Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-24, 17:45 Autor: Witold Wośtak

Kto ma rację? Kto mówi prawdę o zerwanych mediacjach? Różne wersje wydarzeń

Mediacje w sprawie powiększenia granic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Mediacje w sprawie powiększenia granic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Daria Placek]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Daria Placek]
Rafał Kampa [fot. Marcin Skomudek]
Rafał Kampa [fot. Marcin Skomudek]
Dwie strony sporu i dwie różne wersje wydarzeń. Diametralnie różne są informacje przekazywane przez opolski ratusz i przedstawicieli Dobrzenia Wielkiego odnośnie przebiegu zerwanych mediacji.
Członkowie zespołu mediacyjnego z podopolskiej gminy twierdzą, że zaproponowali w połowie lutego, by do stolicy regionu należała Elektrownia Opolu, ale wszystkie odłączone sołectwa wróciły do Dobrzenia Wielkiego. Według nich, wiceprezydent Mirosław Pietrucha wstępnie zgodził się na taki wariant, ale później szybko zdementowano te informacje.

- Skutki takiego rozwiązania byłyby opłakane - mówi Radiu Opole prezydent Arkadiusz Wiśniewski, zaznaczając, że nadal prowadzi rozmowy z wójtem Henrykiem Wróblem. - Jeżeli wyciągamy tylko elektrownię, dochody bieżące spadają im w bardzo drastyczny sposób. Nagle z bilansu dodatniego na poziomie 10 milionów złotych dostajemy wynik na poziomie minus 13 milionów złotych. Przedstawiciele Dobrzenia Wielkiego mówią przez cały czas o straconych dochodach, ale nigdy nie wspomniano o kosztach przechodzących na gminę Opole. Wszystkie zadania samorządowe wymagają pieniędzy, a przecież trzeba utrzymać przedszkola, szkoły, boiska, drogi i kilka innych – przekonuje.

Rafał Kampa z komitetu "Tak dla Samorządności" pozytywnie ocenia konsultacje społeczne w sprawie powrotu odłączonych sołectw do gminy Dobrzeń Wielki. Prawie wszyscy, którzy wzięli w nich udział, byli "za" ponownym dołączeniem sołectw, a zagłosowało ok. 30 procent uprawnionych.

- Ten wynik daje nam mocny mandat do dalszej walki - mówi Kampa. - Nie ukrywajmy, że będą organizowane kolejne protesty. Już teraz widzimy manifestację zgłoszoną na 31 marca o 16:00 obok Makro na przejściu dla pieszych. Zerwane mediacje to bardzo przykry fakt, bo osoby prowadzące protest głodowy na przełomie roku już zapowiadają powrót do tej formy sprzeciwu. Oni prawdopodobnie nie odpuszczą tematu, choć jeszcze spróbujemy rozmawiać z nimi - podkreśla.

Zdaniem przeciwników powiększenia Opola, mediacje od początku dotyczyły zmiany granic, a nie pieniędzy. Ratusz zdecydowanie zaprzecza tej wersji.
Arkadiusz Wiśniewski
Rafał Kampa

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 17:00 Harcerze chcą rozwiązać hufiec w Kędzierzynie-Koźlu Harcerze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o rozwiązaniu hufca. Powodem ma być trwający od kilku lat konflikt między instruktorami. To pierwszy krok do likw ... » więcej 2019-02-17, godz. 16:50 Zderzenie dwóch aut w powiecie opolskim W miejscowości Kotórz Mały, w gminie Turawa, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie 4 osoby. » więcej 2019-02-17, godz. 16:30 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej 2019-02-17, godz. 12:00 Miłośnicy żagli poszukiwani. Trwa nabór do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego "Dar Opola" Jeszcze do 24 lutego trwa nabór kandydatur do II Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego 'Dar Opola'. To inicjatywa Opolskiego Stowarzyszenia Muzycznego 'Pieśni sp ... » więcej 2019-02-17, godz. 10:08 Tablice upamiętnią 120 lat posługi zakonnic w Branicach W czasie uroczystej mszy w bazylice w Branicach biskup opolski Andrzej Czaja odsłoni tablice upamiętniające 120 lat posługi Sióstr Maryi Niepokalanej w tym wł ... » więcej 2019-02-17, godz. 09:16 Jechał non stop blisko 400 kilometrów, tachograf nie był aktywny Mandatem wysokości 2 tysięcy złotych ukarany został serbski kierowca zatrzymany przez inspektorów z opolskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drog ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »