Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-28, 08:00 Autor: Ewelina Laxy

Będą chronić gatunki i zachęcać do poznawania przyrody. W Namysłowie powstanie centrum bioróżnorodności

Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Centrum bioróżnorodności - wizualizacja [fot. UM w Namysłowie]
Podpiasnie umów w Namysłowie [fot. UMWO]
Podpiasnie umów w Namysłowie [fot. UMWO]
W Namysłowie powstanie centrum bioróżnorodności. W ramach projektu zmieni się otoczenie rzeki Widawa. Celem projektu jest ochrona gatunków, które występują w otoczeniu rzeki, w tym m.in. lilii wodnej czy kotewki orzecha wodnego. Powstanie także sala audytoryjna. Wyremontowana zostanie też szkoła podstawowa nr 5.
- Staramy się chronić cenne gatunki flory i fauny występujące na naszym terenie - mówi Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa. - Będziemy mogli zrealizować zadania bardzo ambitne, które bez wsparcia projektowego byłyby nierealne. Dwie wyspy, nowy amfiteatr, wieża widokowa z możliwością obserwacji siedlisk ptaków, ale również i obserwacji roślinności z zachowaniem nietykalności tych obszarów.

Rewitalizacji zostaną poddane także: staw miejski przy ul. Mariańskiej i park "Pod Grzybkiem". W planach jest stworzenie ścieżek edukacyjnych oraz sali audytoryjnej. Koszt inwestycji to ponad 3 mln złotych. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2019 roku.

W czasie poniedziałkowego spotkania podpisano także umowę na realizację projektu dotyczącego termomodernizacji szkoły podstawowej nr 5 w Namysłowie.

- Kolejny raz Namysłów pokazuje, że zależy mu na funduszach europejskich. Przepiękny projekt związany z Widawą i wyspami na tej rzece oraz radość pani dyrektor szkoły - 500 tysięcy złotych na termomodernizację z pełną, kompleksową wymianą zarówno źródła ciepła, źródła oświetlenia, jak i wentylacji - dodaje marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła.

- Remont placówki będzie trudny ze względów logistycznych - dodaje Roman Kania, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Namysłowie. - Na pewien czas będziemy musieli z użytkowania tę szkołę wyłączyć. Nie chciałbym, żeby to było dłużej niż 4 miesiące, dlatego będziemy próbować 2 miesiące zabrać z okresu wakacyjnego. Pozostałe 2 będziemy negocjować ze szkołą.

Celem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, ale również poprawa warunków nauki uczniów. Cały projekt ma kosztować 500 tys. złotych.
Julian Kruszyński
Andrzej Buła
Roman Kania

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »