Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 20:00 Autor: Magda Szybińska, oprac. AL

Ważne informacje dotyczące leków

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem, prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej, który zwrócił uwagę też na to, że zdarza się, że przy klęskach żywiołowych ludzie często dzielą się też ze sobą lekami, albo dokonują ich zbiórek.
- My przestrzegamy przed takimi zbiórkami, one nie mają większego sensu, dlatego że leki, które często trafiają na te zbiórki są albo przeterminowane, albo uszkodzone, albo napoczęte, nawet jeżeli są nowe i też nie wiemy w jakich warunkach było przechowywane – przestrzega Marek Tomków.

- W przypadku zalanych aptek, wszystko co się w nich znajdowało, niestety musi pójść do utylizacji, taka jest też decyzja inspekcji farmaceutycznej – mówi Tomków.

- Jeżeli jest możliwość skonsultowania się z farmaceutą lub z lekarzem, to jest to czasem bardziej sensowne niż na przykład pożyczanie od sąsiadki tabletek na ciśnienie, bo takie rzeczy też się zdarzają, zwłaszcza w takich trudnych sytuacjach - przestrzega prezes NRA.

W przypadku zagrożenie zdrowia pacjenta, każdy farmaceuta ma prawo do wystawienia tak zwanej recepty farmaceutycznej, czyli może wydać pacjentowi leki dostępne na receptę. Wadą tego rozwiązania jest to, że leki te wtedy nie podlegają refundacji.

- W tej chwili nie mamy sygnałów, żeby brakowało leków, natomiast przygotowujemy się, żeby za moment uruchamiać w aptekach punkty szczepień, w których będzie się można zaszczepić między innymi na tężec – mówi Tomków, zwracając uwagę, że woda powodziowa niosła ze sobą mnóstwo różnych zanieczyszczeń.

Zobacz także

2024-09-23, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Głuchołazy: nie potrzeba już wody i odzieży. Teraz czas na specjalistyczny sprzęt - Jeśli ktoś do nas jedzie z wodą, to bardzo proszę o skierowanie się w inne miejsce - apelował w Radiu Opole Przemysław Powirski, który jest koordynatorem pomocy w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Głuchołazach. » więcej 2024-09-23, godz. 08:00, Wiadomości z regionu PAH zajmie się przygotowaniem byłego domu dziecka w Paczkowie na żłobek Jednym z budynków, który najbardziej ucierpiał w wyniku wielkiej wody zalewającej Paczków jest Przedszkole nr 3, znajdujące się przy ulicy Młyńskiej. Budynek został wyłączony z użytkowania i nie będzie można z niego korzystać… » więcej 2024-09-23, godz. 07:30, Gospodarka "200 ton papieru do wyrzucenia". Paczkowskie firmy zaczynają liczyć straty Przedsiębiorcy z Paczkowa zaczynają szacowanie strat. Podczas powodzi ucierpiała między innymi firma znajdująca się przy ulicy Kolejowej, która na rynku istnieje od 28 lat. » więcej 2024-09-22, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Pomoc psychologiczna dla powodzian [ADRESY i TELEFONY] Resort Zdrowia opublikował zestawienie, gdzie powodzianie potrzebujący pomocy psychologicznej mogą kierować się po wsparcie i pomoc. » więcej 2024-09-22, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Paczków pyta o popowodziowy stan zbiorników. Straty w gminie idą w duże miliony Wstępnie szkody w infrastrukturze samorząd Paczkowa wylicza na 120-140 mln złotych, ale zastrzega, że ostateczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe. Na miejscu pracują zespoły inspektorów budowlanych. Ci oceniają m.in. czy… » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »