Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-05, 15:40 Autor: Piotr Wrona

Wirus AH1N1 w województwie opolskim? Wiele na to wskazuje, ale brak oficjalnego potwierdzenia

Urszula Posmyk z wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Urszula Posmyk z wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Opolu [fot. Piotr Wrona]
Opolski sanepid analizuje próbki pobrane od chorych i nie wyklucza, że wśród opolan jest nosiciel AH1N1, czyli tzw. świńskiej grypy. Tym bardziej, że w niedalekich Gliwicach zmarły na tę chorobę dwie osoby. Tymczasem rośnie też liczba osób chorych na grypę typu B.
Urszula Posmyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mówi, że tylko w styczniu, w porównaniu z zeszłym rokiem, zachorowało na grypę i choroby grypopodobne o 2 tys. osób więcej, czyli 5 tys. osób.

Posmyk przestrzega, że grypa typu AH1N1 bardzo szybko się rozprzestrzenia i wiąże się z poważnymi powikłaniami. Dodaje jednocześnie, że żadnych objawów grypy nie należy bagatelizować.

- Ten wirus uszkadza dolne drogi oddechowe, zasadza się w płucach i uniemożliwia oddychanie. Zapominamy jednak o sezonowym wirusie grypy, który jest równie skutecznym mordercą – dodaje Posmyk.

Służby ochrony zdrowia apelują o częste mycie rąk. Bezwzględnie należy robić to po wizycie w każdym publicznym miejscu. Osoby, które czują się źle, mają katar, kaszel, powinny zrezygnować z pracy, aby nie rozprzestrzeniać bakterii czy wirusów.
Urszula Posmyk
Urszula Posmyk

Wiadomości z regionu

2019-08-19, godz. 19:00 Zdecydowała różnica zdań. Przemysław Pytlik zrezygnował z członkostwa w .Nowoczesnej Przemysław Pytlik żegna się z .Nowoczesną. Radny miasta Opola złożył rezygnację, bo jak tłumaczy, zdecydowała różnica zdań w związku z funkcjonowaniem partii. » więcej 2019-08-19, godz. 18:30 Znamy listę Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Dwie niewiadome do senatu Witold Zembaczyński, Tomasz Kostuś i Elżbieta Bień. Ta trójka otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych. Listy kandydatów zatwierdziła R ... » więcej 2019-08-19, godz. 18:00 Lider opolskiego SLD wystartuje w wyborach. Piotr Woźniak na liście znajdzie się za Marceliną Zawiszą z partii Razem Piotr Wożniak wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej znajdzie się na drugiej pozycji listy k ... » więcej 2019-08-19, godz. 16:30 Bez ofiar śmiertelnych. Policja podsumowała długi weekend na opolskich drogach - To był dość spokojny długi weekend na opolskich drogach - tak ostatnie cztery dni podsumowuje opolska policja. W regionie doszło do trzech wypadków, w który ... » więcej 2019-08-19, godz. 15:22 "Dużo udało się zrealizować, wiele planów jest w realizacji" - Katarzyna Czochara w Loży Radiowej podsumowała 4-letnią ... - Pracujemy ciężko od czterech lat. Sytuacja w kraju i na Opolszczyźnie poprawiła się w znacznym stopniu - powiedziała w 'Loży Radiowej' posłanka PiS Katarzyn ... » więcej 2019-08-19, godz. 15:00 Wojciech Komarzyński: Samorząd musi uzyskiwać z rządem tzw. efekt synergii - Samorząd potrzebuje bardzo mocnego przedstawicielstwa w parlamencie, a ten głos powinien być oparty o dobrą współpracę i dialog z rządem - przekonywał podcz ... » więcej 2019-08-19, godz. 14:30 Kędzierzyn-Koźle: 8 pseudokibiców z zarzutami za sobotnią bójkę. Policja zatrzymuje kolejnych 8 młodych mężczyzn z Opola i okolic usłyszało zarzuty za udział w bójce pseudokibiców, do której doszło w minioną sobotę (17.08) w Kędzierzynie-Koźlu. Policja ... » więcej 2019-08-19, godz. 13:30 Mobilny billboard PiS wyjechał na ulice Opolszczyzny. "Ciężko pracujemy nad kluczowymi dla przyszłości Polski wyborami" Mobilny billboard z hasłami ważnych programów społecznych i tematami, którymi rząd zajmował się przez ostatnie lata, przez najbliższy tydzień będzie jeździł u ... » więcej 2019-08-19, godz. 13:30 Zwęglone zwłoki znalezione pod Błotnicą Strzelecką to zaginiony mieszkaniec Chorzowa. Mężczyzna został zamordowany Zwęglone zwłoki znalezione przed tygodniem w lesie pod Błotnicą Strzelecką to zamordowany 35-letni mieszkaniec Chorzowa. Policja zatrzymała już domniemanych s ... » więcej 2019-08-19, godz. 12:00 Dzisiaj 98. rocznica wybuchu II powstania śląskiego 98 lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920r., wybuchło II powstanie śląskie. Celem powstańców było usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów be ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »