Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-05, 06:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Problem z radonen w wodzie jest też po czeskiej stronie, w bliskim sąsiedztwie wsi Mokre. Tam mają na to sposób

To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nie tylko mieszkańcy wsi Mokre w gminie Głubczyce mają problem z radonem w wodzie. Ten radioaktywny pierwiastek jest też w wodociągu w oddalonym o 10 kilometrów Krnowie w Czechach. Czeskie prawo od lat nakazuje badanie wody pitnej pod kątem obecności pierwiastków radioaktywnych. W Polsce taki obowiązek wprowadzono dopiero teraz.
- Od lat wiemy, że w naszej wodzie jest radon – mówi Lenka Šifaldová, technolog z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji. - Nasze przepisy mówią o tym, że badanie wody pitnej pod kątem pierwiastków radioaktywnych przeprowadzane jest raz w roku. Od 2017 roku są robione rocznie dwa badania w specjalnych laboratoriach. Są trzy takie w naszym kraju. Woda z naszych ujęć zawiera radon, ale poddawana jest procedurze usunięcia tego pierwiastka.

Czeskie przepisy mówią o badaniu wartości radonu w wodzie pitnej, nie tej pobieranej ze studni głębinowej. Jednak Czesi od lat 70-tych wiedzą, że w niektórych ujęciach w wodzie jest radon.

- Dlatego poddajemy wodę procesowi oczyszczania z tego pierwiastka – mówi Libor Staněk, prezes firmy wodociągowej (KVaK). - W punkcie ujęcia wody mamy wieżę z instalacją napowietrzającą. Woda jest przepuszczana przez sita, gdzie są specjalne nawiewy. W tym procesie następuje reakcja chemiczna, której skutkiem jest uwolnienie radonu z wody czerpanej z ujęcia podziemnego. To jest bardzo prosta technologia, składa się z filtrów i napowietrzania.

Problem z radonem ma większość czeskich spółek wodociągowych w pasmie Jeseników i Karkonoszy. Zwłaszcza w tym ostatnim paśmie, również po polskiej stronie, występuje w sporych ilościach nie tylko radon, ale również uran. Kopalnie uranu znajdowały się m.in. w Kletnie czy Kowarach, a wody radonowe nadal są wykorzystywane w kuracjach sanatoryjnych, na przykład w Lądku Zdroju.
Lenka Šifaldová
Libor Staněk

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 08:00 Kłopoty z dokończeniem budowy chodnika w Miejscu Kłodnickim Kilkanaście metrów kostki zabrakło, żeby do końca zbudować chodnik w Miejscu Kłodnickim, jednym z osiedli Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy najpierw sami nie wier ... » więcej 2018-07-17, godz. 07:30 Na Górze św. Anny rozpoczęło się XXII Święto Młodzieży Prawie 700 młodych ludzi z całego kraju przyjechało na Górę św. Anny, żeby wziąć udział w Święcie Młodzieży. Te pięciodniowe rekolekcje połączone z koncertami ... » więcej 2018-07-16, godz. 22:00 "Kurier" bez prawa jazdy pędził po prudnickich drogach Jechał 98km/h w terenie zabudowanym, do tego bez prawa jazdy. Policjanci zatrzymali drogowego pirata w sobotę w Łące Prudnickiej. » więcej 2018-07-16, godz. 21:00 Sala narad w KWP ma swojego patrona. To twórca pierwszej polskiej centrali kryminalistycznej Centralna sala narad w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu nosi od dziś (16.07) imię inspektora Wiktora Ludwikowskiego, który przed 100 laty, po odzyskaniu ... » więcej 2018-07-16, godz. 20:03 Wybuch butli z gazem w Starym Lesie. 39-latek ciężko poparzony W Starym Lesie, koło Głuchołaz, doszło do wybuchu butli z gazem. W wyniku eksplozji i pożaru budynku mieszkalnego ranny został mężczyzna. LPR przetransportowa ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 "Trefne" auto WOPR w Nysie? Sprawą zajmuje się prokuratura Czy nyski WOPR kupił kradziony samochód? Sprawę bada prokuratura. Samochód zwrócił uwagę policji już w maju. Wtedy został zarekwirowany, po przeprowadzeniu cz ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 Woda w gminie Leśnica już wolna od bakterii z grupy coli Mieszkańcy Leśnicy i Lichynii mogą już spokojnie korzystać z wody w kranach. Najnowsze badanie przeprowadzone przez strzelecki sanepid wykazało, że woda z uję ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:31 Tarnów Opolski ma własny posterunek policji. Na miejscu praca dla 7 mundurowych Tarnów Opolski dołączył do listy gmin z własnym posterunkiem policji. Nowa placówka będzie nadzorowała bezpieczeństwo w dwóch gminach - Tarnów Opolski oraz Ch ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:30 Kupiec się rozmyślił - wadium zostaje. Niecodzienna sytuacja w Strzelcach Opolskich 40 tysięcy złotych wpłacone jako wadium w przetargu na kupno kamienicy zostaje na koncie gminy, bo osoba, która wygrała przetarg… rozmyśliła się i nieruchomoś ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 550-lecie polskiego parlamentaryzmu - oficjalne obchody bez opozycji Posłowie, senatorowie, dyplomaci i goście z zagranicy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbyło się w piątek (13.07) w namiocie na dziedzińcu Zamku ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »