Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-19, 14:30 Autor: Witold Wośtak

Postać Władysława Bartoszewskiego kością niezgody w Krapkowicach. Chodzi o rondo

Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
Andrzej Małkiewicz, Loża Radiowa w Krapkowicach (23.09.2016) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Małkiewicz, Loża Radiowa w Krapkowicach (23.09.2016) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Brzezina [fot. Dominika Sala-Wójcik]
Andrzej Brzezina [fot. Dominika Sala-Wójcik]
Zamieszanie wokół pomysłu nadania głównemu rondu w Krapkowicach imienia prof. Władysława Bartoszewskiego. Radni miejscy klubu Macieja Sonika zaproponowali, by takiego patrona miało skrzyżowanie drogi krajowej 45 i drogi wojewódzkiej 409.
Włodarze miasta zwrócili się o opinię do zarządców dróg, choć nie musieli tego robić. Zarząd Dróg Wojewódzkich zgodził się na taką propozycję, w przeciwieństwie do opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Bardzo nieelegancko jest gospodarzyć w cudzym ogródku, dlatego nie chcemy nadać jakiegokolwiek imienia bez zgody administratorów - mówi wiceburmistrz Andrzej Brzezina. - Powszechnie stosowaną zasadą jest pytanie zarządcy drogi o opinię. Równocześnie prowadzimy rozmowy o poważnych inwestycjach na drogach krajowych, biegnących przez naszą gminę. Nie chcemy więc wywoływać niepotrzebnych konfliktów czy sytuacji niesmacznych. Zasugerowaliśmy nawet, że w Krapkowicach jest co najmniej kilka miejsc, gdzie można uczcić pamięć tak zacnego człowieka jak prof. Władysław Bartoszewski.

Andrzej Małkiewicz, przewodniczący rady miejskiej z ramienia KWW Macieja Sonika, przekonuje, że nie można łączyć spraw inwestycyjnych z patronem ronda. - Nie będziemy tutaj ulegać szantażom, czy dostaniemy dofinansowanie do którejś inwestycji. Oczywiście nie odebraliśmy takiego komunikatu od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wiceburmistrz Andrzej Brzezina sugerował natomiast, że taki patron przy omawianym rondzie mógłby spowodować cofnięcie lub nieudzielenie dofinansowania.

Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji, przesłał burmistrzowi Krapkowic uzasadnienie negatywnej opinii. Pismo zostało opublikowane w mediach społecznościowych, a czytamy w nim, że ulicom, placom i rondom należy nadawać nazwy niebudzące jakichkolwiek kontrowersji. Maliszkiewicz jest dziś w Warszawie, a w sekretariacie usłyszeliśmy, że dyrektor nie skomentuje sprawy szerzej .
Andrzej Brzezina
Andrzej Małkiewicz

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »