Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-30, 05:00 Autor: Klaudia Pokładek

Pierwszy nyski Hackathon zakończony. Znamy zwycięzców

Zwycięzcy Hackathonu [Fot. Klaudia Pokładek]
Zwycięzcy Hackathonu [Fot. Klaudia Pokładek]
Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
Po czterdziestu godzinach komputerowych zmagań zakończył się w Nysie Hackathon, czyli pierwszy maraton programistyczny. Zwyciężyli młodzi nysanie, którzy stworzyli aplikację, dzięki której mieszkańcy będą mogli m.in. sprawniej korzystać z rozkładów jazdy komunikacji miejskiej.
- Pierwsze miejsce zajęła drużyna, która prezentowała się jako siódma. My ten projekt nazwaliśmy Dreams Soft - Nysa Otwartych Danych - mówi Marek Rymarz, wiceburmistrz Nysy.

- To otwarty interfejs danych, który udostępnia wszelkie możliwe przydatne mieszkańcom informacje. Chodzi o to, że dzięki niemu mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać, co robi gmina, na co idą ich, podatników pieniądze. Dane są otwarte, a jeżeli są dostępne dla wszystkich, to wszyscy na tym korzystamy - tłumaczą zwycięzcy, czyli trio w składzie: Mariusz Olszewski, Rafał Chramęga i Dawid Hawryluk.

Organizatorzy są zdania, że młodzi nysanie wykonali kawał świetnej roboty. Do zadania podeszli niekonwencjonalnie, a efekty ich pracy wpisują się w najnowsze światowe trendy.
- Talentów było tutaj bardzo dużo. Uczestnicy zdolni, zaangażowani i z pasją. Rozmawialiśmy już z kilkoma osobami, które teraz w naszej firmie przejdą proces rekrutacyjny. Niewykluczone zatem, że ktoś zostanie zatrudniony - mówi Tomasz Szadkowski, prezes firmy, która była współorganizatorem Hackathonu. Firma na początku przyszłego roku planuje w Nysie otworzyć swój oddział. Docelowo chce zatrudnić nawet 300 osób.

Zdaniem fachowców od programowania, nowa aplikacja, a właściwie interfejs, wymaga jeszcze kilku tygodni na doszlifowanie. Później zostanie on udostępniony korzystającym z urządzeń mobilnych mieszkańcom i odwiedzającym miasto turystom.
Marek Rymarz, zwycięzcy, Tomasz Szadkowski

Wiadomości z regionu

2020-01-18, godz. 16:00 Opole powitało chiński nowy rok. Obchody uświetnił występ narodowej orkiestry z Państwa Środka Opole ponownie wita chiński nowy rok. W stolicy regionu zorganizowano dziś (18.01) koncerty mające na celu przybliżenie opolanom kultury mieszkańców Państwa Ś… » więcej 2020-01-18, godz. 14:15 Mali opolanie wraz z rodzicami stworzyli eko-intrumenty W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu właśnie dziś (18.01) rozpoczął się cykl warsztatów pod tytułem „Artystyczne soboty”. Zadaniem uczestników było stworzenie instrumentu… » więcej 2020-01-18, godz. 13:00 Bank Żywności w Opolu wspomaga najbardziej potrzebujących mieszkańców Krapkowic 8 ton żywności trafi do blisko 650 najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Krapkowice. » więcej 2020-01-18, godz. 12:30 Zamiast komputera, wolą tradycyjne gry. Fani RPG-ów i "planszówek" po raz kolejny spotykają się w Opolu W opolskiej Galerii WuBePe trwa, organizowany co miesiąc, Dzień Grania w Gry RPG i Planszówki. Pomysłodawcy chcą w ten sposób przekonać opolan, że tego typu rozrywka… » więcej 2020-01-18, godz. 11:15 Warunki narciarskie w czeskich Jesionikach. Śnieg zmrożony, działa tylko część wyciagów Od 20 do nawet 90 centymetrów śniegu leży na trasach zjazdowych w czeskich ośrodkach narciarskich zlokalizowanych tuż przy granicy z województwem opolskim. » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Swoje święto ma dziś Kubuś Puchatek Dziś (18.01) Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, przypadający w rocznicę urodzin jego twórcy - Alana Aleksandra Milne'a. Autor napisał tę książkę dla swojego… » więcej 2020-01-18, godz. 08:00 Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu… » więcej 2020-01-17, godz. 20:30 Brzeg także zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Dziś (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać plastikowymi… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Mimo ciepłej zimy służby monitorują sytuację osób bezdomnych Tylko od początku roku służby mundurowe w Opolu przeprowadziły 60 kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo, że w tym roku mamy wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »