Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-22, 14:50 Autor: Piotr Wrona

Konferencja naukowa na temat początków chrześcijaństwa zainaugurowała Dni Opola

prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
Chrystianizacja Polski to główny temat konferencji popularno-naukowej, która zainaugurowała tegoroczne Dni Opola. Historycy i archeolodzy z różnych ośrodków naukowych spotkali się z mieszkańcami Opola w ratuszowej sali im. Karola Musioła.
Prof. dr hab. Sławomir Moździoch z Państwowej Akademii Nauk podkreśla, że Opole miało duże znaczenie dla Śląska.

- Skarbnicą znalezisk archeologicznych jest Ostrówek - mówi Moździoch. - Na Ostrówku jest wiele tajemnic. Prezentuję dziś krzyż, który został tam znaleziony podczas przebudowy Amfiteatru. Jest to krzyż bizantyjski, który mógł tu trafić wraz z Kazimierzem Opolskim. Jest to oczywiście domniemanie historyków – mówi Moździoch.

Zygmunt Kalinowski z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy podkreśla znaczenie dynastii Piastów.

- To była wielka dynastia, która obejmowała ważne ośrodki dla państwa polskiego w jego wczesnej fazie. Jest to ważne, że pojawiła się w Opolu inicjatywa omawiania początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich – mówi Kalinowski.

Dodajmy że atrakcje dla całych rodzin w ramach Dni Opola rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. W pobliżu pl. Wolności i na terenie Młodzieżowego Domu Kultury można korzystać przygotowanych przez animatorów zabaw czy też w ramach kiermaszu książki używanej nabyć ciekawą literaturę.
Sławomir Moździoch
Zygmunt Kalinowski

Wiadomości z regionu

2018-02-23, godz. 17:00 Niebezpieczne popołudnie na opolskich drogach Dwie osoby zostały ranne w popołudniowych zdarzeniach, do których doszło w Pisarzowicach i Dąbrowie Niemodlińskiej. » więcej 2018-02-23, godz. 16:52 Ponad 4 godziny wyciągano wywrotkę, która wpadła do wyrobiska żwirowni w Kobylicach Od kilku godzin strażacy i pracownicy żwirowni w Kobylicach próbują wyciągnąć z wody wywrotkę. Samochód dzisiaj rano zsunął się z wału i wpadł do wody. Kierow ... » więcej 2018-02-23, godz. 16:30 Fala krytyki i hejtu. Poszukujący krowy-uciekinierki obrażani w internecie Chcieli pomóc zwierzęciu, teraz są obrażani i 'hejtowani'. Weterynarze, którzy brali udział w poszukiwaniach nyskiej krowy-uciekinierki spotkali się z falą ni ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 W Ozimku odkryto niewybuchy. Na miejscu są już saperzy W Ozimku, w pobliżu torów kolejowych znaleziono pociski artyleryjskie, które mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. Niewybuchy odkryto podczas remontu na ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje Wywrotka stoczyła się do wody, kierowca poniósł śmierć. Do tego wypadku doszło w żwirowni w Kobylicach pod Kędzierzynem-Koźlem. Świadek zdarzenia zadzwonił po ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:00 Marcin Ociepa jako wiceminister nie musi rezygnować z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Opola Marcin Ociepa po odebraniu nominacji na wiceministra przedsiębiorczości i technologii nie musi rezygnować z funkcji przewodniczącego rady miasta w Opolu. » więcej 2018-02-23, godz. 15:00 Pierwsi 18-latkowie otrzymali paszporty i specjalne pakiety Niepodległej Paszporty i pakiety na 100-lecie odzyskania niepodległości trafiły do dwóch pierwszych osób w województwie, które skończyły 18 lat. W 2018 roku, czyli w roku ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:00 Infolinia antysmogowa dla wykluczonych cyfrowo. Fundacja poinformuje o stanie powietrza Od jutra startuje pilotażowa infolinia antysmogowa dla mieszkańców Opola. Pod numerem 789 030 988 od 8.00 do 10.00 mieszkańcy stolicy województwa będą mogli z ... » więcej 2018-02-23, godz. 14:00 Wyprowadzili mężczyznę z budynku gdzie ulatniał się gaz Opolscy policjanci uratowali 71-letniego mężczyznę. Starszy aspirant Robert Buchta i starszy sierżant Kamil Danielko z prewencji wyprowadzili mężczyznę z mies ... » więcej 2018-02-23, godz. 13:02 Trwają poszukiwania zaginionego Józefa Gumiennego w gminie Świerczów Policja i strażacy z Namysłowa oraz Opolska Grupa Poszukiwawcza prowadzą poszukiwania zaginionego Józefa Gumiennego. 66-letni mężczyzna to mieszkaniec miejsco ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »