Wartość zrealizowanej na własnych aktywach inwestycji to 3,5 mln zł. Instalacja posiada moc 1 MW i została wybudowana na powierzchni łącznej 1 ha.
Zgodnie z szacunkami,dzięki uruchomieniu instalacji, dodatkowa produkcja energii w Grupie Azoty ZAK będzie kształtować się na poziomie około 970 MWh rocznie. Jednocześnie szacunkowa redukcja emisji dwutlenku węgla wyniesie około 793 ton rocznie,nastąpi również redukcja emisji pyłów i innych związków powstałych w procesie spalania węgla, w tym tlenków azotu i dwutlenku siarki.
Zgodnie z realizowaną przez Grupę Azotynową strategią do roku 2030, konsekwentnie prowadzimy działania w kierunku osiągnięcia statusu wytwórcy energii zeroemisyjnej. Inwestycje w obszarze OZE chcemy realizować głównie na własnych aktywach, czego potwierdzeniem jest wybudowana instalacja. Dywersyfikacja źródeł energii i zwiększenie udziału „zielonej energii”, to krok w stronę zmniejszenia śladu węglowego w naszych produktach – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Budowa instalacji fotowoltaicznej pozwoli nam produkować czystą energię, co jest jednym z kluczowych celów Grupy Azoty ZAK w najbliższych latach. Inwestycje tego typu pokazują, że chcemy być odpowiedzialnym przedsiębiorstwem i dbamy o środowisko. Realizacja zadania wpisuje się również w strategiczny projekt korporacyjny „Zielone Azoty”oraz „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.”–podkreśla Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK.
* * *
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.
W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn