Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-03, 10:10 Autor: Ewelina Laxy

Radioaktywny radon w wodzie w okolicach Głubczyc

W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
Informacja głubczyckich WiK
Informacja głubczyckich WiK
W miejscowości Mokre w powiecie głubczyckim w wodzie wykryto radioaktywny radon. Według analizy przeprowadzonej na próbkach wody przez Głubczyckie Wodociągi i Kanalizację, w badanej wodzie wykryto stężenie 196 bekereli/litr wody.
Dopuszczalna wartość tego stężenia to 100 Bq/l. Burmistrz Głubczyc, Adam Krupa, uspokaja mówiąc, że w miejscowości są prowadzone czynności mające na celu obniżenie stężenia.

- Jak poinformowała mnie spółka mnie wodociągi i kanalizacja, nie jest to przekroczenie zagrażające życiu ludzkiemu - dodaje burmistrz. - Wszystko zostało formalnie spełnione, zostało to zgłoszone do odpowiednich służb, do SANEPID-u też. Gdyby była jakaś sensacja, trzeba by było zamknąć ujęcie. Oni tam mają czas, żeby doprowadzić do standardu, do tej normy. Jeżeli by się to nie udało, wtedy będziemy musieli z innego ujęcia zasilić wioskę.

Radon to pierwiastek, który jest gazem naturalnym, a do wody przedostaje się naturalnymi drogami ziemnymi.

Jak dodaje prezes WiK w Głubczycach, Adam Ratuś, normy dopuszczalnego stężenia radonu są bardzo restrykcyjne.

- Tylko jedno ujęcie w naszym rejonie wykazało przekroczenie stężenia - dodaje Ratuś. - To stężenie jest średnie, w dolnych strefach średniego. O stężeniu zagrażającym zdrowiu mówi się od 1000 Bq/l. Przygotowujemy się do tego, żeby ten temat jakoś załatwić. To nie jest skażenie, nie jest to sytuacja wyjątkowa, której należało by się obawiać.

Parametry stężenia radonu były badane w powiecie głubczyckim po raz pierwszy. Kolejna kontrola zostanie przeprowadzona za pół roku. Jak zapewnia prezes WiK, to wystarczający okres, żeby opanować sytuację.
Adam Krupa
Adam Ratuś

Wiadomości z regionu

2018-10-21, godz. 23:30 WYBORCZA NOC Z RADIEM OPOLE. Dowiedz się, kto będzie rządził w Twojej gminie i powiecie Arkadiusz Wiśniewski prezydentem Opola, Sabina Nowosielska prezydentem Kędzierzyna-Koźla, a Kordian Kolbiarz burmistrzem Nysy? Tak wynika z badania exit poll ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:29 Smoter: Liczę, że wyniki sondażu się nie potwierdzą - Mam nadzieję, że ten sondaż jest daleki od rzeczywistości - tak komentuje sondażowe wyniki wyborów na burmistrza Nysy Piotr Smoter z Ligi Nyskiej. » więcej 2018-10-21, godz. 23:28 Grabowski o wynikach exit poll: gratuluję prezydentowi, liczę na mandaty Kukiz'15 w radzie miasta Paweł Grabowski z Kukiz’15 zajął piąte miejsce w wyścigu o fotel prezydenta Opola. Według badań exit poll, które dla Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej prz ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:25 Pozytywna kampania i dużo pracy w radzie miasta. Tak podsumowuje wyborczy wieczór Barbara Kamińska - Na razie sondaży nie chcę komentować, bo poczekamy na ostateczne wyniki - stwierdziła Barbara Kamińska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opol ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:21 Hankus: Nie spodziewałem się takiego wyniku, liczę na drugą turę - Cieszę się z tego wyniku, jednak po cichu liczę na drugą turę - przyznaje Tomasz Hankus, który według wstępnych sondaży Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskie ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:20 Porowska: prezydentowi gratuluję, ale przypominam, że ponad 30% opolan nie oddało na niego głosu - Prezydentowi Wiśniewskiemu gratuluję, zawsze jest tak, że urzędujący prezydent ma na starcie pewien kapitał głosów, ale przypominam, że ponad 30% opolan nie ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:10 Kolejna kadencja dla Arkadiusza Wiśniewskiego. Radość w sztabie "To sukces zespołu" W sztabie wyborczym Arkadiusza Wiśniewskiego nie kryto radości z wyniku wyborów. Według najnowszych wyników sondażowych obecnie rządzący prezydent Opola osiąg ... » więcej 2018-10-21, godz. 23:00 Kolbiarz: jeżeli wyniki się potwierdzą, to od razu ruszamy do pracy Nie będzie zmiany na stanowisku burmistrza Nysy - tak wskazują wyniki sondażu Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Według wstępnych wyników, urzędujący gosp ... » więcej 2018-10-21, godz. 22:00 Sabina Nowosielska: podobają mi się takie wyniki sondażu - Nie miałabym nic przeciwko takim wynikom - mówi Sabina Nowosielska, walcząca o reelekcję na funkcji prezydent Kędzierzyna-Koźla. Według wyników sondażowych ... » więcej 2018-10-21, godz. 22:00 Zasiłki na opał czekają na mieszkańców Opola. "Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku" Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu apeluje do mieszkańców, żeby nie czekać do ostatniej chwili ze składanie wniosków o dofinansowanie do zakupu opału na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »