Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa na opolskim dworcu PKP o powstańcach wa…
2024-12-09, 09:40 Autor: (PAP) /masz/ bar/

Wystawa na opolskim dworcu PKP o powstańcach warszawskich

Losy powstańców warszawskich przewożonych koleją do Stalagu Lamsdorf przypomni wystawa, która zostanie pokazana w sali dworca kolejowego PKP Opole Główne. Ekspozycję pt. "Pozostał cień" przygotowało Centralne Muzeum Jeńców Wojennych (CMJW) wspólnie z uczniami Liceum Sztuk Plastycznych.
Jak przekazała PAP Anna Chłądzyńska-Gądek z CMJW w Opolu-Łambinowicach, wystawa jest wynikiem eksperymentu edukacyjno-artystycznego zrealizowanego przez uczennice, uczniów i pedagogów Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu we współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych.

"Pomysł polegał na tym, by instalację przygotowali bardzo młodzi ludzie, którzy – ujmijmy to wprost – niewiele wiedzą na temat powstańczych losów, zwłaszcza tych, które znajdują swój ciąg dalszy w obozach jenieckich. Na początku musiała więc nastąpić konfrontacja młodzieży z sytuacją, w jakiej znalazło się niemal sześć tysięcy żołnierek i żołnierzy Armii Krajowej, często jeszcze nastoletnich, transportowanych po upadku powstania jesienią 1944 r. do Stalagu 344 Lamsdorf. To jednak nie fakty były tym razem najważniejsze, lecz emocje, impresje i wyobrażenia: jak ta podróż mogła wyglądać, co towarzyszyło jeńcom, co tracili, a co być może zyskiwali, walcząc o przetrwanie i – jeśli sił starczyło – o swoją godność" - wyjaśniła Chłądzyńska-Gądek.

Instalacja została przygotowana z wykorzystaniem języka symboli - udrapowanych na kształt wagonu kolejowego tiulu i przejrzystej organzy. Elementami wystawy będą wykonane w technice 3D elementy eksponatów związanych z powstańcami, a korzystający z przestrzeni dworca podróżni o założeniach wystawy będą mogli dowiedzieć się ze specjalnie zaprojektowanego plakatu.

Jak powiedział PAP Dominik Marcinkowski z CMJW, wystawa jest jednym z elementów projektu "Pogłosy 1944. Z Warszawy do Lamsdorf", który realizowany jest w tym roku w celu upamiętnienia 80. rocznicy niewoli powstańców warszawskich. W jego ramach przygotowano m.in. słuchowisko historyczne „Tu byliśmy. Historia bez cenzury i patosu" dostępne pod adresem: https://www.cmjw.pl/programy-cykliczne/sluchowisko-historyczne-tu-bylismy-historia-bez-cenzury-i-patosu,10.html

Do niemieckiego obozu jenieckiego w Lamsdorf 6 i 7 października 1944 r. kolejowymi wagonami przywieziono około 6 tysięcy powstańców warszawskich, czyli jedną trzecią ogółu powstańców wziętych do niewoli. Wśród nich byli oficerowie, szeregowi żołnierze, ponad tysiąc kobiet (głównie sanitariuszek) i kilkuset młodocianych. Najmłodszy więzień Stalagu Lamsdorf miał zaledwie dziesięć lat. Przewożeni w pierwszych transportach byli stłoczeni po 60-80 osób w wagonach towarowych i jechali dwa dni - bez przystanków, jedzenia i picia. Kilkoro transportu nie przeżyło, głównie z powodu ostrzelania przez Niemców wagonów.

Wśród więźniów stalagu był m.in. rtm. Witold Pilecki, pisarz Roman Bratny, Aleksander Gieysztor, a także późniejszy autor scenariuszy filmowych - m.in. "Kanału", "Krzyżaków" czy "Zezowatego szczęścia" - Jerzy Stefan Stawiński. Dla większości jeńców obóz w Lamsdorf był punktem przejściowym. Z czasem oficerowie, kobiety i dzieci byli przewożeni do innych miejsc odosobnienia rozsianych na terenie całej Rzeszy.

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do 19 grudnia br. w sali wystawowej dworca od godziny 7 do 20.(PAP)

masz/ bar/

Zobacz także

2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej 2024-12-13, godz. 12:09 Sejm: oddajmy hołd wszystkim, którzy w czasie stanu wojennego wykazali się odwagą i determinacją Na stronie Sejmu opublikowano tekst wspominający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali… » więcej 2024-12-13, godz. 11:58 Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania… » więcej 2024-12-12, godz. 10:57 Premiera filmu o Solidarności w Nowej Hucie „Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” – to tytuł filmu dokumentalnego o działaniach ruchu antykomunistycznego w Nowej Hucie w Krakowie. Premiera… » więcej 2024-12-11, godz. 10:52 30 lat temu umarł generał broni Stanisław Maczek "Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów – umiera tylko dla Polski…". 11 grudnia 1994 r. zmarł w Edynburgu (Szkocja) Stanisław… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »