Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2025-01-15, 00:01 Autor: PAP

Kartka z kalendarza

1547 - Siedlce uzyskały prawa miejskie na prawie magdeburskim. Najstarszy przekaz o miejscowości pochodzi z 1448 roku. Była to najbardziej wysunięta na północ część małopolskiej ziemi łukowskiej, wchodzącej w skład województwa sandomierskiego. W pierwszym stuleciu swego istnienia miasto przeżywało dynamiczny rozwój. Obszar Siedlec wzrósł pięciokrotnie, rosła liczba mieszkańców, przybywało kupców i rzemieślników. Rozwój ten przerwały w połowie XVII wieku wojny. Obecnie Siedlce są miastem na prawach powiatu w województwie mazowieckim i liczą około 77 tysięcy mieszkańców.

1582 - W Jamie Zapolskim zawarto rozejm polsko-rosyjski, który zakończył wojnę o Inflanty trwającą od 1577 roku. Polska odzyskała Inflanty z Parnawą i Dorpatem, oraz ziemię połocką zagarniętą przez Rosję w 1563 roku. Układ ustanawiał 10-letni rozejm między walczącymi stronami.

1622 - Urodził się Moliere, właściwe nazwisko Jean Baptiste Poquelin, francuski komediopisarz, aktor. Autor sztuk: "Świętoszek”, "Mizantrop”, "Don Juan”, “Skąpiec”, "Mieszczanin szlachcicem”, "Szkoła żon”. Molier wierzył w skuteczność nauczania ze sceny. Komedie jego odznaczają się różnorodnością i walorami artystycznymi. Uprawiał tak zwaną wielką komedię, widowiska farsowe, komedię heroiczną i komediobalet. Połączył w nich tradycję rodzimej farsy ludowej z elementami włoskiej commedia dell’arte i klasycznej sztuki komicznej. Zmarł na scenie podczas wystawiania sztuki "Chory z urojenia”, 17 lutego 1673 roku.

1759 - W Londynie zostało otwarte Muzeum Brytyjskie, jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej i archeologii. W zbiorach znajduje się około siedmiu milionów eksponatów. Z wyjątkiem ekspozycji specjalnych, wstęp do muzeum jest bezpłatny.

1781 - Cesarz Józef II wydał edykt o zniesieniu osobistego poddaństwa chłopów w Austro-Węgrzech. We wrześniu wydał patent o opiece rządu centralnego nad chłopami. Odnosiło się to początkowo do Śląska Cieszyńskiego, Czech i Moraw, ale w latach 1782-1786 rozciągnięto postanowienia dekretów na Austrię, Węgry i Galicję. Chłopom przyznano wolność przenoszenia się z miejsca na miejsce, zakaz ich rugowania, dziedziczne prawo do gruntów, ustalenie powinności dworskich i możliwość procesowania się chłopów z panami.

1785 - Urodził się William Prout, angielski chemik i lekarz. Pierwszy podzielił środki odżywcze na tłuszcze, białka i węglowodany, a także zauważył, że ciężar atomowy każdego pierwiastka jest wielokrotnością ciężaru atomu wodoru. Zmarł 9 kwietnia 1850 roku. 240 rocznica

1791 - W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się premiera "Powrotu posła" Juliana Ursyna Niemcewicza. Ta komedia polityczna w trzech aktach napisana w 1790 roku, była reakcją na zewnętrzną i wewnętrzną sytuację polityczną Polski, między innymi obrady Sejmu Czteroletniego. "Powrót posła" miał oddziaływać na publiczność w określonym, reformatorskim kierunku. Sztuka spotkała się z dużym zainteresowaniem. Stał się też przedmiotem dyskusji, wystąpień sejmowych, komunikatów kancelarii królewskiej i korespondencji dyplomatycznej.

1795 - Urodził się Aleksander Gribojedow, dramatopisarz rosyjski okresu romantyzmu, zaprzyjaźniony z dekabrystami, autor słynnej komedii "Mądremu biada". Zmarł 11 lutego 1829 roku. 230 rocznica

1797 - W Londynie po raz pierwszy na głowach panów pojawił się cylinder. Jest to rodzaj wysokiego, sztywnego kapelusza z główką w kształcie walca i wąskim rondem. Pierwszy cylinder został wyprodukowany przez Johna Hetheringtona. Czarny, ozdobiony klejnotami i piórami szybko stał się modny głównie w Hiszpanii zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Kapelusze te stały się jednak bardziej popularne w Europie dopiero po 1820 roku. Cylindry były popularne jeszcze na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie używany rzadko do stroju wieczorowego, jak również w jeździectwie w konkurencji ujeżdżenie.

1826 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego dziennika "Le Figaro”, najstarszego z ukazujących się obecnie dzienników francuskich. Założyli go dziennikarz Maurice Ahoy oraz dramaturg i polityk Etienne Arago. Początkowo "Le Figaro” liczył cztery strony i miał charakter satyryczny. Obecnie ma centroprawicową linię. Nakład "Le Figaro” wynosi ponad 325 tysięcy egzemplarzy.

1831 - Pod Charleston w Karolinie Południowej uruchomiono pierwszą w USA regularną linię kolejową.

1841 - Urodził się Frederick Arthur Stanley, brytyjski polityk, w latach 1878-1880 minister wojny, a w latach 1888-1893 gubernator generalny Kanady. Dziś pamiętany przede wszystkim, jako fundator Pucharu Stanleya, najważniejszego trofeum w północnoamerykańskim hokeju na lodzie. Brytyjczyk dużo podróżował po całej Kanadzie. W 1892 ufundował puchar swojego imienia, który miał być wręczany zwycięzcom kanadyjskich amatorskich rozgrywek hokejowych. 34 lata później, już po śmierci lorda Stanleya, trofeum zostało zaadaptowane na swoje potrzeby przez amerykańsko-kanadyjską NHL, obecnie najważniejszą ligę hokejową świata. Zmarł 14 czerwca 1908 roku.

1850 - Urodziła się Sofja Kowalewska, rosyjska matematyczka, polskiego pochodzenia. Jej prace dotyczą głównie równań różniczkowych oraz mechaniki i optyki. Była także utalentowaną pisarką - opublikowała kilka powieści i dramatów, pisała do gazet. W 1884 roku, jako jedna z pierwszych kobiet na świecie uzyskała stopień profesora na Uniwersytecie w Sztokholmie. Zmarła 10 lutego 1891 roku. 175 rocznica

1850 - Urodził się Mihai Eminescu, rumuński poeta, nowelista oraz dziennikarz, okresu romantyzmu. Twórca nowoczesnej literatury rumuńskiej. Uznawany za najpopularniejszego i najbardziej wpływowego rumuńskiego poetę. W twórczości odwoływał się do metafizyki, mitologii i historii. Autor zbiorów: "Cesarz i proletariusz", "Gwiazda wieczorna" oraz "Listy”. Zmarł 15 czerwca 1889 roku. 175 rocznica

1863 - W nocy z 14 na 15 stycznia na rozkaz naczelnika Rządu Cywilnego w Królestwie Polskim margrabiego Aleksandra Wielopolskiego w Warszawie przeprowadzono brankę - przymusowy pobór polskiej młodzieży do rosyjskiego wojska. Branka przyspieszyła decyzję Komitetu Centralnego Narodowego o wybuchu powstania styczniowego.

1865 - Urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, prałat, działacz społeczny, polityk endecki, członek Komitetu Narodowego Polskiego. Od 1915 roku był proboszczem w parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. W latach 1940-1942 parafia znajdowała się w granicach getta, a ksiądz Godlewski angażował się w niesienie pomocy Żydom. Pomógł w ucieczce z getta między innymi Wandzie i Krzysztofowi Zamenhofom. W lipcu 2009 roku Instytut Jad Waszem przyznał mu medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarł 25 grudnia 1945 roku. 160 rocznica

1869 - Urodził się Stanisław Wyspiański, poeta, dramaturg i malarz, jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych artystów okresu Młodej Polski. Autor dramatów "Wesele", "Wyzwolenie", "Noc listopadowa" i "Warszawianka". Zmarł 28 listopada 1907 roku.

1871 - Powstało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. W gronie założycieli znaleźli się: Maria Kalergis, Stanisław Moniuszko, Józef i Henryk Wieniawscy. Organizowało liczne koncerty, miało własne chóry i amatorską orkiestrę smyczkową, a od początku XX wieku także zespoły kameralne i wokalne oraz małą orkiestrę symfoniczną. Towarzystwo pełniło też rolę współorganizatora przedsięwzięć upamiętniających Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszkę.

1875 - Otwarto Operę Paryską. Gmach opery przeznaczony dla dwóch tysięcy 200 osób został wybudowany w stylu eklektycznym według projektu Charles'a Garniera. Po wybudowaniu w 1989 roku nowej siedziby Francuskiej Opery Narodowej nosi nazwę Palais Garnier, chociaż na fasadzie nadal widnieje stary napis Académie Nationale de Musique. Obecnie w budynku odbywają się jedynie przedstawienia baletu. 150 rocznica

1876 - Debiut teatralny Ludwika Solskiego. Aktor wystąpił pod pseudonimem "Mancewicz" w roli Alberta w sztuce Paula Fevala, "Syn diabła", wystawionej w Teatrze Krakowskim. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów w historii następne lata spędził w teatrzykach wędrownych. Do Krakowa wrócił w 1883 i pozostał do 1900. Przez kolejne cztery lata występował w Teatrze Wielkim we Lwowie. W latach 1905-1913 był dyrektorem Teatru Miejskiego w Krakowie. Od 1918 do 1939 roku pracował w różnych teatrach Polski. Od 1944 ponownie przebywał w Krakowie. Na scenie występował do końca - ostatni raz 5 czerwca 1954, jako Dyndalski w "Zemście" Aleksandra Fredry. Zmarł 19 grudnia 1954 roku.

1876 - Urodził się Jan Piłsudski, prawnik, społecznik, działacz państwowy II Rzeczypospolitej, między innymi minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego, wolnomularz. Brat Józefa Piłsudskiego. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 aresztowany w Wilnie przez NKWD i wywieziony na moskiewską Łubiankę. Uwolniony w wyniku układu Sikorski-Majski latem 1941 i ewakuowany z ZSRR. Od 1941 na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł 21 grudnia 1950 roku.

1882 - Urodził się Florian Znaniecki, socjolog, filozof kultury, od początku lat 40. XX wieku profesor na University of Illinois w Stanach Zjednoczonych. Jako jeden z pierwszych socjologów zastosował metodę badania dokumentów osobistych, takich jak autobiografie, listy czy pamiętniki. W ten sposób analizował życie polskich emigrantów, przebywających w Stanach Zjednoczonych. Międzynarodową sławę przyniosła mu praca napisana wspólnie z Williamem Thomasem "Chłop polski w Europie i Ameryce". Zmarł 23 marca 1958 roku.

1882 - Urodził się Ignacy Kozielewski, pedagog, w okresie międzywojennym współtwórca harcerstwa polskiego. Autor wiersza "Wszystko, co nasze”, który od 1918 roku do dzisiaj jest hymnem harcerzy. Organizował strajki szkolne w 1905 roku, publikował antycarskie artykuły w czasopismach "Znicz” i "Baczność”, uznanych za wywrotowe i zlikwidowanych przez carską policję. Na wieść o utworzeniu Legionów zaciągnął się w ich szeregi, jako ochotnik. Zmarł 1 lipca 1964 roku. 1885 - Amerykanin Wilson Bentley wykonał pierwsze mikroskopowe zdjęcia płatków śniegu. Jest pierwszą znaną osobą, która sfotografowała pojedynczy płatek śniegu.140 rocznica

1891 - Urodził się Osip Emiljewicz Mandelsztam, rosyjski poeta i prozaik pochodzenia żydowskiego. Jeden z głównych przedstawicieli akmeizmu. Ofiara wielkiego terroru w ZSRR. W latach 1934-1937 przebywał na zesłaniu, na osobisty rozkaz Józefa Stalina, początkowo w Czerdyniu, a później w Woroneżu. Skazany za działalność antyrewolucyjną zmarł 27 grudnia 1938 roku w łagrze tranzytowym Wtoraja Rieczka pod Władywostokiem.

1892 - W Kanadzie opublikowane zostały zasady koszykówki, gry wymyślonej przez Jamesa Naismitha. Inspiracją stała się dla niego dziecięca gra popularna w Ontario nazywana "Kaczka na kamieniu” - "Duck-on-a-Rock". Pierwszą grę rozegrano 21 grudnia 1891. James Naismith umieścił w sali dwa kosze i podzielił swoich uczniów na dwa dziewięcio-osobowe zespoły. W grze brały udział drużyny studentów Scholl of Christian Workers. Do programu igrzysk olimpijskich dodano tę dyscyplinę w 1936 roku.

1895 - Urodził się Artturi Virtanen, fiński biochemik, profesor uniwersytetu w Helsinkach. Prowadził badania nad fosforylowaniem w procesach fermentacji, bilansem azotowym i kwasowością gleby, przerobem mleka, działaniem insuliny. Opracował metodę konserwowania pasz. Laureat Nagrody Nobla w 1945 roku, w dziedzinie chemii. Zmarł 11 listopada 1973 roku. 130 rocznica

1900 - Urodziła się Zofia Maternowska "Przemysława", lekarka, komendantka zgrupowania szpitali Powstania Warszawskiego i żołnierz Kedywu Armii Krajowej. Po wojnie była represjonowana za swoją działalność w podziemiu niepodległościowym, spędziła pięć lat w więzieniach. Po okresie stalinowskich prześladowań wróciła do pracy w szpitalu, pracowała, jako pediatra w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Zmarła 12 grudnia 1990 roku. 125 rocznica

1901 - Urodził się Julian Lambor, geofizyk, hydrolog, członek Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiego Towarzystwa Meteorologicznego i Hydrologicznego. Opublikował ponad 70 prac z zakresu regulacji rzek, gospodarki wodnej, hydrologii i geofizyki. Zmarł 14 września 1973 roku.

1902 - Urodził się Roman Stanisław Niewiarowicz, aktor i reżyser teatralny oraz filmowy, pisarz, scenarzysta. Rotmistrz Wojska Polskiego, oficer Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej. W czasie okupacji niemieckiej nadal udzielał się w teatrze. Równolegle był zaangażowany w konspirację ZWZ-AK. Wykonywał między innymi zadanie obserwacji i rozpracowania aktora Igona Syma, kolaboranta działającego na rzecz III Rzeszy, zlikwidowanego przez polskie podziemie w 1941. W 1943 roku trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Po wojnie nadal był aktorem i reżyserem teatralnym. Reżyserował słuchowiska radiowe oraz współtworzył scenariusze filmowe. Zmarł 22 lipca 1972 roku.

1907 - Urodził się Janusz Kusociński, lekkoatleta, olimpijczyk. Rekordzista świata na dystansie trzech tysięcy metrów. Na igrzyskach w Los Angeles zdobył złoty medal w biegu na dziesięć tysięcy metrów. Walczył w obronie stolicy, dwukrotnie ranny między innymi 25 września w obronie Fortu Czerniaków. 28 września 1939 został odznaczony Krzyżem Walecznych. W marcu 1940 został aresztowany za działalność konspiracyjną i rozstrzelany 21 czerwca w Palmirach. Na jego cześć, od 1954 co roku rozgrywane są międzynarodowe zawody - Memoriał Janusza Kusocińskiego.

1908 - W Chicago ukazał się pierwszy numer "Dziennika Związkowego”. Jest najstarszym ukazującym się do dziś dziennikiem polonijnym. Gazeta rozprowadzana jest na terenie metropolii chicagowskiej oraz - w systemie subskrypcji - w całych Stanach Zjednoczonych. Nieliczne egzemplarze docierają również do Polski, między innymi do Kancelarii Sejmu i biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Gazeta nastawiona jest przede wszystkim na lokalnego, polskojęzycznego odbiorcę w metropolii chicagowskiej. Informuje, więc o sprawach dotyczących Polaków w USA, wydarzeniach w środowisku polonijnym, w Chicago, stanie Illinois, USA oraz w Polsce i na świecie.

1909 - Wyprawa kierowana przez irlandzkiego podróżnika Ernesta Shackletona, jako pierwsza w historii dotarła do południowego bieguna magnetycznego. Południowy biegun magnetyczny to punkt najbliższy południowego bieguna geograficznego, w którym linie pola magnetycznego biegną prostopadle do powierzchni Ziemi.

1910 - Urodził się Tadeusz Krwawicz, lekarz, okulista, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był jednym z najwybitniejszych na świecie autorytetów w dziedzinie okulistyki. Zapoczątkował metody kriochirurgiczne w operacjach okulistycznych, zwłaszcza zaćmy. Zmarł 17 sierpnia 1988 roku. 115 rocznica

1914 - Urodził się Stefan Bałuk, generał brygady Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimami "Starba" i "Kubuś". Był jednym z "cichociemnych" - spadochroniarzy Armii Krajowej szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych i zrzucanych do okupowanej Polski, a także uczestnikiem Powstania Warszawskiego i fotoreporterem wojennym. W powstaniu walczył w plutonie "Agaton" w Zgrupowaniu "Radosław" na Woli, Starówce i Żoliborzu. Uczestniczył w brawurowych akcjach, między innymi przedarł się przez pozycje niemieckie w rejonie Dworca Gdańskiego na Żoliborz, dostarczając kwarce do radiostacji pułkownikowi Niedzielskiemu "Żywicielowi", a także kanałami dotarł z meldunkiem dowódcy Starego Miasta do generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Po wojnie należał do antykomunistycznego ruchu oporu, w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Zajmował się tworzeniem dokumentów jako kierownik Wydziału Legalizacji "Agaton 2". Stało się to powodem prześladowania przez Urząd Bezpieczeństwa, między innymi został skazany na 2 i pół roku więzienia. Po wojnie zajmował się fotografią, działał też w organizacjach kombatanckich. Napisał "(...) Wspomnienia spadochroniarza", był współautorem albumu fotografii "Miasto nieujarzmione". Zmarł w wieku 100 lat, 30 stycznia 1914 roku.

1915 - Urodził się Dyzma Kazimierz Gałaj, socjolog, profesor zwyczajny nauk ekonomicznych, działacz ruchu ludowego. Poseł na Sejm PRL, marszałek Sejmu i członek Rady Państwa w latach 70. Zmarł 6 grudnia 2000 roku. 110 rocznica

1917 - W Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Tymczasowej Rady Stanu, jej przewodniczącym wybrano Wacława Niemojewskiego. Jej zadaniem miało być tworzenie administracyjnych podstaw przyszłego Królestwa Polskiego. Tymczasowa Rada Stanu wystąpiła do władz okupacyjnych z żądaniami znacznie przekraczającymi jej uprawnienia. Domagała się przejęcia szkolnictwa i sądów oraz ustanowienia za jej zgodą regenta. Władze okupacyjne zgodziły się na powołanie armii polskiej, pod warunkiem jej całkowitego podporządkowania państwom centralnym. Na znak sprzeciwu z Rady ustąpił Józef Piłsudski. Po jego aresztowaniu w lipcu 1917 i po kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich, 25 sierpnia 1917 większość członków rady podała się do dymisji.

1919 - W nocy z 15 na 16 stycznia zginął w katastrofie morskiej koło Messyny na Morzu Śródziemnym Andrzej Małkowski, jeden z twórców polskiego skautingu, instruktor i teoretyk harcerstwa, działacz polskich organizacji młodzieżowych i niepodległościowych. Urodził się 31 października 1888 roku.

1920 - Marka polska stała się prawnym środkiem płatniczym na terenie całej Polski. W 1924 roku marki polskie zostały wymienione na złotówki. Jeden złoty był wart milion 800 tysięcy polskich marek. 105 rocznica

1923 - Urodził się Stanisław Szpunar, informatyk, w okresie II wojny światowej więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Początkowo więziony przez gestapo w Rzeszowie i Tarnowie za działalność konspiracyjną - trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie nadano mu numer obozowy 133. W obozie był świadkiem wystąpienia z szeregu ojca Maksymiliana Kolbego, który zgłosił się do celi śmierci zamiast współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Z Auschwitz został jeszcze przewieziony do Nordhausen i Bergen-Belsen, skąd w kwietniu 1945 roku został wyzwolony przez wojska alianckie. Po wojnie wrócił do Rzeszowa, zdał maturę i podjął studia w krakowskiej Akademii Handlowej. Pracował jako informatyk, przy pierwszych polskich komputerach. Jednocześnie działał na rzecz upamiętnienia losów więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Był jednym z bohaterów filmu dokumentalnego „Koledzy. Portrety z pamięci”. Zmarł 16 listopada 2016 roku.

1925 - Urodził się Jarema Stępowski, aktor i piosenkarz. Zagrał w ponad 20 filmach: "Ewa chce spać", "Giuseppe w Warszawie", "Wojna domowa", "Awantura o Basię". Występował w Kabarecie Starszych Panów. Jest znany z wielu piosenek nawiązujących tematycznie i językowo do gwary i folkloru warszawskiego. Zmarł 11 stycznia 2001 roku. 100 rocznica

1928 - W Wilnie uruchomiono rozgłośnię Polskiego Radia. Stacja działała do 16 września 1939 roku. Pierwszym dyrektorem programowym rozgłośni był Witold Hulewicz. W latach 1936-1937 w rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie pracował Czesław Miłosz.

1929 - Urodził się Martin Luther King, pastor baptysta i polityk, działacz na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów w USA. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1964 roku. Został zamordowany w Memphis, 4 kwietnia 1968 roku.

1930 - Zainaugurowała działalność rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie. Stacja była niezwykle popularna ze względu na audycje rozrywkowe dla dzieci i dorosłych, w tym Wesołą Lwowską Falę. Rozgłośnia zakończyła działalność 22 września 1939 roku, kiedy po wkroczeniu do Lwowa sowietów ogłoszono kapitulację miasta. Dyrektorem programowym rozgłośni, a później jej dyrektorem naczelnym był Juliusz Petry. 95 rocznica

1931 - W Genewie podpisany został traktat gwarancyjny o wzajemnej pomocy w razie sowieckiej agresji między Polską i Rumunią. Po napaści ZSRR na Polskę, 17 września 1939 roku w późnych godzinach wieczornych prezydent Ignacy Mościcki, Naczelny Wódz Edward Rydz-Śmigły wraz ze sztabem oraz rząd z premierem Felicjanem Sławojem Składkowskim przekroczyli granicę polsko-rumuńską w Kutach i ewakuowali się właśnie do Rumunii. Rząd polski zdecydował się nie prosić Rumunii o pomoc militarną pomimo casus foederis wobec agresji ZSRR na Polskę.

1931 - Urodził się Jan Błoński, historyk literatury, wybitny krytyk literacki, tłumacz. Uznanie w świecie literackim przyniosły mu jego interpretacje dzieł klasyków XX wieku: Prousta, Becketta, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pisał też o Gombrowiczu, Miłoszu i Mrożku. W 1987 roku w "Tygodniku Powszechnym" ukazał się jego tekst "Biedni Polacy patrzą na getto", oceniany, jako niezwykle ważny dla stosunków polsko-żydowskich. Zmarł w 2009 roku.

1935 - Pierwszy lot polskiego samolotu turystycznego RWD-13. Maszyna powstała pod koniec 1934 roku w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych na Okęciu w Warszawie. Dwa lata później opracowano wersję samolotu sanitarnego RWD-13S. Głównymi konstruktorami samolotu RWD-13 byli Stanisław Rogalski i Jerzy Drzewiecki. 90 rocznica

1937 - Urodziła się Zofia Gładyszewska, aktorka dubbingowa, nauczycielka śpiewu. Sporadycznie przed kamerą. Znana dzieciom, szczególnie, jako Bunia z Gumisiów. Była konsultantem wokalnym w Teatrze Dramatycznym imienia Aleksandra Węgierki w Białymstoku latach 1974-1975 i 1984 oraz nauczycielem śpiewu w szkole muzycznej.

1938 - Urodziła się Barbara Wrzesińska, aktorka teatralna i filmowa. Związana z warszawskimi teatrami -Współczesnym, Ateneum i Narodowym. Występowała również w filmie między innymi: „Lalka”, „Kazimierz Wielki”, „Czerwone ciernie”, „Bilans kwartalny”, „Wesele”, „Struktura kryształu”. Widzom telewizyjnym znana z kabaretów Olgi Lipińskiej.

1940 - W nocy z 14 na 15 stycznia Niemcy wypędzili z domów około pięciu tysięcy mieszkańców osiedla imienia Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi. Ludzi zgromadzono w obozie przesiedleńczym przy ulicy Łąkowej, gdzie Niemcy przeprowadzili segregację rasową oraz oddzielili starsze osoby od dzieci. Dzieci o nordyckich rysach przeznaczano do germanizacji, a sprawne i względnie młode osoby wywożono na roboty przymusowe w głąb Rzeszy. Pozostałą część ludzi wywieziono na tereny znajdujące się w granicach Generalnego Gubernatorstwa i zasiedlano nimi powiaty: opoczyński, piotrkowski, łowicki, skierniewicki oraz Podkarpacie. W domach na łódzkim osiedlu zakwaterowano urzędników niemieckich z terenów III Rzeszy oraz Niemców sprowadzonych z krajów nadbałtyckich, z Besarabii, Bukowiny oraz Wołynia. 85 rocznica

1940 - Zmarł Jan Lorentowicz, krytyk literacki i teatralny, publicysta, wydawca i tłumacz, dyrektor Warszawskiej Szkoły Dramatycznej i Teatru Narodowego, pierwszy prezes polskiego PEN Clubu. Przyczynił się do odbudowy polskiego życia teatralnego po I wojnie światowej. Autor prac: "Ziemia polska w pieśni”, "Dwadzieścia lat teatru”, "Młoda Polska”. Urodził się 14 marca 1868 roku. 85 rocznica

1941 - W Stalagu VIII A w dzisiejszym Zgorzelcu odbyła się prapremiera kompozycji "Quatuor pour la fin du tempę" - "Kwartet na koniec czasu" francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena. Instrumentalistami byli: sam Messiaen i trzej jego obozowi towarzysze. Sam kompozytor wykonywał partię fortepianu na pianinie znajdującym się w bardzo złym stanie technicznym. Publiczność stanowili więźniowie i straż obozowa. Utwór należy do największych kompozytorskich dokonań Messiaena, zaliczany jest także do najwspanialszych dzieł muzycznych XX wieku. Olivier Messiaen trafił do stalagu po tym, jak uczestniczył w bitwie pod Verdun. 1944 - Oddział ukraińskich nacjonalistów UPA zamordował 55 mieszkańców Markowej w powiecie podhajeckim, na Tarnopolszczyźnie, obecnie Ukrainie. Podobnie jak na Wołyniu dochodziło tam do pogromów ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów.

1944 - 27. Wołyńska Dywizja Piechoty AK rozpoczęła Akcję "Burza” na Wołyniu przeciw oddziałom Wehrmachtu, w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem i w trakcie działań Armii Czerwonej. Licząca 6,5 tysiąca żołnierzy 27. Wołyńska Dywizja Piechoty AK do czerwca 1944 roku stoczyła ponad 100 walk tracąc ponad 600 zabitych żołnierzy. Straty Niemców ocenia się na około 750 zabitych i co najmniej 900 rannych. 1945 - Grójec, Kielce, Koniecpol, Nowy Dwór Mazowiecki i Słomniki zostały wyzwolone spod okupacji niemieckiej. Miasta zostały przejęte przez wojska sowieckie w ramach rozpoczętej 12 stycznia operacji wiślańsko-odrzańskiej, mającą na celu wyparcie Niemców z ziem polskich i przeniesienie działań wojennych na teren Rzeszy. 80 rocznica

1945 - W krakowskiej dzielnicy Dąbie Niemcy zamordowali 79 osób. Wśród zabitych było 49 mieszkańców dzielnicy oraz 30 osób przywieziono na egzekucję z więzienia przy ulicy Montelupich. Nie są znane motywy niemieckiej zbrodni. Prawdopodobnie chodziło o zastraszenie mieszkańców Dąbia, gdzie znajdowały się ważne obiekty militarne, w obliczu zbliżającej się ofensywy sowieckiej. 80 rocznica

1945 - Założono włoską agencję prasową ANSA. Agencja jest organizacją spółdzielczą, prowadzoną przez stowarzyszenie, wydaje 37 głównych dzienników włoskich. Wśród wydawanych przez nią tytułów są między innymi dzienniki "La Repubblica”, "La Stampa", "La Gazzetta dello Sport" i "Corriere della Sera". 80 rocznica

1948 - Został stracony przez władze sądowe PRL Lechosław Roszkowski, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, uczestnik Powstania Warszawskiego i działacz podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. W kwietniu 1946 roku został aresztowany przez UB i po procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym skazany na karę śmierci. Urodził się 17 marca 1916 roku.

1950 - Zmarł Paweł Gajewski, malarz, członek Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przed II wojną światową był nauczycielem w Szkole Sztuki Zdobniczej i Przemysłu we Lwowie. Zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym, mozaiką i snycerką. Stworzył polichromie w kilku kościołach i cerkwiach. Po wojnie był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie prowadził pracownie tkactwa i tkaniny dekoracyjnej. Urodził się 18 grudnia 1889 roku. 75 rocznica

1951 - Ilse Koch, strażniczka obozowa i żona Karla Otto, komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, została skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Więźniowie zeznawali po wojnie, iż Ilse Koch osobiście wybierała więźniów z tatuażami, po czym nakazywała zabijanie ich wyrabianie rękawiczek, torebek, opraw książek i abażurów z ludzkiej skóry. Koch po wyroku starała się bezskutecznie o ułaskawienie. Popełniła samobójstwo w więzieniu kobiecym w Aichach 2 września 1967 roku.

1955 - Zmarł Yves Tanguy, amerykański malarz, pochodzenia francuskiego. Tworzył surrealistyczne kompozycje, głównie pejzaże z formami abstrakcyjnymi. Malarstwo Tanguy'ego charakteryzowało się niezwykłą precyzją w przedstawianiu rzeźbiarsko modelowanych kształtów. Urodził się 5 stycznia 1900 roku. 70 rocznica

1957 - Premiera japońskiego filmu "Tron we krwi" w reżyserii Akiry Kurosawy, powstałego w oparciu o "Makbeta" Williama Shakespeare’a. Akcja zostaje przeniesiona z jedenastowiecznej Szkocji do Japonii okresu Sengoku. Bohaterami filmu są samuraje, zmieniono też niektóre wątki. Akiro Kurosawa, ceniący Shakespeare’a, nakręcił później jeszcze dwa filmy na podstawie jego dramatów: "Zły śpi spokojnie" i "Ran".

1961 - Zmarł Andrzej Pronaszko, malarz i scenograf teatralny. W latach 1924-1937 zaprojektował kilkadziesiąt scenografii do sztuk w lwowskim Teatrze Wielkim. Swoje prace malarskie prezentował w warszawskim Salonie Sztuki, Muzeum Miejskim w Gdańsku i salonie Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków we Lwowie. W czasie II wojny światowej był członkiem konspiracyjnej Rady Teatralnej. Po wojnie osiadł w Warszawie i w 1957 został mianowany profesorem tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Urodził się 31 grudnia 1888 roku.

1962 - Koło Salonik w Grecji odkryto Papirus z Derveni, najstarszy znany zachowany tekst literacki w Europie. W 2015 roku został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata. Jest to fragment traktatu teologicznego, będącego alegorycznym komentarzem do napisanego heksametrem wiersza orfickiego, którego autorem miał być sam Orfeusz. Prawdopodobnie tekst ten powstał w kręgu greckiego filozofa Anaksagorasa w drugiej połowie V wieku przed naszą erą.

1962 - Urodziła się Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Biełsat TV, od 2011 do 1017 wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest córką Zofii i Zbigniewa Romaszewskich. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana na pięć miesięcy. Do 1989 współpracowała z ruchem opozycyjnym, uczestniczyła w Ruchu Wolność i Pokój. Była rzecznikiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

1971 - Premiera filmu "Znikający punkt" w reżyserii Richarda Sarafiana. Swoim przesłaniem obraz ten nawiązuje do młodzieżowego buntu końca lat 60. XX wieku Był drugim, po "Swobodnym jeźdźcu", filmem drogi nawiązującym do idei niczym nieskrępowanej wolności jednostki. Główne role zagrali: Barry Newman, Dean Jagger i Cleavon Little.

1977 - Radio Katowice wyemitowało premierową audycję kabaretu Zespół Adwokacki Dyskrecja. Jego twórczość charakteryzowały specyficzny humor, bogactwo słownictwa, nieco melancholii, trochę rubaszności i wpadające w ucho wesołe, a czasem liryczne, pełne poezji, piosenki. Głównymi moderatorami byli: Zbigniew Malecki i Andrzej Błaszczyk. W nagraniach brali udział aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach: Bogumiła Murzyńska, Alina Chechelska, Wiesław Kupczak, Zbigniew Wróbel, Jerzy Głybin i Wojciech Górniak.

1978 - Zmarł Teofil Ociepka - z zawodu górnik, malarz prymitywista, ceniony przedstawiciel tego nurtu w sztuce. Wprowadzał do swojej twórczości tematykę absolutu, walki Dobra ze Złem, kierował się poczuciem posłannictwa, co było w sprzeczności z oczekiwaniami socrealizmu. Mimo to jego twórczość znajdowała uznanie, organizowano mu wystawy. O jego twórczości opowiada film dokumentalny z 1962 roku - "Spotkanie z Teofilem Ociepką". Urodził się 22 kwietnia 1891 roku.

1979 - Zmarła Olga Drahonowska-Małkowska, jedna z twórczyń polskiego skautingu, instruktorka harcerska. Żona Andrzeja Małkowskiego, współzałożyciela polskiego skautingu. W 1927 roku władze Związku Harcerstwa Polskiego obdarzyły ją godnością Harcmistrzyni Rzeczypospolitej. Urodziła się 1 września 1888 roku.

1980 - Zmarł Leszek Herdegen, aktor i poeta. Grał na deskach teatrów - Starego i Słowackiego w Krakowie oraz Dramatycznego i Studio w Warszawie. W tym ostatnim wystąpił między innymi w roli Dantego w przedstawieniu Józefa Szajny na motywach "Boskiej komedii". Łącznie w dorobku teatralnym miał około 50 ról. Wystąpił także w filmach: "Faraon", "Rok pierwszy", 'Znicz olimpijski”, "Podróż za jeden uśmiech”, "Potop”, "Bilet powrotny”, a także w serialu telewizyjnym "Polskie Drogi". Urodził się 28 maja 1929 roku. 45 rocznica

1980 - Zmarł Jerzy Musiałek, piłkarz, występujący na pozycji napastnika. Trzynastokrotny reprezentant Polski. Przez wiele lat związany był z Górnikiem Zabrze. W barwach tej drużyny zdobył sześciokrotnie tytuł mistrza Polski oraz czterokrotnie zwyciężał w rozgrywkach Pucharu Polski. Grał też w klubie NAC Breda, z którym zdobył Puchar Holandii. Urodził się 14 października 1942 roku. 45 rocznica

1981 - Papież Jan Paweł II przyjął na audiencji delegację "Solidarności" z Lechem Wałęsą, Andrzejem Celińskim, Bohdanem Cywińskim, Romanem Kukułowiczem, Tadeuszem Mazowieckim, Bronisławem Geremkiem, Karolem Modzelewskim, Anną Walentynowicz i Kazimierzem Świtoniem. Goście przekazali papieżowi miniaturę odsłoniętego miesiąc wcześniej w Gdańsku Pomnika Poległych Stoczniowców, a także album dokumentujący strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. 1984 - Zmarł Roman Rożałowski herbu Gozdawa, ps. „Siekiera”, porucznik kawalerii, oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Uczestnik Powstania Warszawskiego, w którym walczył jako dowódca Zgrupowania „Siekiera”, a następnie zastępca dowódcy Zgrupowania „Kryska”. Po wojnie pracował jako kierowca i mechanik samochodowy, pełnił też rolę dyrektora poznańskiego "Motozbytu". Angażował się w działalnośc kombatancką. Urodził się 25 maja 1913 roku.

1985 - Zmarła Wanda Telakowska, malarka i graficzka, pedagog. W 1950 roku założyła w Warszawie Instytut Wzornictwa Przemysłowego, pierwszą tego typu placówkę w Europie. Była inicjatorką powstania kolekcji Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Urodziła się 20 kwietnia 1905 roku. 40 rocznica

1988 - Zmarł Seán MacBride, irlandzki działacz na rzecz pokoju i praw człowieka. Był współtwórcą i przez kilkanaście lat przewodniczącym organizacji Amnesty International. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1974 roku. Urodził się 26 stycznia 1904 roku.

1991 - Minął termin ultimatum postawionego przez ONZ Irakowi, wzywającego go do wycofania wojsk z Kuwejtu. Dało to międzynarodowej koalicji podstawę do rozpoczęcia operacji "Pustynna Burza”. 17 stycznia rozpoczęła się operacja "Pustynna burza", a później jej dalsza część "Pustynny miecz”. 25 lutego generał Norman Schwarzkopf poprowadził ofensywę lądową, która trwała trzy dni. 28 lutego 1991 roku prezydent USA George H. W. Bush ogłosił zwycięskie zakończenie wojny i wyzwolenie Kuwejtu. Irak po przegranej wojnie spotkał się z wieloma sankcjami nałożonymi przez ONZ, boleśnie odczuwanymi przez Irakijczyków przez długi czas. Został także zmuszony do zniszczenia broni masowego rażenia.

1995 - Zmarł Andrzej Krasicki, aktor filmowy i telewizyjny. Wystąpił w ponad 200 filmach, między innymi w: "Kapelusz pana Anatola", "Pan Anatol szuka miliona", "Krzyżacy", "Zezowate szczęście", "Gorzka miłość”, "Generał Berling” i "Kamienne tablice”. Urodził się 31 października 1918 roku. 30 rocznica

2001 - Została zapoczątkowana angielska wersja Wikipedii. Obecnie jest dostępna w blisko 300 wersjach językowych. Wikipedia szybko zdobyła popularność i jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales nazwał ją "próbą stworzenia i rozpowszechnienia wielojęzycznej wolnej encyklopedii o najwyższym możliwym poziomie dla każdej osoby na Ziemi w jej własnym języku”.

2002 - Zmarł Hieronim Przybył, reżyser, twórca filmów: "Paryż - Warszawa bez wizy”, "Rzeczpospolita babska”, "Dziś w nocy umrze miasto”, "Spóźnieni przechodnie”, "Milion za Laurę” i "Trapez”. W 1980 roku dołączył do apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Łodzi i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Urodził się 12 stycznia 1929 roku.

2005 - Zmarła Victoria de los Angeles, hiszpańska śpiewaczka operowa, sopran, jedna z najwybitniejszych artystek operowych XX wieku. Dwa razy wystąpiła w Polsce. Urodziła się 1 listopada 1923 roku. 20 rocznica

2007 - Stracono przez powieszenie Barzana Ibrahima at-Tikriti, przyrodniego brata Saddama Husajna i byłego szefa irackiej służby bezpieczeństwa. Należał do grona najbardziej zaufanych doradców Saddama Husajna, po zamachu na dyktatora w Dudżail w 1982 r., uczestniczył w odwecie na ludności szyickiej i wymordowaniu 148 podejrzanych. Jako szef irackiego wywiadu odpowiadał za tortury i masowe mordy na więźniach politycznych. Po ataku USA i ich sojuszników na Irak wiosną 2003 roku, znalazł się na Amerykańskiej Talii Kart, pod numerem 38.

2010 - Zmarł Marshall Nirenberg, amerykański biochemik i genetyk, laureat Nagrody Nobla w 1968 roku, w dziedzinie medycyny, wraz z Robertem Holleyem i Har Gobind Khoraną, za opisanie kodu genetycznego i jego roli w systemie białek. Urodził się 10 kwietnia 1927 roku. 15 rocznica

2010 - Najdłuższe obrączkowe zaćmienie Słońca w obecnym milenium. Czas trwania głównej fazy wyniósł 11 minut i osiem sekund. Zaćmienie nastąpiło dwa dni przed apogeum Księżyca. W Polsce miało miejsce jedynie bardzo płytkie zaćmienie częściowe, widoczne na południowym wschodzie kraju tuż po wschodzie Słońca, jednak obserwacje uniemożliwiło duże zachmurzenie. 15 rocznica

2011 - Watykańska Kongregacja Nauki Wiary erygowała pierwszy ordynariat personalny dla anglikanów przystępujących do pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim. Skupia wiernych świeckich, duchowieństwo oraz członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, pierwotnie wyznających anglikanizm, a po akcie konwersji przyjmujących doktrynę katolicyzmu, albo tych, którzy otrzymują sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w obrębie jurysdykcji ordynariatu personalnego w Anglii i Walii. 2014 - Zmarł Eugeniusz Walerian Haneman, fotograf, operator filmowy, i wykładowca. Znany z fotografii dokumentujących wydarzenia Powstania Warszawskiego. W latach 1953-2005 wykładał fotografię w łódzkiej Szkole Filmowej, a równolegle pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej w Krakowie. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w latach 1934-1999. W 1957 roku otrzymał honorowy tytuł Artiste FIAP. Urodził się 14 kwietnia 1917 roku.

2015 - Zmarł Mirosław Cybulko, polityk, minister zdrowia i opieki społecznej w latach 1985-1987, chirurg, wieloletni dyrektor Szpitala imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Urodził się 6 sierpnia 1932 roku. 10 rocznica

2016 - Zmarł Andrzej Kotkowski, reżyser, scenarzysta, aktor, pedagog. Wyreżyserował między innymi filmy: "W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów", na motywach opowiadania Witkacego i obsypany nagrodami "Obywatel Piszczyk" z Jerzym Stuhrem w roli głównej, będący kontynuacją "Zezowatego szczęścia" Andrzeja Munka. W 2010 roku współpracował, jako reżyser przy realizacji pierwszego polskiego filmu 3D "1920 Bitwa warszawska". Urodził się 17 lutego 1940 roku.

2017 - Zmarł ksiądz Mieczysław Maliński, doktor nauk teologicznych, kaznodzieja, pisarz i publicysta. Był autorem między innymi biografii Jana Pawła II "Wezwano mnie z dalekiego kraju", która została przetłumaczona na kilkanaście języków. Główną tematyką w twórczości księdza Mieczysława Malińskiego była praca ewangelizacyjna na polu literatury religijnej dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych o charakterze teologicznym. Urodził się 31 października 1923 roku. 2018 - Zmarła Dolores Mary Eileen O’Riordan, irlandzka piosenkarka. W 1990 wygrała przesłuchania na miejsce wokalistki zespołu The Cranberries, w którym zastąpiła Nialla Quinna. W 1995 wystąpiła z Luciano Pavarottim podczas charytatywnego koncertu w Modenie, gdzie wykonali wspólnie "Ave Maria”. W 2004 zaśpiewała w utworze "Pure Love”, nagranym na potrzeby albumu włoskiego muzyka Zucchero. Od 2007 roku kontynuowała karierę solową. Urodziła się 6 września 1971 roku.

2019 - Zmarł Henryk Błażejczyk, aktor teatrów w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Płocku. W latach 1975-1983 był spikerem w Polskim Radiu. Urodził się 10 sierpnia 1937 roku.

2019 - Zmarła Carol Channing, amerykańska piosenkarka i aktorka, nagrodzona Złotym Globem i nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Na wskroś nowoczesna Millie". W dwuczęściowym filmie "Alicja w Krainie Czarów" z 1985 roku zagrała rolę Białej Królowej. Urodziła się 31 stycznia 1921 roku. 2000 - Zmarł Christopher Tolkien brytyjski wykładowca akademicki, syn filologa i pisarza J.R.R. Tolkiena. Zredagował i wydał dzieła ojca w tym legendy Śródziemia, a także zbiór opowieści mitologicznych Silmarillion. Urodził się 21 listopada 1924 roku. 25 rocznica

2021 - Zmarł Benjamin de Rothschild, francuski dziedzic imperium bankowego. "Forbes” szacuje, że majątek Benjamina de Rothschilda w chwili śmierci wynosił 1,4 miliarda dolarów, a jego lwią część stanowił Edmond de Rothschild Holding SA, który ma udziały w bankach we Francji i Szwajcarii oraz jest właścicielem wielu restauracji i hoteli. Urodził się 30 lipca 1963 roku.

2021 - Liczba ofiar pandemii Covid-19 przekroczyła dwa miliony.

2022 - Zmarł Nino Cerruti - włoski projektant mody, którego sława przypadła głównie na lata 80 ubiegłego wieku, specjalizujący się w stylizacjach dla mężczyzn. Zaprojektował kostiumy męskie w filmach Filadelfia, Pret-a-Porter, Pretty Woman i innych. Urodził się 25 września 1930 roku.

2023 - Zmarł Marek Gaszyński - legendarny dziennikarz i prezenter muzyczny, przez lata związany z programem Trzecim Polskiego Radia, autor tekstów około 150 popularnych piosenek, w tym przeboju "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej, krytyk muzyczny, a także autor książek i monografii poświęconych muzyce rozrywkowej. Z wykształcenia - socjolog. Jako dziennikarz radiowy Marek Gaszyński debiutował w Radiostacji Harcerskiej, późniejszej Rozgłośni Harcerskiej, a na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia przygotowywał audycje muzyczne przez prawie 20 lat. Prowadził cykliczne audycje: "Piosenki, jakich nie było", "W to mi graj", "Klub Stereo", "Muzyczne biografie". Pojawiał się także w pasmach: "Zapraszamy do Trójki", "Muzyczna poczta UKF", "Wieczór płytowy", "Wieczór z Jedynką", "Muzyka nocą" czy "Nocne spotkania". W 2006 roku został prezesem zarządu Radia dla Ciebie, pełnił tę funkcję do 2007 roku. Urodzil się 14 czerwca 1939 roku.

15 stycznia - Dzień Wikipedii, obchodzony w rocznicę rozpoczęcia wielojęzycznego projektu internetowej encyklopedii w 2001 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/B.Falkowska/dok.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »