Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 20:20 Autor: Witold Wośtak

Normalne życie wraca do Jarnołtówka. Poziom wody na tamie opada [ZDJĘCIA]

Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Duża woda. Złoty Potok w Jarnołtówku fot. nyskie starostwo
Duża woda. Złoty Potok w Jarnołtówku fot. nyskie starostwo
Złoty Potok w Jarnołtówku [fot. Jędrzej Łuczak]
Złoty Potok w Jarnołtówku [fot. Jędrzej Łuczak]
Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Złoty Potok w Jarnołtówku, 16.09.24. [fot. Sławomir Mielnik]
Dobre informacje dla mieszkańców Jarnołtówka. Zakończyła się ewakuacja, więc wszyscy mogą wrócić do swoich domów.
Choć woda na tamie przekracza jeszcze 10 metrów, ma tendencję spadkową, a nieszczelny wał został zatkany. Lidia Wieloch, sołtys Jarnołtówka, mówi, że sytuacja na szczęście ustabilizowała się.

- Infrastruktura, konkretnie drogowa, najbardziej ucierpiała. Dzisiaj przejechałam całą wieś wzdłuż i wszerz, ale nie zauważyłam nawet jednego domu uszkodzonego. Zgłosił się do mnie dom pomocy społecznej, zgłaszają się inne osoby, które oferują swoją pomoc. Tyle, że na chwilę obecną nie jestem w stanie ocenić, ile i czego nam potrzeba. Nie mam informacji od mieszkańców, którzy byli ewakuowani i nie widzieli swoich domów, ale na pewno potrzeba wody i pieczywa.

Około 80 osób ewakuowano do ośrodka "Ziemowit". Dwoje z nich mówi, jak wyglądała sytuacja wczoraj (15.09).

- Woda była już prawie przed moim domem, płoty pozabierało i na razie nie ma drogi do domu. Nie ma dojścia i co zrobić? Trzeba pogodzić się z tym. Dobrze, że już nie pada - chyba dalej będzie dobrze.

- Pozabierało wszystko: brzegi rzeki, słupy pokładło do wody, nie ma prądu ani wody - jest po prostu źle. To jest największa powódź, jaką przeżyłem, bo przyniosła najwięcej szkód. Dopiero co położyli nowy asfalt i chodniki, a już ich nie ma - pozabierała woda. Teraz nie wiem, jak dotrę do domu, ale jakoś dotrę.
Lidia Wieloch
Ewakuowani mieszkańcy

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
125126127128129130131
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »