Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-22, 14:50 Autor: Piotr Wrona

Konferencja naukowa na temat początków chrześcijaństwa zainaugurowała Dni Opola

prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
Chrystianizacja Polski to główny temat konferencji popularno-naukowej, która zainaugurowała tegoroczne Dni Opola. Historycy i archeolodzy z różnych ośrodków naukowych spotkali się z mieszkańcami Opola w ratuszowej sali im. Karola Musioła.
Prof. dr hab. Sławomir Moździoch z Państwowej Akademii Nauk podkreśla, że Opole miało duże znaczenie dla Śląska.

- Skarbnicą znalezisk archeologicznych jest Ostrówek - mówi Moździoch. - Na Ostrówku jest wiele tajemnic. Prezentuję dziś krzyż, który został tam znaleziony podczas przebudowy Amfiteatru. Jest to krzyż bizantyjski, który mógł tu trafić wraz z Kazimierzem Opolskim. Jest to oczywiście domniemanie historyków – mówi Moździoch.

Zygmunt Kalinowski z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy podkreśla znaczenie dynastii Piastów.

- To była wielka dynastia, która obejmowała ważne ośrodki dla państwa polskiego w jego wczesnej fazie. Jest to ważne, że pojawiła się w Opolu inicjatywa omawiania początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich – mówi Kalinowski.

Dodajmy że atrakcje dla całych rodzin w ramach Dni Opola rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. W pobliżu pl. Wolności i na terenie Młodzieżowego Domu Kultury można korzystać przygotowanych przez animatorów zabaw czy też w ramach kiermaszu książki używanej nabyć ciekawą literaturę.
Sławomir Moździoch
Zygmunt Kalinowski

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 21:30 W powiecie nyskim spada przestępczość i rośnie wykrywalność zdarzeń. "Świadczy to o dobrej pracy policjantów" Przestępczość w powiecie nyskim spada - tak wynika z policyjnych statystyk. Oprócz tego, większy odsetek zgłoszonych spraw kończy się ukaraniem sprawcy. » więcej 2018-11-16, godz. 20:30 Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu pełen atrakcji: Diabelski Młyn, Strefa Snow Parku i Marsz Mikołajów Na opolskim rynku trwa montaż pierwszych choinek i drewnianych stoisk. 1 grudnia w stolicy regionu ruszy Jarmark Bożonarodzeniowy, najdłuższy w historii, bo p ... » więcej 2018-11-16, godz. 19:00 Pracownicy więziennictwa i naukowcy podsumowali 100 lat pracy penitencjarnej w niepodległej Polsce Oddziaływanie poprzez pracę podstawą efektywnej resocjalizacji. Na ogólnopolskiej konferencji w Opolu praktycy i teoretycy związani ze służbą więzienną w Pols ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Dołącz do nas" - mundurowi zachęcają do podjęcia służby w policji 'Dołącz do nas' - tym hasłem mundurowi z opolskiego garnizonu zachęcają do podjęcia służby w policji. Kampania ma prezentować, jak z punktu widzenia praktyka ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:15 Mężczyzna, który pobił niemowlę aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa Sąd aresztował na 3 miesiące 36-latka, który wczoraj (15.11) pobił 10-miesięczne dziecko w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi. Prokuratura postawiła mężczyźnie ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:00 Po raz ostatni oddali hołd Orlętom Lwowskim. Uroczystość w gimnazjum Wraz z galą upamiętniającą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oddało też hołd swoim pa ... » więcej 2018-11-16, godz. 16:15 Furiat zaatakował dwie kobiety, zanim pobił niemowlę. "Boga prosiłam, żeby tylko wyjść z tego auta" 36-latek, który wczoraj (15.11) w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi wtargnął do przypadkowego domu i pobił 10-miesięcznego chłopca, wcześniej zaatakował dwie ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:30 Jechała pod prąd i natrafiła na radiowóz. Próbowała uciekać, bo była nietrzeźwa 2 promile alkoholu w organizmie miała 58-letnia kobieta, która została zatrzymana przez brzeskich policjantów. Kierująca chryslerem na ulicy Trzech Kotwic jec ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:15 Miał przemycić 5 ton haszyszu. Prokurator chce 15 lat, obrona uniewinnienia. Oskarżony mówi o zemście białoruskich słu ... Kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przemyt 5 ton haszyszu z Hiszpanii przez Polskę na Białoruś - za te czyny przed opolskim sądem odpow ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »