W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku. Jubileusz koronacji dwóch pierwszych królów Polski trwać będzie w Gnieźnie przez większość tego roku.
„Milenium koronacji królewskich w Gnieźnie to niezwykła okazja do zaistnienia miasta na arenie ogólnopolskiej, a także międzynarodowej. Do tego konieczne jest dopasowanie form promocji dla różnych odbiorców. Gniezno wykorzystuje więc tradycyjne formy przekazu jak telewizja, prasa tradycyjna - ale żeby dotrzeć do młodszego pokolenia - pokazuje historię w nieco inny, ciekawy sposób. Stąd też, korzystając z dobrodziejstw nowych technologii, unowocześniamy przekaz” - podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer.
Wskazała, że pierwszym takim projektem - skierowanym szczególnie do młodszego pokolenia - jest tryptyk filmów animowanych, z wykorzystaniem klocków Lego, opowiadających o najważniejszych momentach w historii Gniezna, i zarazem historii państwa Polskiego.
„Nagranie jest wykonane specjalną techniką animacji poklatkowej. To bardzo czasochłonne, ale i efektowne rozwiązanie, dzięki którym odległe, średniowieczne czasy są przedstawione w przystępnej formie” – zaznaczyła.
Dodała, że wybór właśnie takiej techniki animacji nie był przypadkowy, a wynikał m.in. z tego, że zabawa klockami to z jednej strony aktywność łącząca pokolenia, z drugiej – sposób, by pasję czy wiedzę przekazać dzieciom w przystępny sposób. Podkreśliła też, że „światowa moda na filmy Lego wciąż trwa - obecnie bardzo popularne są produkcje takich klasyków jak +Batman+ czy +Star Wars+ - wykonane właśnie w tej technice”.
Fifer zaznaczyła, że pomysł na gnieźnieńską produkcję zrodził się ze współpracy z lokalnym regionalistą i pasjonatem - Bartoszem Borowiakiem - który tworzy makiety budynków, a dalej całe wystawy właśnie z klocków.
„Na propozycję Miasta Gniezna zareagował bardzo entuzjastycznie - i dziś opublikowane są już dwa z trzech filmów. Premiera ostatniego z nich jest planowana na drugą połowę roku i będzie on opowiadał o koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie, a więc Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta” – powiedziała.
Filmy można znaleźć m.in. na stronie: https://www.youtube.com/c/Kr%C3%B3lewskieGniezno. W technologii animacji poklatkowej wyprodukowano już legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Teraz dostępna jest już także druga z animacji opowiadająca o tym, jak Mieszko I przyjął chrzest, jak biskup Wojciech został świętym i jak doszło do Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Fifer pytana przez PAP o reakcje odbiorców na animacje podkreśliła, że są one bardzo pozytywne.
„Odbiór pierwszego nagrania było bardzo dobry - oprócz sporego zainteresowania mediów, dużej popularności w mediach społecznościowych, film trafił do wszystkich szkół im. Bolesława Chrobrego w naszym kraju. Reakcje były entuzjastyczne, dlatego też pojawiają się kolejne filmy” - mówiła.
Na animacji wykorzystanie nowych technologii w promocji rocznicy się nie kończy. Od kilku tygodni - wszystkich turystów do wzięcia udziału w rocznicy zachęca sam król Bolesław Chrobry.
„Ożywiona za pomocą sztucznej inteligencji rzeźba pierwszego króla z Traktu Królewskiego miała już okazję złożyć życzenia bożonarodzeniowe, noworoczne, zachęcić do kibicowania gnieźnieńskiej drużynie szczypiornistek i oficjalnie zaprosić do udziału w obchodach. Chrobry stał się influencerem, który będzie przez cały rok promował poszczególne wydarzenia i je relacjonował” – zaznaczyła Fifer.
W ramach tegorocznych obchodów 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie zaplanowano szereg różnego rodzaju wydarzeń. 26 kwietnia w Gnieźnie ma się odbyć wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w niedzielę, 27 kwietnia w archikatedrze gnieźnieńskiej odprawiona zostanie koronacyjna msza święta dziękczynna za pierwszą koronację królewską.
19 i 20 lipca odbędzie się także impreza mająca już wieloletnią tradycję w Gnieźnie, czyli „Koronacja królewska”. Przyjeżdżają na nią rekonstruktorzy z całego kraju, którzy pokazują samą uroczystość oraz to, jak wyglądało życie w średniowieczu. W Gnieźnie będzie można wówczas zobaczyć pokazy wojów, demonstracje średniowiecznego rękodzieła oraz popisy konne. Rekonstrukcja będzie miała miejsce na placu św. Wojciecha.
Kolejne wydarzenia zaplanowano w pierwszy i drugi weekend sierpnia, kiedy to w Gnieźnie można będzie zobaczyć specjalne widowisko plenerowe pokazującego dzieje Polski od chrztu do koronacji Bolesława Chrobrego.
We wrześniu odbędzie się z kolei XII Zjazd Gnieźnieński. (PAP)
Anna Jowsa
ajw/ dki/