Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-28, 11:30 Autor: Dorota Kłonowska

Sanepid nie zbadał wody ze śniętymi rybami, starosta interweniuje u wojewody. Nyska AKWA ma wyniki

Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [Fot.Dorota Kłonowska]
Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [Fot.Dorota Kłonowska]
Po weekendowej przerwie wędkarze powrócili do usuwania śniętych ryb z Jeziora Nyskiego, które przepłynęły tam Nysą Kłodzką z Jeziora Otmuchowskiego. Zapytaliśmy dyrektor nyskiego sanepidu o wyniki badań wody, ale okazało się, że ich nie ma, ponieważ sanepid odstąpił od pobierania próbek, gdyż "to problem Jeziora Otmuchowskiego, a sanepid bada tylko wodę w strefie kąpieliska strzeżonego na Jeziorze Nyskim".
Starosta Czesław Biłobran, który odpowiada za bezpieczeństwo w powiecie, powiedział naszemu radiu, że o sprawie odmowy wykonania badań wody przez nyski sanepid poinformuje niezwłocznie wojewodę opolskiego, jako organ nadzorczy sanepidu i poprosi, aby w sytuacji kryzysowej nyska placówka jednak pobrała próbki wody do badań. Dodajmy, w powiecie został w tej sprawie powołany sztab kryzysowy.

Mamy natomiast wyniki z laboratorium nyskich wodociągów AKWA - takie nieoficjalne badania zlecił w piątek starosta. - Tlenu w wodzie jest wciąż za mało, co oznacza, że ryby nadal mogą się dusić – mówi prezes gminnej spółki AKWA Edyta Peikert.

- Wiemy już na pewno, że zawartość tlenu w wodzie jest znacznie obniżona, bo dopuszczalna wartość wynosi 8 mg/litr, natomiast u nas są to wartości 3,05 mg, 2,17 mg i 1,44 mg (pobierane były próbki wody z Jeziora Nyskiego w Wójcicach, rzeki Nysy Kłodzkiej koło mostu i z Jeziora Otmuchowskiego przy elektrowni) - mówi prezes AKWY.

Edyta Peikert dodaje, że na kompleksowe wyniki badań trzeba jeszcze poczekać. Prezes uspokaja mieszkańców powiatu nyskiego, iż to, co dzieje się aktualnie w rzece i zbiornikach retencyjnych nie ma wpływu na jakość wody pitnej, bowiem jest ona pobierana wyłącznie z rzeki Biała Głuchołaska. - Problematyczne może to natomiast być dla Brzegu, ponieważ korzysta z ujęcia na rzece Nysa Kłodzka.
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 20:00 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 Uważajmy na kieszonkowców, jedźmy ostrożnie - apeluje przed świętami policja Tłumy w sklepach, na bazarach, czy środkach komunikacji miejskiej. To idealne warunki dla złodziei. Ich aktywność zwiększa się zwłaszcza przed świętami. » więcej 2019-04-19, godz. 20:00 To tradycja kultywowana od wieków. Na opolskich polach znów pojawiły się krzyżyki Powstają w intencji pomyślnych i obfitych zbiorów. Mają chronić przed powodzią, suszą i innymi klęskami żywiołowymi, a rolników zabezpieczyć dodatkowo przed n ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:33 Najmłodsi grodkowianie sami przygotowali wielkanocne ciasteczka i świąteczne ozdoby Świąteczną atmosferę czuć od kilku dni w grodkowskim domu kultury. Pod okiem instruktorów, najmłodsi mieszkańcy mogli nauczyć się, jak własnoręcznie przygotow ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:00 Świąteczne zakupy rób z głową i listą potrzebnych produktów - apeluje opolski Bank Żywności W Polsce co roku marnuje się około 9 milionów ton żywności. Skala tego zjawiska szczególnie nasila się w okresie świątecznym. Do najczęściej marnowanych i wyr ... » więcej 2019-04-19, godz. 17:00 Klekotki i kołatki zamiast dzwonów. W Wawelnie dzieci "klekoczą" na znak żałoby po Chrystusie Wielki Piątek w Kościele katolickim to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W kościołach zamilkły wszystkie dzwony, a ich miejsce zaję ... » więcej 2019-04-19, godz. 16:07 Funkcjonariusz służby więziennej postrzelił się w trakcie ćwiczeń Do nietypowego wypadku doszło dzisiaj (19.04) w Farskiej Kolonii pod Strzelcami Opolskimi. Na strzelnicy Służby Więziennej funkcjonariusz tej formacji przypad ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:57 "Pomagali wszyscy, ludzie przynosili palety i znaki drogowe". Strażacy o akcji ratowniczej w Schodni koło Ozimka - To była bardzo trudna akcja - tak o ratowaniu zasypanego zwałami ziemi pracownika budującego kanalizację w Schodni mówi uczestniczący w akcji młodszy kapita ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:30 Nauczyciele wszystkich szkół w Opolu nadal protestują. Z protestu zrezygnowało część przedszkoli 12. dzień strajku nauczycieli. 91 procent placówek oświatowych z Opola nadal strajkuje. » więcej 2019-04-19, godz. 15:00 Jedno przedszkole wycofało się ze strajku nauczycieli. Kurator oświaty apeluje o klasyfikowanie maturzystów Pracownicy Przedszkola Publicznego numer 5 w Opolu wycofali się dzisiaj (19.04) z akcji strajkowej. To jedyna zmiana na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »