Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja…
2025-01-14, 13:19 Autor: Jan Poniatyszyn

Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie

Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pozostałość cmentarza nieistniejącej polskiej wsi Puźniki [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jedyna murowana pozostałość wsi Puźniki [fot. Jan Poniatyszyn]
Jedyna murowana pozostałość wsi Puźniki [fot. Jan Poniatyszyn]
Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono ocalałych z pogromu UPA. W 2023 roku Fundacja Wolność i Demokracja uzyskała zgodę ukraińskich władz lokalnych i państwowych na poszukiwanie zbiorowej mogiły zamordowanych w Puźnikach.
- W pracach tych uczestniczyli m.in. polscy i ukraińscy archeolodzy - mówi Maciej Dancewicz, wiceprezes Fundacji Wolność i Demokracja. - Udało się odnaleźć zbiorowy dół ze szczątkami ofiar, które leżą w kilku warstwach. Pierwsza warstwa to było kilka czaszek z wyraźnymi śladami nagłej śmierci. Według antropologów są to czaszki kobiet, ofiar tego napadu dokonanego przez oddział UPA. Kilka dni wcześniej dokonał mordu na mieszkańcach sąsiednich wsi Zalesie oraz Barysz. Na sumieniu tego oddziału byli nie tylko mieszkańcy Puźnik, ale też 200 innych Polaków.

Fundacja Wolność i Demokracja ponad rok zabiegała w Kijowie o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji w Puźnikach. Po listopadowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu krajów strona ukraińska zapewniła, że nie będzie blokować poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar wojennych.

- Dokumentacja złożona w grudniu została po dwóch tygodniach zaakceptowana – dodaje pochodzący z Prudnika Maciej Dancewicz, rodzinnie związany z Puźnikami. – Wydana kilka dni temu zgoda umożliwia nam prowadzenie prac ekshumacyjnych. Za miesiąc będzie 80 rocznica tej zbrodni. My Polacy czekaliśmy 80 lat na to, żeby zamordowani w bestialski sposób mieszkańcy polskiej wsi Puźnik mogli zostać w godny sposób pochowani.

Rozpoczęcie prac ekshumacyjnych planowane jest w kwietniu. Nadal aktualny jest apel do krewnych zamordowanych, aby zgłaszali się do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Zbierany materiał porównawczy w postaci wymazu z jamy ustanej, umożliwi identyfikację osobniczą szczątków odnalezionych w Puźnikach. W lutym 1945 roku kureń UPA zgładził tam ponad 80 mieszkańców, głównie kobiety i dzieci. Ta nieistniejąca wieś w województwie tarnopolskim jest jedynym miejscem na Ukrainie, gdzie w ostatnich latach tamtejsze władze pozwoliły na poszukiwanie wojennych mogił Polaków. Zakaz ten wprowadzono w 2017 rok i był odpowiedzią na zdemontowanie w powiecie przemyskim nielegalnie postawionego pomnika UPA.

Według szacunków historyków, podczas drugiej wojny światowej w województwach południowo-wschodnich Rzeczypospolitej, Ukraińcy dokonali eksterminacji co najmniej 100 tysięcy naszych rodaków. W ludobójstwie uczestniczyła banderowska frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińska Powstańcza Armia oraz ukraińska ludność cywilna.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej 2025-01-13, godz. 11:56 95 lat temu urodził się Marian Konieczny - twórca warszawskiej Nike i Lenina w Nowej Hucie Artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko. Każdy ma swoje wzloty i upadki - mówił twórca warszawskiej… » więcej 2025-01-13, godz. 08:50 Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium korona… Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej… » więcej 2025-01-10, godz. 11:32 IPN organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej 23 stycznia 2025 r. organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku. Wśród tematów m.in… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »