Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-03, 10:10 Autor: Ewelina Laxy

Radioaktywny radon w wodzie w okolicach Głubczyc

W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
Informacja głubczyckich WiK
Informacja głubczyckich WiK
W miejscowości Mokre w powiecie głubczyckim w wodzie wykryto radioaktywny radon. Według analizy przeprowadzonej na próbkach wody przez Głubczyckie Wodociągi i Kanalizację, w badanej wodzie wykryto stężenie 196 bekereli/litr wody.
Dopuszczalna wartość tego stężenia to 100 Bq/l. Burmistrz Głubczyc, Adam Krupa, uspokaja mówiąc, że w miejscowości są prowadzone czynności mające na celu obniżenie stężenia.

- Jak poinformowała mnie spółka mnie wodociągi i kanalizacja, nie jest to przekroczenie zagrażające życiu ludzkiemu - dodaje burmistrz. - Wszystko zostało formalnie spełnione, zostało to zgłoszone do odpowiednich służb, do SANEPID-u też. Gdyby była jakaś sensacja, trzeba by było zamknąć ujęcie. Oni tam mają czas, żeby doprowadzić do standardu, do tej normy. Jeżeli by się to nie udało, wtedy będziemy musieli z innego ujęcia zasilić wioskę.

Radon to pierwiastek, który jest gazem naturalnym, a do wody przedostaje się naturalnymi drogami ziemnymi.

Jak dodaje prezes WiK w Głubczycach, Adam Ratuś, normy dopuszczalnego stężenia radonu są bardzo restrykcyjne.

- Tylko jedno ujęcie w naszym rejonie wykazało przekroczenie stężenia - dodaje Ratuś. - To stężenie jest średnie, w dolnych strefach średniego. O stężeniu zagrażającym zdrowiu mówi się od 1000 Bq/l. Przygotowujemy się do tego, żeby ten temat jakoś załatwić. To nie jest skażenie, nie jest to sytuacja wyjątkowa, której należało by się obawiać.

Parametry stężenia radonu były badane w powiecie głubczyckim po raz pierwszy. Kolejna kontrola zostanie przeprowadzona za pół roku. Jak zapewnia prezes WiK, to wystarczający okres, żeby opanować sytuację.
Adam Krupa
Adam Ratuś

Wiadomości z regionu

2017-12-16, godz. 09:45 Madera: Braki kadrowe w USK mogą być odczuwalne już od stycznia - Będziemy musieli odwołać część zabiegów operacyjnych, trzeba się też spodziewać dłuższych kolejek do lekarzy specjalistów - powiedział w porannej rozmowie ' ... » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Mieszkańcy gminy Gogolin mogą sprawdzić, czy oddychają zanieczyszczonym powietrzem Czujniki jakości powietrza pozwolą na stały monitoring poziomu zanieczyszczeń w gminie Gogolin. » więcej 2017-12-16, godz. 09:45 Doktorzy Clowni charytatywnie na rzecz szpitala w Ozimku „Magia Świąt czy iluzja?” - wydarzenie pod takim tytułem organizuje Fundacja dr Clowna w Opolu. Spotkanie ma charakter charytatywny. Wolontariusze z czerwonym ... » więcej 2017-12-16, godz. 08:30 Susły zadomowiły się w Kamieniu Śląskim i przeprowadzka im nie w smak Populacja nie maleje, ale też nie ekspanduje. Tak najkrócej podsumować można akcję reintrodukcji susła moręgowanego realizowaną na terenie Kamienia Śląskiego. ... » więcej 2017-12-16, godz. 08:30 Ratownicy i morsy razem na kamionce Bolko. Będą konkursy i warsztaty Pokaz sprzętu ratowniczego lodowego, konkursy, wykład o morsowaniu i warsztaty dla zawodników na fantomach - to tylko kilka atrakcji jakie będzie można zobacz ... » więcej 2017-12-16, godz. 07:00 Utrudnienia na ulicach Strzelec Opolskich w związku z biegiem Ferta Utrudnienia w ruchu czekają kierowców w sobotę (16.12) w Strzelcach Opolskich. W związku z organizacją Biegu Ulicznego im. Euzebiusza Ferta od wczesnych godzi ... » więcej 2017-12-15, godz. 22:41 Karambol na trasie Opole - Prudnik z powodu dzików na drodze Uwaga na leśną zwierzynę. Na trasie Opole - Prudnik, w Ligocie Prószkowskiej doszło do mini karambolu z powodu dzików na drodze. » więcej 2017-12-15, godz. 22:00 Dr Witold Potwora o tym, czy wizerunek premiera Morawieckiego może ocieplić stosunki z Unią Europejską - Mateusz Morawiecki nie byłby tyle lat prezesem banku, gdyby nie miał określonych cech charakteru, albo gdyby nie posiadał określonych umiejętności. Wydaje m ... » więcej 2017-12-15, godz. 21:30 Młodzież modelowe obrady ONZ w Opolu ocenia jako bardzo udane Zakończył się Śląskie Modelowe Obrady ONZ zorganizowane przez III Liceum Ogólnokształcące w Opolu. W spotkaniu udział brały młode osoby z całej Polski, a takż ... » więcej 2017-12-15, godz. 21:29 Prawo wyborcze w Konstytucji. W Opolu odbyła się debata zorganizowana przez kancelarię Prezydenta RP W Opolu dyskutowali o systemie wyborczym. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się debata 'Wady i zalety systemu wyborczego w świetle Konstytucji'. Podczas spo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »