Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Widowiska, festiwale, rekonstrukcje historyczne podczas…
2025-01-09, 13:17 Autor: PAP

Widowiska, festiwale, rekonstrukcje historyczne podczas obchodów 1000. rocznicy koronacji królewskich

„Koronacja pierwszego króla Polski” - obraz Jana Matejki [fot. domena publiczna]
„Koronacja pierwszego króla Polski” - obraz Jana Matejki [fot. domena publiczna]
Wielkie widowiska plenerowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, spotkania, wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a także uroczystości religijne złożą się na obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w Gnieźnie.
Wydarzeniom, które rozpoczną się wiosną i będą trwały przez następnych kilka miesięcy, była poświęcona konferencja prasowa w Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie. MHP jest partnerem miasta Gniezna w realizacji obchodów jubileuszu koronacji.


„Bardzo często muzea były instytucjami, które z całego terytorium zagarniały do centrum pamięć (…). My w Muzeum Historii Polski myślimy odwrotnie. Polska pamięć jest rozproszona, oddolna i spontaniczna (…). Jeśli Muzeum ma być tętniącym sercem historii Polski, to musi ono pompować to zainteresowanie na cały kraj, żeby przypominać, że ta historia nie zaczęła się w Warszawie, toczyła się wszędzie i nie ma polskiej historii bez wyprawy do Gniezna” – powiedział w środę na konferencji dyrektor MHP Marcin Napiórkowski.


Prezydent Gniezna Michał Powałowski, prezentując program wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami, podkreślił, że ich centralnym punktem będzie ogromne, plenerowe widowisko historyczne „opowiadające o początkach Polski”. W jego realizację zaangażowanych będzie ponad stu aktorów i wolontariuszy. W pokazach, które zaplanowane są na dwa sierpniowe weekendy, każdorazowo będzie uczestniczyć 12 tys. widzów.


Odbędzie się także rekonstrukcja koronacji królewskiej i specjalna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego. W Gnieźnie rekonstruktorzy stworzą miasteczko średniowieczne. „Turyści będą mogli zobaczyć, jak wyglądało ówcześnie życie” – wyjaśnił Powałowski.


Przypomniał, że Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie, dlatego też jubileusz uświetni wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu w tym mieście. Odbędzie się ono 26 kwietnia. Planowana jest Msza Koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha. Natomiast we wrześniu - Zjazd Gnieźnieński.


Powałowski podkreślił, że uroczystościom przewodniczy komitet honorowy, z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. „W jego skład wchodzą także marszałek Sejmu, marszałek Senatu, gnieźnieńscy parlamentarzyści, marszałek województwa wielkopolskiego, wojewoda wielkopolska, starosta gnieźnieński oraz prymas Polski” – wyliczał prezydent Gniezna. Wskazał, że władze miasta współpracują z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wieloma innymi instytucjami centralnymi.


Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Rafał Szmytke wyraził przekonanie, że tak duże wydarzenie „nie może nie spotkać się z zainteresowaniem instytucji odpowiedzialnych za promocję Polski za granicą”. Zapowiedział, że POT w związku z obchodami milenium koronacji skupi się na promocji „turystyki kulturalnej” w krajach ościennych: w Czechach, Niemczech, Skandynawii. „Dziś wydarzenia plenerowe, rekonstrukcje historyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jestem pewien, że obchody tysiąclecia przyczynią się do rozpoznawalności Polski jako kraju ciekawego turystycznie” – ocenił.


Wszystkie informacje dotyczące obchodów tysiąclecia koronacji znajdują się na stronie internetowej www.Gniezno2025.pl oraz na profilu FB/Gniezno2025.


Organizatorzy zaangażowali do promocji – jak powiedział prezydent Michał Powałowski - "specjalnego influencera”. Za pomocą sztucznej inteligencji stworzono film reklamowy, na którym postać Bolesława Chrobrego zachęca widzów do udziału w obchodach rocznicowych.


W materiałach prasowych można przeczytać, że choć „tradycja głosiła, że koronacja Bolesława Chrobrego miała miejsce w roku 1000 podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego, to dzisiejsi historycy wskazują na rok 1025, kiedy to 18 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski”.


Podkreślono, że koronacja „była nie tylko aktem symbolicznym, ale również przypieczętowała niezależność kraju i podniosła jego prestiż w Europie. Bolesław stał się pomazańcem bożym, co uświęciło jego władzę”.


„Panowanie Bolesława Chrobrego – czytamy - przyniosło Polsce nowe terytoria i wolność spod wpływów niemieckich. Jednakże jego krótkie rządy zakończyły się szybko, gdyż zmarł niespełna dwa miesiące po koronacji, 17 czerwca 1025 roku. (...) Koronacja Chrobrego otworzyła nowy rozdział w historii Polski i umocniła młodą państwowość. Kilka miesięcy po jego śmierci, 25 grudnia 1025 roku, koronowany został jego syn Mieszko II w gnieźnieńskiej katedrze przez arcybiskupa Hipolita. Jego panowanie było burzliwe, naznaczone wojnami i trudnościami, które ostatecznie doprowadziły do jego ucieczki z kraju w 1031 roku”. (PAP)


wnk/ miś/

Zobacz także

2025-01-15, godz. 12:45 Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »