Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Polska Policja obchodzi dziś swoje święto
2024-07-24, 09:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Porycka/J.Leszczyńska/K.Koziełł/dok.

Polska Policja obchodzi dziś swoje święto

Wojewódzkie Święto Policji w Strzelcach Opolskich [fot. Jędrzej Łuczak]
Wojewódzkie Święto Policji w Strzelcach Opolskich [fot. Jędrzej Łuczak]
Polska Policja obchodzi dziś (24 lipca) swoje święto. To okazja do wyrażenia wdzięczności funkcjonariuszom za służbę i złożenia życzeń, a także do uhonorowania ich awansami. Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku. Upamiętnia powołanie przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej - nowej formacji, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej.
Działała do wybuchu II wojny światowej. W latach 1944-1990 w Polsce funkcjonowała Milicja Obywatelska, po czym przywrócono policję.

W przypadającą w tym roku w 105. rocznicę powstania Policji Państwowej centralne uroczystości Święta Policji odbędą się na placu Zamkowym w Warszawie o godzinie 12.00. Policja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Swój obecny kształt zawdzięcza Ustawie o Policji z 6 kwietnia 1990 roku.

Policjanci pracują w służbach: kryminalnej, śledczej, prewencyjnej, spraw wewnętrznych, a także wspomagającej działalność formacji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. Zatrzymywaniem najgroźniejszych kryminalistów zajmują się doskonale uzbrojeni i wyszkoleni policyjni antyterroryści. W strukturach policji znajduje się także Centralne Biuro Śledcze, walczące ze zorganizowaną przestępczością, terrorem kryminalnym i narkobiznesem. Należą do niej też: Komenda Główna Policji, 16 komend wojewódzkich i komenda stołeczna. Jest także Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

Przyszli policjanci uczą się w pięciu szkołach policyjnych, w: Szczytnie, Legionowie, Pile, Słupsku i Katowicach. Według danych na marzec 2024 roku w Policji służyło 92,6 tysiąca funkcjonariuszy. Ponad 16 tysięcy z niemal 109 tysięcy etatów pozostawało nieobsadzonych.

Na czele formacji stoi komendant główny, którym od marca 2024 roku jest inspektor Marek Boroń.

(więcej)

Powołana w 1919 roku Policja Państwowa zastąpiła wcześniej działające w różnych częściach odrodzonej Polski formacje porządku publicznego, między innymi: milicje ludowe, policje komunalne, miejskie straże obywatelskie, żandarmerie krajowe, a także straże kolejowe i rzeczne.

W 1939 roku korpus policyjny liczył około 30 tysięcy funkcjonariuszy. W czasie kampanii wrześniowej zginęło prawie dwa tysiące policjantów. Po agresji sowieckiej na Polskę około 12 tysięcy funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Większość uwięzionych funkcjonariuszy Policji Państwowej umieszczono w Ostaszkowie. Prawie 6 tysięcy z nich, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD w Kalininie (obecnie Twer), zostało pochowanych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Polskie Państwo Podziemne, funkcjonujące podczas okupacji niemieckiej, tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej.

7 października 1944 roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już wcześniej na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. MO została umieszczona w strukturze resortu bezpieczeństwa. W 1952 roku komunistyczna Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 roku jako jedno z 20 państw.

6 kwietnia 1990 roku, po transformacji ustrojowej, decyzją Sejmu milicja przestała istnieć, a na jej miejsce została powołana policja. Przywrócono podstawowe zasady działania jej przedwojennej poprzedniczki - apolityczność oraz filozofię postępowania zakładającą współpracę ze społeczeństwem zamiast konfrontacji z nim. We wszystkich województwach powołano nowych komendantów policji. W wyniku wewnętrznej weryfikacji odeszło wówczas ze służby ponad trzy tysiące milicjantów.

Nowa formacja wróciła nie tylko do przedwojennych korzeni, ale weszła też do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 roku Polska została ponownie członkiem Interpolu, czyli międzynarodowej organizacji policji pomagającej organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Od 1991 polska policja należy do International Police Association, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, skupiającego funkcjonariuszy i emerytów służb policyjnych z całego świata. Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej nasz kraj stał się też członkiem Europolu, czyli Europejskiego Urzędu Policji.

Zobacz także

2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »