Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-02, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski chce dbać o przemysł cementowy i wapienniczy. "Musimy bazować na własnych materiałach, zamiast importować"

Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Tadeusz Ryśnik [fot. Witold Wośtak]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
[fot. www.facebook.com/Janusz Kowalski]
O konkurencyjność i dobre warunki dla przemysłu cementowego oraz wapienniczego chce zabiegać Janusz Kowalski po zdobyciu mandatu poselskiego.
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że ten segment jest narażony na ogromne problemy legislacyjne, które wynikają z unijnych przepisów klimatycznych. Chodzi o rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Zdaniem Kowalskiego, Polska musi wytwarzać cement i wapno ze swoich materiałów.

- Jeśli ten segment zwinie się, wzrosną ceny mieszkań, a stracimy w kraju tysiące miejsc pracy - przekonuje.

- Jeżeli dostanę zaufanie wyborców z Opolszczyzny, będę w sejmie dbać, aby przemysł wapienniczy i cementowy miał po pierwsze dobrą legislację. Po drugie, wykorzystując europosłów Prawa i Sprawiedliwości, będę starać się zmienić regulacje unijne, żeby przemysł wapienniczy i cementowy miał zielone światło na możliwości wsparcia ze strony państwa polskiego jako przemysł energochłonny.

Polski przemysł musi kupić prawa do emisji dwóch milionów siedmiuset tysięcy ton na najbliższe 2 lata. Mówił o tym Tadeusz Ryśnik, przewodniczący Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ Solidarność.

- Jeżeli ceny będą nadal wzrastać, a zabraknie rekompensat i obniżenia polskiego fiskalizmu względem przemysłu cementowego, grozi nam import cementu z zewnątrz. Mam na myśli co najmniej takie kraje jak Ukraina czy Białoruś. W tej chwili płynie już jeden statek z klinkierem z Turcji. Bardziej opłaca się kupić turecki półprodukt do produkcji cementu i zmielić go u nas, niż wyprodukować w Polsce.

Na Opolszczyźnie funkcjonują dwie cementownie: Odra i Górażdże, oraz Zakłady Wapiennicze w Tarnowie Opolskim. Według Ryśnika, zakłady są jak na razie rentowne oraz konkurencyjne.
Janusz Kowalski
Tadeusz Ryśnik

Zobacz także

2019-09-18, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Powraca kampanijny temat likwidacji województwa opolskiego. Poseł Kostuś bije na alarm, a Kowalski uspokaja 'Integralność oraz istnienie województwa opolskiego jest zagrożona' - na konferencji prasowej przekonywał o tym poseł Tomasz Kostuś. » więcej 2019-09-18, godz. 10:22, Poranna rozmowa Radia Opole Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. - Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady - w Kędzierzynie-Koźlu i Policach - leżą nad rzeką i mogłyby wykorzystać rzekę jako kanał transportowy… » więcej 2019-09-17, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Kandydatki Koalicji Obywatelskiej wspólnie zachęcają do głosowania. "Jesteśmy kompetentne, silne, odpowiedzialne i odważne" 'Kobiety do sejmu!' - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny aktywnie uczestniczyć w parlamencie, przekonywały wszystkie panie startujące w jesiennych wyborach z komitetu Koalicji Obywatelskiej. Kandydatki poprosiły mieszkańców… » więcej 2019-09-17, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Kowalski: bufon albo tchórz, wybrałem tchórz. Zembaczyński: to milioner ze spółek skarbu państwa Janusz Kowalski nazywa Witolda Zembaczyńskiego tchórzem. Kandydat do sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości na konferencji prasowej tłumaczy to niechęcią posła Witolda Zembaczyńskiego do podjęcia debaty o zasługach poszczególnych… » więcej 2019-09-17, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Kandydat Mniejszości Niemieckiej chce zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu. "Brakuje porządnej ustawy o transporcie zbiorowym" Podnoszenie jakości edukacji językowej i zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu - tym chce zająć się Rafał Bartek po uzyskaniu mandatu senatora. Przypomnijmy, jest on kandydatem na senatora KWW Mniejszości Niemieckiej w okręgu 52… » więcej
53545556575859
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »