Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-30, 14:45 Autor: Aneta Skomorowska

Śródmieście Opola będzie podzielone? Radni wyznaczają granice nowych dzielnic

Ustalono już nowe granice dzielnic peryferyjnych. Szczepanowice i Wójtowa Wieś będą jedną dzielnicą Opola © (fot. Wanda Kownacka / AFRO)
Ustalono już nowe granice dzielnic peryferyjnych. Szczepanowice i Wójtowa Wieś będą jedną dzielnicą Opola © (fot. Wanda Kownacka / AFRO)
Śródmieście będzie podzielone.Powstanie rady dzielnicy na osiedlu Armii Krajowej nie jest przesądzone. Radni Opola pracują nad podziałem całego miasta na dzielnice. Granice dzielnic peryferyjnych są ustalone, trwa ustalanie obszarów dzielnic w centrum.
Wstępna propozycja mówi o tym, że teren, nazywany teraz przez mieszkańców Opola śródmieściem, będzie podzielony na stare miasto i nowe centrum.

- Nazwy na razie są robocze - zaznacza Krzysztof Drynda, radny Razem dla Opola i przewodniczący komisji doraźnej do spraw dzielnic. - Zarys jest taki, żeby utworzyć tak zwane stare miasto, czyli dzielnicę obejmującą Pasiekę, ul. Krakowską, okolicę katedry, ulicę Osmańczyka i dzielnicę generalską. Druga dzielnica, czyli Śródmieście, obejmowałaby to co zostaje - wyjaśnia.

Gdyby śródmieście nie zostało podzielone na dwie jednostki pomocnicze, tę dzielnicę Opola zamieszkiwałoby 20 tysięcy osób. To zdaniem radnych zbyt dużo, aby powstały więzi społeczne. Dla porównania, w dzielnicy Bierkowice mieszka mniej niż tysiąc osób.
Trzecia dzielnica, która może powstać w centrum, obejmowałaby bliskie Zaodrze i okolice ronda na placu Konstytucji 3 maja.

Dzielnicą ma stać się także osiedle Armii Krajowej. Tu pojawiają się wątpliwości, czy powinna być tam powołana rada dzielnicy, ponieważ działa już rada osiedla.

- Jest obawa, że częściowo kompetencje mogłyby się zazębiać, że funkcjonowanie i rady osiedla i rady dzielnicy mogłoby wywoływać konflikty. Prawda jest też taka, że w przypadku tego terenu większość należy do spółdzielni a nie do miasta, więc pojawiają się głosy, że rada nie miałaby czym zarządzać - mówi radny Drynda.

Sprawy granic nowych dzielnic w centrum miasta oraz utworzenia rady dzielnicy na osiedlu Armii Krajowej będą rozstrzygane przez komisję rady miasta w połowie kwietnia. Ostateczną decyzję podejmie rada miasta.
Krzysztof Drynda
Krzysztof Drynda

Wiadomości z regionu

2019-09-16, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle ma pierwszy "zielony" przystanek. Wydarzenie zainaugurowało Europejski Tydzień Zrównoważonego Transpo ... Przystanek nr 181 przy ulicy Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu zyskał nowy, zielony wygląd dzięki nasadzeniom. W ten sposób w Kędzierzynie-Koźlu zainaugurowan ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Wyremontowany Dom Harcerza w Oleśnie ma od dziś imię Janiny Kłopockiej. To autorka znaku Rodła Janina Kłopocka została patronką Domu Harcerza w Oleśnie. Urząd miejski kupił budynek przy ulicy Krasickiego i wyremontował go za około 600 tysięcy złotych. » więcej 2019-09-16, godz. 17:00 Opole: pierwsze egzaminy z wystąpień publicznych za nami Poprzez przystąpienie do egzaminów kwalifikacyjnych można było udowodnić swoje umiejętności i odebrać certyfikat. » więcej 2019-09-16, godz. 16:10 Kampania wyborcza. Antoni Duda: ważne, by PiS kontynuowało swoją misję. Tomasz Kotuś: Wszystko się może zdarzyć - Najważniejsze dla mnie jest to, aby Prawo i Sprawiedliwość po wyborach kontynuowało rządzenie - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł PiS Antoni Duda startując ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:30 Kowalski wezwał Zembaczyńskiego do debaty. Lider opolskiej listy KO odpowiada, że kandydat PiS źle dobrał rywala Janusz Kowalski wezwał Witolda Zembaczyńskiego do debaty przedwyborczej. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu chce porównać, ile dla Opolszczyzny przez 8 ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:00 Opolanie upamiętnią ofiary 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza mieszkańców Opolszczyzny na uroczystość uczczenia ofiar napaści Rosji na Polskę w 1939 roku. » więcej 2019-09-16, godz. 14:30 Kandydaci Konfederacji WiN chcą, żeby dzieci pracowały na składki emerytalne swoich rodziców. Są też inne postulaty Likwidacja PIT, stop aborcji, powstanie polskiej klasy średniej, dobrowolność szczepień i ZUS. Kandydaci Konfederacji Wolność i Niepodległość postulują decyzy ... » więcej 2019-09-16, godz. 13:30 Opolscy kandydaci PiS mają pomysł na ograniczenie wzrostu cen żywności Prawo i Sprawiedliwość ma pomysł na obniżenie cen żywności. Sławomir Kłosowski i Tomasz Ognisty, kandydaci w wyborach do sejmu uważają, że rozwiązaniem proble ... » więcej 2019-09-16, godz. 13:30 Prokuratura otrzymała opinię biegłych ws. śmierci prof. Tukiendorfa Biegli sądowi potwierdzili, że przyczyną śmierci prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej było uduszenie gwałtowne. Prokuratura jednocześnie za ... » więcej 2019-09-16, godz. 11:30 Strzelce Opolskie: około tysiąca nowych książek trafi do powiatowej biblioteki 40 tysięcy złotych ma na kupno nowych książek biblioteka powiatowa w Strzelcach Opolskich. Placówka dostała dotację z programu Biblioteki Narodowej w Warszawi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »