Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-05, 06:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Problem z radonen w wodzie jest też po czeskiej stronie, w bliskim sąsiedztwie wsi Mokre. Tam mają na to sposób

To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nie tylko mieszkańcy wsi Mokre w gminie Głubczyce mają problem z radonem w wodzie. Ten radioaktywny pierwiastek jest też w wodociągu w oddalonym o 10 kilometrów Krnowie w Czechach. Czeskie prawo od lat nakazuje badanie wody pitnej pod kątem obecności pierwiastków radioaktywnych. W Polsce taki obowiązek wprowadzono dopiero teraz.
- Od lat wiemy, że w naszej wodzie jest radon – mówi Lenka Šifaldová, technolog z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji. - Nasze przepisy mówią o tym, że badanie wody pitnej pod kątem pierwiastków radioaktywnych przeprowadzane jest raz w roku. Od 2017 roku są robione rocznie dwa badania w specjalnych laboratoriach. Są trzy takie w naszym kraju. Woda z naszych ujęć zawiera radon, ale poddawana jest procedurze usunięcia tego pierwiastka.

Czeskie przepisy mówią o badaniu wartości radonu w wodzie pitnej, nie tej pobieranej ze studni głębinowej. Jednak Czesi od lat 70-tych wiedzą, że w niektórych ujęciach w wodzie jest radon.

- Dlatego poddajemy wodę procesowi oczyszczania z tego pierwiastka – mówi Libor Staněk, prezes firmy wodociągowej (KVaK). - W punkcie ujęcia wody mamy wieżę z instalacją napowietrzającą. Woda jest przepuszczana przez sita, gdzie są specjalne nawiewy. W tym procesie następuje reakcja chemiczna, której skutkiem jest uwolnienie radonu z wody czerpanej z ujęcia podziemnego. To jest bardzo prosta technologia, składa się z filtrów i napowietrzania.

Problem z radonem ma większość czeskich spółek wodociągowych w pasmie Jeseników i Karkonoszy. Zwłaszcza w tym ostatnim paśmie, również po polskiej stronie, występuje w sporych ilościach nie tylko radon, ale również uran. Kopalnie uranu znajdowały się m.in. w Kletnie czy Kowarach, a wody radonowe nadal są wykorzystywane w kuracjach sanatoryjnych, na przykład w Lądku Zdroju.
Lenka Šifaldová
Libor Staněk

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 07:00 Firma ATOS wskaże zawodową drogę uczniom opolskiego liceum Uczniowie klas matematyczno-informatycznych z II LO w Opolu trafią pod opiekę firmy ATOS. Firma zajmuje się m.in. doradztwem IT, integracją systemów informaty ... » więcej 2018-09-20, godz. 06:30 Pacjenci poczekają dłużej. NFZ nie ma odpowiedzi w sprawie neurochirurgi w kluczborskim Vital Medic Ponad 2100 pacjentów w stanie stabilnym czeka na Opolszczyźnie na zabieg neurochirurgiczny. Średnio na operację trzeba czekać 268 dni. Tak wynika z internetow ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Pilot śmigłowca, który rozbił się w Domecku ostatni meldunek złożył 11 minut przed wypadkiem 57-latek pilotujący śmigłowiec, który rozbił się 11 lipca w Domecku ostatni meldunek złożył około 10 minut przed wypadkiem. Lot trwał zaledwie 28 minut. To us ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 Nowe urządzenia pomogą w leczeniu małych pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Nowoczesne kardiomonitory trafiły na oddział neonatologii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe urządzenia - mikroskop klasy klinicznej oraz fiberoskop - przyje ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Policjanci z Grodkowa będą mieć lepsze warunki pracy. Trwa budowa nowego komisariatu Kilka lat temu samorząd przekazał nieodpłatnie grunty na rzecz Skarbu Państwa. Po przygotowaniu całej dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami inwestycja ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »