Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-23, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Rzecznik wojewody wyproszona z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wojewoda: To jest skandal!

M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
Spór wokół wczorajszego (22.06) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Członek rady Czesław Tomalik, prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego, wyprosił z sali rzecznik prasową wojewody Martynę Kolembę, twierdząc, że posiedzenie jest zamknięte.
- Nie podobało mi się, i tu mówię też prywatnie jako kobieta, że pan Tomalik pozwolił sobie na szarpnięcie mnie za ramię. W moim odczuciu przekroczył pewien próg intymności. On wcale nie chciał ze mną rozmawiać, bo kiedy próbowałam mu wyjaśnić, że jestem w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, powiedział, że to go nie interesuje. Nakazał wyjście, obrócił się i nie słuchał, co mam do powiedzenia - mówi Martyna Kolemba, rzecznik wojewody.

Sam wojewoda Adrian Czubak podkreśla, że wszystko, co jest służbowe, musi pozostawać jawne. Wicewojewoda Violetta Porowska zwraca z kolei uwagę, że w regulaminie rady dialogu nie ma słowa o ograniczaniu dostępu do posiedzeń.

- Chyba komuś pomyliły się niektóre rzeczy. To jest niedopuszczalne – zdarzyło się to pierwszy i ostatni raz. Teraz jedynie rozmawiamy o tym, ale następnym razem podejmiemy stosowne kroki prawne, żeby zapobiec podobnym historiom. Dzisiaj mamy chwytanie za rękę, a pytam: co będzie jutro? To jest skandal! – ocenia Czubak.

- Byliśmy w totalnej konfuzji i bardzo oburzeni. To wręcz nieprawdopodobne sceny. Powiem eufemistycznie, że pan Tomalik zachowywał się gwałtownie, ale odchodząc od zwrotów delikatnych, był po prostu agresywny – dodaje Porowska.

Scysję między Martyną Kolembą a Czesławem Tomalikiem marszałek Andrzej Buła widział z odległości kilkunastu metrów. Zaznacza, że on sam nie ogranicza dziennikarzom dostępu do informacji, krytykując przy tym prezesa Związku Gmin Śląska Opolskiego.

- Jestem zbulwersowany tak samo, jak pan wojewoda, skoro któryś z członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zachował się ewentualnie i podobno w ten sposób. Potępiam tego typu zachowania ze strony któregokolwiek członka rady. Jeżeli pani rzecznik poczuła dyskomfort czy poczuła się urażona w budynku marszałka województwa, to ja z góry przepraszam - mówi Buła.

- Z tego, co wiem, nasza pracownica, odpowiedzialna za posiedzenia rady, poprosiła wręcz panią Kolembę o pozostanie w sali, spokojną pracę i nieprzejmowanie się panem Tomalikiem - to z kolei słowa Violetty Ruszczewskiej, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Czesław Tomalik odmówił komentarza. Zasłaniał się pilnymi obowiązkami służbowymi, dwukrotnie rozłączając rozmowę telefoniczną z naszym reporterem.
Martyna Kolemba
A. Czubak i V. Porowska
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2018-10-19, godz. 21:00 Na ulice Nysy znów wyjedzie elektryczny autobus. Na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 160 kilometrów Kolejny autobus o napędzie elektrycznym trafił na testy do nyskiego MZK. Za kilka lat po ulicach miasta mają kursować co najmniej cztery takie pojazdy. » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Violetta Porowska przewiduje, że będzie w drugiej turze. PiS apeluje o udział w wyborach Na kilka godzin przed zakończeniem kampanii wyborczej kandydatka na prezydenta Opola Violetta Porowska mówi o tym, że podczas spotkań z mieszkańcami osobiście ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:45 Powojenne niewybuchy odkryte w kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu Brzescy saperzy zostali wezwani na interwencję do Opola. W jednej z kamienic w śródmieściu odkryto bowiem granaty prawdopodobnie z czasów drugiej wojny świato ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Tłumy na wykładzie motywacyjnym Łukasza Jakóbiaka. W Opolu podsumowano Ogólnopolski Tydzień Kariery Wykład motywacyjny youtubera Łukasza Jakóbiaka przyciągnął ponad 300 uczniów szkół średnich i gimnazjów na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opol ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:00 Opolski Alarm Smogowy zarzuca prezydentowi Opola brak działań na rzecz polepszenia jakości powietrza - Od 10 dni w Opolu utrzymuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia średniodobowego PM10 - informują działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Zarzucają m.in ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:00 Bezpieczeństwo mieszkańców i walka z bezrobociem. Wojciech Stachoń zapowiada ściągnięcie do Pakosławic inwestora Wodociąg i kanalizacja we wszystkich miejscowościach w gminie, nowe chodniki i remonty dróg, a także sprowadzenie zagranicznego inwestora mogącego zatrudnić n ... » więcej 2018-10-19, godz. 18:30 Kto będzie prezydentem? Kto zasiądzie w Radzie Miasta Opola? Komentarze kandydatów do sondażu NTO Gdyby wybory odbywały się dziś, to ubiegający się o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zdobyłby 41,1 proc. głosów i spotkałby się w drugiej turze ... » więcej 2018-10-19, godz. 18:00 Kamińska znów obiecała bezpłatne przejazdy autobusowe dla uczniów. Odpowiedziała na słowa Wiśniewskiego Barbara Kamińska podtrzymuje zapowiedź nieodpłatnych przejazdów autobusowych dla uczniów po wygraniu wyborów na prezydenta Opola. » więcej 2018-10-19, godz. 17:00 Wyborcza walka na nyskich przystankach. Kandydaci skarżą się na nieuczciwe działania konkurentów Plakatowa wojna wyborcza w Nysie. Do naszej redakcji zgłosił się jeden z kandydatów na miejskiego radnego, którego materiały wyborcze mają być uporczywie zakl ... » więcej 2018-10-19, godz. 17:00 Regionalne Święto Edukacji. "Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie" Z okazji Regionalnego Święta Edukacji marszałek województwa wręczył nagrody nauczycielom, a uczniom i doktorantom stypendia. Najwięcej, bo 33 nagrody przyznan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »