Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Smoleńsk 2010: Prezydent Ryszard Kaczorowski
2021-04-08, 12:15 Autor: Bolesław Bezeg

Smoleńsk 2010: Prezydent Ryszard Kaczorowski

Ryszard Kaczorowski z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą Marią Kaczyńską [By Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3599370]
Ryszard Kaczorowski z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą Marią Kaczyńską [By Archiwum Kancelarii Prezydenta RP - www.prezydent.pl, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3599370]
Ś.P. Prezydent Ryszard Kaczorowski [źródło: www.wikipedia.pl]
Ś.P. Prezydent Ryszard Kaczorowski [źródło: www.wikipedia.pl]
W sobotę (10.04.2021) przypada kolejna – 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wszyscy dobrze pamiętamy tamten dzień – 10 kwietnia 2010 – sobotni poranek i wiadomość o katastrofie samolotu polskiego Prezydenta. Przez kilka godzin nadzieję, że może ktoś ocalał, a potem do naszej świadomości zaczęła się przebijać skala tego nieszczęścia. 96 osób… Prezydent… Pierwsza Dama… Generałowie… Kombatanci… Duchowni… Politycy… Załoga… Często zapominamy, że tego dnia Polska straciła dwóch swoich Prezydentów.
Prezydent Ryszard Kaczorowski w rozmowie z Andrzejem Russakiem w 1994 r. (Archiwum Radia Opole)
Wśród poległych w Katastrofie Smoleńskiej był także Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, który przekazując w roku 1990 insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie uprawomocnił ciągłość państwową II i III Rzeczpospolitej. Dziś przypominamy biografię tego niezwykłego polityka.

Latem 1989 roku na wieść o wyborze przez Zgromadzenie Narodowe PRL na funkcję prezydenta generała Wojciecha Jaruzelskiego prezydent na uchodźctwie Kazimierz Sabbat zmarł na zawał serca.

Nieco ponad rok wcześniej 25 stycznia 1988 roku 75-letni wówczas prezydent Kazimierz Sabbat, na podstawie artykułu 24 Konstytucji RP z 23 kwietnia 1935 roku w zarządzeniu „na wypadek opróżnienia się urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości” wyznaczył na swojego następcę o sześć lat młodszego, ale cieszącego się znacznie lepszym zdrowiem i kondycją Ryszarda Kaczorowskiego, który w tym momencie w emigracyjnym rządzie zajmował stanowisko ministra do spraw krajowych.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Od najmłodszych lat należał do harcerstwa, a gdy Podlasie zajęła armia sowiecka został komendantem okręgu białostockiego Szarych Szeregów. W lipcu 1940 roku został aresztowany przez NKWD, by rok później po dwudniowym procesie otrzymać wyrok śmierci.

Po stu dniach pobytu w celi śmierci Najwyższy Sąd Republiki Białoruskiej zamienił wyrok na 10 lat łagrów. Wywieziony na Kołymę po roku odzyskał wolność w ramach amnestii po układzie Sikorski-Majski. Wstąpił wówczas do armii generała Andersa i wraz z nią w następnym roku ewakuował się na Bliski Wschód. Wziął udział w kampanii włoskiej, walcząc m.in. pod Monte Cassino.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego i pracował jako księgowy. W ramach działalności polonijnej zaangażował się m.in. w działalność Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju. Przez 12 lat pełnił funkcję naczelnika harcerzy, a następnie przez 21 lat był przewodniczącym emigracyjnego ZHP. Równocześnie działał w londyńskiej Radzie Narodowej pełniącej funkcję emigracyjnego parlamentu, a od 1986 roku wszedł w skład emigracyjnego rządu.

Gdy po śmierci prezydenta Kazimierza Sabbata w lipcu 1989 roku objął obowiązki emigracyjnego prezydenta RP, rozpoczął starania o nawiązanie stosunków z polskimi władzami krajowymi. Nawiązał więc współpracę z rządem premiera Tadeusza Mazowieckiego, a gdy w roku 1990 w powszechnych wyborach prezydentem RP wybrano Lecha Wałęsę, prezydent Ryszard Kaczorowski przyjechał do Warszawy i 22 grudnia 1990 roku w dawnej siedzibie polskich prezydentów, czyli na Zamku Królewskim, przekazał prezydentowi Wałęsie przechowane na emigracji insygnia prezydentów II Rzeczpospolitej, a wraz z nimi insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Po zakończeniu swojej prezydenckiej misji Ryszard Kaczorowski otrzymał od władz III RP przysługującą byłym prezydentom emeryturę, środki na prowadzenie biura i ochronę BOR na terenie Polski. Prowadził nadal bardzo aktywną działalność publiczną, uczestnicząc w wielu wydarzeniach w kraju i za granicą. Był honorowym obywatelem wielu miast, a wśród nich także Opola, otrzymał także doktorat honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.

10 kwietnia 2010 roku towarzyszył prezydentowi Rzeczypospolitej Lechowi Kaczyńskiemu w podróży na uroczystości rocznicowe w Katyniu i jak wszyscy uczestnicy tej podróży zginął w do dziś nie wyjaśnionej katastrofie lotniczej.

Ciało prezydenta Kaczorowskiego zostało błędnie zidentyfikowane a rzekoma jego trumna została wystawiona na widok publiczny w Belwederze, gdzie złożyły mu hołd tysiące Polaków, po czym odbył się pogrzeb w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Gdy w roku 2012 odkryto pomyłkę przeprowadzono ekshumację i identyfikację metodą DNA. Okazało się, że ciało prezydenta Kaczorowskiego zamieniono z ciałem Tadeusza Lutoborskiego, byłego prezesa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie. Po badaniach w krakowskim Instytucie Medycyny Sądowej odbyły się ponowne pogrzeby.

Ryszard Kaczorowski przeszedł do historii jako ostatni emigracyjny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej i ten, który symbole polskiej ciągłości państwowej przywiózł z powrotem do kraju.

Zobacz także

2025-01-07, godz. 15:16 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… W 2025 roku minie 80 lat od wydarzeń, które przeszły do historii jako Tragedia Górnośląska. Z tej okazji Sejmik Województwa Opolskiego postanowił poświęcić… » więcej 2025-01-07, godz. 13:05 „Brzeski ratusz – perła renesansu otwiera się na turystów i mieszkańców” Brzeski ratusz, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Polsce, już nie jest siedzibą samorządowych władz miejskich. » więcej 2025-01-07, godz. 12:06 Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu o znalezieniu koron w Wilnie To sensacyjne i wielkie odkrycie - tak odnalezienie w Wilnie insygniów władców Polski i Litwy komentuje Andrzej Betlej - dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu… » więcej 2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej 2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej 2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »