Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony…
2025-01-13, 08:50 Autor: PAP

Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium koronacji

Bolesław Chrobry [fot. domena publiczna]
Bolesław Chrobry [fot. domena publiczna]
Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej inteligencji „ożywiono” Bolesława Chrobrego, a dzieci mogą oglądać animacje z użyciem klocków opowiadające o początkach polskiej państwowości.
W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku. Jubileusz koronacji dwóch pierwszych królów Polski trwać będzie w Gnieźnie przez większość tego roku.

„Milenium koronacji królewskich w Gnieźnie to niezwykła okazja do zaistnienia miasta na arenie ogólnopolskiej, a także międzynarodowej. Do tego konieczne jest dopasowanie form promocji dla różnych odbiorców. Gniezno wykorzystuje więc tradycyjne formy przekazu jak telewizja, prasa tradycyjna - ale żeby dotrzeć do młodszego pokolenia - pokazuje historię w nieco inny, ciekawy sposób. Stąd też, korzystając z dobrodziejstw nowych technologii, unowocześniamy przekaz” - podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer.

Wskazała, że pierwszym takim projektem - skierowanym szczególnie do młodszego pokolenia - jest tryptyk filmów animowanych, z wykorzystaniem klocków Lego, opowiadających o najważniejszych momentach w historii Gniezna, i zarazem historii państwa Polskiego.

„Nagranie jest wykonane specjalną techniką animacji poklatkowej. To bardzo czasochłonne, ale i efektowne rozwiązanie, dzięki którym odległe, średniowieczne czasy są przedstawione w przystępnej formie” – zaznaczyła.

Dodała, że wybór właśnie takiej techniki animacji nie był przypadkowy, a wynikał m.in. z tego, że zabawa klockami to z jednej strony aktywność łącząca pokolenia, z drugiej – sposób, by pasję czy wiedzę przekazać dzieciom w przystępny sposób. Podkreśliła też, że „światowa moda na filmy Lego wciąż trwa - obecnie bardzo popularne są produkcje takich klasyków jak +Batman+ czy +Star Wars+ - wykonane właśnie w tej technice”.

Fifer zaznaczyła, że pomysł na gnieźnieńską produkcję zrodził się ze współpracy z lokalnym regionalistą i pasjonatem - Bartoszem Borowiakiem - który tworzy makiety budynków, a dalej całe wystawy właśnie z klocków.

„Na propozycję Miasta Gniezna zareagował bardzo entuzjastycznie - i dziś opublikowane są już dwa z trzech filmów. Premiera ostatniego z nich jest planowana na drugą połowę roku i będzie on opowiadał o koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie, a więc Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta” – powiedziała.

Filmy można znaleźć m.in. na stronie: https://www.youtube.com/c/Kr%C3%B3lewskieGniezno. W technologii animacji poklatkowej wyprodukowano już legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Teraz dostępna jest już także druga z animacji opowiadająca o tym, jak Mieszko I przyjął chrzest, jak biskup Wojciech został świętym i jak doszło do Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Fifer pytana przez PAP o reakcje odbiorców na animacje podkreśliła, że są one bardzo pozytywne.

„Odbiór pierwszego nagrania było bardzo dobry - oprócz sporego zainteresowania mediów, dużej popularności w mediach społecznościowych, film trafił do wszystkich szkół im. Bolesława Chrobrego w naszym kraju. Reakcje były entuzjastyczne, dlatego też pojawiają się kolejne filmy” - mówiła.

Na animacji wykorzystanie nowych technologii w promocji rocznicy się nie kończy. Od kilku tygodni - wszystkich turystów do wzięcia udziału w rocznicy zachęca sam król Bolesław Chrobry.

„Ożywiona za pomocą sztucznej inteligencji rzeźba pierwszego króla z Traktu Królewskiego miała już okazję złożyć życzenia bożonarodzeniowe, noworoczne, zachęcić do kibicowania gnieźnieńskiej drużynie szczypiornistek i oficjalnie zaprosić do udziału w obchodach. Chrobry stał się influencerem, który będzie przez cały rok promował poszczególne wydarzenia i je relacjonował” – zaznaczyła Fifer.

W ramach tegorocznych obchodów 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie zaplanowano szereg różnego rodzaju wydarzeń. 26 kwietnia w Gnieźnie ma się odbyć wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w niedzielę, 27 kwietnia w archikatedrze gnieźnieńskiej odprawiona zostanie koronacyjna msza święta dziękczynna za pierwszą koronację królewską.

19 i 20 lipca odbędzie się także impreza mająca już wieloletnią tradycję w Gnieźnie, czyli „Koronacja królewska”. Przyjeżdżają na nią rekonstruktorzy z całego kraju, którzy pokazują samą uroczystość oraz to, jak wyglądało życie w średniowieczu. W Gnieźnie będzie można wówczas zobaczyć pokazy wojów, demonstracje średniowiecznego rękodzieła oraz popisy konne. Rekonstrukcja będzie miała miejsce na placu św. Wojciecha.

Kolejne wydarzenia zaplanowano w pierwszy i drugi weekend sierpnia, kiedy to w Gnieźnie można będzie zobaczyć specjalne widowisko plenerowe pokazującego dzieje Polski od chrztu do koronacji Bolesława Chrobrego.

We wrześniu odbędzie się z kolei XII Zjazd Gnieźnieński. (PAP)

Anna Jowsa

ajw/ dki/

Zobacz także

2025-01-17, godz. 14:44 Homo erectus nauczył się żyć na pustyni już 1,2 miliona lat temu Homo erectus potrafił dostosować się i przetrwać w warunkach pustynnych co najmniej 1,2 miliona lat temu. Dzięki temu był w stanie przemieścić się z Afryki… » więcej 2025-01-17, godz. 14:15 17 stycznia 1945 r. Niemcy wycofali się ze zrujnowanej Warszawy 17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka… » więcej 2025-01-17, godz. 14:00 Dr Studniarek: warszawscy Robinsonowie w grupie mieli większą szansę na przeżycie (wywiad) Po upadku Powstania Warszawskiego w zrujnowanej stolicy ukrywało się ok. 1,1 tys. osób. W grupie mieli większą szansę na przeżycie. Tylko kilku ukrywało… » więcej 2025-01-17, godz. 09:37 80 lat temu z niemieckiego obozu Auschwitz wyruszyły Marsze Śmierci 80 lat temu Niemcy rozpoczęli ewakuację KL Auschwitz i jego podobozów. Od 17 do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili do obozów w głębi Rzeszy około… » więcej 2025-01-16, godz. 13:34 Rozpoczęła się rekrutacja wolontariuszy do Akcji Żonkile 2025 19 kwietnia pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wolontariuszki i wolontariusze oraz szkoły, biblioteki i instytucje w całej Polsce przypomną o… » więcej 2025-01-16, godz. 12:37 Dr Leon Popek: ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej to praca na dziesiątki lat (wywiad) Bądźmy dobrej myśli, ale trzymajmy rękę na pulsie - ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej to praca na dziesiątki lat - tak skomentował perspektywy polskich… » więcej 2025-01-16, godz. 11:00 Katowice/ Wystawa o tajemniczej twierdzy sprzed 3700 lat w Muzeum Śląskim W Muzeum Śląskim po raz pierwszy można zobaczyć ok. 1000 artefaktów z najstarszej kamiennej fortyfikacji w Europie Środkowej – Góry Zyndrama. Mur wzorowano… » więcej 2025-01-16, godz. 10:25 "Wielka akcja likwidacji polskiego elementu" - historia ludobójstwa Polaków na Wołyniu (dokumentacja) Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu – napisał w tajnej dyrektywie jeden z dowódców UPA Dmytro Klaczkiwski. W latach 1943-45… » więcej 2025-01-16, godz. 09:33 Władysław Reymont patronem roku 2025 Autor powieści "Chłopi" i "Ziemia obiecana", laureat Literackiej Nagrody Nobla Władysław Reymont znalazł się w gronie patronów 2025 roku. Uchwałę w tej… » więcej 2025-01-15, godz. 15:00 Tragedia Górnośląska – jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »