- Eksponujemy bardzo dużo rzeczy historycznych m.in. od pana Jana Trybuły - mówi Irena Madera, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Złoty Potok" w Łące Prudnickiej. - On zajmował się fotografią. Są jego aparaty, klisze, filmy od 1947 do praktycznie 1987 roku. Tam jest zawarta cała historia Moszczanki i Łąki Prudnickiej m.in. różne uroczystości, wesela, pogrzeby, wydarzenia kulturalne. Pani Barbara Mazur przyniosła pięknie haftowany stuletni obrus. Całe to dziedzictwo zostawimy potomnym.
Centrum Integracji Społecznej w Łące Prudnickiej działa w obiekcie, który jeszcze przed wojną wybudowali mieszkańcy tej wioski. W 1947 roku reaktywowano tam przedszkole, które z czasem przeniesiono.
- Pojawiła się wówczas oddolna inicjatywa, aby powstał tam Wiejski Domu Kultury, którego u nas nie było – wspomina Irena Madera. – Mieszkańcy się zobowiązali, zaczęli remontować. Powstała duża hala, jedyna scena obrotowa na Opolszczyźnie w wiejskiej placówce. Przez wiele lat działał tam WDK. Potem gmina wybudowała nowy dom kultury, a obiekt, gdzie była jego poprzednia siedziba wystawiono na sprzedaż. Jako koło gospodyń wywalczyliśmy, żeby ten budynek jednak został, bo to jest nasza historia, naszych mieszkańców, no i tam działamy.
Obiekt ten Koło Gospodyń Wiejskich w Łące Prudnickiej dzierżawi od gminy ponosząc koszty jego utrzymania. Regionalna Izba Pamięci zostanie uroczyście otwarta w sobotę (16.03) o godzinie 16. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Radio Opole.