Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-08, 06:05 Autor: Witold Wośtak

Czego im brakuje? Co nas łączy i dzieli? Debatowali o Ukraińcach w Polsce

© (fot. Szymon Krawczyk)
© (fot. Szymon Krawczyk)
Kamil Minkner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kamil Minkner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sytuacja Ukraińców w Polsce była tematem dyskusji zorganizowanej wczoraj (07.04) w Opolu. Według wyliczeń, "nad Wisłą" pracuje 1,2 miliona obywateli Ukrainy, a duża grupa młodzieży studiuje na polskich uczelniach wyższych.
Jurij Kariagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce, uważa, że pracownicy zza wschodniej granicy mają u nas największy problem z legalnością zatrudnienia.

- Wielu Ukraińców nie dostaje wypłaty już za pierwszy miesiąc pracy. Poza tym często nie mają dobrego mieszkania, więc nie mogą odpocząć. Przez to może dochodzić do wypadków w miejscu pracy. Musimy starać się o umowy na wysokim poziomie. Wymagamy też od przyjeżdżających Ukraińców, żeby uczyli się języka polskiego. Wtedy mogą łatwo kontaktować się z polskimi kolegami – dodaje.

Zdaniem dr. Kamila Minknera, politologa z Uniwersytetu Opolskiego, Polaków i Ukraińców łączy między innymi rynek pracy, a wciąż dzielą kwestie historyczne.

- Moi studenci nie mówią, czego potrzebują - zaznacza. - Ukraińcy to wprawdzie bardzo liczna grupa migracyjna, ale z drugiej strony oni są mocno przeźroczyści. Trochę mało wiemy o sobie wzajemnie i nie chodzi o historię. Mam na myśli to, kim są przyjeżdżający ludzie. Czy oni rzeczywiście są dla nas takim zagrożeniem, jak mówią niektóre organizacje? W moim przekonaniu, boimy się tego, czego nie rozumiemy - podkreśla.

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce dodaje, że w Opolu być może zostanie otwarta filia Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.
Jurij Kariagin
Dr Kamil Minkner

Wiadomości z regionu

2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 W Leśnicy nie będzie gminnego żłobka, ale może powstać prywatny Budowa gminnego żłobka w Leśnicy jest zbyt droga. Żeby zapewnić opiekę najmłodszym, gmina wspiera prywatnego przedsiębiorcę, który chce otworzyć taką placówkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »