Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-03, 10:10 Autor: Ewelina Laxy

Radioaktywny radon w wodzie w okolicach Głubczyc

W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
Informacja głubczyckich WiK
Informacja głubczyckich WiK
W miejscowości Mokre w powiecie głubczyckim w wodzie wykryto radioaktywny radon. Według analizy przeprowadzonej na próbkach wody przez Głubczyckie Wodociągi i Kanalizację, w badanej wodzie wykryto stężenie 196 bekereli/litr wody.
Dopuszczalna wartość tego stężenia to 100 Bq/l. Burmistrz Głubczyc, Adam Krupa, uspokaja mówiąc, że w miejscowości są prowadzone czynności mające na celu obniżenie stężenia.

- Jak poinformowała mnie spółka mnie wodociągi i kanalizacja, nie jest to przekroczenie zagrażające życiu ludzkiemu - dodaje burmistrz. - Wszystko zostało formalnie spełnione, zostało to zgłoszone do odpowiednich służb, do SANEPID-u też. Gdyby była jakaś sensacja, trzeba by było zamknąć ujęcie. Oni tam mają czas, żeby doprowadzić do standardu, do tej normy. Jeżeli by się to nie udało, wtedy będziemy musieli z innego ujęcia zasilić wioskę.

Radon to pierwiastek, który jest gazem naturalnym, a do wody przedostaje się naturalnymi drogami ziemnymi.

Jak dodaje prezes WiK w Głubczycach, Adam Ratuś, normy dopuszczalnego stężenia radonu są bardzo restrykcyjne.

- Tylko jedno ujęcie w naszym rejonie wykazało przekroczenie stężenia - dodaje Ratuś. - To stężenie jest średnie, w dolnych strefach średniego. O stężeniu zagrażającym zdrowiu mówi się od 1000 Bq/l. Przygotowujemy się do tego, żeby ten temat jakoś załatwić. To nie jest skażenie, nie jest to sytuacja wyjątkowa, której należało by się obawiać.

Parametry stężenia radonu były badane w powiecie głubczyckim po raz pierwszy. Kolejna kontrola zostanie przeprowadzona za pół roku. Jak zapewnia prezes WiK, to wystarczający okres, żeby opanować sytuację.
Adam Krupa
Adam Ratuś

Wiadomości z regionu

2018-03-21, godz. 17:30 Opolscy radni komentują list intencyjny ratusza podpisany z prywatnym przedsiębiorcą - Takie dogadywanie się prezydenta z biznesmenem gdzieś przy stoliku przypomina najgorsze praktyki III RP - mówił dziś (21.03) w Loży Radiowej Marek Kawa, rad ... » więcej 2018-03-21, godz. 17:10 Pościg funkcjonariuszy CBŚ za handlarzami narkotyków. Gangsterzy próbowali przejechać policjanta Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego chcieli zatrzymać dwóch handlarzy narkotyków, którzy jechali drogą krajową 45 od strony Krapkowic w kierunku Kędzi ... » więcej 2018-03-21, godz. 17:00 Dawne ośrodki rehabilitacyjne Stobrawskiego Centrum Medycznego będą miały nowych właścicieli Dawne sanatoria w Jarnołtówku i Suchym Borze będą mieć nowych właścicieli. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Opole nieruchomość w Suchym Borze ma zostać ... » więcej 2018-03-21, godz. 16:30 Młodzi ratownicy rywalizowali w Opolskim Konkursie Pomocy Przedmedycznej Ratowali życie, tamowali krwawienia i opatrywali kończyny. Opolscy gimnazjaliści rywalizowali w Opolskim Konkursie Pomocy Przedmedycznej. Na pięciu stanowiska ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:35 Prokuratura powinna wyjaśnić, kto zabił Przewdzinga - uważają mieszkańcy i władze Zdzieszowic Mieszkańcy i władze gminy Zdzieszowice są zbulwersowani tym, że prokuratura zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga. Po czterech latach od morde ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:00 2 promile we krwi, brak prawa jazdy i pasażer z amfetaminą. Wpadła, bo przejechała na czerwonym świetle Bez prawa jazdy i pod wpływem alkoholu przejechała na czerwonym świetle. Policjanci z opolskiej prewencji zatrzymali 35-letnią kobietę, która miała we krwi po ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:00 Martwego mężczyznę znaleziono w mieszkaniu przy ul. Morysa w Opolu Ciało młodego mężczyzny znaleziono dziś (21.03) w jednym z mieszkań przy ul. Morysa w Opolu. » więcej 2018-03-21, godz. 13:15 Nie pomógł psu, bo... chciał kupić nowego. W Kałach odebrano owczarka właścicielowi Rażących zaniedbań dopuścił się właściciel czteroletniego owczarka o imieniu Dino we wsi Kały w gminie Murów - donoszą przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad ... » więcej 2018-03-21, godz. 12:45 Ciało mężczyzny znalezione w Nysie. Policja potwierdza: to poszukiwany Bartosz Niziński W Nysie znaleziono ciało mężczyzny. Policja potwierdza, że jest to poszukiwany od kilku dni Bartosz Niziński. Ciało znaleziono w okolicach mostu przy ul. Bema. » więcej 2018-03-21, godz. 12:40 W pracy szukają przede wszystkim rozwoju. Akademickie Targi na PO Rozwój, pasja, stabilność i kreatywność - na takie wartości stawiają dziś młode osoby szukające zatrudnienia. Na Politechnice Opolskiej trwają Akademickie Tar ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »