Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-23, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Rzecznik wojewody wyproszona z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wojewoda: To jest skandal!

M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
Spór wokół wczorajszego (22.06) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Członek rady Czesław Tomalik, prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego, wyprosił z sali rzecznik prasową wojewody Martynę Kolembę, twierdząc, że posiedzenie jest zamknięte.
- Nie podobało mi się, i tu mówię też prywatnie jako kobieta, że pan Tomalik pozwolił sobie na szarpnięcie mnie za ramię. W moim odczuciu przekroczył pewien próg intymności. On wcale nie chciał ze mną rozmawiać, bo kiedy próbowałam mu wyjaśnić, że jestem w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, powiedział, że to go nie interesuje. Nakazał wyjście, obrócił się i nie słuchał, co mam do powiedzenia - mówi Martyna Kolemba, rzecznik wojewody.

Sam wojewoda Adrian Czubak podkreśla, że wszystko, co jest służbowe, musi pozostawać jawne. Wicewojewoda Violetta Porowska zwraca z kolei uwagę, że w regulaminie rady dialogu nie ma słowa o ograniczaniu dostępu do posiedzeń.

- Chyba komuś pomyliły się niektóre rzeczy. To jest niedopuszczalne – zdarzyło się to pierwszy i ostatni raz. Teraz jedynie rozmawiamy o tym, ale następnym razem podejmiemy stosowne kroki prawne, żeby zapobiec podobnym historiom. Dzisiaj mamy chwytanie za rękę, a pytam: co będzie jutro? To jest skandal! – ocenia Czubak.

- Byliśmy w totalnej konfuzji i bardzo oburzeni. To wręcz nieprawdopodobne sceny. Powiem eufemistycznie, że pan Tomalik zachowywał się gwałtownie, ale odchodząc od zwrotów delikatnych, był po prostu agresywny – dodaje Porowska.

Scysję między Martyną Kolembą a Czesławem Tomalikiem marszałek Andrzej Buła widział z odległości kilkunastu metrów. Zaznacza, że on sam nie ogranicza dziennikarzom dostępu do informacji, krytykując przy tym prezesa Związku Gmin Śląska Opolskiego.

- Jestem zbulwersowany tak samo, jak pan wojewoda, skoro któryś z członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zachował się ewentualnie i podobno w ten sposób. Potępiam tego typu zachowania ze strony któregokolwiek członka rady. Jeżeli pani rzecznik poczuła dyskomfort czy poczuła się urażona w budynku marszałka województwa, to ja z góry przepraszam - mówi Buła.

- Z tego, co wiem, nasza pracownica, odpowiedzialna za posiedzenia rady, poprosiła wręcz panią Kolembę o pozostanie w sali, spokojną pracę i nieprzejmowanie się panem Tomalikiem - to z kolei słowa Violetty Ruszczewskiej, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Czesław Tomalik odmówił komentarza. Zasłaniał się pilnymi obowiązkami służbowymi, dwukrotnie rozłączając rozmowę telefoniczną z naszym reporterem.
Martyna Kolemba
A. Czubak i V. Porowska
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2017-11-18, godz. 00:12 Zablokowana autostrada między węzłem Brzeg a węzłem Opole Zachód Na 215 kilometrze doszło do zderzenia 4 samochodów osobowych, trzy osoby zostały ranne. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic » więcej 2017-11-17, godz. 21:41 Duża część Opola bez prądu Na skutek awarii w sieci energetycznej występują przerwy w dostawie energii. » więcej 2017-11-17, godz. 20:39 Uroczysta gala Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Laureaci z całej Polski [GALERIA] Około 240 tys. ludzi odwiedziło ponad 2300 miejsc wydarzeń i miejsc kulturalnych w całej Polsce - taki jest bilans tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. ... » więcej 2017-11-17, godz. 20:00 Nie dostanie 25 tysięcy za wypadek w trakcie Dni Ziemi Strzeleckiej 25 tysięcy złotych domagała się od gminy Strzelce Opolskie kobieta, na którą spadł konar drzewa w czasie ubiegłorocznych Dni Ziemi Strzeleckiej. Dzisiaj Sąd R ... » więcej 2017-11-17, godz. 19:00 Osobówka uderzyła w przydrożne drzewo. Dwie osoby ucierpiały 2 osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło około 13:30 na drodze krajowej 46 w Pakosławicach. » więcej 2017-11-17, godz. 18:55 Przegrał pieniądze i chciał odrobić straty. Zatrzymała go policja Przegrał z jednorękimi bandytami i postanowił odzyskać pieniądze, więc... napadł na kasjerkę. Policjanci z Krapkowic zatrzymali mężczyznę, który z jednego z s ... » więcej 2017-11-17, godz. 18:00 Opole: Społecznicy z Alarmu Smogowego apelują o nowelizację uchwały antysmogowej Znowelizowania uchwały antysmogowej i wprowadzenia systemu ostrzegania mieszkańców przed smogiem - tego domagają się działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. » więcej 2017-11-17, godz. 17:00 Dzieci z uszkodzonym słuchem poznają kulturę Opolszczyzny Dzieci z Ukrainy z uszkodzonym narządem słuchu goszczą w Opolu. To efekt współpracy województwa opolskiego z obwodem iwanofrankowskim. Wymiana młodzieży odbyw ... » więcej 2017-11-17, godz. 16:46 Samorządowcy i naukowcy o bezpieczeństwie powodziowym 20 lat po wielkiej wodzie O bezpieczeństwie powodziowym, inwestycjach wykonanych przez ostatnie 20 lat, ale też o traumatycznych wydarzeniach z lipca 1997 roku mówiono dzisiaj w Zakrzo ... » więcej 2017-11-17, godz. 15:40 Sala gimnastyczna w nyskim Carolinum "urosła" o 70 cm! Jak to możliwe? Po półrocznym remoncie w jednej z najstarszych na Opolszczyźnie szkół, czyli w nyskim Carolinum, oddano do użytku salę gimnastyczną z której korzystać będzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »