Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-30, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Głogówek opublikuje "białą księgę” zniszczeń. Gmina domaga się budowy zbiornika na Osobłodze

Powódź w gminie Głogówek [fot.UM Głogówek]
Powódź w gminie Głogówek [fot.UM Głogówek]
Powódź w gminie Głogówek [fot.UM Głogówek]
Powódź w gminie Głogówek [fot.UM Głogówek]
Powódź w gminie Głogówek [fot.UM Głogówek]
Powódź w gminie Głogówek [fot.UM Głogówek]
Władze Głogówka stanowczo domagają się budowy zbiornika przeciwpowodziowego na Osobłodze w Racławicach Śląskich. Liczą na wsparcie mieszkańców oraz samorządowców z gmin i powiatów zalanych przez tę rzekę. Samorząd zachęca do przysyłania zdjęć i filmów, dokumentujących tegoroczne zniszczenia.
- Osobłoga spowodowała ogromne straty w gminach Głogówek, Strzeleczki i Krapkowice – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. - Przede wszystkim cenne jest wsparcie samych mieszkańców, których prosimy o wysyłanie zdjęć z powodzi, zniszczeń na adres zbiornik@glogowek.pl. Na podstawie tych materiałów i naszych danych opublikujemy specjalny raport tzw. białą księgę, która będzie dokumentowała straty i jednocześnie stanowiła bardzo poważny argument w walce o powstanie zbiornika.

Samorządowcy z Głogówka, wspólnie z mieszkańcami, chcą wysłać do władz państwowych kolejną petycję. Dołożą do niej zgromadzoną dokumentację szkód powodziowych. Przypomnijmy, w lipcu ukazał się projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Minister klimatu proponował wykreślenie obowiązku budowy blisko 40 inwestycji m.in. zbiornika przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich. Uchwałę popierającą realizację tego zadania podjęły wówczas samorządy lokalne z południa Opolszczyzny m.in. Rada Powiatu Prudnickiego.

- Zbiornik ten ma szczególne znaczenie dla ochrony nie tylko naszych terenów – argumentuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Jego budowa obniży falę powodziową na Osobłodze, która dokonuje zniszczeń na części naszego powiatu, i będzie też miała znaczenie dla późniejszego wypłaszczenia fali na Odrze. Także Krapkowice miałyby poprawione bezpieczeństwo oraz tereny położone niżej rzeki Odry.

W ubiegłym roku, gdy uchwalano ustawę odrzańską, koszt budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich szacowano na ponad 400 mln złotych.

Według wstępnych ustaleń, w gminie Głogówek zalanych zostało 418 domostw i posesji, ucierpiało 60 gospodarstwach rolnych i ok. 2500 hektarów użytków rolnych. Szacunkowe starty w mieniu gminy wynoszą 5,325 mln zł. Koszty akcji ratowniczej wstępnie wyliczono na ok. 430 tys. zł.
Piotr Bujak
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-09-17, godz. 17:47, Wiadomości z regionu Brzeziny wzmacniają wały. Grozi im przerwanie Mieszkańcy Brzezin walczą z wielką wodą. Trwa wzmacnianie wałów, które według informacji, jakie zostały przekazane wójt Skoroszyc Barbarze Dybczak, mogą ulec przerwaniu. W ratowanie miejscowości włączyła się nie tylko lokalna… » więcej 2024-09-17, godz. 17:16, Wiadomości z regionu Nowy Świętów po wielkiej wodzie - zniszczona cała wioska [FILMY, ZDJĘCIA] - Sytuacja w Nowym Świętowie (powiat nyski, gmina Głuchołazy) wygląda tragicznie. Mamy do remontu nie tylko domy, ale całą wioskę - powiedział naszemu reporterowi sołtys tej miejscowości Andrzej Frankiewicz. » więcej 2024-09-17, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Szabrownicy zatrzymani w Lewinie Brzeskim Zachowanie dwóch mężczyzn w Lewinie Brzeskim wskazywało jasno, że są szczególnie zainteresowanie jedną z posesji. » więcej 2024-09-17, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Niewodniki się zbroją. Trwa umacnianie wałów na Odrze W gminie Dąbrowa wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Wójt gminy poinformowała, że dochodzi do przesiąku na wale w Niewodnikach i zaapelowała do mieszkańców o pomoc strażakom przy umocnieniu wału. Jednocześnie prowadzone… » więcej 2024-09-17, godz. 15:39, Wiadomości z regionu Pierwszy raz w historii powódź dotarła na Rynek w Lewinie Brzeskim. Kilka godzin temu było sucho Woda wdziera się na Rynek w Lewinie Brzeskim. Ścisłe centrum miasta jest położone najwyżej i nigdy do tej pory, nawet w 1997 roku, woda nie dotarła na Rynek. » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »