Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-11, 19:21 Autor: Daria Placek

O aktywności młodzieży na debacie. Spotkanie na Uniwersytecie

Debata na UO na temat aktywności społecznej młodzieży [fot. Daria Placek]
Debata na UO na temat aktywności społecznej młodzieży [fot. Daria Placek]
Debata na UO na temat aktywności społecznej młodzieży [fot. Daria Placek]
Debata na UO na temat aktywności społecznej młodzieży [fot. Daria Placek]
Debata na UO na temat aktywności społecznej młodzieży [fot. Daria Placek]
Debata na UO na temat aktywności społecznej młodzieży [fot. Daria Placek]
O społecznym zaangażowaniu oraz o aktywności obywatelskiej młodzieży debatowano dziś na Uniwersytecie Opolskim. Dyrektor Domu Współpracy Polsko - Niemieckiej Lucjan Dzumla, tłumaczy, że powszechnie funkcjonujące przekonanie o bierności współczesnych młodych ludzi jest mylące.
- Narzeka się na młodzież, że się nie angażuje, nie jest aktywna, a ja to widzę osobiście inaczej - ze społecznym zaangażowaniem młodzieży nie jest tak źle, ale zmienia się jego forma. Formy zorganizowane - w stowarzyszeniach - z nimi jest trochę gorzej, natomiast jeśli chodzi o akcje społeczne, które ciągle się dzieją, tam młodych nigdy nie brakuje - wyjaśnia.

Dzumla zaznacza, że aktywność młodych należy wspierać, bo zapewnia ona rozwój, a właśnie to pokolenie wkrótce będzie decydowało o tym, co będzie się działo w kraju. Mateusz Komorowski, prezes Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego zauważa, że niski poziom aktywności obywatelskiej jest problemem wszystkich Polaków.

- Według ostatnich badań CBOS-u z 2015 roku około 63 proc. Polaków w ogóle nie uczestniczy w życiu społeczno - publicznym, nie jest członkiem żadnej organizacji pozarządowej - są to dane zatrważające - dodaje Komorowski.

Organizatorzy spotkania - Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera zapowiadają kolejną debatę, tym razem poświęconą zaangażowaniu młodzieży w życie polityczne.
Lucjan Dzumla
Mateusz Komorowski

Wiadomości z regionu

2023-06-08, godz. 08:30 Śmieci w lasach to nadal problem. Leśnicy apelują i karzą Wywózka śmieci do lasów to nadal problem, alarmują leśnicy. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni strażnicy namierzyli i ukarali 500-złotowymi mandatami… » więcej 2023-06-08, godz. 08:00 Za kierownicą na trzeźwo, przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie. Rady policji na długi weekend Na zachowanie ostrożności przed i podczas wyjazdów na długi weekend zwracają uwagę opolscy policjanci. Do niedzieli (11.06) funkcjonariusze będą mieć… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej 2023-06-07, godz. 17:27 Niespokojny początek długiego weekendu. Mamy poważny wypadek na DK40 [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, są utrudnienia w ruchu na DK 40 między Pokrzywnicą a Twardawą. To trasa Kędzierzyn-Koźle - Głogówek. » więcej 2023-06-07, godz. 16:49 PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »