Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-14, 11:30 Autor: Klaudia Pokładek

Drugie życie starego młyna. Nysa będzie miała muzeum młynarstwa

Wizualizacja odnowionego kompleksu budynku starego młyna w Nysie [Fot. UM w Nysie]
Wizualizacja odnowionego kompleksu budynku starego młyna w Nysie [Fot. UM w Nysie]
Wewnątrz obiektu powstanie muzeum młynarstwa, gdzie będzie można obejrzeć dawne wyposażenie młynów [Fot. UM w Nysie]
Wewnątrz obiektu powstanie muzeum młynarstwa, gdzie będzie można obejrzeć dawne wyposażenie młynów [Fot. UM w Nysie]
W centrum Nysy powstanie muzeum młynarstwa. Takie plany wobec starego i obecnie bezużytecznego budynku młyna przy ulicy Kościuszki ma Barbara Komorowska z Polskich Młynów, która jest właścicielem całego kompleksu.
Wiceburmistrz Marek Rymarz, który z ramienia gminy pomaga właścicielom uregulować stan prawny terenu jest zdania, że inwestycja to druga szansa dla starego młyna, który w ten sposób może stać się jedną z większych atrakcji turystycznych miasta. Aby jednak tak się stało, najpierw trzeba uporać się z dokumentami.

- Tam jest dość skomplikowany układ właścicielski. Trochę dziwnie podzielone są działki geodezyjne, bo jest tam własność gminy, pani Komorowskiej, Skarbu Państwa. To wszystko należy uregulować. Do urzędu wpłynęły już wnioski o wykup poszczególnych działek tak, by je można było scalić i kompleksowo zagospodarować. Mamy już koncepcję zagospodarowania, wstępne projekty i uzgodnienia z konserwatorem. Zgodnie z planem, w tym miejscu powstaną mieszkania, restauracja i muzeum młynarstwa. Wewnątrz jest obecnie trochę urządzeń, które zostaną wyeksponowane, ale ściągnięte zostaną również eksponaty z innych młynów na terenie kraju - mówi Marek Rymarz.

Inwestycja przy moście Kościuszki ma ruszyć już w przyszłym roku.
Marek Rymarz

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 17:00 Opolski Kongres Lewicy. Działacze trzech partii rozmawiali o przyszłości Polski Krajowi działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna Roberta Biedronia i Lewicy Razem rozmawiali o przyszłości Polski podczas Kongresu Programowego… » więcej 2020-09-20, godz. 15:25 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Zaczynało się od marzeń o autonomicznym ośrodku, teraz TVP3 Opole obchodzi 15-lecie W styczniu 2005 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, powstał autonomiczny Oddział Terenowy TVP w Opolu. 15 lat później TVP3 Opole to dziesiątki… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny etap prac, po remoncie dachu i sali kinowej. Oprócz nowej elewacji wymieniane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***