Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-07-18, 14:47 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?
Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gospodarczych. O ich ocenę poprosiliśmy uczestników kolejnej debaty pracowników, pracodawców i związkowców z cyklu "Wspólna sprawa".
Sebastian Koćwin z OPZZ zauważył, że jego związek nie jest za wszystkimi niedzielami wolnymi od handlu ( PO chce całkowicie zrezygnować z zakazu handlu), ale proponuje, by wolne były dwie na cztery niedziele. Związkowiec dość pozytywnie odniósł się do pomysłu finansowego wspierania najsłabiej zarabiających (tak zwana premia za aktywność), choć zastanawiał się, czy wystarczy na to pieniędzy. Z niepokojem przyjął zapowiedź wycofania się z energetyki węglowej, bo to może oznaczać masowe zwolnienia w górnictwie.

Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że propozycje Schetyny postrzega przede wszystkim w kategoriach politycznych, jako próbę przebicia socjalnych programów prawicy. Stwierdził, że jest nimi rozczarowany, bo liczył nie na kolejny pomysł na rozdawanie publicznych pieniędzy, ale - na propozycje prorozwojowe. Zauważył jednak, że reforma polskiej energetyki jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna.

Według Witolda Potwory z WSZiA w Opolu, cofnięcie zakazu handlu w niedzielę ma nikły potencjał wyborczy, bo ludzie już się do tego rozwiązania przyzwyczaili. Stwierdził, że program Schetyny jest próbą połączenia wody z ogniem i kolejną propozycją z gatunku obliczonych na zdobycie głosów. Tymczasem, w jego ocenie, lepiej sprawdziłyby się takie uniwersalne rozwiązania jak obniżenie stawek podatkowych.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej ostro skrytykował energetyczne wątki planu Schetyny. W jego ocenie, próba totalnej zmiany modelu polskiej energetyki do roku 2040 jest nieracjonalna i po po prostu niewykonalna. Zdziwił go także postulat wyrównania płac kobiet i mężczyzn, bo z danych statystycznych wynika, że akurat w Polsce nie jest z tym źle, poza tym płacowe prawa kobiet są chronione przepisami prawa pracy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że wszystkie programowe oferty opozycji ogłoszone w ramach szóstki Schetyny są tak ogólnikowe i niekonkretne, że właściwie nie ma o czym rozmawiać. Co do reformy energetycznej, to, powołując się na przykład Belgii, stwierdził, że wszystko jest możliwe, ale przy wieloletnim planowaniu - belgijski model zakładał, że domy najpierw staną się pasywne, potem samowystarczalne, a finalnie prosumenckie.

Zobacz także

2019-08-29, godz. 18:04, Wiadomości z regionu Pięć gmin zdobyło ministerialną kasę na rozwój kultury fizycznej. "Dla tych małych społeczności to jest wielkie święto" Aż 5 opolskich gmin z 25 wybranych w całym kraju otrzyma dofinansowanie z funduszy rozwoju kultury fizycznej, pozostających w dyspozycji ministra sportu. 991 tysięcy złotych przyznano na modernizację budynku zaplecza stadionu miejskiego… » więcej 2019-08-29, godz. 14:51, Gospodarka Będą nowe trasy w Gogolinie i Zdzieszowicach oraz wydłużony kurs "tramwaju" w Krapkowicach Trzy gminy powiatu krapkowickiego: Zdzieszowice, Gogolin i Krapkowice, otrzymają dotacje do organizacji transportu publicznego. Do końca roku dostaną z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych łącznie prawie 40 tysięcy złotych. » więcej 2019-08-29, godz. 12:17, Wiadomości z regionu Lewica pokazała finalną listę kandydatów do sejmu. "Jesteśmy różnorodni, ale łączy nas przyszłość" Komitet Lewicy zaprezentował pełną i ostateczną listę opolskich kandydatów do sejmu przed październikowymi wyborami. 12 miejsc przypadło Partii Razem, a po 6 Sojuszowi Lewicy Demokratycznej i Wiośnie. » więcej 2019-08-29, godz. 11:22, Poranna rozmowa Radia Opole Józef Swaczyna i Jacek Chwalenia o nowych liniach autobusowych i zamknięciu porodówki w Kluczborku Józef Swaczyna, starosta strzelecki - W tym tygodniu podpisaliśmy umowę z rządem, dostaliśmy dofinansowanie na poziomie 150 tysięcy złotych do końca tego roku. Każdy pieniądz z zewnątrz się przyda. To nie rekompensuje wszystkich… » więcej 2019-08-28, godz. 17:29, Sport i turystyka Grzegorz Sawicki "bierze urlop od żużla". Prezes Kolejarza zrezygnował, bo kandyduje do sejmu Zmiany w Kolejarzu Opole. Z funkcji prezesa zrezygnował Grzegorz Sawicki. Jego miejsce zajmie dotychczasowy wiceprezes Zygmunt Dziemba. » więcej
70717273747576
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »