Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 81 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem…
2024-07-14, 09:00 Autor: /IAR/E.Porycka/K.Koziełł

81 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem rządu RP na uchodźstwie

Stanisław Mikołajczyk [fot. wikipedia/domena publiczna/"Gazeta Ludowa", Warszawa 1946]
Stanisław Mikołajczyk [fot. wikipedia/domena publiczna/"Gazeta Ludowa", Warszawa 1946]
81 lat temu, 14 lipca 1943 roku, Stanisław Mikołajczyk, przywódca ruchu ludowego, został premierem rządu RP na uchodźstwie. Tekę premiera objął po śmierci generała Władysława Sikorskiego - pełniącego także funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - który dziesięć dni wcześniej, 4 lipca, zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Rozdzielono wówczas funkcje cywilne od wojskowych, Naczelnym Wodzem został generał Kazimierz Sosnkowski.
Podczas II wojny światowej premier Mikołajczyk był jednym z najaktywniejszych działaczy polskich poza granicami okupowanego kraju. Zachowało się jego przemówienie z 6 czerwca 1944 roku, gdy rozpoczęła się inwazja wojsk alianckich w Normandii, w której brali udział polscy marynarze i żołnierze. W słynnym D-day, za pośrednictwem brytyjskiego radia, Stanisław Mikołajczyk zwrócił się z apelem do rodaków na wszystkich frontach, aby walczyli za Polskę.

Na zakończenie powiedział: "Niech Was prowadzi Bóg, Honor, Ojczyzna".
Jako premier, Mikołajczyk zabiegał o porozumienie ze Związkiem Radzieckim w kwestii polskiej granicy wschodniej, nie mając świadomości, że decyzje w tej sprawie zapadły wcześniej w Teheranie, bez udziału Polski. Jednocześnie w rządzie emigracyjnym tworzyła się coraz silniejsza opozycja wobec premiera. Ostateczne niepowodzenie linii politycznej Mikołajczyka nastąpiło wraz z wybuchem Powstania Warszawskiego. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku premier udał się do Moskwy, i tam, bezskutecznie zabiegał u Stalina o pomoc dla powstania. I tam też, w październiku dowiedział się od Mołotowa, w obecności Stalina oraz brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, o porozumieniu teherańskim. W tej sytuacji, 24 listopada Mikołajczyk złożył dymisję. Pięć dni później premierem rządu londyńskiego został Tomasz Arciszewski.

Stanisław Mikołajczyk był ostrzegany przez innych polityków przed bezcelowością i niebezpieczeństwem układania się z Sowietami, między innymi w rozmowie z generałem Władysławem Andersem w lutym 1945 roku. Jednak, za sugestią Churchilla, zdecydował się w kwietniu 1945 wystosować oficjalne oświadczenie o uznaniu, niekorzystnych dla Polski, ustaleń konferencji jałtańskiej.

Kilka dni później potwierdził, na prośbę Stalina, akceptację linii Curzona jako wschodniej granicy RP. W czerwcu 1945-go Mikołajczyk brał udział w konferencji moskiewskiej, na której powołano marionetkowy Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. W tym samym czasie w Moskwie trwał proces 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie porwanych przez NKWD i skazanych pod fałszywymi zarzutami przez stalinowski sąd na surowe kary więzienia.

28 czerwca ogłoszono skład nowego gabinetu - Mikołajczyk był w nim wicepremierem i ministrem rolnictwa. 5 lipca Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej został uznany przez zwycięskie mocarstwa, które zerwały stosunki dyplomatyczne z rządem RP na uchodźstwie.

(więcej)

Stanisław Mikołajczyk wrócił do kraju, a kierowane przez niego w latach 1946-1947 PSL stało się silną partią opozycyjną. Jednak po sfałszowanym przez komunistów referendum w 1946 roku, a rok później także sfałszowanych wyborach, zagrożony aresztowaniem, opuścił kraj. Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, był aktywnym politykiem na wygnaniu, występował w Radiu Wolna Europa. W 1947 roku został pozbawiony przez Sejm PRL obywatelstwa polskiego, przywrócono mu je dopiero w 1989-tym. Do końca życia był obserwowany przez komunistyczne tajne służby.

Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. W 2000 roku jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W tym samym roku pośmiertnie uhonorowano go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta.

Rząd na uchodźstwie działał w latach 1939-1990, i stanowił legalną kontynuację władz II RP, po agresji na Polskę III Rzeszy i Związku Sowieckiego. Siedzibą rządu był Paryż, potem Londyn, stąd bywa nazywany "rządem londyńskim".

Do 5 lipca 1945 roku był uznawany na arenie międzynarodowej, później akceptację zyskał komunistyczny rząd w kraju. Ostatnim premierem rządu na uchodźstwie był Edward Szczepanik, prezydentem RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski, który w grudniu 1990 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej prezydentowi Lechowi Wałęsie, wybranemu w pierwszych po wojnie wyborach powszechnych. Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

Zobacz także

2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej 2025-01-13, godz. 11:56 95 lat temu urodził się Marian Konieczny - twórca warszawskiej Nike i Lenina w Nowej Hucie Artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko. Każdy ma swoje wzloty i upadki - mówił twórca warszawskiej… » więcej 2025-01-13, godz. 08:50 Animacje o historii Polski i Bolesław Chrobry ożywiony dzięki AI, czyli nowe technologie w promocji milenium korona… Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej… » więcej 2025-01-10, godz. 11:32 IPN organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej 23 stycznia 2025 r. organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku. Wśród tematów m.in… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »