Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-07-18, 14:47 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?
Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gospodarczych. O ich ocenę poprosiliśmy uczestników kolejnej debaty pracowników, pracodawców i związkowców z cyklu "Wspólna sprawa".
Sebastian Koćwin z OPZZ zauważył, że jego związek nie jest za wszystkimi niedzielami wolnymi od handlu ( PO chce całkowicie zrezygnować z zakazu handlu), ale proponuje, by wolne były dwie na cztery niedziele. Związkowiec dość pozytywnie odniósł się do pomysłu finansowego wspierania najsłabiej zarabiających (tak zwana premia za aktywność), choć zastanawiał się, czy wystarczy na to pieniędzy. Z niepokojem przyjął zapowiedź wycofania się z energetyki węglowej, bo to może oznaczać masowe zwolnienia w górnictwie.

Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że propozycje Schetyny postrzega przede wszystkim w kategoriach politycznych, jako próbę przebicia socjalnych programów prawicy. Stwierdził, że jest nimi rozczarowany, bo liczył nie na kolejny pomysł na rozdawanie publicznych pieniędzy, ale - na propozycje prorozwojowe. Zauważył jednak, że reforma polskiej energetyki jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna.

Według Witolda Potwory z WSZiA w Opolu, cofnięcie zakazu handlu w niedzielę ma nikły potencjał wyborczy, bo ludzie już się do tego rozwiązania przyzwyczaili. Stwierdził, że program Schetyny jest próbą połączenia wody z ogniem i kolejną propozycją z gatunku obliczonych na zdobycie głosów. Tymczasem, w jego ocenie, lepiej sprawdziłyby się takie uniwersalne rozwiązania jak obniżenie stawek podatkowych.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej ostro skrytykował energetyczne wątki planu Schetyny. W jego ocenie, próba totalnej zmiany modelu polskiej energetyki do roku 2040 jest nieracjonalna i po po prostu niewykonalna. Zdziwił go także postulat wyrównania płac kobiet i mężczyzn, bo z danych statystycznych wynika, że akurat w Polsce nie jest z tym źle, poza tym płacowe prawa kobiet są chronione przepisami prawa pracy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że wszystkie programowe oferty opozycji ogłoszone w ramach szóstki Schetyny są tak ogólnikowe i niekonkretne, że właściwie nie ma o czym rozmawiać. Co do reformy energetycznej, to, powołując się na przykład Belgii, stwierdził, że wszystko jest możliwe, ale przy wieloletnim planowaniu - belgijski model zakładał, że domy najpierw staną się pasywne, potem samowystarczalne, a finalnie prosumenckie.

Zobacz także

2019-07-10, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Mniejszość niemiecka tworzy listy do jesiennych wyborów parlamentarnych. "Będziemy realną alternatywą do list budowanych centralnie" Mniejszość niemiecka przygotowuje się do jesiennych wyborów parlamentarnych. TSKN deklaruje samodzielny start w wyborach do sejmu. Decyzja o starcie z własnego komitetu w wyborach do senatu jeszcze nie zapadła. O reelekcję w polskim… » więcej 2019-07-09, godz. 11:48, Publicystyka w Radiu Opole Borys Budka wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej o kandydatach na kandydatów, kampanii bezpośredniej, koalicjantach i programie - To są na razie kandydatury na kandydatów na listę. Zarząd krajowy będzie je rozpatrywał. Robimy wszystko, aby to były najlepsze kandydatury. Nie ma żadnych jeszcze ustaleń, bo jest za wcześnie - powiedział w Loży Radiowej Borys… » więcej 2019-07-08, godz. 18:52, Wiadomości z regionu Opolskie: przedwyborcze układanki wchodzą w decydującą fazę Koalicja Obywatelska jeszcze przez tydzień będzie oczekiwać na zgłoszenia swoich działaczy do startu w zbliżających się wyborach. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka zapewnia, że nie ustalono jeszcze pewnych 'jedynek'… » więcej 2019-07-08, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Kwestia dotycząca onkologii wśród tematów konwencji Prawa i Sprawiedliwości - Był to czas bardzo pracowity, intensywny i owocny - powiedziała w Loży Radiowej posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara o konwencji programowej partii. - Stworzyliśmy fundament, pierwszy filar, na którym zbudujemy program… » więcej 2019-07-08, godz. 14:51, Publicystyka w Radiu Opole Katarzyna Czochara o konwencji Zjednoczonej Prawicy, zmianach w ustawie o zawodzie pielęgniarek i położnych i rozpoczęciu współpracy z brytyjską firmą zajmującą się programowaniem… - Wracam w bardzo dobrym nastroju. To był bardzo intensywny i owocny czas - mówiła w Loży Radiowej poseł PiS Katarzyna Czochara o konwencji Zjednoczonej Prawicy, która w ubiegły weekend odbywała się w Katowicach. » więcej
96979899100101102
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »