Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-23, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Rzecznik wojewody wyproszona z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wojewoda: To jest skandal!

M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
Spór wokół wczorajszego (22.06) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Członek rady Czesław Tomalik, prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego, wyprosił z sali rzecznik prasową wojewody Martynę Kolembę, twierdząc, że posiedzenie jest zamknięte.
- Nie podobało mi się, i tu mówię też prywatnie jako kobieta, że pan Tomalik pozwolił sobie na szarpnięcie mnie za ramię. W moim odczuciu przekroczył pewien próg intymności. On wcale nie chciał ze mną rozmawiać, bo kiedy próbowałam mu wyjaśnić, że jestem w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, powiedział, że to go nie interesuje. Nakazał wyjście, obrócił się i nie słuchał, co mam do powiedzenia - mówi Martyna Kolemba, rzecznik wojewody.

Sam wojewoda Adrian Czubak podkreśla, że wszystko, co jest służbowe, musi pozostawać jawne. Wicewojewoda Violetta Porowska zwraca z kolei uwagę, że w regulaminie rady dialogu nie ma słowa o ograniczaniu dostępu do posiedzeń.

- Chyba komuś pomyliły się niektóre rzeczy. To jest niedopuszczalne – zdarzyło się to pierwszy i ostatni raz. Teraz jedynie rozmawiamy o tym, ale następnym razem podejmiemy stosowne kroki prawne, żeby zapobiec podobnym historiom. Dzisiaj mamy chwytanie za rękę, a pytam: co będzie jutro? To jest skandal! – ocenia Czubak.

- Byliśmy w totalnej konfuzji i bardzo oburzeni. To wręcz nieprawdopodobne sceny. Powiem eufemistycznie, że pan Tomalik zachowywał się gwałtownie, ale odchodząc od zwrotów delikatnych, był po prostu agresywny – dodaje Porowska.

Scysję między Martyną Kolembą a Czesławem Tomalikiem marszałek Andrzej Buła widział z odległości kilkunastu metrów. Zaznacza, że on sam nie ogranicza dziennikarzom dostępu do informacji, krytykując przy tym prezesa Związku Gmin Śląska Opolskiego.

- Jestem zbulwersowany tak samo, jak pan wojewoda, skoro któryś z członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zachował się ewentualnie i podobno w ten sposób. Potępiam tego typu zachowania ze strony któregokolwiek członka rady. Jeżeli pani rzecznik poczuła dyskomfort czy poczuła się urażona w budynku marszałka województwa, to ja z góry przepraszam - mówi Buła.

- Z tego, co wiem, nasza pracownica, odpowiedzialna za posiedzenia rady, poprosiła wręcz panią Kolembę o pozostanie w sali, spokojną pracę i nieprzejmowanie się panem Tomalikiem - to z kolei słowa Violetty Ruszczewskiej, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Czesław Tomalik odmówił komentarza. Zasłaniał się pilnymi obowiązkami służbowymi, dwukrotnie rozłączając rozmowę telefoniczną z naszym reporterem.
Martyna Kolemba
A. Czubak i V. Porowska
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2018-04-22, godz. 21:30 Występ Lukasa Gogola na zakończenie Święta Wojciechowego w Opolu Koniec Święta Wojciechowego w Opolu. Trzydniową atrakcję uświetnił występ Lukasa Gogola, który zwyciężył w ubiegłorocznym programie „Mam talent”, a na opolski ... » więcej 2018-04-22, godz. 20:30 Muzycznie i charytatywnie. W Dębskiej Kuźni zbierali pieniądze dla dzieci z opolskiego centrum rehabilitacji Loteria fantowa, zbiórka pieniędzy i dużo muzyki - za nami koncert charytatywny w Dębskiej Kuźni. Wydarzenie zorganizowali nauczyciele, uczniowie i szkolne ko ... » więcej 2018-04-22, godz. 20:30 Pikieta przed urzędem wojewódzkim. Powiesili flagę UE i przypominali, że wciąż nie zgadzają się na powiększenie Opola Przeciwnicy powiększenia Opola we współpracy z aktywistami Komitetu Obrony Demokracji urządzili dziś (22.04) tzw. piknik europejski tuż przy siedzibie urzędu ... » więcej 2018-04-22, godz. 18:15 "Piątka" Morawieckiego tematem Niedzielnej Loży Radiowej Gorąca dyskusja podczas Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali dziś (22.04) o tzw. piątce Morawieckiego, czyli programie, który premier przeds ... » więcej 2018-04-22, godz. 15:30 Kwitną aleje czereśniowe wokół Góry św. Anny Aleje czereśniowe w okolicy Góry św. Anny są w pełni rozkwitu. Nie trzeba jechać do dalekiej Japonii, żeby napawać się ich urokiem. Tylko przy drogach prowadz ... » więcej 2018-04-22, godz. 14:30 Krasiejów pełen turystów. Przyjechali fani caravaningu Ponad 400 uczestników, w tym 140 dzieci - zakończył się Ogólnopolski Zlot Caravaningowy „Krasiejów 2018”. Fani biwakowania, właściciele kamperów i przyczep ke ... » więcej 2018-04-22, godz. 14:30 Jubileuszowa wystawa psów w Zakrzowie [ZDJĘCIA] Od rana w Gminnym Ośrodku Sportu w Zakrzowie królują psie piękności. Odbywa się tam jubileuszowa, 25. Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Przyjechali właściciele k ... » więcej 2018-04-22, godz. 13:00 Prudnik: pracownia rehabilitacyjna usprawni pacjentów szpitala Polepsza się sytuacja finansowa szpitala powiatowego w Prudniku. Po raz pierwszy od ponad dekady wynik finansowy jest bliski zbilansowania się. Zasilające go ... » więcej 2018-04-22, godz. 12:00 Czy Opolszczyzna potrzebuje parku narodowego? Samorządowcy mają obawy, naukowcy przekonują, że warto Na Opolszczyźnie miałby powstać park narodowy. To pomysł niektórych naukowców, biologów, ekologów i osób związanych z przyrodą. Pod uwagę brane są tereny Stob ... » więcej 2018-04-22, godz. 12:00 Radio Sygnały świętuje 61. urodziny Najstarsza opolska akademicka rozgłośnia obchodzi 61. urodziny. Radio Sygnały zaczęło nadawać w 1957 roku. Zgodnie z jubileuszową tradycją, tyle ile lat ma st ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »