Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 08:41 Autor: Ireneusz Prochera

"Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym

Ostrzeżenie przed powodziami w województwie opolskim. Intensywne opady mogą wywołać podtopienia.
- Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu Stanisław Potoniec.
-Te informacje, które otrzymujemy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszelkiego rodzaju prognozy pogody, ostrzeżenia, w dalszym ciągu przewidują te intensywne opady deszczu i praktycznie również będzie to powodować wzrost stanu wód na naszych rzekach, zwłaszcza na rzekach w powiecie nyskim, w powiecie prudnickim i głupczyckim. - dodał rozmówca Ireneusz Prochery

Powoływał się też na informacje RZGW, z których wynika, że zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie dużych ilości wody. Co skutkuje tym, że sytuacja jest relatywnie lepsza dla Nysy kłodzkiej niż Odry.
-Nysa Kłodzka może nie tyle, bo tak jak tutaj mówiliśmy, mamy zbiorniki na praktycznie
Nysie Kłodzkiej, natomiast będą zagrożone bardzo mocno te mniejsze rzeki, czyli
lewostronne dopływy Odry. Takie jak Biała Głuchołaska, takie jak Osobołoga,
Widna, Świdna, tutaj musimy się obawiać, że może być bardzo niebezpiecznie.- dodał Stanisław Potoniec.

Zgodził się także z opinią, że w terenach podgórskich najwięskzym zagrożeniem są strumienie spływające z gór, a w miastach mogą nim być w razie obfitych opadów niedrożne studzienki i kanały burzowe.

- Tak. Tutaj potwierdzę panu, jak również kwestia, że betonujemy wszystko. No i
ta woda niestety praktycznie nie ma gdzie wsiąknąć. Studzienki mają swoją określoną pojemność. Przykładem była Warszawa przy tym ulewnym deszczu, że godzina, dwie i praktycznie mamy zalania. Tutaj jest kwestia, żebyśmy sami również wiedząc z danych historycznych, że mamy problem czy z przepustem, czy z niedrożnym rowem, sprawdzić to, oczyścić samemu. Nie liczyć na to, że Państwowa Straż Pożarna, która będzie interweniować w trudniejszych sytuacjach, będzie w stanie przyjechać i pomóc w jakiś sposób.

Stanisław Potoniec zaapelował także do mieszkańców o słuchanie komunikatów służb ratunkowych. Jeśli będą apele o ewakuację, to powinniśmy opuścić nasze domy.

Zobacz także

2024-09-16, godz. 18:50, Wiadomości z regionu IMGW: fala wezbraniowa na Odrze jest pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Opolem Aktualny stan Odry na wodowskazie w Groszowicach (to wodowskaz IMGW, o którego wskazania formułowane są wszystkie komunikaty) wynosi 653 cm. Wg informacji przekazanych nam przez Wody Polskie, kulminacyjny poziom Odry w Opolu wyniesie poniżej… » więcej 2024-09-16, godz. 18:36, Wiadomości z regionu "Większość mieszkańców została ewakuowana". Paczków mierzy się z wielką wodą Paczków zmaga się z wielką wodą. Rano doszło tam pęknięcia zbiornika Topola. Artur Rolka, burmistrz Paczkowa na antenie Radia Opole przekazał, że bardzo mocno uszkodzona została infrastruktura gminna oraz powiatowa. Zerwane są wodociągi… » więcej 2024-09-16, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Ewakuacja Nysy. Policja apeluje, aby nie wjeżdżać do miasta [FILM] Władze Nysy ogłaszają ewakuację miasta. Sytuacja jest groźna, może dojść do zalania niemal całego miasta - ostrzega burmistrz Kordian Kolbiarz- Główny punkt ewakuacyjny to Hala Nysa przy ulicy Sudeckiej - poinformował podkomisarz… » więcej 2024-09-16, godz. 17:50, Wiadomości z regionu Kędzierzyn-Koźle przygotowuje się na falę kulminacyjną. Odra nie przekroczy 6 metrów - Nie zamykamy żadnych mostów. Według prognoz IMGW stan Odry będzie się podnosił, ale w Koźlu nie powinien on przekroczyć 600 cm. Zbiornik Racibórz cały czas pracuje i reguluje poziom wody. Według ekspertów taka sytuacja nie powinna… » więcej 2024-09-16, godz. 17:25, Wiadomości z regionu Krajobraz po dramacie w Głuchołazach. Nawet starsi mieszkańcy nie pamiętają takiej wody [FILMY, ZDJĘCIA] Błoto, powyrywana kostka brukowa i zapadnięty samochód w rynku. Nie ma już wody z Białej Głuchołaskiej w centrum Głuchołaz, są za to duże zniszczenia miejskiej infrastruktury. » więcej
108109110111112113114
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »