Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 195 lat temu zmarł Wojciech Bogusławski, nazywany…
2024-07-23, 15:00 Autor: IAR/B.Falkowska/K.Koziełł/dok.

195 lat temu zmarł Wojciech Bogusławski, nazywany ojcem teatru polskiego

Kopia z brązu popiersia Wojciecha Bogusławskiego dłuta artysty rzeźbiarza Parysa FIlippiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Kopia z brązu popiersia Wojciecha Bogusławskiego dłuta artysty rzeźbiarza Parysa FIlippiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
195 lat temu - 23 lipca 1829 - zmarł Wojciech Bogusławski, aktor, reżyser, dramatopisarz, założyciel pierwszej polskiej szkoły dramatycznej w Warszawie, dyrektor stołecznego Teatru Narodowego i założyciel teatru w Kaliszu. Jest nazywany ojcem teatru polskiego. Jego opera "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" była wystawiana w przededniu Powstania Kościuszkowskiego.
Jest autorem kilkudziesięciu sztuk teatralnych, w tym "Nędza uszczęśliwiona. Opera w 2 aktach pierwszy raz grana na teatrze warszawskim 11 lipca 1778" , "Amant, autor i sługa. Komedia w 1 akcie z francuskiego przetłumaczona", "Mieszczki modne. Komedia w 5 aktach", a także "Janek i Stefanek. Opera komiczna w 3 aktach" i wielu innych. Bogusławski był także pedagogiem, zajmował się też dokumentacją historii polskiego teatru. W 1811 roku założył Szkołę Dramatyczną w Warszawie. Był autorem dzieł: "Dramaturgia, czyli nauka sztuki scenicznej, dla Szkoły Teatralnej napisana (...)" z 1812 roku, "Dzieje Teatru Narodowego" z 1820 roku, a także współtwórcą antologii "Dzieła dramatyczne".

Podczas ważnych historycznie momentów poprzez scenę przekazywał treści patriotyczne. W czasie Sejmu Czteroletniego wprowadzał repertuar przedstawiający publiczności potrzebę reform politycznych. Wystawił między innymi ''Powrót posła'' Juliana Ursyna Niemcewicza, a także nawiązującą do tego dramatu własną sztukę: ''Dowód wdzięczności narodu". Widzowie mogli wówczas zobaczyć także ''Szlachcica mieszczaninem'' Józefa Wybickiego oraz najsłynniejsze dzieło Bogusławskiego: "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale", którego premiera zbiegła się z wybuchem Insurekcji Kościuszkowskiej. Z powodu wyraźnych aluzji politycznych opera została zdjęta z afisza po trzech przedstawieniach przez rosyjskie zaborcze władze Warszawy.

Dramaty Bogusławskiego są nadal wystawiane we współczesnych teatrach. Od początku były doceniane za sceniczny rozmach i lekkość, a przy tym - mimo komediowego charakteru - zauważano powagę poruszanych przez autora tematów. W dziele wydanym w Berlinie w 1841 roku, na podstawie rękopisu "Cud (mniemany), czyli Krakowiaki i Górale", wydawca podkreślał jak ważne było wydobycie przez autora wartości z pieśni i zwyczajów ludu, dla zachowania polskiego ducha.

Wojciech Bogusławski trzykrotnie prowadził Teatr Narodowy - po raz pierwszy na samym początku kariery, gdy od 1783 roku kierował zespołem polskim, po raz drugi od 1790 do upadku Powstania Kościuszkowskiego, gdy wrócił do Warszawy z zespołem utworzonym w Wilnie, a następnie w 1799 roku po raz trzeci objął dyrekcję Teatru Narodowego i prowadził go do 1814 roku.

(więcej)

Wojciech Bogusławski urodził się 9 kwietnia 1757 roku w Glinnie, w Wielkopolsce, w rodzinie szlacheckiej herbu Świnka.

Wykształcenie zdobywał w kolegium pijarskim w Warszawie a następnie kształcił się w Akademii Krakowskiej (obecny Uniwersytet Jagielloński) i w Szkołach Nowodworskich. Przez trzy lata służył w wojsku, z którego wystąpił w 1778 roku. W tym samym roku zadebiutował w warszawskim teatrze, w sztuce "Nędza uszczęśliwiona, opera w dwóch aktach", do której napisał libretto, inicjując tym samym nurt operowy wzorujący się na motywach ludowych.

W 1781 roku Wojciech Bogusłąwski przeniósł się­ do Lwowa, gdzie przebywał do 1983. Następnie wrócił do Warszawy, by przez dwa lata kierować zespołem polskim w Teatrze Narodowym.

W 1784 organizował występy teatralne podczas sejmu w Grodnie. Rok później założył teatr w Wilnie, który mimo niechęci władz rosyjskich przetrwał ponad 80 lat.

W 1790 roku reżyser wrócił do Warszawy na życzenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wystawiał wówczas sztuki o charakterze patriotycznym, a w 1794 roku przystąpił do sprzysiężenia kościuszkowskiego. 4 listopada wyjechał z Warszawy. Od 1795 przez cztery lata kierował teatrem we Lwowie, gdzie także wystawiał swój kluczowy utwór "(...) Krakowiacy i Górale".

W 1799 po raz trzeci objął kierownictwo Teatru Narodowego w Warszawie, prowadząc tę scenę przez kolejnych 15 lat. Równolegle w 1801 roku utworzył własny teatr w Kaliszu i prowadził go przez kolejne 22 lata, do 1823.

Zakończył karierę w 1827 roku, po raz ostatni pojawiając się na scenie w komedii "Koszyk wiśni".

Zmarł 23 lipca 1829 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Wojciech Bogusław jest patronem ulic w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Kielcach. Poświęcono mu także pamiątkowy głaz i ławeczkę w Krakowie, na terenie Nowej Huty.




Zobacz także

2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej 2025-01-13, godz. 11:56 95 lat temu urodził się Marian Konieczny - twórca warszawskiej Nike i Lenina w Nowej Hucie Artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko. Każdy ma swoje wzloty i upadki - mówił twórca warszawskiej… » więcej 2025-01-13, godz. 08:50 Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium korona… Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej… » więcej 2025-01-10, godz. 11:32 IPN organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej 23 stycznia 2025 r. organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku. Wśród tematów m.in… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »