Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-28, 11:30 Autor: Dorota Kłonowska

Sanepid nie zbadał wody ze śniętymi rybami, starosta interweniuje u wojewody. Nyska AKWA ma wyniki

Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [Fot.Dorota Kłonowska]
Śnięte ryby wywożone z Jeziora Nyskiego [Fot.Dorota Kłonowska]
Po weekendowej przerwie wędkarze powrócili do usuwania śniętych ryb z Jeziora Nyskiego, które przepłynęły tam Nysą Kłodzką z Jeziora Otmuchowskiego. Zapytaliśmy dyrektor nyskiego sanepidu o wyniki badań wody, ale okazało się, że ich nie ma, ponieważ sanepid odstąpił od pobierania próbek, gdyż "to problem Jeziora Otmuchowskiego, a sanepid bada tylko wodę w strefie kąpieliska strzeżonego na Jeziorze Nyskim".
Starosta Czesław Biłobran, który odpowiada za bezpieczeństwo w powiecie, powiedział naszemu radiu, że o sprawie odmowy wykonania badań wody przez nyski sanepid poinformuje niezwłocznie wojewodę opolskiego, jako organ nadzorczy sanepidu i poprosi, aby w sytuacji kryzysowej nyska placówka jednak pobrała próbki wody do badań. Dodajmy, w powiecie został w tej sprawie powołany sztab kryzysowy.

Mamy natomiast wyniki z laboratorium nyskich wodociągów AKWA - takie nieoficjalne badania zlecił w piątek starosta. - Tlenu w wodzie jest wciąż za mało, co oznacza, że ryby nadal mogą się dusić – mówi prezes gminnej spółki AKWA Edyta Peikert.

- Wiemy już na pewno, że zawartość tlenu w wodzie jest znacznie obniżona, bo dopuszczalna wartość wynosi 8 mg/litr, natomiast u nas są to wartości 3,05 mg, 2,17 mg i 1,44 mg (pobierane były próbki wody z Jeziora Nyskiego w Wójcicach, rzeki Nysy Kłodzkiej koło mostu i z Jeziora Otmuchowskiego przy elektrowni) - mówi prezes AKWY.

Edyta Peikert dodaje, że na kompleksowe wyniki badań trzeba jeszcze poczekać. Prezes uspokaja mieszkańców powiatu nyskiego, iż to, co dzieje się aktualnie w rzece i zbiornikach retencyjnych nie ma wpływu na jakość wody pitnej, bowiem jest ona pobierana wyłącznie z rzeki Biała Głuchołaska. - Problematyczne może to natomiast być dla Brzegu, ponieważ korzysta z ujęcia na rzece Nysa Kłodzka.
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2019-03-21, godz. 22:30 Buspas dla samochodów wiozących co najmniej cztery osoby. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się władze Nysy W centrum Nysy powstanie buspas z inteligentnym systemem monitorującym. Kamery wspierane przez sztuczną inteligencję, będą sprawdzać, czy z wydzielonych pasów ... » więcej 2019-03-21, godz. 20:00 Opolskie wodociągi stawiają na naukę poprzez zabawę. Bogaty program obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu Zwiedzanie laboratorium WIK, wodne warsztaty w hali maszyn i mnóstwo imprez kulturalnych - to oferta przygotowana dla mieszkańców Opola w ramach obchodów Świa ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:29 W europarlamencie chce walczyć o większe fundusze na cele społeczne Agnieszka Ścigaj z ugrupowania Kukiz'15 spotkała się z mieszkańcami Prudnika. Jej przyjazd miał związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz działalnoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:15 Uczniowie przyszli do szkoły w różnych skarpetkach. Przypominają, że są wśród nich dzieci z zespołem Downa Kolorowe skarpetki i koniecznie nie do pary - w taki sposób nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej numer 2 w Opolu przyszli dzisiaj (21.03) na zajęcia. W ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:30 Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku" Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zau ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:57 Dzień otwarty na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego Instytut Medycyny Uniwersytetu Opolskiego zaprosił licealistów zainteresowanych studiowaniem na kierunku lekarskim. W ramach Dnia Otwartego wykładowcy tłumacz ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:35 Bus "NowejPiątki" promujący rządowe inicjatywy prospołeczne odwiedza kolejne gminy Opolszczyzny Dzisiaj (21.03) szczegóły programu rządowego poznali mieszkańcy Chrząstowic, Ozimka i Turawy w powiecie opolskim. » więcej 2019-03-21, godz. 17:29 Nielegalne składowisko beczek z chemikaliami w kurniku w Otmicach. Na miejscu strażacy, policja oraz WIOŚ [AKTUALIZACJ ... Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami może znajdować się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Teren zabezpieczono a wezwana ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:08 Opolska Wiosna Roberta Biedronia składa wnioski o ujawnienie wysokości zarobków opolskich urzędników Działacze opolskiej Wiosny włączają się w ogólnopolską akcję Roberta Biedronia pod hasłem 'Wiosenne porządki'. To pomysł ujawnienia wysokości zarobków opolski ... » więcej 2019-03-21, godz. 16:14 Składowisko chemikaliów w Otmicach w powiecie strzeleckim. Okryto je w nieużytkowanych kurnikach Kilkadziesiąt zbiorników z nieznaną substancją znaleziono w Otmicach w powiecie strzeleckim. Na miejscu pracuje 7 zastępów straży pożarnej z Kędzierzyna Koźla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »