Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 16:42 Autor: Witold Wośtak

Jest zainteresowanie szczepieniami przeciw tężcowi

Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi przekazał do powiatów wojewódzki sanepid. Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szczepili się w Łosiowie.
Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, opolski sanepid dysponuje wystarczającą ilością szczepionek przeciwko tężcowi - chorobie, na którą narażone są m.in. osoby pracujące przy usuwaniu skutków powodzi.

Około 40 osób przyjęło w piątek szczepionkę w ośrodku zdrowia w Łosiowie.

- Pomagam przy karczowaniu wałów i opiłek metalu wbił mi się w klatkę piersiową, dlatego szczepię się. Nie odczuwam na razie dolegliwości, ale zdaję się na lekarzy.

- Pochodzę z Lewina Brzeskiego i tam niestety powódź miała rozległe skutki. Chodziłem w tej wodzie i mam na ciele mechaniczne uszkodzenia na nogach i stopach, bo taką mam pracę, że zawsze gdzieś obiję się. Aby uniknąć skutków zakażenia tężcem czy innej choroby, przyszedłem dzisiaj zaszczepić się.

- Chodziliśmy w wodzie bez żadnej ochrony. Woda jest, jaka jest, ona ciągle stoi i pewnie ma bakterie, fekalia czy inne rzeczy, więc lepiej zaszczepić się i być zdrowym. Po co później martwić się, kiedy wystąpią jakieś objawy. Wiadomo, że dla pełnej ochrony trzeba przyjąć dwie dawki, ale spokojnie.

Jutro i w niedzielę (21-22.09) szczepionka przeciw tężcowi będzie podawana chętnym w Brzeskim Centrum Medycznym.

Mieszkańcy terenów zalanych mogą korzystać z opieki medycznej w każdej funkcjonującej placówce POZ. Po pomoc można zgłaszać się także do jednostek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadkach uzasadnionych także na SOR lub szpitalne izby przyjęć.
Osoby szczepiące się

Zobacz także

2024-09-19, godz. 16:00, O Radiu Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem… » więcej 2024-09-19, godz. 15:34, Interwencja Radia Opole Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej rozgłośni: żywność, chemia, środki czystości, woda, czyli to, co najbardziej… » więcej 2024-09-19, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Cała fala poszła na moje gospodarstwo". Kolejny dzień sprzątania w powiecie głubczyckim Kolejny dzień wielkiego sprzątania po przejściu wielkiej wody w powiecie głubczyckim. W Wiechowicach i Dzierżkowicach w gminie Branice najbardziej ucierpieli mieszkańcy, których domy są położone najbliżej przepraw mostowych z Republiką… » więcej 2024-09-19, godz. 14:58, Wiadomości z regionu W Opolu stały poziom Odry. "Cały czas monitorujemy sytuację" Stan Odry w Opolu utrzymuje się w tej chwili na stałym poziomie - informuje prezydent Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2024-09-19, godz. 14:54, Publicystyka w Radiu Opole Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" (19.09) o pomocy pracownikom i przedsiębiorcom z terenów zalanych wodą Jak skutecznie pomóc pracownikom i przedsiębiorcom z terenów, które ucierpiały podczas powodzi? Czy wystarczy deklaracja pomocy finansowej czy też powinien to być znacznie szerszy plan, uwzględniający na przykład kwestie psychologiczne… » więcej
81828384858687
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »