Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-05, 06:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Problem z radonen w wodzie jest też po czeskiej stronie, w bliskim sąsiedztwie wsi Mokre. Tam mają na to sposób

To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nie tylko mieszkańcy wsi Mokre w gminie Głubczyce mają problem z radonem w wodzie. Ten radioaktywny pierwiastek jest też w wodociągu w oddalonym o 10 kilometrów Krnowie w Czechach. Czeskie prawo od lat nakazuje badanie wody pitnej pod kątem obecności pierwiastków radioaktywnych. W Polsce taki obowiązek wprowadzono dopiero teraz.
- Od lat wiemy, że w naszej wodzie jest radon – mówi Lenka Šifaldová, technolog z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji. - Nasze przepisy mówią o tym, że badanie wody pitnej pod kątem pierwiastków radioaktywnych przeprowadzane jest raz w roku. Od 2017 roku są robione rocznie dwa badania w specjalnych laboratoriach. Są trzy takie w naszym kraju. Woda z naszych ujęć zawiera radon, ale poddawana jest procedurze usunięcia tego pierwiastka.

Czeskie przepisy mówią o badaniu wartości radonu w wodzie pitnej, nie tej pobieranej ze studni głębinowej. Jednak Czesi od lat 70-tych wiedzą, że w niektórych ujęciach w wodzie jest radon.

- Dlatego poddajemy wodę procesowi oczyszczania z tego pierwiastka – mówi Libor Staněk, prezes firmy wodociągowej (KVaK). - W punkcie ujęcia wody mamy wieżę z instalacją napowietrzającą. Woda jest przepuszczana przez sita, gdzie są specjalne nawiewy. W tym procesie następuje reakcja chemiczna, której skutkiem jest uwolnienie radonu z wody czerpanej z ujęcia podziemnego. To jest bardzo prosta technologia, składa się z filtrów i napowietrzania.

Problem z radonem ma większość czeskich spółek wodociągowych w pasmie Jeseników i Karkonoszy. Zwłaszcza w tym ostatnim paśmie, również po polskiej stronie, występuje w sporych ilościach nie tylko radon, ale również uran. Kopalnie uranu znajdowały się m.in. w Kletnie czy Kowarach, a wody radonowe nadal są wykorzystywane w kuracjach sanatoryjnych, na przykład w Lądku Zdroju.
Lenka Šifaldová
Libor Staněk

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 22:00 "Każda kropla krwi na wagę złota" - spotkanie honorowych krwiodawców w Kędzierzynie-Koźlu. Po raz dziewiętnasty honorowi krwiodawcy z Opolszczyzny spotkali się w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy ... » więcej 2018-11-18, godz. 21:00 Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasow ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale Pierwszą wycieczkę 'Obuwniczym Szlakiem' zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb ... » więcej 2018-11-18, godz. 19:00 Zimowe przytulisko "Stajenka" już działa. "Aby ci ludzie stali się potrzebnymi" W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zaczęła działać „Stajenka”, zimowe przytulisko dla bezdomnych. Zlokalizowane jest w jednym z budynków Wspólnoty Pomocy W ... » więcej 2018-11-18, godz. 17:25 Stanisław Rakoczy kandydatem PSL do Zarządu Województwa Opolskiego, choć nie zdobył mandatu radnego Stanisław Rakoczy został kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego do Zarządu Województwa Opolskiego. Prezes opolskich struktur ludowców zyskał jednogłośną re ... » więcej 2018-11-18, godz. 15:45 Ubodzy i potrzebujący spotkali się na Rynku w Opolu. "Można porozmawiać i zjeść coś ciepłego" Ciepły posiłek, wymiana doświadczeń, występy sceniczne i serdeczna atmosfera. Tak wyglądają obchody Światowego Dnia Ubogich na Rynku w Opolu. Do ogrzewanego n ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:30 O młodych w Kościele rozmawiają na Górze św. Anny Na Górze św. Anny trwa XVI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Udział w nim biorą przedstawiciele wszystkich diecezji, co jest nowością, nie tylko są to k ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:00 Grodków stawia na basen i rozbudowę kanalizacji. Czas na najważniejsze inwestycje w gminie Samorząd Grodkowa w nowej kadencji chce postawić na kilka ważnych inwestycji, które będą miały wpływ na dalszy rozwój samorządu. Burmistrz Marek Antoniewicz, ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Wybory uzupełniające w Turawie i Głogówku w styczniu i lutym przyszłego roku Wybory uzupełniające, odbędą się w dwóch okręgach w gminie Turawa. Zainteresowane komitety wyborcze muszą się więc zarejestrować do 26 listopada. Ruszy wtedy ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe w Lewinie Brzeskim powstanie, ale dopiero za kilka miesięcy Na początku 2018 roku gmina otrzymała 1,5 mln złotych wsparcia z Aglomeracji Opolskiej na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego. Rok wcześniej samorząd p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »