Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-05, 06:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Problem z radonen w wodzie jest też po czeskiej stronie, w bliskim sąsiedztwie wsi Mokre. Tam mają na to sposób

To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
To dawne przejście graniczne jest najkrótszą drogą łączącą Prudnik z Krnovem [zdj. Jan Poniatyszyn]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Lenka Šifaldová i Libor Staněk z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji (KVaK) [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nie tylko mieszkańcy wsi Mokre w gminie Głubczyce mają problem z radonem w wodzie. Ten radioaktywny pierwiastek jest też w wodociągu w oddalonym o 10 kilometrów Krnowie w Czechach. Czeskie prawo od lat nakazuje badanie wody pitnej pod kątem obecności pierwiastków radioaktywnych. W Polsce taki obowiązek wprowadzono dopiero teraz.
- Od lat wiemy, że w naszej wodzie jest radon – mówi Lenka Šifaldová, technolog z Krnowskich Wodociągów i Kanalizacji. - Nasze przepisy mówią o tym, że badanie wody pitnej pod kątem pierwiastków radioaktywnych przeprowadzane jest raz w roku. Od 2017 roku są robione rocznie dwa badania w specjalnych laboratoriach. Są trzy takie w naszym kraju. Woda z naszych ujęć zawiera radon, ale poddawana jest procedurze usunięcia tego pierwiastka.

Czeskie przepisy mówią o badaniu wartości radonu w wodzie pitnej, nie tej pobieranej ze studni głębinowej. Jednak Czesi od lat 70-tych wiedzą, że w niektórych ujęciach w wodzie jest radon.

- Dlatego poddajemy wodę procesowi oczyszczania z tego pierwiastka – mówi Libor Staněk, prezes firmy wodociągowej (KVaK). - W punkcie ujęcia wody mamy wieżę z instalacją napowietrzającą. Woda jest przepuszczana przez sita, gdzie są specjalne nawiewy. W tym procesie następuje reakcja chemiczna, której skutkiem jest uwolnienie radonu z wody czerpanej z ujęcia podziemnego. To jest bardzo prosta technologia, składa się z filtrów i napowietrzania.

Problem z radonem ma większość czeskich spółek wodociągowych w pasmie Jeseników i Karkonoszy. Zwłaszcza w tym ostatnim paśmie, również po polskiej stronie, występuje w sporych ilościach nie tylko radon, ale również uran. Kopalnie uranu znajdowały się m.in. w Kletnie czy Kowarach, a wody radonowe nadal są wykorzystywane w kuracjach sanatoryjnych, na przykład w Lądku Zdroju.
Lenka Šifaldová
Libor Staněk

Wiadomości z regionu

2018-03-24, godz. 22:00 Spacer... z sowami w Kędzierzynie-Koźlu W Polsce po raz siódmy, ale w Kędzierzynie-Koźlu po raz pierwszy, odbędzie się „Noc sów”. Z tej okazji członkinie Koła Gospodyń Miejskich zapraszają na spacer ... » więcej 2018-03-24, godz. 19:00 Międzynarodowe zawody psich zaprzęgów po raz 17. w Lubieszowie Dwunożni i czworonożni zawodnicy z Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji czy Francji stawili się na starcie XVII Lubieszowskiego Crossu. Impreza ... » więcej 2018-03-24, godz. 19:00 Kadłubiec i Łąki Kozielskie będą miały place rekreacyjne Dwa nowe tereny rekreacyjne przybędą w gminie Leśnica. Lada moment mają rozpocząć się prace przy zagospodarowaniu placów, na których pojawią się altany, ławec ... » więcej 2018-03-24, godz. 18:00 Doświadczenia z wodą, koncerty i prelekcje. WiK świętuje Dzień Wody W stolicy regionu obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji spółka Wodociągi i Kanalizacja zorganizowała szereg prelekcji na temat wody, warsztaty, koncerty i ... » więcej 2018-03-24, godz. 17:40 Konwencja Nowoczesnej z liderami w wyborach w tle O depopulacji i polityce senioralnej, ale z myślą o nadchodzących wyborach samorządowych. Nowoczesna zorganizowała w Opolu panel dyskusyjny. Podczas konwencji ... » więcej 2018-03-24, godz. 17:00 Chcą, by głos mniejszości był słyszalny w Europie. Seminarium Wielkanocne Mniejszości Niemieckiej Wykształcenie ambasadorów Mniejszości Niemieckiej było tematem tegorocznego seminarium wielkanocnego w Opolu. W urzędzie marszałkowskim spotkali się przedstaw ... » więcej 2018-03-24, godz. 16:20 Odkrywali tajemnice jazu. Światowy Dzień Wody w Opolu Pokaźna grupa mieszkańców odwiedziła dziś (24.03) opolski jaz w okolicach zielonego mostku prowadzącego na Wyspę Bolko w Opolu. » więcej 2018-03-24, godz. 16:00 Polityka historyczna ważna dla SLD. Włodzimierz Czarzasty na Opolszczyźnie Działacze opolskiego SLD z liderem partii Włodzimierzem Czarzastym na czele złożyli dziś (24.03) kwiaty przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w ... » więcej 2018-03-24, godz. 16:00 Nie ma chętnych na dworek w Komornie. Gmina obniża cenę Gmina Reńska Wieś od dłuższego czasu próbuje sprzedać zabytkowy dworek w Komornie. Jak do tej pory nie było chętnych. Samorządowcy obniżyli więc cenę i próbuj ... » więcej 2018-03-24, godz. 14:30 Nowy dom kultury na mapie Opola? Grotowice chcą mieć swoje centrum integracji Dzielnicowy Dom Kultury chcą mieć u siebie Grotowice. Projekt obiektu jest już gotowy. Zyskał aprobatę przyszłych użytkowników, teraz trafił pod ocenę ratusza. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »