Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-05, 23:58 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Od północy mamy ciszę wyborczą. Jakie obowiązują zasady?

Wybory prezydenckie 2020 [fot. Wanda Kownacka]
Wybory prezydenckie 2020 [fot. Wanda Kownacka]
O północy zaczyna się cisza wyborcza. Potrwa do niedzieli do zakończenia wyborów - do godziny 21:00, o ile nie dojdzie do przedłużenia głosowania. W tym czasie kandydaci startujący w wyborach samorządowych nie mogą prowadzić już agitacji. To oznacza, że wszelkie nakłanianie wyborców do oddania głosu jest złamaniem prawa.
- Obowiązuje zakaz wystąpień politycznych czy manifestacji. Nie mogą się również odbywać audycje radiowe oraz telewizyjne z udziałem kandydatów - mówi Michał Fijałkowski, starszy specjalista z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Zabronione jest rozmieszczanie plakatów i materiałów wyborczych, ale też publikowanie sondaży w tym okresie. Kampania wyborcza w mediach społecznościowych również jest prowadzeniem kampanii, więc w tym wypadku tego rodzaju aktywność także nie powinna być prowadzona.

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? - Artykuł 498 kodeksu wyborczego wskazuje, że za prowadzenie agitacji wyborczej w czasie zarządzonej ciszy wyborczej grozi grzywna. Osoby, które są świadkami czy też same doświadczają agitacji w czasie wyborczej, powinny zgłaszać takie wykroczenia na policję.

W trakcie ciszy wyborczej w dniu wyborów można podawać jedynie frekwencję.

Dodajmy, że wszelkie materiały opublikowane w piątek przed godziną 24:00 nie muszą być usuwane. To nie jest łamanie ciszy wyborczej.
Michał Fijałkowski

Zobacz także

2024-04-11, godz. 16:18, Wiadomości z regionu "Starzy" wójtowie z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wybrani w pierwszej turze We wszystkich pięciu wiejskich gminach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wybory samorządowe udało rozstrzygnąć się w pierwszej turze. Wójtami na kolejną kadencję będą dotychczasowi włodarze. » więcej 2024-04-11, godz. 14:13, Wiadomości z regionu Reńska Wieś z antyrekordem frekwencji. Dlaczego mieszkańcy nie poszli do urn? Najniższą frekwencję w województwie opolskim podczas wyborów samorządowych odnotowano w gminie Reńska Wieś (powiat kędzierzyńsko-kozielski). Jak podaje PKW wyniosła ona 33,77 %. » więcej 2024-04-10, godz. 20:00, Wiadomości z regionu "Ważna jest równowaga". Opolanki garną się do polityki Coraz więcej kobiet chce zaistnieć na scenie politycznej. Swoich sił próbują na różnych szczeblach samorządu. Według danych z opolskiej delegatury KBW, w tegorocznych wyborach samorządowych na wójta, burmistrza, prezydenta miasta… » więcej 2024-04-10, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Roman Sambor kontra Paweł Szymkowicz. Głuchołazy będą miały nowego burmistrza O tym, kto zostanie burmistrzem Głuchołaz zdecyduje druga tura wyborów samorządowych. O poparcie gminnego elektoratu zabiegają wiceburmistrz Roman Sambor z Platformy Obywatelskiej oraz Paweł Szymkowicz, startujący ze swojego komitetu… » więcej 2024-04-10, godz. 12:15, Wiadomości z regionu "To ogromne zaufanie". Opolscy politycy Koalicji Obywatelskiej zadowoleni z wyników wyborów - To historyczny wynik - tak niedzielne wybory do Rady Miasta Opola podsumował dziś (10.04) Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w stolicy regionu. Mieszkańcy zdecydowali, że teraz w klubie PO będzie zasiadać… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »