Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 16:42 Autor: Witold Wośtak

Jest zainteresowanie szczepieniami przeciw tężcowi

Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi przekazał do powiatów wojewódzki sanepid. Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szczepili się w Łosiowie.
Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, opolski sanepid dysponuje wystarczającą ilością szczepionek przeciwko tężcowi - chorobie, na którą narażone są m.in. osoby pracujące przy usuwaniu skutków powodzi.

Około 40 osób przyjęło w piątek szczepionkę w ośrodku zdrowia w Łosiowie.

- Pomagam przy karczowaniu wałów i opiłek metalu wbił mi się w klatkę piersiową, dlatego szczepię się. Nie odczuwam na razie dolegliwości, ale zdaję się na lekarzy.

- Pochodzę z Lewina Brzeskiego i tam niestety powódź miała rozległe skutki. Chodziłem w tej wodzie i mam na ciele mechaniczne uszkodzenia na nogach i stopach, bo taką mam pracę, że zawsze gdzieś obiję się. Aby uniknąć skutków zakażenia tężcem czy innej choroby, przyszedłem dzisiaj zaszczepić się.

- Chodziliśmy w wodzie bez żadnej ochrony. Woda jest, jaka jest, ona ciągle stoi i pewnie ma bakterie, fekalia czy inne rzeczy, więc lepiej zaszczepić się i być zdrowym. Po co później martwić się, kiedy wystąpią jakieś objawy. Wiadomo, że dla pełnej ochrony trzeba przyjąć dwie dawki, ale spokojnie.

Jutro i w niedzielę (21-22.09) szczepionka przeciw tężcowi będzie podawana chętnym w Brzeskim Centrum Medycznym.

Mieszkańcy terenów zalanych mogą korzystać z opieki medycznej w każdej funkcjonującej placówce POZ. Po pomoc można zgłaszać się także do jednostek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadkach uzasadnionych także na SOR lub szpitalne izby przyjęć.
Osoby szczepiące się

Zobacz także

2024-09-18, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Powódź w Głuchołazach. Trwa sprzątanie w placówkach oświatowych W całej gminie Głuchołazy nadal nie funkcjonują szkoły podstawowe, przedszkola i żłobek. Przymusową pauzę spowodowała powódź. Część tych placówek zostało zalanych i trwają w nich mozolne prace porządkowe. » więcej 2024-09-18, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Trudna sytuacja opolskich szkół i wsparcie dla poszkodowanych wskutek szkód powodziowych - Marek Leśniak gościem popołudniowego programu Radia Opole Wicekurator oświaty w Opolu Marek Leśniak, w popołudniowym programie Radia Opole poinformował o skutkach powodzi, która dotknęła 235 placówek edukacyjnych. Szkoły stoją przed ogromnym wyzwaniem - nie tylko w zakresie odbudowy, ale… » więcej 2024-09-18, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Wody Polskie: fala wezbraniowa na Odrze, jej czoło minęło Opole Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa - Opole, nie wyrządzając szkód w mieście - informują Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Kulminacja spodziewana jest w Opolu ok… » więcej 2024-09-18, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Trzyma wodę jak wanna". Zbiornik Racibórz nie spuszcza wody, by chronić Opole Zbiornik Racibórz jest obecnie wypełniony w około 80 procentach i nie jest z niego wypuszczana woda. Jak wskazują Wody Polskie, to po to, by chronić między innymi Opole. » więcej 2024-09-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu „Solidarność jest potrzebna”. Związkowcy pomagają powodzianom z Głuchołaz Powodzianom z Głuchołaz pomaga m.in. związek zawodowy Solidarność. Jego działacze rozdawali na rynku chleb i butelkowaną wodę. » więcej
80818283848586
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »