Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-05, 06:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Problem z radonen w wodzie jest też po czeskiej stronie, w bliskim sąsiedztwie wsi Mokre. Tam mają na to sposób

To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nie tylko mieszkańcy wsi Mokre w gminie Głubczyce mają problem z radonem w wodzie. Ten radioaktywny pierwiastek jest też w wodociągu w oddalonym o 10 kilometrów Krnowie w Czechach. Czeskie prawo od lat nakazuje badanie wody pitnej pod kątem obecności pierwiastków radioaktywnych. W Polsce taki obowiązek wprowadzono dopiero teraz.
- Od lat wiemy, że w naszej wodzie jest radon – mówi Lenka Šifaldová, technolog z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji. - Nasze przepisy mówią o tym, że badanie wody pitnej pod kątem pierwiastków radioaktywnych przeprowadzane jest raz w roku. Od 2017 roku są robione rocznie dwa badania w specjalnych laboratoriach. Są trzy takie w naszym kraju. Woda z naszych ujęć zawiera radon, ale poddawana jest procedurze usunięcia tego pierwiastka.

Czeskie przepisy mówią o badaniu wartości radonu w wodzie pitnej, nie tej pobieranej ze studni głębinowej. Jednak Czesi od lat 70-tych wiedzą, że w niektórych ujęciach w wodzie jest radon.

- Dlatego poddajemy wodę procesowi oczyszczania z tego pierwiastka – mówi Libor Staněk, prezes firmy wodociągowej (KVaK). - W punkcie ujęcia wody mamy wieżę z instalacją napowietrzającą. Woda jest przepuszczana przez sita, gdzie są specjalne nawiewy. W tym procesie następuje reakcja chemiczna, której skutkiem jest uwolnienie radonu z wody czerpanej z ujęcia podziemnego. To jest bardzo prosta technologia, składa się z filtrów i napowietrzania.

Problem z radonem ma większość czeskich spółek wodociągowych w pasmie Jeseników i Karkonoszy. Zwłaszcza w tym ostatnim paśmie, również po polskiej stronie, występuje w sporych ilościach nie tylko radon, ale również uran. Kopalnie uranu znajdowały się m.in. w Kletnie czy Kowarach, a wody radonowe nadal są wykorzystywane w kuracjach sanatoryjnych, na przykład w Lądku Zdroju.
Lenka Šifaldová
Libor Staněk

Wiadomości z regionu

2017-12-15, godz. 11:55 Policja prosi o pomoc w namierzeniu prawdopodobnego oszusta. Jest nagranie z monitoringu Policjanci opublikowali prawdopodobny wizerunek sprawcy sierpniowego oszustwa metodą 'na policjanta' w Opolu. Proszą o pomoc. » więcej 2017-12-15, godz. 11:45 Burzliwe obrady w Brzegu. Mieszkańcy przyszli zaprotestować przeciw budowie więzienia W Brzegu trwa burzliwa sesja Rady Miasta. Jest głównym tematem jest budżet, ale radni debatują także nad budową w mieście zakładu karnego dla półtora tysiąca ... » więcej 2017-12-15, godz. 11:35 Pijany kierowca próbował uciec policji w Opolu. Miał półtora promila Policjanci z Opola musieli ruszyć w pościg za pijanym kierowcą. » więcej 2017-12-15, godz. 09:45 Arkadiusz Wiśniewski o rekordowo wysokim budżecie Opola: wchodzimy do elity samorządów w Polsce - W ciągu trzech lat wysokość budżetu miasta wzrosła o 100 procent, wchodzimy do elity samorządów w Polsce, miast, których budżet przekracza miliard - stwierd ... » więcej 2017-12-15, godz. 06:45 Opolscy dłużnicy ZUS-u spłacają należności. Pomaga doradca do spraw ulg i umorzeń Ponad 2,5 tysiąca wniosków o oddłużenie trafiło w tym roku do opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Łączna suma długów opolan to ponad 6 milionów 400 ty ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:50 Popłynęły jazzowe kolędy. "Koncert Bożonarodzeniowy" PWSZ w Nysie Tłumy nysan przyciągnął do Nyskiego Domu Kultury „Koncert Bożonarodzeniowy” w wykonaniu studentów i wykładowców Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawo ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:30 Policja apeluje o większą ostrożność na drogach. "Często jest ślisko i słabo widać" Niedostosowanie prędkości do warunków i nieudzielenie pierwszeństwa to dwie główne przyczyny wypadków drogowych na Opolszczyźnie. Policja przypomina i szczegó ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:15 Opolscy uczniowie poznają kulturę i zwyczaje Czechów Historia Skody, Brna, czy bohatera kreskówki Krecika. To między innymi tematy prezentacji, które uczniowie z Opolszczyzny przygotowali na konkurs 'Znam histor ... » więcej 2017-12-14, godz. 19:00 Głogówek: nie zapominają o naszych rodach żyjących na Litwie Przedświąteczne wsparcie dla Polaków z litewskich Solecznik organizuje Głogówek. Dary zbierane będą podczas sobotniego 916.12) jarmarku na tamtejszym rynku. O ... » więcej 2017-12-14, godz. 18:45 Książkowa abolicja do 100 zł w Strzelcach Opolskich tylko do piątku Jeszcze tylko do piątku (15.12) można bezkarnie oddać książki wypożyczone z bibliotek na terenie gminy Strzelce Opolskie, które przetrzymywało się w domu dłuż ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »