Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 90 lat temu urodził się Elvis Presley, ikona popkultury…
2025-01-08, 10:20 Autor: IAR

90 lat temu urodził się Elvis Presley, ikona popkultury, "Król rock and rolla"

Elvis Presley [fot. pixabay]
Elvis Presley [fot. pixabay]
8 stycznia 1935 roku, urodził się Elvis Presley, amerykański piosenkarz i aktor, ikona popkultury. Nazwany "Królem rock and rolla", sprzedał ponad miliard płyt i znacząco wpłynął na rozwój muzyki rozrywkowej. Wylansowane przez niego przeboje, jak: "Love Me Tender", "Blue Suede Shoes" czy "Heartbreak Hotel" do dziś cieszą się powodzeniem. Artysta zmarł w 1977 roku. Presley wykonywał muzykę z pogranicza gatunków: country, rhythm and blues, pop, rock i gospel. Stał się nie tylko uosobieniem rock and rolla, ale także nowej mody i stylu życia. Jego strój, zachowanie na estradzie, a także słynne kołysanie biodrami, wywoływały krytykę części widowni, budziły natomiast zachwyt młodzieży. Sławę przyniosły mu także filmy, w których wystąpił 33 razy. Największą popularność zdobyły - "Błękitne Hawaje", "Dziewczyny! Dziewczyny! Dziewczyny!" oraz "Miłość w Las Vegas".
Głos Elvisa Presleya o szczególnej barwie, jest rozpoznawalny na całym świecie, a przeboje, w tym słynny "Blue Suede Shoes", pozostają jego muzyczną wizytówką.

Słynny tenor Placido Domingo powiedział o amerykańskim piosenkarzu: "Uważam Elvisa za jednego z najlepszych wokalistów w historii, mógł zaśpiewać każdą piosenkę, którą mu dali". W okresie największej popularności Presley dawał kilka koncertów dziennie. Mówił, że na początku występu zawsze towarzyszyła mu trema.

Dziennikarz muzyczny Marek Sierocki w rozmowie z Polskim Radiem w 2007 roku podkreślił, że Elvis Presley to pierwszy ogólnoświatowy idol młodzieży. Sposób, w jaki śpiewał i poruszał się, wywoływał emocje.

Popularności piosenkarzowi przysporzyła dwuletnia służba wojskowa, odbywana od 1958 roku w bazach amerykańskich w Niemczech Zachodnich. Elvis był zdyscyplinowanym żołnierzem, a żołd przeznaczył na cele charytatywne, między innymi wyposażył jednostkę wojskową w potrzebny sprzęt, kupił mundury kolegom z biednych rodzin. Informacje o służbie Presleya pojawiły się nawet w Polskim Radiu, za tzw. żelazną kurtyną. Relacja niemieckiego korespondenta z Nowego Jorku, zgodnie z duchem komunistycznej propagandy, została przekazana w ironicznej formie.

Jednym z najsłynniejszych występów Elvisa był koncert charytatywny na Hawajach, 14 stycznia 1973. Był to pierwszy w historii koncert transmitowany przez satelitę. Zaśpiewał wówczas między innymi "Love Me Tender", przebój wylansowany w filmie z 1956 roku.

Dwa lata później, w 1975, na sylwestrowym występie w Pontiac w stanie Michigan, Elvis ustanowił swój rekord - na żywo słuchało go ponad 62 tysiące osób. "Król rock and rolla" popadał w depresję, nadużywał leków, przybrał na wadze. Miał też coraz słabsze recenzje. Ostatni raz wystąpił na koncercie 26 czerwca 1977 roku w Indianapolis. Zmarł nagle, 16 sierpnia 1977 roku, w swej posiadłości Graceland w Memphis. Miał 42 lata. Zachodnie agencje nazwały piosenkarza "królem estrady, filmu i miłości". Pogrzeb Elvisa Presleya zgromadził tysiące fanów. Polskie Radio informowało za waszyngtońskim reporterem.

Dziś muzyka Elvisa Presleya inspiruje wielu muzyków, a słuchają jej kolejne pokolenia. Wokalista, gitarzysta i kompozytor Wojciech Korda (zmarł w 2023) w rozmowie z Polskim Radiem w 1988 roku powiedział, że jego zdaniem - Elvis jest i pozostanie niekwestionowanym "Królem rock and rolla".

Do posiadłości Presleya w Graceland, gdzie w 1982 roku powstało muzeum otwarte dla fanów i turystów, co roku przyjeżdża tysiące osób. Czyni to ją drugim - po Białym Domu - najczęściej odwiedzanym budynkiem w Stanach Zjednoczonych. W 2006 roku miejsce to zostało uznane za Narodowy Pomnik Historyczny USA. W latach 1977-1981 sześć pośmiertnie wydanych singli Elvis Presleya podbiło amerykańskie listy przebojów. W 1986 Elvis został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, rok później otrzymał American Music Awards of Merit - Nagrodę za Zasługi. W 2018 został uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok. /w kry

Zobacz także

2025-01-15, godz. 12:45 Wystawa porcelany tułowickiej w MBP w Opolu Porcelanę z zakładów Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tułowicach można oglądać do końca lutego na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »