Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-23, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Rzecznik wojewody wyproszona z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wojewoda: To jest skandal!

M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
Spór wokół wczorajszego (22.06) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Członek rady Czesław Tomalik, prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego, wyprosił z sali rzecznik prasową wojewody Martynę Kolembę, twierdząc, że posiedzenie jest zamknięte.
- Nie podobało mi się, i tu mówię też prywatnie jako kobieta, że pan Tomalik pozwolił sobie na szarpnięcie mnie za ramię. W moim odczuciu przekroczył pewien próg intymności. On wcale nie chciał ze mną rozmawiać, bo kiedy próbowałam mu wyjaśnić, że jestem w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, powiedział, że to go nie interesuje. Nakazał wyjście, obrócił się i nie słuchał, co mam do powiedzenia - mówi Martyna Kolemba, rzecznik wojewody.

Sam wojewoda Adrian Czubak podkreśla, że wszystko, co jest służbowe, musi pozostawać jawne. Wicewojewoda Violetta Porowska zwraca z kolei uwagę, że w regulaminie rady dialogu nie ma słowa o ograniczaniu dostępu do posiedzeń.

- Chyba komuś pomyliły się niektóre rzeczy. To jest niedopuszczalne – zdarzyło się to pierwszy i ostatni raz. Teraz jedynie rozmawiamy o tym, ale następnym razem podejmiemy stosowne kroki prawne, żeby zapobiec podobnym historiom. Dzisiaj mamy chwytanie za rękę, a pytam: co będzie jutro? To jest skandal! – ocenia Czubak.

- Byliśmy w totalnej konfuzji i bardzo oburzeni. To wręcz nieprawdopodobne sceny. Powiem eufemistycznie, że pan Tomalik zachowywał się gwałtownie, ale odchodząc od zwrotów delikatnych, był po prostu agresywny – dodaje Porowska.

Scysję między Martyną Kolembą a Czesławem Tomalikiem marszałek Andrzej Buła widział z odległości kilkunastu metrów. Zaznacza, że on sam nie ogranicza dziennikarzom dostępu do informacji, krytykując przy tym prezesa Związku Gmin Śląska Opolskiego.

- Jestem zbulwersowany tak samo, jak pan wojewoda, skoro któryś z członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zachował się ewentualnie i podobno w ten sposób. Potępiam tego typu zachowania ze strony któregokolwiek członka rady. Jeżeli pani rzecznik poczuła dyskomfort czy poczuła się urażona w budynku marszałka województwa, to ja z góry przepraszam - mówi Buła.

- Z tego, co wiem, nasza pracownica, odpowiedzialna za posiedzenia rady, poprosiła wręcz panią Kolembę o pozostanie w sali, spokojną pracę i nieprzejmowanie się panem Tomalikiem - to z kolei słowa Violetty Ruszczewskiej, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Czesław Tomalik odmówił komentarza. Zasłaniał się pilnymi obowiązkami służbowymi, dwukrotnie rozłączając rozmowę telefoniczną z naszym reporterem.
Martyna Kolemba
A. Czubak i V. Porowska
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2018-01-23, godz. 21:00 Opolanin Grzegorz Pukas weźmie udział w "Rejsie Niepodległości" dookoła świata - Staram się działać na różnych polach aktywnie jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne, związane z historią Polski i patriotyzmem - powiedział w Loży Radiowej G ... » więcej 2018-01-23, godz. 20:30 Spór o program Mieszkanie Plus w Kędzierzynie-Koźlu. Senator kontra prezydent - Kędzierzyn-Koźle nie za bardzo chce współpracować z państwem polskim w ramach projektów, które państwo przeznacza na rozwój społeczeństwa - uważa senator Pi ... » więcej 2018-01-23, godz. 20:15 Szukają społecznika i organizacji roku 2017 z Opola Chcą uhonorować społeczników i organizacje pozarządowe z Opola. Do 15 lutego można zgłaszać nominacje do konkursu im. Jana Całki. Centrum Dialogu Obywatelskie ... » więcej 2018-01-23, godz. 19:00 Decyzja w sprawie nowych "opolskich" Pomników Historii zapadnie w pierwszym półroczu - Nasza opinia jest pozytywna, uważamy, że oba obiekty spełniają kryteria, ale trzeba pamiętać jak wygląda cała procedura - przypomniał w Loży Radiowej Bartos ... » więcej 2018-01-23, godz. 18:30 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną strefy aktywności? OSA - to nazwa nowego rządowego projektu. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki na terenie całego kraju może powstać nawet 3000 ogólnodostęp ... » więcej 2018-01-23, godz. 17:45 Prudnik: spada liczba nauczycieli korzystających z urlopów na podreperowanie zdrowia Mniej nauczycieli z gminy Prudnik idzie na urlopy dla poratowania zdrowia. Mogą one trwać nawet rok i są przywilejem gwarantowanym przez Kartę Nauczyciela. W ... » więcej 2018-01-23, godz. 17:15 Kolejni repatrianci zamieszkają w Nysie Nysa przyjmie kolejnych repatriantów. W lutym do miasta ma przyjechać 4-osobowa rodzina z Kazachstanu. Gmina zapewni im nie tylko mieszkanie, ale również prac ... » więcej 2018-01-23, godz. 16:45 60% zysków w prywatne ręce. Dyskusja wokół umowy na prowadzenie strefy płatnego parkowania w Nysie trwa Strefa płatnego parkowania przynosi Nysie za mało dochodów? Obecna umowa zakłada, że do budżetu gminy trafia 40% zysków z jej prowadzenia. 60% pobiera firma, ... » więcej 2018-01-23, godz. 16:30 Emerytura nie musi być nudna - udowadniają seniorzy z Dąbrowy Warsztaty plastyczne, teatralne i kabaretowe - to najnowsza propozycja dla seniorów z Dąbrowy. W gminie rozpoczął działalność klub seniora. Na zajęcia zapisał ... » więcej 2018-01-23, godz. 15:09 Wypadek na DK 42. Jedna osoba została poszkodowana Osobowa toyota uderzyła w drzewo na DK 42. Do zdarzenia doszło na odcinku Wołczyn - Smardy Dolne w powiecie kluczborskim. Jedna osoba została poszkodowana i p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »