Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-28, 11:30 Autor: Dorota Kłonowska

Sanepid nie zbadał wody ze śniętymi rybami, starosta interweniuje u wojewody. Nyska AKWA ma wyniki

Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [Fot.Dorota Kłonowska]
Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [Fot.Dorota Kłonowska]
Po weekendowej przerwie wędkarze powrócili do usuwania śniętych ryb z Jeziora Nyskiego, które przepłynęły tam Nysą Kłodzką z Jeziora Otmuchowskiego. Zapytaliśmy dyrektor nyskiego sanepidu o wyniki badań wody, ale okazało się, że ich nie ma, ponieważ sanepid odstąpił od pobierania próbek, gdyż "to problem Jeziora Otmuchowskiego, a sanepid bada tylko wodę w strefie kąpieliska strzeżonego na Jeziorze Nyskim".
Starosta Czesław Biłobran, który odpowiada za bezpieczeństwo w powiecie, powiedział naszemu radiu, że o sprawie odmowy wykonania badań wody przez nyski sanepid poinformuje niezwłocznie wojewodę opolskiego, jako organ nadzorczy sanepidu i poprosi, aby w sytuacji kryzysowej nyska placówka jednak pobrała próbki wody do badań. Dodajmy, w powiecie został w tej sprawie powołany sztab kryzysowy.

Mamy natomiast wyniki z laboratorium nyskich wodociągów AKWA - takie nieoficjalne badania zlecił w piątek starosta. - Tlenu w wodzie jest wciąż za mało, co oznacza, że ryby nadal mogą się dusić – mówi prezes gminnej spółki AKWA Edyta Peikert.

- Wiemy już na pewno, że zawartość tlenu w wodzie jest znacznie obniżona, bo dopuszczalna wartość wynosi 8 mg/litr, natomiast u nas są to wartości 3,05 mg, 2,17 mg i 1,44 mg (pobierane były próbki wody z Jeziora Nyskiego w Wójcicach, rzeki Nysy Kłodzkiej koło mostu i z Jeziora Otmuchowskiego przy elektrowni) - mówi prezes AKWY.

Edyta Peikert dodaje, że na kompleksowe wyniki badań trzeba jeszcze poczekać. Prezes uspokaja mieszkańców powiatu nyskiego, iż to, co dzieje się aktualnie w rzece i zbiornikach retencyjnych nie ma wpływu na jakość wody pitnej, bowiem jest ona pobierana wyłącznie z rzeki Biała Głuchołaska. - Problematyczne może to natomiast być dla Brzegu, ponieważ korzysta z ujęcia na rzece Nysa Kłodzka.
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2020-01-23, godz. 12:30 Na wnuczka, na policjanta, na funkcjonariusza CBŚP. Oszuści niestety coraz bardziej "kreatywni" Starszy sierżant Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu mówił w Radiu Opole, że nie tyle sam pomysł jest ważny, co gra na emocjach. Policja przeszkoliła… » więcej 2020-01-23, godz. 11:45 Uwaga na SMS-y i maile wysyłane rzekomo przez urzędy skarbowe. Oszuści znaleźli kolejną metodę wyłudzania pieniędzy Oszuści znów dają o sobie znać. Tym razem próbują oni wykorzystywać okres rozliczeń z urzędem skarbowym. » więcej 2020-01-23, godz. 11:30 19-latek stanie przed sądem za spowodowanie wypadku, w którym zginął jego kolega 19-latek, sprawca wypadku, w którym zginął maturzysta, stanie przed sądem. Do tragedii doszło w maju 2019 roku w Rożniątowie pod Strzelcami Opolskimi. » więcej 2020-01-23, godz. 10:00 Potrzeba 9 milionów złotych, aby ratować życie 14-miesięcznego Franka z Namysłowa 9 milionów złotych potrzeba, by 14-miesięczny Franek z Namysłowa miał szansę cieszyć się normalnym życiem. Chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu I, przez… » więcej 2020-01-23, godz. 09:30 Zeskanuj kod, a pomnik sam zadzwoni i opowie swoją historię W pięciu lokalizacjach w Kędzierzynie-Koźlu ustawiono tabliczki z kodami QR. Po zeskanowaniu ich smartfonem rzeźba, przy której się znajduje sama oddzwania na… » więcej 2020-01-23, godz. 09:15 Zmiany w krapkowickiej radzie miejskiej Od początku stycznia Krapkowice mają nowego wiceburmistrza. Powołany na tę funkcję został Arnold Joszko, dotychczasowy przewodniczący rady miejskiej. W związku… » więcej 2020-01-23, godz. 07:30 Sprawdzą natężenie ruchu na drogach krajowych w regionie Na drogach regionu rusza Generalny Pomiar Ruchu. To badanie prowadzone przez GDDKIA z wykorzystaniem kamer wideo, którego celem jest sprawdzenie natężenia ruchu… » więcej 2020-01-22, godz. 20:35 Park 800-lecia w Opolu nie otrzymał dotacji od marszałka. Znowu "zabrakło dobrej woli"? Opole nie otrzymało od marszałka dotacji na utworzenie Parku 800-lecia w rejonie wyspy Bolko. Urząd marszałkowski wyjaśnia, że tak zdecydowali niezależni eksperci… » więcej 2020-01-22, godz. 20:30 Mogą skusić ciekawe perspektywy i to nie tylko finansowe. Straż graniczna rozpoczęła nabór Polskie obywatelstwo, minimum średnie wykształcenie, nieposzlakowana opinia i maksymalnie 35 lat. To podstawowe wymagania stawiane chętnym do wejścia w szeregi… » więcej 2020-01-22, godz. 19:30 Brzescy policjanci poszukują świadków pobicia dwóch mężczyzn. Jedna z ofiar zmarła Do zdarzenia doszło w zeszłym roku. W nocy 30 czerwca w rejonie boiska sportowego w Skarbimierzu Osiedle, gdzie odbywał się festyn, pobito 21- i 46-latka. Obaj… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »