Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-14, 11:30 Autor: Klaudia Pokładek

Drugie życie starego młyna. Nysa będzie miała muzeum młynarstwa

Wizualizacja odnowionego kompleksu budynku starego młyna w Nysie [Fot. UM w Nysie]
Wizualizacja odnowionego kompleksu budynku starego młyna w Nysie [Fot. UM w Nysie]
Wewnątrz obiektu powstanie muzeum młynarstwa, gdzie będzie można obejrzeć dawne wyposażenie młynów [Fot. UM w Nysie]
Wewnątrz obiektu powstanie muzeum młynarstwa, gdzie będzie można obejrzeć dawne wyposażenie młynów [Fot. UM w Nysie]
W centrum Nysy powstanie muzeum młynarstwa. Takie plany wobec starego i obecnie bezużytecznego budynku młyna przy ulicy Kościuszki ma Barbara Komorowska z Polskich Młynów, która jest właścicielem całego kompleksu.
Wiceburmistrz Marek Rymarz, który z ramienia gminy pomaga właścicielom uregulować stan prawny terenu jest zdania, że inwestycja to druga szansa dla starego młyna, który w ten sposób może stać się jedną z większych atrakcji turystycznych miasta. Aby jednak tak się stało, najpierw trzeba uporać się z dokumentami.

- Tam jest dość skomplikowany układ właścicielski. Trochę dziwnie podzielone są działki geodezyjne, bo jest tam własność gminy, pani Komorowskiej, Skarbu Państwa. To wszystko należy uregulować. Do urzędu wpłynęły już wnioski o wykup poszczególnych działek tak, by je można było scalić i kompleksowo zagospodarować. Mamy już koncepcję zagospodarowania, wstępne projekty i uzgodnienia z konserwatorem. Zgodnie z planem, w tym miejscu powstaną mieszkania, restauracja i muzeum młynarstwa. Wewnątrz jest obecnie trochę urządzeń, które zostaną wyeksponowane, ale ściągnięte zostaną również eksponaty z innych młynów na terenie kraju - mówi Marek Rymarz.

Inwestycja przy moście Kościuszki ma ruszyć już w przyszłym roku.
Marek Rymarz

Wiadomości z regionu

2019-09-22, godz. 20:57 Mia najcięższą dynią na tegorocznym Bania Fest w Krapkowicach [ZDJĘCIA] Mia do drobinek nie należy, waży równe 600 kilogramów i wygrała tegoroczny konkurs na największą dynię, który odbył się w ramach święta 20-lecia powiatu krapk ... » więcej 2019-09-22, godz. 19:23 Europejskie Targi Chłopskie. Krzyżowice od lat promują lokalne specjały W Krzyżowicach, już po raz 19. odbyły się dziś (22.09) Europejskie Targi Chłopskie. » więcej 2019-09-22, godz. 19:09 To, co wrzucamy do wody, nie znika. Wielkie sprzątanie kamionki Piast W ramach światowego dnia sprzątania, opolanie - młodsi i starsi, sprzątali Kamionkę Piast w Opolu. Wśród uczestników byli też wędkarze, nurkowie i harcerze. » więcej 2019-09-22, godz. 17:33 "Bezpieczny ruch rowerowy i pieszy". Dzień bez samochodu w Opolu W ramach trwającego europejskiego tygodnia transportu zrównoważonego, w Opolu na placu Wolności zorganizowano festyn. » więcej 2019-09-22, godz. 16:58 Opolski Jarmark Franciszkański. Odwiedzających przyciągają frykasy i niepowtarzalna atmosfera Opolanie tłumnie, całymi rodzinami odwiedzają jubileuszowy, 20. Jarmark Franciszkański. Kosztują smakołyków, oglądają i kupują przysmaki, oraz zdrową żywność ... » więcej 2019-09-22, godz. 15:43 Wielka kolorowanka w Stegu Arenie. Zabawa dla dzieci i rodziców Już po raz trzeci rodziny z dziećmi zabrały się do stworzenia gigantycznej, opolskiej kolorowanki. Tym razem organizatorzy postawili na układankę. » więcej 2019-09-22, godz. 15:27 Strażacy uratowali jelenia. "Zwierzę uciekło do lasu" Jeleń pływał w Jeziorze Dużym w Turawie, a znajdował się w odległości półtora km od brzegu od strony Rybaczówki. » więcej 2019-09-22, godz. 14:38 Premier spotkał się z mieszkańcami Brzegu. Przed Muzeum Piastów Śląskich mówił o znaczeniu silnego państwa i rozwoju g ... Sprawnie działające państwo, skuteczność na arenie międzynarodowej, ułatwienia dla przedsiębiorców czy wsparcie dla rodzin. To główne tematy poruszane przez p ... » więcej 2019-09-22, godz. 10:50 Nowa, niemieckojęzyczna szkółka piłkarska otwarta W Długomiłowicach, w gminie Polska Cerekiew, otwarto 13. niemieckojęzyczną szkółkę piłkarską - Miro Deutsche Fussballschule. » więcej 2019-09-22, godz. 10:25 W Brzegu rozpoczęło się spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim Po godzinie 12.00 do Brzegu przyjechał na spotkanie z mieszkańcami premier Mateusz Morawiecki. Przyszło i przyjechało wielu mieszkańców regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »