Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 20:20 Autor: Witold Wośtak

Normalne życie wraca do Jarnołtówka. Poziom wody na tamie opada [ZDJĘCIA]

Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Duża woda. Złoty Potok w Jarnołtówku fot. nyskie starostwo
Duża woda. Złoty Potok w Jarnołtówku fot. nyskie starostwo
Złoty Potok w Jarnołtówku [fot. Jędrzej Łuczak]
Złoty Potok w Jarnołtówku [fot. Jędrzej Łuczak]
Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Dobre informacje dla mieszkańców Jarnołtówka. Zakończyła się ewakuacja, więc wszyscy mogą wrócić do swoich domów.
Choć woda na tamie przekracza jeszcze 10 metrów, ma tendencję spadkową, a nieszczelny wał został zatkany. Lidia Wieloch, sołtys Jarnołtówka, mówi, że sytuacja na szczęście ustabilizowała się.

- Infrastruktura, konkretnie drogowa, najbardziej ucierpiała. Dzisiaj przejechałam całą wieś wzdłuż i wszerz, ale nie zauważyłam nawet jednego domu uszkodzonego. Zgłosił się do mnie dom pomocy społecznej, zgłaszają się inne osoby, które oferują swoją pomoc. Tyle, że na chwilę obecną nie jestem w stanie ocenić, ile i czego nam potrzeba. Nie mam informacji od mieszkańców, którzy byli ewakuowani i nie widzieli swoich domów, ale na pewno potrzeba wody i pieczywa.

Około 80 osób ewakuowano do ośrodka "Ziemowit". Dwoje z nich mówi, jak wyglądała sytuacja wczoraj (15.09).

- Woda była już prawie przed moim domem, płoty pozabierało i na razie nie ma drogi do domu. Nie ma dojścia i co zrobić? Trzeba pogodzić się z tym. Dobrze, że już nie pada - chyba dalej będzie dobrze.

- Pozabierało wszystko: brzegi rzeki, słupy pokładło do wody, nie ma prądu ani wody - jest po prostu źle. To jest największa powódź, jaką przeżyłem, bo przyniosła najwięcej szkód. Dopiero co położyli nowy asfalt i chodniki, a już ich nie ma - pozabierała woda. Teraz nie wiem, jak dotrę do domu, ale jakoś dotrę.
Lidia Wieloch
Ewakuowani mieszkańcy

Zobacz także

2024-10-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Dom kultury w Lewinie Brzeskim nadal pełni rolę schroniska. "Jesteśmy to winni ludziom za ich ciężką pracę" 'Wrócimy prędzej niż później do naszej statutowej działalności'. To zapowiedź Wojciecha Najdy, dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-29, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Europoseł Andrzej Buła o angażowaniu środków unijnych w pomoc powodzianom - Moja wiedza samorządowa bardzo przydaje mi się w Brukseli - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole europoseł Andrzej Buła. Byłego marszałka naszego regionu pytaliśmy o zabiegi jakie trwają aktualnie w Parlamencie Europejskim, aby… » więcej 2024-10-29, godz. 09:46, Wiadomości z regionu We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody 'Byle do wiosny' i 'jakoś musimy przetrwać'. Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata. » więcej 2024-10-28, godz. 14:48, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Lewina Brzeskiego nadal potrzebują pomocy po powodzi. Działają punkty dystrybucji Woda, podstawowe produkty spożywcze, środki czystości, zaprawy czy cement. Długie kolejki mieszkańców poszkodowanych w powodzi ustawiają się nadal przed kilkoma punktami dystrybucji w Lewinie Brzeskim. » więcej 2024-10-28, godz. 08:58, Wiadomości z regionu Straty są ogromne. Nyscy pszczelarze stracili w czasie powodzi tysiąc uli Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy im. ks. dr Jana Dzierżona liczy straty po powodzi. Jak mówi wiceprezes stowarzyszenia, wielka woda zalała blisko 1000 uli. Z pomocą trzeba poczekać do wiosny. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »