem tego jest chociażby zmiana lidera Nowoczesnej - dodała.

- Odkąd Katarzyna Lubnauer wygrała wybory, sondaże wzrosły nam o 100%. Pracujemy teraz nad konkretną koalicją opozycyjną. Nie zgadzamy się z propagandą sukcesu. Przygotowaliśmy czarną księgę rządów PiS - odpierał Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Jest nie do zaakceptowania w unijnej społeczności demolowanie państwa prawa. Według mnie szczególnie trudna do odbudowania jest obecna sytuacja polskiego rządu na arenie międzynarodowej w Unii Europejskiej.

Dla Witolda Zembaczyńskiego największą porażką jest całkowity rozjazd polityki gospodarczej.

- To rok katastrofy jeśli chodzi o strategiczne interesy w naszym kraju - ocenił Wilczyński Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej. - O tym, co działo się w Polsce decydowała sytuacja międzynarodowa. Po uruchomieniu artykułu 7. mówienie o jakichkolwiek sukcesach w Polsce, to mówienie o sukcesach kamienia leżącego na drodze Unii Europejskiej. W kraju zrobiło się duszno i to są straty nie do nadrobienia. Przerabiamy coś na kształt PRL-u bis.

- To, że mamy taką sytuację, że gospodarka dobrze stoi i że mamy najniższe bezrobocie, to efekt wielu lat pracy. Niepokojąca jest jednak dewastacja sądownictwa - powiedział Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Ostatnie dwa lata to błądzenie jeśli chodzi o politykę zagraniczną. W żadnym wystąpieniu ministra Waszczykowskiego tej polityki nie zauważyłem, można było jedynie zauważyć psucie na każdym etapie: w stosunkach bilateralnych, Unii Europejskiej, światowym.

- Dla mnie 2017 rok nie skończy się w grudniu. Konsekwencje pewnych działań będą realizowane w następnych latach - powiedział Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Reforma edukacja, sądownictwo, ordynacja wyborcza, to dla nas samorządowców jest bardzo istotne. Mamy już informacje o zamykanych oddziałach w szpitalu w Oleśnie, ponieważ brakuje lekarzy, jeżeli chodzi o obsługę. Natomiast, myśląc o naszym regionie, dostrzegam dobrze wykorzystywane przez województwo opolskie środki unijne. Inwestycje w infrastrukturze transportowej i drogowej dobrze służą mieszkańcom Opolszczyzny - dodał.

- Uważam, że warto wspomnieć o wizycie Donalda Trumpa w Polsce, chociaż szkoda, że ostatecznie niewiele z niej wynikło - powiedział Robert Tistek z ruchu Kukiz'15.

- Zapamiętamy teatr z rekonstrukcją rządu. Zamiast zmniejszenia kwoty minimalnej, wystarczy zwolnić z podatków pensje. Zapamiętamy także veto prezydenckie, bo była szansa na generalną rekonstrukcję wymiaru sprawiedliwości- wyliczał.

W drugiej części audycji wiele emocji wywołał temat obwodnicy Myśliny i Namysłowa. O nowych planach na 2018 rok opolscy politycy porozmawiają w noworocznej Świątecznej Loży Radiowej. Emisja 1 stycznia, po godzinie 11.00.
Katarzyna Czochara
Witold Zembaczyński
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Antoni Konopka
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-12-19, godz. 12:30 Powiat kluczborski zaciska pasa. "Będą to przykre decyzje, ale nie mamy innego wyjścia" Audyt, program oszczędnościowy i brak nowych inwestycji - nowy starosta powiatu kluczborskiego Mirosław Birecki zapowiada działania naprawcze. Jak mówi powiat ... » więcej 2018-12-19, godz. 12:15 Jechał nietrzeźwy do pracy na poranną zmianę Miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę i wjechał do przydrożnego rowu. 41-letni mężczyzna tłumaczył policjantom z Głogówka, że je ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:30 Na ulicach Nysy nadal można zobaczyć plakaty wyborcze. Straż Miejska: "Nie mamy narzędzi by karać niesfornych" Choć od pierwszej tury wyborów samorządowych minęły już prawie dwa miesiące, w niektórych częściach Nysy nadal można spotkać plakaty zachęcające do oddania gł ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:15 Wilki są w Opolskiem - potwierdzają leśnicy Wilki w regionie opolskim jednak są. Potwierdzili to w Loży Radiowej przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. » więcej 2018-12-19, godz. 10:20 Nowe ustalenia w sprawie zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Czy dziadkowie o tym wiedzieli? Rośnie liczba osób zamieszanych w sprawę makabrycznego znaleziska w Ciecierzynie. Do grona podejrzanych dołączyli dziadkowie. - Według prokuratury rodzice Daw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Przedstawiciele koalicji i opozycji oceniają budżet regionu na 2019 rok - Inwestycje w regionie są rozdzielone w sposób nie do końca sprawiedliwy - oceniła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodnicząca klubu radnych Prawa i S ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Jest opóźnienie na budowie obwodnicy Malni i Choruli Pierwsza warstwa betonu została położona, kolejna w przyszłym roku - tak wygląda zaawansowanie budowy obwodnicy Malni i Choruli. Wcześniej deklarowano, że naw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:00 Mali twórcy choinkowych ozdób nagrodzeni przez kuratora oświaty Łańcuchy z płatków, makaronu, bałwanki z włóczek i z patyczków do lodów, to tylko niektóre z choinkowych dekoracji autorstwa opolskich przedszkolaków, nagrodz ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:00 Marek Witek pełnomocnikiem zarządu do spraw wielokulturowości w województwie opolskim Marek Witek, były burmistrz Dobrodzienia i członek Mniejszości Niemieckiej będzie pełnomocnikiem zarządu regionu do spraw wielokulturowości. Jego zadaniem będ ... » więcej 2018-12-19, godz. 08:22 Policja szuka świadków wypadku Opolska policja szuka świadków wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek (14.12) w Opolu na wysokości ulicy Prószkowskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »