Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa „Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego…
2024-08-05, 11:00 Autor: IAR/#Zielenkiewicz/w dyd

Wystawa „Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Powstaniu Warszawskim”

Wersja internetowa wystawy [źródło: www.ogrhpwk.com.pl]
Wersja internetowa wystawy [źródło: www.ogrhpwk.com.pl]
Były łączniczkami, sanitariuszkami, przeprowadzały cywilów kanałami, angażowały się w działania bojowe. W siedzibie głównej Muzeum Niepodległości otwarto wystawę "Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Powstaniu Warszawskim”.
"Na ekspozycji poznać można historie piętnastu kobiet" - mówi koordynatorka projektu ekspozycji Natalia Dudziec z Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet. "Mamy łączniczki, sanitariuszki, przewodniczki kanałowe, ale mamy także matki, mamy panią Halinę Wiśniewską, która 1 sierpnia urodziła synka i spędziła jako ludność cywilna cały ten okres w piwnicach. Mamy młode dziewczyny, które przed wojną były na jednym obozie pawiackim, ale mamy też takie postaci jak Wanda Gertz, która swoją karierę wojskową zaczynała w Legionach Piłsudskiego w męskim przebraniu, albo panią Stefanię Kudelską, która w latach przedwojennych pełniła urząd senatorki" - powiedziała.

Wicedyrektor Muzeum Niepodległości doktor Beata Michalec podkreśla, że rola kobiet w powstaniu warszawskim była niezwykle istotna. "Ta wystawa opowiada o zaangażowaniu kobiet w powstanie warszawskie, nie tylko w szeregach wojskowych, ale też mówi kobietach, które były wśród ludności cywilnej, bo przecież ktoś musiał ugotować obiad dla powstańców, ktoś musiał zadbać o dzieci, których było bardzo dużo, czasami bez opieki, więc trzeba było się zająć dziećmi" - zaznaczyła.

Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim wzięło udział nawet 12 tysięcy kobiet, stanowiły około 20 procent wszystkich powstańców. W liście skierowanym do uczestników wernisażu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę, że kobiety w czasie Powstania Warszawskiego wykazały się odwagą, determinacją i poświęceniem. "Nie sposób zapomnieć o bohaterkach, które stały się symbolem odwagi i niezłomności"- napisał i dodał, że kobiety odegrały w zrywie rolę równą, taką jak mężczyźni.

Wystawę plenerową, złożoną z 16 plansz, można od dziś oglądać na Międzymurzu Jana Zachwatowicza. Od 25 sierpnia do 3 października będzie w "Galerii Przystanek" przy ulicy Mickiewicza na Żoliborzu.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej 2025-01-13, godz. 11:56 95 lat temu urodził się Marian Konieczny - twórca warszawskiej Nike i Lenina w Nowej Hucie Artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko. Każdy ma swoje wzloty i upadki - mówił twórca warszawskiej… » więcej 2025-01-13, godz. 08:50 Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium korona… Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej… » więcej 2025-01-10, godz. 11:32 IPN organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej 23 stycznia 2025 r. organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku. Wśród tematów m.in… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »