Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Oddano hołd ofiarom niemieckiego więzienia 'Pa…
2024-07-29, 22:22 Autor: IAR/#Banach/w dyd

Oddano hołd ofiarom niemieckiego więzienia "Pawiak"

Pawiak w Warszawie - ruiny. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Pawiak w Warszawie - ruiny. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
W Warszawie oddano hołd ofiarom niemieckiego więzienia "Pawiak". W Muzeum Więzienia "Pawiak" zorganizowano uroczystość w przeddzień 80. rocznicy wysłania do niemieckich obozów koncentracyjnych około tysiąca ośmiuset mężczyzn i kobiet więzionych na "Pawiaku", co było początkiem jego likwidacji spowodowanej zbliżaniem się Armii Czerwonej do Warszawy.
Dyrektorka Muzeum Więzienia "Pawiak" Joanna Gierczyńska przypominała podczas uroczystości, że 30 lipca1944 roku rozpoczął się najtragiczniejszy czas dla ostatnich więźniów "Pawiaka". "Około trzystu osób zostało przez Niemców zwolnionych. Około tysiąc czterystu mężczyzn Niemcy wywieźli do KL Gross - Rosen, około 400 kobiet do KL Ravensbruck. Kilkuset więźniów zamordowano rozstrzeliwując ich w ruinach getta. Chcemy każdego roku przypominać o tym tak ważnym miejscu, ku przestrodze i ku pamięci"- mówiła.

Były więzień "Pawiaka" i niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen - Gusen Stanisław Zalewski podkreślał, że "Pawiak" był pierwszym miejscem na szlaku kaźni polskich patriotów. "Człowiek, którego wtrącono za mury "Pawiaka" wiedział, że wchodzi w cień śmierci czekającej w Palmirach, w ruinach getta lub w niemieckich obozach koncentracyjnych. Poznając historię "Pawiaka" nie dziwimy się tym, którzy nie wytrwali, podziwiamy natomiast heroizm tych niezłomnych, a było ich tysiące"- podkreślał. Po zakończeni głównej części uroczystości, otwarta została wystawa plenerowa "Kraków ’44 - Warszawa ’44". Jej twórca Grzegorz Jeżowski Kustosz Muzeum Krakowa wyjaśniał, że ekspozycja ukazuje związki represjonowanych mieszkańców Warszawy z okupowanym przez Niemców Krakowem.

"To jest wystawa poświęcona Krakowowi, ale też Warszawiakom, którzy po upadku Powstania Warszawskiego przybyli do Krakowa szukając schronienia. Niemcy wielu z nich aresztowali. Pokazujemy Kraków jaki był w tych latach okupacji niemieckiej i Kraków jaki był w 1944 roku kiedy do niego przybywają Warszawiacy. To też eksterminacja ludności żydowskiej i masowe egzekucje".
Wystawę będzie można oglądać do 15 października na dziedzińcu Muzeum więzienia "Pawiak", które było największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski. Niemcy więzili tu około 100 tysięcy osób, z czego około 37 tysięcy zostało zamordowanych, a około 60 tysięcy wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych oraz innych miejsc odosobnienia. Ostatni więźniowie zostali zamordowani 18 sierpnia 1944 roku, zaś gmach, chcąc zatrzeć ślady zbrodni popełnianych na Polakach, Niemcy wysadzili 3 dni później.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej 2025-01-13, godz. 11:56 95 lat temu urodził się Marian Konieczny - twórca warszawskiej Nike i Lenina w Nowej Hucie Artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko. Każdy ma swoje wzloty i upadki - mówił twórca warszawskiej… » więcej 2025-01-13, godz. 08:50 Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium korona… Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej… » więcej 2025-01-10, godz. 11:32 IPN organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej 23 stycznia 2025 r. organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku. Wśród tematów m.in… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »