Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-22, 14:50 Autor: Piotr Wrona

Konferencja naukowa na temat początków chrześcijaństwa zainaugurowała Dni Opola

prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
prof. dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) [fot. Piotr Wrona]
Chrystianizacja Polski to główny temat konferencji popularno-naukowej, która zainaugurowała tegoroczne Dni Opola. Historycy i archeolodzy z różnych ośrodków naukowych spotkali się z mieszkańcami Opola w ratuszowej sali im. Karola Musioła.
Prof. dr hab. Sławomir Moździoch z Państwowej Akademii Nauk podkreśla, że Opole miało duże znaczenie dla Śląska.

- Skarbnicą znalezisk archeologicznych jest Ostrówek - mówi Moździoch. - Na Ostrówku jest wiele tajemnic. Prezentuję dziś krzyż, który został tam znaleziony podczas przebudowy Amfiteatru. Jest to krzyż bizantyjski, który mógł tu trafić wraz z Kazimierzem Opolskim. Jest to oczywiście domniemanie historyków – mówi Moździoch.

Zygmunt Kalinowski z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy podkreśla znaczenie dynastii Piastów.

- To była wielka dynastia, która obejmowała ważne ośrodki dla państwa polskiego w jego wczesnej fazie. Jest to ważne, że pojawiła się w Opolu inicjatywa omawiania początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich – mówi Kalinowski.

Dodajmy że atrakcje dla całych rodzin w ramach Dni Opola rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. W pobliżu pl. Wolności i na terenie Młodzieżowego Domu Kultury można korzystać przygotowanych przez animatorów zabaw czy też w ramach kiermaszu książki używanej nabyć ciekawą literaturę.
Sławomir Moździoch
Zygmunt Kalinowski

Wiadomości z regionu

2018-08-20, godz. 20:30 Drogowcy wracają na opolski odcinek autostrady Rozpoczęcie drugiego etapu tegorocznego remontu opolskiej autostrady zaplanowano na 3 września. Prace obejmą odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia - o ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Kazimierz Ożóg jednak nie będzie kandydował na prezydenta Opola. Szczegóły dzisiaj (21.08) Prof. Kazimierz Ożóg nie będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola. Informację podało na Facebooku związane z prezydentem Arkadiuszem Wiśni ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Baza LPR w budowie. Na miejscu pracuje 20 osób. "Helikoptery, szybowce latają, atrakcji mamy co niemiara" Około 20 osób dziennie pracuje przy budowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Polskiej Nowej Wsi. Budowa jest o tyle nietypowa, że przewiduje po ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:15 Opole bez fajerwerków? Tego chcą ekolodzy. "Cywilizowany świat odchodzi od tej formy rozrywki" Piknik ekologiczny 'Opole w rytmie natury' zwieńczył pokaz pirotechniczny, który wzbudził sporo kontrowersji i pytań kierowanych do ratusza. Ekolodzy związani ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Wakacyjna ramówka – czas na podsumowanie. Zapraszamy do podzielenie się opiniami! Piłkarskie wątki na czas Mundialu, wakacyjne cykle, audycje w plenerze - sporo się działo podczas wakacji na antenie Radia Opole. Czas na podsumowanie. Nie mo ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Strażacy zbierają na quada. "Zwiększy efektywność pracy ratowników" Strażacy z OSP Suchy Bór chcą, aby w ich garażu pojawił się nowy sprzęt. Zamierzają kupić quada, który ma pomóc im w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, w ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:45 Ludzkie szczątki na placu budowy w Komornie Ludzki szkielet wykopali budowlańcy w Komornie w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej numer 45. Najpierw natrafiono na czaszkę, następnie odkry ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Nietypowy obiekt pływający na Odrze. Ekipa remontowa zgubiła... rusztowanie Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani opolscy strażacy. W okolicach jednostki w Opolu przy ul. Budowlanych zauważono dryfujące na rzece rusztowanie. » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Po dwóch miesiącach spokoju znów są piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu Po dwóch miesiącach spokoju w Kędzierzynie-Koźlu znów zanotowano nagłe, wysokie skoki wartości benzenu w powietrzu. Od 3 sierpnia piki pojawiły się już 10 raz ... » więcej 2018-08-20, godz. 15:00 Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Główn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »