Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa IPN w 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki…
2024-06-03, 09:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/w md/

Wystawa IPN w 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Wystawa JPII - plakat IPN
Wystawa JPII - plakat IPN
45 lat temu papież Jan Paweł II po raz pierwszy przybył z pielgrzymką do ojczyzny. 2 czerwca 1979 roku w Warszawie papież Polak wypowiedział słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Po wizycie w stolicy, w dniach 3-10 czerwca Ojciec Święty odwiedził Gniezno, Częstochowę, Kraków i Nowy Targ, a także teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Jak mówi Polskiemu Radiu Paweł Błażewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, pierwsza pielgrzymka papieża Polaka była dla jego ojczyzny iskrą wolności: Podkreśla, że papież jako przywódca Kościoła katolickiego przyjeżdża do swojej ojczyzny i mówi do narodu językiem polskim, językiem wolności, prawdy, wiary, nadziei i miłości i dodaje otuchy, odwagi do działania. "Jest to siła nie fizyczna, ale siła, którą daje prawda" - zaznacza historyk.

Jak dodaje Paweł Błażewicz do stolicy przybyła stosunkowo nieliczna, kilkutysięczna grupa pielgrzymów. W kolejnych miastach, które odwiedzał papież były już wielomilionowe rzesze Polaków a także pielgrzymów z Czech, Słowacji i nie tylko ludzi wierzących. Papież upominał się o prawa człowieka. "Mówi o tym, że chcemy wolności, nie mówiąc wprost o wolności politycznej, natomiast ze wszystkich słów przebijała się nadzieja, na wolność polityczną i domaganie wolności i szacunku do człowieka" - podkreśla Paweł Błażewicz.

Wczoraj w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego IPN prezentował wystawę "Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979". Do 7 czerwca ekspozycja odwiedzi pięć polskich miast z trasy pielgrzymki Jana Pawła II. W każdym z tych miejsc będzie możliwość podzielenia się wspomnieniami z papieskiej wizyty - mówi Grzegorz Łeszczyński z Biura Edukacji IPN. "Będziemy poszukiwali świadków historii, uczestników tych wydarzeń, którzy chcieliby się podzielić swoimi wspomnieniami w specjalnie do tego celu przygotowanym namiocie" - wyjaśnia Grzegorz Łeszczyński.

Wystawie towarzyszy prezentacja rekonstrukcji papamobile - pojazdu zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce, który po pielgrzymce papieża został niszczony przez komunistów.

Dzisiaj (03.06) na Placu Katedralnym w Gnieźnie wystawę otworzy Prymas Polski abp Wojciech Polak i prezes IPN Karol Nawrocki. Obecny będzie również sekretarz stanu prezydenta Wojciech Kolarski. Następnie wystawa odwiedzi Częstochowę (4-5 czerwca), Kraków (6-7 czerwca) i Nowy Targ - 8 czerwca.

W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 roku w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Premiera filmu dziś na kanale IPNtv o 07:00.





Zobacz także

2024-10-30, godz. 11:00 Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki, na której czele stanął prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zadaniem będzie m.in… » więcej 2024-10-30, godz. 09:00 175 lat temu w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina 175 lat temu - 30 października 1849 roku - w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty. Twórcy, o którym… » więcej 2024-10-30, godz. 08:00 W Gliwicach o powojennej reemigracji: „siedziałam w oknie i płakałam” W Muzeum w Gliwicach we wtorek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa o powojennej reemigracji, m.in. z Francji do Polski. O motywach przyjazdów… » więcej 2024-10-30, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 30 października » więcej 2024-10-29, godz. 19:08 W Zwoli upamiętniono J. Sucheckiego i J. Wolskiego [DŹWIĘK] W Zwoli w powiecie kozienickim Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość… » więcej 2024-10-29, godz. 13:00 "Przyszła pora na Melchiora” - 60 lat temu zaczął się proces Wańkowicza Proces, w którym oskarżono Melchiora Wańkowicza o "propagowanie materiałów oczerniających i poniżających PRL", przeszedł do historii jako - jeden z nielicznych… » więcej 2024-10-29, godz. 11:30 W Zwoli Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom W Zwoli w powiecie kozienickim na Mazowszu Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej… » więcej 2024-10-29, godz. 10:53 80 lat temu żołnierze gen. Stanisława Maczka wyzwolili Bredę 80 lat temu, 29 października 1944 roku, żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili Bredę, miasto i ważny węzeł komunikacyjny… » więcej 2024-10-29, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 29 października » więcej 2024-10-28, godz. 21:40 Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024 Laureatami głównej Nagrody POLIN 2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki. Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media odebrał ksiądz Adam Boniecki… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »