Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-23, 12:30 Autor: Krzysztof Rapp

"Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole

Bartosz Ryszka [fot. Adam Dubiński]
Bartosz Ryszka [fot. Adam Dubiński]
- Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Te pierwsze potrzeby były podobne jak u wszystkich innych, czyli chleb i woda, a potem osuszacze, agregaty prądotwórcze, łopaty i ubrania robocze.
- Teraz trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć - mówi Bartosz Ryszka.

- Jest tych danin bardzo wiele. I apeluję tu do rządzących, żeby coś w tej kwestii zrobili. My mamy jako Opolska Izba Gospodarcza pomysł, co można zrobić. We współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą przygotowujemy projekt pisma do kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Apelujemy w nim o to, aby ci przedsiębiorcy zostali zwolnieni z wszelkich danin na okres odbudowy - mówi prezes Opolskiej Izby Gospodarczej.

- Jeżeli przedsiębiorcy się nie podniosą po powodzi, to społeczeństwo straci podwójnie. Bo nie będzie wpłaty do lokalnych skarbców samorządów, ponieważ to są lokalne podatki, które wpłacają przedsiębiorcy. Nie będzie też miejsc pracy, ponieważ przedsiębiorcy zatrudniają osoby. Więc bezrobocie również wzrośnie - dodaje gość Radia Opole.

Przypomnijmy, że na razie rząd zaproponował przedsiębiorcom odroczone terminy płatności podatków VAT, PIT i CIT. Być może więcej rozwiązań dla biznesu znajdzie się w ustawie powodziowej, nad którą rząd obecnie pracuje.
Bartosz Ryszka cz.1
Bartosz Ryszka cz.2

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Nie mamy nic". Mieszkańcy ulicy Andersa w Głuchołazach walczą ze skutkami powodzi - Tu jest dramat, zostaliśmy z niczym - mówią mieszkańcy ulicy generała Andersa w Głuchołazach. Obecnie tam sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej pracy. Lokatorzy nie mają bieżącej wody, gazu, a w niektórych mieszkaniach… » więcej 2024-09-24, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wielka woda w Górach Opawskich. "Ten kemping nie istnieje" Ze skutkami powodzi zmagają się też ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich w gminie Głuchołazy. Trwa tam usuwanie szkód spowodowanych przez wezbrany Złoty Potok oraz wodę, która spłynęła z gór. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian a meldunek stały. Pytamy o wniosek mieszkańca powiatu głubczyckiego 10 tysięcy złotych na bieżące wydatki, 100 tysięcy złotych na remont/odbudowę budynków gospodarczych i 200 tysięcy na remont/odbudowę uszkodzonych przez wodę domów - to fundusze, które rząd przeznaczył na doraźną pomoc dla… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »