Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezentacja wydawnictwa 'Siatka Witolda' - o siatce…
2023-05-19, 10:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Prezentacja wydawnictwa "Siatka Witolda" - o siatce wywiadowczej organizowanej przez rotmistrza Pileckiego

Siatka Witolda [fot: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
Siatka Witolda [fot: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprezentowano dokumentację rozpracowań, śledztwa i procesu grupy rotmistrza Witolda Pileckiego nazywanej "Siatką Witolda". Dokumentację na podstawie zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej opracował Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum.

Siatka składająca się z co najmniej 96 osób miała zbierać informacje o sytuacji w komunistycznej Polsce.

Jak mówił Polskiemu Radiu szef warszawskiego oddziału IPN Tomasz Łabuszewski siatka wywiadowcza organizowana przez Witolda Pileckiego na przełomie 1945/46 była inicjatywą konspiracyjną II Korpusu Polski. "Wiedza, która się zachowała na temat działania siatki pochodzi z resortu bezpieczeństwa, i jest to wiedza niepełna" - zaznaczył historyk.

"Te informacje, które udało się resortowi zebrać i które Pilecki przekazał w trakcie śledztwa, dotyczą siatki i jej punktów na terenie Warszawy i najbliższych okolic, są jednak przesłanki o tym, że Pilecki przyjeżdżając do Polski w grudniu 1945 roku miał zestaw punktów kontaktowych na struktury terenowe konspiracji poakowskiej" - wyjaśniał Tomasz Łabuszewski.

"Siatka Witolda" zbierała informacje na temat działalności NKWD i komunistycznej bezpieki, narastającego terroru, działalności niepodległościowego podziemia zbrojnego, działalności PSL i konspiracyjnego PPS-WRN oraz uzależnienia gospodarczego Polski od Rosji sowieckiej.

Tomasz Łabuszewski podkreślił, że siatka była odpowiedzią na brak struktur wywiadu, braku rzetelnych informacji na temat tego, co dzieje się w kraju.
"Trzeba było organizować inicjatywy, które dostarczą informacje o tym co dzieje się w Polsce, które stanowiłyby później podstawę do formalnych działań rządu na emigracji, polityków emigracyjnych" - mówił szef warszawskiego IPN-u.

Jak zaznaczył historyk zakres informacji zbieranych przez siatkę Pileckiego dotyczył szerokiego spektrum zagadnień od spraw politycznych, wojskowych, gospodarczych.
Zebrane wiadomości i uzyskane dokumenty przepisywano na maszynie. Następnie były one fotografowane i w postaci fotokopii przekazywane kurierom II Korpusu Polskiego. W czerwcu 1946 roku Witold Pilecki otrzymał od generała Władysława Andersa rozkaz wyjazdu na Zachód z powodu grożącego mu aresztowania.

Nie chciał jednak wyjeżdżać z kraju. Nie miał następcy, któremu mógłby przekazać rozpoczętą przez siebie działalność. W rozmowie z żoną Witold Pilecki powiedział, że wszyscy przecież nie mogą wyjechać, ktoś musi w tym kraju zostać.

Unikatowy wybór dokumentów źródłowych zawartych w publikacji "Siatka Witolda" pozwala odtworzyć ostatnie miesiące życia Witolda Pileckiego spędzone w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

"Siatka Witolda" poniżej - źródło: facebook - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Zobacz także

2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej 2025-01-13, godz. 11:56 95 lat temu urodził się Marian Konieczny - twórca warszawskiej Nike i Lenina w Nowej Hucie Artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko. Każdy ma swoje wzloty i upadki - mówił twórca warszawskiej… » więcej 2025-01-13, godz. 08:50 Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium korona… Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej… » więcej 2025-01-10, godz. 11:32 IPN organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej 23 stycznia 2025 r. organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku. Wśród tematów m.in… » więcej 2025-01-09, godz. 14:50 Ks. Józef Tischner jednym z patronów 2025 Roku ustanowionym przez Senat RP Senat RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera - duchownego, filozofa i intelektualisty. W bieżącym roku przypada 25… » więcej 2025-01-09, godz. 13:17 Widowiska, festiwale, rekonstrukcje historyczne podczas obchodów 1000. rocznicy koronacji królewskich Wielkie widowiska plenerowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, spotkania, wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a także uroczystości… » więcej 2025-01-09, godz. 09:15 Pierwsi dwaj królowie Polski patronami roku 2025 Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. "W 2025 roku przypada wyjątkowa, 1000. rocznica koronacji… » więcej 2025-01-09, godz. 08:45 Dziś mija 1 rocznica śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Dziś mija 1 rocznica śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego - duchownego obrządku łacińskiego i ormiańskiego. W PRL-u działacza opozycji antykomunistycznej… » więcej 2025-01-08, godz. 13:45 Senat podjął uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej Senat podjął w środę uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. "Senat oddaje cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej. Wszystkim, którzy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »