Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-03, 10:10 Autor: Ewelina Laxy

Radioaktywny radon w wodzie w okolicach Głubczyc

W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
W wodzie w miejscowości Mokre wykryto radon
Informacja głubczyckich WiK
Informacja głubczyckich WiK
W miejscowości Mokre w powiecie głubczyckim w wodzie wykryto radioaktywny radon. Według analizy przeprowadzonej na próbkach wody przez Głubczyckie Wodociągi i Kanalizację, w badanej wodzie wykryto stężenie 196 bekereli/litr wody.
Dopuszczalna wartość tego stężenia to 100 Bq/l. Burmistrz Głubczyc, Adam Krupa, uspokaja mówiąc, że w miejscowości są prowadzone czynności mające na celu obniżenie stężenia.

- Jak poinformowała mnie spółka mnie wodociągi i kanalizacja, nie jest to przekroczenie zagrażające życiu ludzkiemu - dodaje burmistrz. - Wszystko zostało formalnie spełnione, zostało to zgłoszone do odpowiednich służb, do SANEPID-u też. Gdyby była jakaś sensacja, trzeba by było zamknąć ujęcie. Oni tam mają czas, żeby doprowadzić do standardu, do tej normy. Jeżeli by się to nie udało, wtedy będziemy musieli z innego ujęcia zasilić wioskę.

Radon to pierwiastek, który jest gazem naturalnym, a do wody przedostaje się naturalnymi drogami ziemnymi.

Jak dodaje prezes WiK w Głubczycach, Adam Ratuś, normy dopuszczalnego stężenia radonu są bardzo restrykcyjne.

- Tylko jedno ujęcie w naszym rejonie wykazało przekroczenie stężenia - dodaje Ratuś. - To stężenie jest średnie, w dolnych strefach średniego. O stężeniu zagrażającym zdrowiu mówi się od 1000 Bq/l. Przygotowujemy się do tego, żeby ten temat jakoś załatwić. To nie jest skażenie, nie jest to sytuacja wyjątkowa, której należało by się obawiać.

Parametry stężenia radonu były badane w powiecie głubczyckim po raz pierwszy. Kolejna kontrola zostanie przeprowadzona za pół roku. Jak zapewnia prezes WiK, to wystarczający okres, żeby opanować sytuację.
Adam Krupa
Adam Ratuś

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:35 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:33 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej 2018-07-19, godz. 14:07 Włamanie do kantoru w centrum Kędzierzyna-Koźla Włamywacze prawdopodobnie samochodem staranowali drzwi do budynku, żeby dostać się kantoru wymiany walut, który znajduje się w jednym z pawilonów przy ul. Woj ... » więcej 2018-07-19, godz. 13:15 Będą pieniądze na remont zabytkowego kościoła i baszty w Strzelcach Opolskich Rok temu urzędnicy ze Strzelec Opolskich i proboszcz parafii św. Wawrzyńca dowiedzieli się, że dostaną dofinansowanie do remontu drewnianego kościoła cmentarn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »