Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-23, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Rzecznik wojewody wyproszona z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Wojewoda: To jest skandal!

M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
M. Kolemba, J. Naszkiewicz, A. Czubak i V. Porowska [fot. Witek Wośtak]
Spór wokół wczorajszego (22.06) posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Członek rady Czesław Tomalik, prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego, wyprosił z sali rzecznik prasową wojewody Martynę Kolembę, twierdząc, że posiedzenie jest zamknięte.
- Nie podobało mi się, i tu mówię też prywatnie jako kobieta, że pan Tomalik pozwolił sobie na szarpnięcie mnie za ramię. W moim odczuciu przekroczył pewien próg intymności. On wcale nie chciał ze mną rozmawiać, bo kiedy próbowałam mu wyjaśnić, że jestem w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, powiedział, że to go nie interesuje. Nakazał wyjście, obrócił się i nie słuchał, co mam do powiedzenia - mówi Martyna Kolemba, rzecznik wojewody.

Sam wojewoda Adrian Czubak podkreśla, że wszystko, co jest służbowe, musi pozostawać jawne. Wicewojewoda Violetta Porowska zwraca z kolei uwagę, że w regulaminie rady dialogu nie ma słowa o ograniczaniu dostępu do posiedzeń.

- Chyba komuś pomyliły się niektóre rzeczy. To jest niedopuszczalne – zdarzyło się to pierwszy i ostatni raz. Teraz jedynie rozmawiamy o tym, ale następnym razem podejmiemy stosowne kroki prawne, żeby zapobiec podobnym historiom. Dzisiaj mamy chwytanie za rękę, a pytam: co będzie jutro? To jest skandal! – ocenia Czubak.

- Byliśmy w totalnej konfuzji i bardzo oburzeni. To wręcz nieprawdopodobne sceny. Powiem eufemistycznie, że pan Tomalik zachowywał się gwałtownie, ale odchodząc od zwrotów delikatnych, był po prostu agresywny – dodaje Porowska.

Scysję między Martyną Kolembą a Czesławem Tomalikiem marszałek Andrzej Buła widział z odległości kilkunastu metrów. Zaznacza, że on sam nie ogranicza dziennikarzom dostępu do informacji, krytykując przy tym prezesa Związku Gmin Śląska Opolskiego.

- Jestem zbulwersowany tak samo, jak pan wojewoda, skoro któryś z członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zachował się ewentualnie i podobno w ten sposób. Potępiam tego typu zachowania ze strony któregokolwiek członka rady. Jeżeli pani rzecznik poczuła dyskomfort czy poczuła się urażona w budynku marszałka województwa, to ja z góry przepraszam - mówi Buła.

- Z tego, co wiem, nasza pracownica, odpowiedzialna za posiedzenia rady, poprosiła wręcz panią Kolembę o pozostanie w sali, spokojną pracę i nieprzejmowanie się panem Tomalikiem - to z kolei słowa Violetty Ruszczewskiej, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Czesław Tomalik odmówił komentarza. Zasłaniał się pilnymi obowiązkami służbowymi, dwukrotnie rozłączając rozmowę telefoniczną z naszym reporterem.
Martyna Kolemba
A. Czubak i V. Porowska
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2018-07-16, godz. 18:30 Kupiec się rozmyślił - wadium zostaje. Niecodzienna sytuacja w Strzelcach Opolskich 40 tysięcy złotych wpłacone jako wadium w przetargu na kupno kamienicy zostaje na koncie gminy, bo osoba, która wygrała przetarg… rozmyśliła się i nieruchomoś ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 550-lecie polskiego parlamentaryzmu - oficjalne obchody bez opozycji Posłowie, senatorowie, dyplomaci i goście z zagranicy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbyło się w piątek (13.07) w namiocie na dziedzińcu Zamku ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:39 Jest prokuratorskie postępowanie w sprawie wypadku helikoptera w Domecku Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła postępowanie w sprawie wypadku prywatnego helikoptera, który w środę (11.07) spadł w Domecku. W wypadku tym zginęły dwie ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 O krok od tragedii. 3-letni chłopczyk topił się w basenie ogrodowym Do zdarzenia doszło wczoraj (15.07) późnym popołudniem w Pogorzeli w powiecie brzeskim. Chłopczyk prawdopodobnie wspiął się na drabinkę i wpadł do basenu. Tam ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:00 Oferty za drogie, ratusz pieniędzy nie dołoży. Opolski plac św. Sebastiana jeszcze poczeka na modernizację Trwa przebudowa placu Kopernika i Jana Pawła II w Opolu, natomiast na placu św. Sebastiana cisza. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:45 2020 miejsc, a chętnych ponad 4000. Na Uniwersytecie Opolskim zakończył się I etap rekrutacji Średnio ponad dwie osoby przypadają na jedno miejsce na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich - tak wskazuje pierwszy etap rek ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:32 Wypadek na A4, nitka na Wrocław przed Brzegiem zablokowana Na 204 kilometrze autostrady A4, między węzłem Opole Zachód a węzłem Brzeg, na jezdni do Wrocławia - dwa samochody ciężarowe zderzyły się z busem. Według wstę ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:28 Tarnów Opolski ma własny posterunek policji. Na miejscu praca dla 7 mundurowych Tarnów Opolski dołączył do listy gmin z własnym posterunkiem policji. Nowa placówka będzie nadzorowała bezpieczeństwo w dwóch gminach - Tarnów Opolski oraz Ch ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:00 Miejskie toalety samoobsługowe pojawią się w Opolu jesienią Przetargu jeszcze nie rozstrzygnięto, ale wiele wskazuje na to, że firma Hamster z Rybnika dostarczy do Opola miejskie samoobsługowe toalety. Koperty z oferta ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:00 Wybory samorządowe: PiS ogłasza pierwszych kandydatów w powiecie nyskim Znamy pierwszych kandydatów w wyborach samorządowych z ramienia PiS w powiecie nyskim. O fotel burmistrza Otmuchowa powalczy Damian Nowakowski. Wójtem gminy P ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »