Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 90 lat temu urodził się Elvis Presley, ikona popkultury…
2025-01-08, 10:20 Autor: IAR

90 lat temu urodził się Elvis Presley, ikona popkultury, "Król rock and rolla"

Elvis Presley [fot. pixabay]
Elvis Presley [fot. pixabay]
8 stycznia 1935 roku, urodził się Elvis Presley, amerykański piosenkarz i aktor, ikona popkultury. Nazwany "Królem rock and rolla", sprzedał ponad miliard płyt i znacząco wpłynął na rozwój muzyki rozrywkowej. Wylansowane przez niego przeboje, jak: "Love Me Tender", "Blue Suede Shoes" czy "Heartbreak Hotel" do dziś cieszą się powodzeniem. Artysta zmarł w 1977 roku. Presley wykonywał muzykę z pogranicza gatunków: country, rhythm and blues, pop, rock i gospel. Stał się nie tylko uosobieniem rock and rolla, ale także nowej mody i stylu życia. Jego strój, zachowanie na estradzie, a także słynne kołysanie biodrami, wywoływały krytykę części widowni, budziły natomiast zachwyt młodzieży. Sławę przyniosły mu także filmy, w których wystąpił 33 razy. Największą popularność zdobyły - "Błękitne Hawaje", "Dziewczyny! Dziewczyny! Dziewczyny!" oraz "Miłość w Las Vegas".
Głos Elvisa Presleya o szczególnej barwie, jest rozpoznawalny na całym świecie, a przeboje, w tym słynny "Blue Suede Shoes", pozostają jego muzyczną wizytówką.

Słynny tenor Placido Domingo powiedział o amerykańskim piosenkarzu: "Uważam Elvisa za jednego z najlepszych wokalistów w historii, mógł zaśpiewać każdą piosenkę, którą mu dali". W okresie największej popularności Presley dawał kilka koncertów dziennie. Mówił, że na początku występu zawsze towarzyszyła mu trema.

Dziennikarz muzyczny Marek Sierocki w rozmowie z Polskim Radiem w 2007 roku podkreślił, że Elvis Presley to pierwszy ogólnoświatowy idol młodzieży. Sposób, w jaki śpiewał i poruszał się, wywoływał emocje.

Popularności piosenkarzowi przysporzyła dwuletnia służba wojskowa, odbywana od 1958 roku w bazach amerykańskich w Niemczech Zachodnich. Elvis był zdyscyplinowanym żołnierzem, a żołd przeznaczył na cele charytatywne, między innymi wyposażył jednostkę wojskową w potrzebny sprzęt, kupił mundury kolegom z biednych rodzin. Informacje o służbie Presleya pojawiły się nawet w Polskim Radiu, za tzw. żelazną kurtyną. Relacja niemieckiego korespondenta z Nowego Jorku, zgodnie z duchem komunistycznej propagandy, została przekazana w ironicznej formie.

Jednym z najsłynniejszych występów Elvisa był koncert charytatywny na Hawajach, 14 stycznia 1973. Był to pierwszy w historii koncert transmitowany przez satelitę. Zaśpiewał wówczas między innymi "Love Me Tender", przebój wylansowany w filmie z 1956 roku.

Dwa lata później, w 1975, na sylwestrowym występie w Pontiac w stanie Michigan, Elvis ustanowił swój rekord - na żywo słuchało go ponad 62 tysiące osób. "Król rock and rolla" popadał w depresję, nadużywał leków, przybrał na wadze. Miał też coraz słabsze recenzje. Ostatni raz wystąpił na koncercie 26 czerwca 1977 roku w Indianapolis. Zmarł nagle, 16 sierpnia 1977 roku, w swej posiadłości Graceland w Memphis. Miał 42 lata. Zachodnie agencje nazwały piosenkarza "królem estrady, filmu i miłości". Pogrzeb Elvisa Presleya zgromadził tysiące fanów. Polskie Radio informowało za waszyngtońskim reporterem.

Dziś muzyka Elvisa Presleya inspiruje wielu muzyków, a słuchają jej kolejne pokolenia. Wokalista, gitarzysta i kompozytor Wojciech Korda (zmarł w 2023) w rozmowie z Polskim Radiem w 1988 roku powiedział, że jego zdaniem - Elvis jest i pozostanie niekwestionowanym "Królem rock and rolla".

Do posiadłości Presleya w Graceland, gdzie w 1982 roku powstało muzeum otwarte dla fanów i turystów, co roku przyjeżdża tysiące osób. Czyni to ją drugim - po Białym Domu - najczęściej odwiedzanym budynkiem w Stanach Zjednoczonych. W 2006 roku miejsce to zostało uznane za Narodowy Pomnik Historyczny USA. W latach 1977-1981 sześć pośmiertnie wydanych singli Elvis Presleya podbiło amerykańskie listy przebojów. W 1986 Elvis został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, rok później otrzymał American Music Awards of Merit - Nagrodę za Zasługi. W 2018 został uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok. /w kry

Zobacz także

2025-01-07, godz. 15:16 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… W 2025 roku minie 80 lat od wydarzeń, które przeszły do historii jako Tragedia Górnośląska. Z tej okazji Sejmik Województwa Opolskiego postanowił poświęcić… » więcej 2025-01-07, godz. 13:05 „Brzeski ratusz – perła renesansu otwiera się na turystów i mieszkańców” Brzeski ratusz, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Polsce, już nie jest siedzibą samorządowych władz miejskich. » więcej 2025-01-07, godz. 12:06 Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu o znalezieniu koron w Wilnie To sensacyjne i wielkie odkrycie - tak odnalezienie w Wilnie insygniów władców Polski i Litwy komentuje Andrzej Betlej - dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu… » więcej 2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej 2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »