Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 20:00 Autor: Magda Szybińska, oprac. AL

Ważne informacje dotyczące leków

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem, prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej, który zwrócił uwagę też na to, że zdarza się, że przy klęskach żywiołowych ludzie często dzielą się też ze sobą lekami, albo dokonują ich zbiórek.
- My przestrzegamy przed takimi zbiórkami, one nie mają większego sensu, dlatego że leki, które często trafiają na te zbiórki są albo przeterminowane, albo uszkodzone, albo napoczęte, nawet jeżeli są nowe i też nie wiemy w jakich warunkach było przechowywane – przestrzega Marek Tomków.

- W przypadku zalanych aptek, wszystko co się w nich znajdowało, niestety musi pójść do utylizacji, taka jest też decyzja inspekcji farmaceutycznej – mówi Tomków.

- Jeżeli jest możliwość skonsultowania się z farmaceutą lub z lekarzem, to jest to czasem bardziej sensowne niż na przykład pożyczanie od sąsiadki tabletek na ciśnienie, bo takie rzeczy też się zdarzają, zwłaszcza w takich trudnych sytuacjach - przestrzega prezes NRA.

W przypadku zagrożenie zdrowia pacjenta, każdy farmaceuta ma prawo do wystawienia tak zwanej recepty farmaceutycznej, czyli może wydać pacjentowi leki dostępne na receptę. Wadą tego rozwiązania jest to, że leki te wtedy nie podlegają refundacji.

- W tej chwili nie mamy sygnałów, żeby brakowało leków, natomiast przygotowujemy się, żeby za moment uruchamiać w aptekach punkty szczepień, w których będzie się można zaszczepić między innymi na tężec – mówi Tomków, zwracając uwagę, że woda powodziowa niosła ze sobą mnóstwo różnych zanieczyszczeń.

Zobacz także

2024-09-16, godz. 17:25, Wiadomości z regionu Krajobraz po dramacie w Głuchołazach. Nawet starsi mieszkańcy nie pamiętają takiej wody [FILMY, ZDJĘCIA] Błoto, powyrywana kostka brukowa i zapadnięty samochód w rynku. Nie ma już wody z Białej Głuchołaskiej w centrum Głuchołaz, są za to duże zniszczenia miejskiej infrastruktury. » więcej 2024-09-16, godz. 17:20, Wiadomości z regionu ''Skala zniszczeń jest niesamowita''. Gmina Branice szacuje straty Powoli opada stan wody w Opawie przepływającej przez gminę Branice. Poziom rzeki jest jednak na tyle wysoki, że do wielu zalanych domów nie można jeszcze wejść. Wezbrana w ostatnich dniach woda, w kilku miejscach uszkodziła również… » więcej 2024-09-16, godz. 16:59, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy ogłasza ewakuację miasta. "Sytuacja jest niezwykle groźna" [FILM] - Jestem zmuszony ogłosić ewakuacje - zaapelował do mieszkańców Nysy burmistrz tego miasta Kordian Kolbiarz. - Sytuacja jest bardzo groźna, zagraża zdrowiu i życiu - zaznacza. » więcej 2024-09-16, godz. 16:26, Wiadomości z regionu W Zdzieszowicach w miarę stabilnie. Gmina zabezpiecza się przed podtopieniami Rozwadza i Januszkowice - te dwie miejscowości znajdujące się na terenie gminy Zdzieszowice dotychczas najbardziej odczuły wysoki stan przepływającej w pobliżu Odry. Gmina jest w gotowości na podtopienia. » więcej 2024-09-16, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Trudna noc przed mieszkańcami gminy Niemodlin [ZDJĘCIA] 434 centymetry - taki stan wody o godzinie 14:00 miała Ścinawa Niemodlińska w Niemodlinie. Samorząd zamknął prewencyjnie dwie drogi: ul. Lwowską oraz ul. Zamkową. » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »