Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 19:54 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o osuszacze" - ks. Arnold Drechsler

Arnold Drechsler [fot. Marcin Boczek]
Arnold Drechsler [fot. Marcin Boczek]
Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać żywność i środki czystości. Punkty główny to magazyn w Opolu-Winowie na ulicy Ks. Buhla 15 i centrala Caritas w Opolu przy ulicy Szpitalnej 5 A.

Dziś
(20.09) w specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego, jak ta akcja przebiega, pytamy ks. dra Arnolda Drechslera, dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej.
- Imponująco, solidarność jest ogromna. Ten świat cierpienia powodzian przywołał skutecznie naprawdę szybko ogromną falę ofiarności. Jesteśmy zdumieni. W naszym magazynie, tym centralnym, który jest w Opolu, non stop pracujemy średnio po około 18 godzin na dobę. Towary przychodzą i odchodzą, to jest jak płuca. Myśmy w tej chwili przyjęli już około 40 transportów z diecezji z Polski i wysłaliśmy w teren już ponad 60 - opowiada ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

- Przychodzą ilości ogromne, przemysłowe, duże TIR-y i one nie dojadą do miejsc zalanych, dlatego, że tam ugrzęzną, naszym obowiązkiem jest je rozładować, dystrybuować - tłumaczy dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

- Pomagają nam żołnierze, dlatego, że mamy ogromne problemy ze zdobyciem środków lokomocji oraz kierowców, my mamy taki sztab kurialno-caritasowy. On jest ogromnie sprawdzony. Sztab ma listę około 80 miejscowości poszkodowanych, tam są wypisane osoby kontaktowe oraz jak są najbardziej pilne potrzeby, te pilne potrzeby są zaznaczone kolorem czerwonym, a my jako ten sztab caritasowy organizujemy pomoc materialną, finansową i tę pomoc ślemy - tłumaczy ks. dr Arnold Drechsler.

- Mówimy tutaj o 80 miejscowościach, natomiast gdyby ktoś oczekiwał pomocy, gdyby chciał dzwonić do Caritas Diecezji Opolskiej, to niezależnie spoza tych 80 punktów, jest taka możliwość - zauważa dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

- Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili powiedzmy jest ogromna fala sprzątania. Pogoda nam sprzyja, więc musimy to wykorzystać, noce są już trochę chłodniejsze, ale dni są jeszcze ciepłe i dlatego oczywiście najwięcej zapytań mamy o osuszacze - zauważa nasz gość.

- Caritas Opolska złożyła zamówienie na 70 sztuk osuszaczy, oczywiście ceny są zabójcze - opowiada nasz gość. - To dzisiaj do nas dotrze, myśmy dzisiaj w teren wysłali około 40 sztuk, ale popyt jest ogromny, nie ma za to dużej podaży, bo okazuje się trudno w tych hurtowniach w sklepach w Opolu zdobyć osuszacz, natomiast ja myślę, że tutaj nie do przecenienia są kontakty Caritasu Diecezji Opolskiej, choćby z naszymi zachodnimi sąsiadami, choć Niemcy szykują się już tam u siebie... Tam już są też tereny zalane - mówi ks. dr Arnold Drechsler.

- W tej chwili już mamy, jeżeli chodzi o nasz rachunek bankowy Caritas Diecezji Opolskiej, na naszym koncie ponad 600 tysięcy, za 250 tysięcy, to myśmy już nakupili różnego rodzaju sprzętów sprzątających, to co mówiłem o tych osuszaczach oraz agregatorach prądu, ale liczymy bardzo serdecznie apelujemy niech ten świat cierpienia powodzian przewoła świat ludzkiej ofiarności Diecezji Opolskiej w sposób tradycyjny, czyli imponujący - prosi nasz gość.

Warto też wspomnieć, że jest to akcja ogólnopolska.

- Tak, jeśli chodzi o wsparcie powodzian, to zbierane są pieniądze wszystkich 44 diecezjach kraju, tak więc jeśli, bo czasem się zdarza, może ktoś do nas dzwonić, znajomi, rodzina z innych terenów Polski z zapytaniem, w jaki sposób można wesprzeć, no choćby w ten sposób - mówi ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:06, Wiadomości z regionu Dziekan rady adwokackiej: Powodzianie, korzystajcie z bezpłatnych porad prawnych! - Jesteś powodzianinem, potrzebujesz pomocy prawnej, skorzystaj z bezpłatnych porad opolskich prawników - namawiał w Radiu Opole Łukasz Wójcik, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu. » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Wielkie porządki w szpitalu w Nysie. Plany zakupowe są duże Czy nyski szpital wznowi działalność w tę środę (25.09)? Dobiegają końca prace porządkowe przy budynkach lecznicy po zalaniu przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej
57585960616263
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »