Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-22, 14:50 Autor: Piotr Wrona

Konferencja naukowa na temat początków chrześcijaństwa zainaugurowała Dni Opola

prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
Chrystianizacja Polski to główny temat konferencji popularno-naukowej, która zainaugurowała tegoroczne Dni Opola. Historycy i archeolodzy z różnych ośrodków naukowych spotkali się z mieszkańcami Opola w ratuszowej sali im. Karola Musioła.
Prof. dr hab. Sławomir Moździoch z Państwowej Akademii Nauk podkreśla, że Opole miało duże znaczenie dla Śląska.

- Skarbnicą znalezisk archeologicznych jest Ostrówek - mówi Moździoch. - Na Ostrówku jest wiele tajemnic. Prezentuję dziś krzyż, który został tam znaleziony podczas przebudowy Amfiteatru. Jest to krzyż bizantyjski, który mógł tu trafić wraz z Kazimierzem Opolskim. Jest to oczywiście domniemanie historyków – mówi Moździoch.

Zygmunt Kalinowski z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy podkreśla znaczenie dynastii Piastów.

- To była wielka dynastia, która obejmowała ważne ośrodki dla państwa polskiego w jego wczesnej fazie. Jest to ważne, że pojawiła się w Opolu inicjatywa omawiania początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich – mówi Kalinowski.

Dodajmy że atrakcje dla całych rodzin w ramach Dni Opola rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. W pobliżu pl. Wolności i na terenie Młodzieżowego Domu Kultury można korzystać przygotowanych przez animatorów zabaw czy też w ramach kiermaszu książki używanej nabyć ciekawą literaturę.
Sławomir Moździoch
Zygmunt Kalinowski

Wiadomości z regionu

2018-05-24, godz. 20:45 "Nadal nie mamy terminu wylotu, Amerykanie kalkulują obie operacje". Karol Stadnik czeka na wyjazd do USA Krótko trwała radość z sukcesu zbiórki pieniędzy na operację Karola Stadnika. Przypomnijmy, chłopiec potrzebował 3 mln złotych na operację dróg oddechowych w ... » więcej 2018-05-24, godz. 19:50 Będzie becikowe w Opolu! 500 a nawet 1000 złotych dla niemowlaków Każde nowonarodzone dziecko w Opolu otrzyma 500 zł bądź wyprawkę materialną, a jeśli będzie to czwarte i kolejne dziecko w rodzinie, kwota becikowego wyniesie ... » więcej 2018-05-24, godz. 18:31 Mniejszość Niemiecka pyta o cmentarną kaplicę przy ulicy Wrocławskiej Miejscy radni z Mniejszości Niemieckiej pytają prezydenta Opola o plany dotyczące cmentarza przy ulicy Wrocławskiej i kaplicy na tej nekropolii. » więcej 2018-05-24, godz. 18:00 Osobówka dachowała w okolicach Świerkli Na drodze gminnej Czarnowąsy - Świerkle doszło do zdarzenia drogowego. Auto osobowe wypadło z trasy i dachowało. Jedna osoba została poszkodowana. Na miejsce ... » więcej 2018-05-24, godz. 17:15 Ponad 500 uczniów odwiedziło głubczyckiego "rolniczaka" na Dniach Otwartych Jak przygotować dania, ciasta i salę restauracyjną. Na czym polega odpowiednie zbilansowanie krajobrazu, czy jak kieruje się nowoczesnym traktorem. O tym mogl ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:30 Opole: Jest 650 tys. złotych na imprezę z Polsatem Kabareton i koncert w Opolu organizowany przez Telewizję Polsat dojdą do skutku. Po długiej dyskusji i wielu pytaniach opolscy radni przegłosowali dziś (24.05 ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:30 Szef MSWiA: Ktoś, kto wymierzy broń w funkcjonariusza, musi liczyć się z tym, że zostanie pozbawiony życia Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, uczestniczący w Gdańsku w odprawie komendantów policji, straży pożarnej oraz straży graniczne ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:00 Cztery kamienice w Strzelcach Opolskich bez właścicieli. To wyniki kontroli gminy Gmina Strzelce Opolskie próbuje przejąć na własność 4 kamienice w centrum, którymi zarządza od II wojny światowej. Po tym, jak pojawili się spadkobiercy przed ... » więcej 2018-05-24, godz. 14:04 Suche krany w centrum Strzelec Opolskich Awaria wodociągu w centrum Strzelec Opolskich. Sieć została uszkodzona przez firmę budowlaną. Do godziny 17:00 wody mogą nie mieć mieszkańcy ulic Chrobrego, J ... » więcej 2018-05-24, godz. 13:48 Rzecznik Komendy Głównej Policji: Funkcjonariusze zareagowali prawidłowo podczas strzelaniny Policjanci zachowali się prawidłowo podczas wczorajszej (23.05) strzelaniny przed komisariatem w Opolu. Tak wynika ze wstępnych ustaleń wewnętrznego postępowa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »